خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » 5 راه برای دیدن زیبایی ها در لحظات سخت زندگی

5 راه برای دیدن زیبایی ها در لحظات سخت زندگی

شروع کردن یک راه جدید سخت است اما نه به سختی تحمل شرایط نامناسب و یا ماندن درگذشته. دلیل رنج بردن ما در تمام عرصه های زندگی مقاومت در برابر تغییرات اجتناب ناپذیری است که برایمان اتفاق می افتد

زندگی یعنی تغییر، لازمه زنده بودن دگرش است

اما گاهی پذیرفتن این تغییر سخت است.

دارم امروزتان، ممکن است همین فردا به داشتم تبدیل شود. واقعاً قابل پیش بینی نیست. همه چیز خودبه خود در حال تغییر است. افراد و شرایط به زندگی شما می آیند و می روند، زندگی منتظر کسی نمی ماند و ثانیه به ثانیه بین آرامش و آشفتگی در نوسان است. و این اتفاقی است که هرروز برای مردم می افتد حتی همین حالا هم برای کسی این تغییر در جریان است.

گاهی یک لحظه مسیر زندگی ما را عوض می کند. یک تصمیم به ظاهر بی اهمیت ممکن است کل زندگی ما را تغییر دهد درست مثل برخورد شهاب سنگ به زمین، همه زندگی حول اتفاقاتی غیرقابل پیش بینی می چرخد و هرلحظه ممکن است همه چیز تغییر کند. و این اتفاقات همواره در جریان اند.

به هرحال تنها چیزی که می توانید از آن مطمئن باشید این است که شرایطی که دارید تغییر خواهد کرد. و من به جای مقاومت نسبت به تغییر و رنج کشیدن مثل دیگران یاد گرفته ام که خودم را تطبیق بدهم. یاد گرفته ام که انعطاف پذیر باشم و در تغییراتی که اتفاق می افتد دنبال زیبایی های زندگی بگردم، حتی زمانی که این اتفاقات چیزی نیست که من می خواهم. اما قبل از اینکه چگونگی این کار را بیاموزیم اجازه بدهید تا سری هم به مباحث زیر بزنیم.

زندگی همه ما را تغییر می دهد حتی آن ها که مقاومت می کنند.

۱- کسی که برای او احترام قائلید، از کوره در می رود و سر شما فریاد می کشد!

تغییرات ازآنجا نشأت می گیرند که ما از بعضی افراد انتظار داریم رفتار خاصی داشته باشند و البته همیشه با ما مهربان باشند و به نرمی رفتار کنند اما همیشه این طور نیست.گاهی عصبانی می شوند و وقتی این اتفاق می افتد نمی خواهیم این واقعیت را بپذیریم و دوست داریم همه چیز آن طوری باشد که ما می خواهیم. و این تغییر ما را مجبور می کند که انتظارات و احساساتمان را تغییر بدهیم و اینجاست که گیج و آشفته می شویم یا حتی ممکن است آسیب ببینیم.

۲- فرزند ۱۰ ساله یا ۲۰ ساله تان به شما گوش نمی دهد

باز ما انتظار داریم فرزندانمان طور خاصی رفتار کنند، اما واقعیت چیز دیگری است بخصوص وقتی بچه ها بزرگ تر می شوند. اگر رفتارهای جدیدشان با چیزی که قبلاً بودند متفاوت باشد ما ناراحت می شویم و یا حتی استرس می گیریم.

۳- اخراج شده اید!

گاهی واقعاً نمی دانیم با خودمان چه کنیم. اینکه شغلتان را ازدست داده اید همه چیز را پیچیده می کند چون نه تنها امرارمعاش بلکه هویت شما به نوعی به شغلتان وابسته است. هر شغلی که داشته باشید و از کار بیکار شده باشید در طول مدت زمانی که به دنبال شغل جدید می گردید دوره های کوتاهی از بحران هویت را تجربه خواهید کرد. شرایط سخت و چالش برانگیزی است همه این موارد در کنار عواقب اقتصادی بیکاری شرایط را به شدت بغرنج می کند.

۴- به خودتان می آیید می بینید یکه عالمه کار برای انجام هست و محدودیت زمانی در اختیار شما!

وظایف زیادی را برعهده گرفته اید و حال متوجه شده اید که از پسشان برنمی آیید فهمیده اید که نمی توانید درآن واحد چند جا باشید و برای همه همانی باشید که می خواهند! و این حسابی شمارا ناراحت می کند چون فکر می کردید که می توانید و حال متوجه شده اید که نه! البته که این کار شما نیست.

۵- یکی از نزدیکان یا دوستانتان فوت می شود (مرگ یکی از بزرگ ترین تغییرات زندگی است)

کسی که به زندگی تان معنا می بخشید دیگر وجود ندارد حداقل به ظاهر. و ما به جای یک همسر یک بیوه یا پدری بدون فرزند یا شخص دیگری هستیم که کسی را کم دارد. تغییر به ما تحمیل شده است هرچند لحظه به لحظه دعا مکنیم کاش همه چیز مثل قبل بود! اما خوب میدانیم که شدنی نیست.

این ها تنها مثال هایی از میلیون ها دگرشی است که زندگی را شکل می دهند. تنها پایه ثابت لحظات ما تغییر است تغییری که ما در برابر آن مقاومت می کنیم. چه بخواهیم چه نه روزها می گذرند، پیرتر می شویم، روابطمان تغییر می کند، آدم های اطرافمان عوض می شوند، خود ما تغییر می کنیم و پذیرش همه این ها برای ما سخت است.

ناامیدانه روبه رو شدن با زندگی از هرکسی برمی آید

فریاد زدن و کج خلقی

نوشیدنی های الکلی

مواد مخدر

تماشای فیلم های بی معنا یکی پس از دیگری

نشستن و تأسف خوردن

و…

به جای این کارها می توان

ورزش کرد

دعا و مراقبه نمود

در میان گذاشتن مشکلات با افراد خبره و کار بلد

تمرکز روی کنترل اوضاعی که کنترل پذیر است

و….

اما پیش زمینه تمام کارهایی که نام بردیم پذیرش زندگی و تغییراتش است

چند لحظه فکر کنید، اگر واقعاً تغییر جز لاینفک زندگی است چرا به جای مقاومت کردن با آن ها کنار نیاییم؟

چرا چشممان را بر روی زیبایی ها ببندیم؟

برای چند لحظه هم که شده دست از منفی بافی بردارید و بجای آن:

به دنبال زیبایی های زندگی بگردید

۱- کسی که برایش احترام خاصی قائل بودید، به شما بی احترامی می کند و سر شما فریاد میزند-این فرد آسیب دیده و خسته است و این خستگی را سر شما خالی می کند چون نزدیک تر از شما سراغ ندارد. مطمئن باشید آن ها هم دوست ندارند این اتفاق بی افتد و سعی می کنند از این شرایط خلاص شوند ولی خوب در آن لحظه موفق به انجام این کار نشدند. آیا این معیار خوبی برای قضاوت است؟ خودتان را جای او گذاشته اید؟ خوشبختانه قدرت درک انسان ها در شرایط مشابه بسیار بالا است. این انسان آسیب دیده را بپذیرید و او را در تغییری که با آن دست وپنجه نرم می کند یاری کنید. و از رفتار او ناراحت نشوید.

۲- فرزند ۱۰ ساله یا ۲۰ ساله تان به شما گوش نمی دهد- این سرکشی ها خبر از رشد فرزندتان می دهد، او بزرگ شده است و به استقلال نیاز دارد تا خودش و افکارش را به عنوان یک فرد بالغ به نمایش بگذارد. خودتان را جای آن ها بگذارید کنترل شدن چه حسی دارد؟ احتمالاً شما هم این دوران را پشت سر گذاشته اید. چه چیزی زیباتر از بزرگ شدن فرزندانتان؟ باکمال میل این تغییرات را بپذیرید و قدردان آن باشد. اجازه بدهید یاد بگیرند و رشد کنند.

۳- اخراج شده اید- این پایان را به فال نیک بگیرید به این تغییر به منزله یک فرصت نگاه کنید فرصتی که در اختیارتان گذاشته شده تازندگی تان و چیزی که هستید را تغییر دهید. قدر رهایی از عادات و معمولی بودن را بدانید و به این فکر کنید که چطور زندگی را آن گونه بسازید که آرزویش رادارید.

۴- کارهای زیاد و زمان کم-اینطوری زندگی خیلی سخت و پرتنش می شود بحثی نیست. اما هنوز هم می توان شادبود، درست است که از عهده انجام تمام کارهای برنمی آیید اما می توانید به بعضی اتفاقات اجازه بدهید که از کنترل شما خارج شوند! بی نظمی هم زیبایی های خاص خودش را دارد. زندگی تصادفی و وحشی زندگی واقعی است. رنج مقاومت با لذتی که به دست آورید قابل مقایسه نیست. یادتان باشد که در یک زمان مشخص تنها یک کار را می توانید انجام بدهید این کار را تمام کنید و سراغ فعالیت بعدی بروید.

۵- عزیزی را ازدست داده اید-مشخصا مرگ غم انگیزترین تغییر زندگی است. میدانم که از دست دادن عزیزان چقدر دردناک است. تصور نبودن آن ها قلب انسان را بدرد می آورد. و بدتر از همه این است که این غم همیشگی است و شما هیچ وقت دیگران و نبودشان را فراموش نمی کنید. مرگ هم زیبایی های خاص خودش را دارد مرگ محدودیتی است که ارزش داشته هایمان را به ما گوش زد می کند و ما را نسبت به چیزهایی که داریم سپاس گذار تر می کند. درست مثل از دست دادن شغل مرگ هم وجود را برایمان پررنگ تر می کند. و به ما این فرصت را می دهد که با ایجاد تغییر نوع دیگری از بودن را تجربه کنیم و درنهایت مرگ دیگران و بودنشان را بهتر تجسم می کند.

حرف آخر

حرف هایی که می زنم حاصل تجربه ای است که طی سال ها و در برخورد با آدم های متفاوت به دست آمده است. هیچ چیز زیباتر از لبخندی نیست که از بین اشک ها خودش را نشان می دهد. پشیمان نباشید حتی از شکست ها و دردهایی که تجربه کرده اید بخندید چراکه همین افتادن ها بود که به شما ایستادن آموخت.

درنهایت، چیزهایی که از سر گذرانده اید معرف شما نیست بلکه کاری که شما برای کنار آمدن با شرایط کرده اید معرف شما و آینده تان است.

از تجربیات خود بگویید

سخت ترین لحظات زندگی تان کدامند؟ این سختی ها چه اثری بر شما گذاشتند؟ با ما در ارتباط باشید…

منبع: دگرش

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.