خانه » دنیای مد » دکوراسیون و چیدمان » کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

مي گويند كاغذديواري را چيني ها اخترع كرده اند. چشم بادامي ها از 200 سال پيش از ميلاد ياد گرفته بودند كه كاغذ برنج را روي ديوارها بچسبانند. بعدها هم يكي از آنها فهميد چطور پارچه ها را مانند كاغذ روي ديوار بچسباند. هنر او به خاورميانه آمد و خيلي زود راهي كشورهاي ديگر شد. بعدها هم كه فرانسوي ها زدند به خط تجاري كردن كاغذديواري ها و كلا دنياي هنر با آمدن اين ابزار تازه رنگ آميزي ديوارها زيرورو شد؛ آن قدر كه امروز استفاده از كاغذديواري و انتخاب مناسب آن براي هر فضاي خاصي خودش هنر است هنري كه سه گام ابتدايي آن را با هم مرور مي كنيم.

كلاسيك

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

اصلي ترين نوع كاغذديواری هايي كه تا امروز توليد شده اند، كاغذهايي با تصاويري گرفته شده از طبیعت هستند كه به صورت خاص با خطوط منحني كشيده می شوند. كلاسيك ها هميشه محبوب هستند و ربطي به فاز زمان و اين حرف ها ندارند. شيك هستند و رسمي بنابراين بيشتر به درد خانه هايي مي خورند كه دكوراسيون خاص و مجللي دارند. طرفداران اين سبك هم معمولا جوان ها نيستند. اين سبك را كساني مي پسندند كه زياد اهل تنوع نيستند؛ كساني كه كلا زياد به تغيير فكر نمي كنند. سالن پذيرايي خانه هاي بزرگ براي اين كارها مناسب است.

مدرن و هندسي

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

در برابر كاغذديواري هاي كلاسيك با خطوط منحني، كاغذهاي مدرن قرار دارند؛ كاغذديواري هايي كه تركيبي از خطوط شكسته و منحني يا حتي طرحي از گل ها در سايزهاي غير متعارف هستند و هيچ قاعده مشخصي در طراحي ندارند. اين روزها كاغذديواري هاي مدرن طرفداران زيادی به خصوص در ميان جوان ها پيدا كرده اند. خوبي اين دسته از كاغذديواري ها اين است كه هم به درد اتاق خواب ها مي خورند و هم سالن هاي پذيرايي. اين وسط فقط پاي طرح ها در ميان است كه چقدر شلوغ يا خلوت باشد و چه حسي را به صاحبخانه منتقل كند.

داماسك

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

اين نوع كاغذديواري كه اصطلاحا به آن «داماس» هم گفته مي شود و زيرمجموعه كاغذهاي كلاسيك به حساب مي آيد، به جا مانده از سال ها پيش است. هر كدام از ما با ديدن اين نوع كاغذديواري ها به ياد گذشته هاي دور مي افتيم براي اينكه اين طرح كاغذديواري به دهه 50 يا 60 شمسي تعلق داشت و نمادي از خانه هاي به روز آن دوران بود؛ طرحي كه گل هايي كلاسيك به صورت يك دست در سطح كاغذ تكرار مي شوند. اسم اين طرح هم از همين تكرار برداشته شده است. داماسك اسم پارچه هايي است كه معمولا داراي نقش هاي متقارن ابريشم پشم هستند. اين طرح كاغذديواري هنوز هم از محبوب ترين هاست و مناسب براي سالن پذيرايي خانه هاي بزرگ. در خانه هاي كوچك طرح داماسك به خصوص اگر با تكرار گل هاي درشت همراه باشد، فضا را كوچك تر از آنچه هست، نشان مي دهد.

گلدار

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

از اسمش هم معلوم است. تكراري از طرح هاي گل كه با توجه به طرح مي توانند بسيار بزرگ يا حتي بسيار كوچك باشند. اين نوع كاغذديواري را بيشتر به صورت تركيبي استفاده مي كنند؛ يعني بيشتر اوقات به پيشنهاد طراح همه ديوارها را كاغذديواري گلدار نمي كنند و بعضي ها را با كاغذهاي ساده ولي در همان طيف رنگ مي پوشانند. طراحان داخلي كاغذديواري هاي گلدار را بيشتر روي يك ديوار نصب مي كنند چراكه اگر تعداد ديوارها زیاد باشد، فضاي خانه شلوغ می شود. در اتاق خواب هم معمولا ديوار روبه روي در را با كاغذديواري گلدار مي پوشانند.

راه راه

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

به درد خانه هايي مي خورند كه يا سقف هاي خيلي بلندی دارند يا خيلي كوتاه. طرح هاي راه راه اين كاغذديواري ها مي تواند به راحتي عيب و ايراد اين دسته خانه ها را رفع كند؛ مثلا در خانه هايي كه سقف بلندي دارند اگر از كاغذهايي با رنگ تند و خط هاي افقي استفاده كنند، ارتفاع كوتاه تر به نظر مي رسد و در خانه هايی با سقف كوتاه هم برعكس بايد سراغ نمونه هايي با راه راه هاي عمودي ورنگ هاي روشن بروند. براي راهروها و ورودي های كم عرض خانه هم از اين دسته كاغذديواري ها زياد استفاده مي كنند.

پوستري

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

اين روزها كاغذهايي به بازار آمده اند كه كمي با تعريفي كه ما از انواع كاغذديواري هاي معمولي داريم، فرق دارند. اين نوع كاغذديواري ها درواقع پوسترهاي بزرگي هستند كه به اندازه دلخواه شما چاپ مي شوند و فقط هم روي يك ديوار قرار مي گيرند. روي اين پوسترهاي ديواري يك تصوير بزرگ منتشر مي شود فقط بايد توجه داشت كه مدل کاغذدیواری ها مخصوص خانه هاي بزرگ است آن قدر كه بيشتر روي ديوارهايي با طول چهار متر به بالا نصب مي شوند. خوبي اين تصاوير اين است كه به دلخواه خريدار هر طرحي روي آن چاپ مي شود ولي نقطه ضعف شان خسته كردن بيننده است. براي همين طراحان دكوراسيون هميشه قبل از خريد اين پوسترها پيشنهاد مي كنند كه آنها را بر ديوارهايي نصب كنيد كه كمتر در طول روز در مقابل شان رفت و آمد داريد.

اسپرت

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

نوشته هاي روزنامه، متن، طرح هاي سياه و سفيد، پوست حيوانات و حتي طرح لباس و… همه اينها مي توانند طرح يك كاغذديواري اسپرت باشند. اصلا هر طرحي كه شايد براي كاغذديواري شدن بعيد به نظر برسد مي تواند در اين دسته قرار بگيرد. آنهايي كه دل شير دارند فقط سراغ اين نوع كاغذديواري ها مي روند چون هيچ كسي به طور حتم از پايان كار خبر ندارد. این کاغذدیواری ها بيشتر در اتاق خواب و اتاق جوان ترها استفاده مي شوند اما بعضا كساني كه اهل تنوع هستند و دوست دارند خانه شان كمي با خانه هاي معمول فرق داشته باشد، حتما در سالن پذيرايي شان هم از اين كاغذها مي چسبانند؛ با دقت به اين نكته كه بايد حتما با كاغذهاي ساده تركيب شوند.

ساده

کاغذ دیواری مناسب برای خانه شما +تصاویر

هيچ طرح و نقشي ندارند و فقط داراي بافت و برجستگي هايي هستند كه از جلو معلوم مي شوند. اين كاغذديواري ها را به ندرت در سرتاسر خانه استفاده مي كنند مگر در مواقعي كه صاحبخانه از رنگ و نقاشي فراري است و از كاغذديواري ها هم چندان دل خوشي ندارد. آن وقت است که دست به دامان ساده ترين نوع پوشش ديوار مي شود. اين دسته كاغذها بيشتر مكمل كاغذديواري هاي ديگر هستند؛ يعني وقتي كاغذديواري اصلي با هر سبكي انتخاب شد، بعد قسمتي از ديوارها را با رنگي مطابق آن از كاغذهاي ساده مي پوشانند. بيشتر هم به در و ديوارهايي مي خورند كه در و پنجره ها در آنها قرار گرفته اند چون كاغذديواری هاي طرحدار وقتي به در و پنجره ها مي رسند قطع مي شوند و نماي خوشايندي ندارند.

منبع: مجله منزل

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

ست لباس نقره ای

30 مورد مدلهای رنگ ست با نقره ای و ست لباس نقره ای

رنگ نقره ای یکی از رنگهایی است که اکثرا به آن علاقه دارند و واقعا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *