خانه » دنیای مد » دکوراسیون و چیدمان » ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه نوعروس +تصاویر

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه نوعروس +تصاویر

گاهی باید به مسائل فراتر از کلیاتشان نگاه کنیم،مثلا دکوراسیون فقط چیدمان نیست رنگ ها هم عنصری مهم هستند که به کمک وسایل می آیند تا خونه ما شبیه بهشت شود. شاید شما هم تجربه کرده باشید که هنگام ورود به منزل یکی از اقوام یا دوستان حس عجیبی دارید،هر چه بیستر از زمان مهمانی میگذرد،شما کسل تر و خسته تر میشوید یا حتی عصبی و کلافه ،این احساس به خاطر برخورد صاحبخانه یا نوع پذیرایی نیست چون همه چیز به بهترین شکل ممکنه اما وقتی بیشتر دقت میکنید حس میکنید رنگ ها روی شما تاثیر گذاشته است و در ضمیر ناخود آگاهتون شما را کسل و خسته یا عصبی و بی اشتها کرده است ،اینجاست که صاحبخانه باید وارد عمل شود و به رنگ ها از دریچه دیگر نگاه کند .

آبی تیره یعنی تفکر

ماکس لوشر ،روانشناس سوئیسی سال های زیادی را برای تحقیق در زمینه روانشناسی رنگ ها سپری کرد.لوشر آدم ها را در موقعیت های مختلف و در ارتباط با رنگ ها قرار میداد و با استفاده از روش های خاص خودش احساسات آنها را محک می زد.او در آزمایشگاه درباره رنگ آبی تیره یا سورمه ای به نتیجه عجیبی رسیده بود،اینکه بیشتر آدمها تا در فضایی با در و دیوار آبی تیره قرار میگیرند احساساتشان تعطیل میشود و شروع به فکر کردن میکنند ،البته این موضوع به احساس مشترک همه آنها در محیط آبی تیره ربط داشت ،اینکه همه شان احساس آرامش خاصی در آن محیط داشتند که میتوانستند بی هیچ دغدغه ای به تفکر رو بیاورند.در واقع فکر کردن از تاثیر آرامش بخش خوبی بود که رنگ سورمه ای روی سیستم اعصاب مرکزی میگذاشت می گویند در اتاقی که رنگ آبی تیره غالب است اعضای خانواده راحت تر احساسات و هیجانات خودشان را کنترل میکنند .مناسب ترین مکان برای رنگ سورمه ای هم یا اتاق مطالعه است یا نشیمن،البته به شرط اینکه اعضای خانواده بخواهند میزان تفکرشان بالا باشد وگرنه برای آدم های احساساتی رنگ ابی تیره کمی دلگیر کننده هم هست و زود حوصله اشان سر می برد.اما از ما به شما نصیحت هر وقت خواستید تصمیم بزرگی بگیرید یک لباس سورمه ای بپوشید.

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه نوعروس +تصاویر

بنفش یعنی آرامش

رنگ باشکوهی که تا امروز کمتر از آن در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شد. شاید کسانی که از بنفش در طراحی خانه فرار می کردند، هنوز با خاصیت آرامش بخشی آن آشنا نشده بودند و نمی دانستند خانواده رنگ بنفش و یاسی چقدر می تواند روی آرامش اعصاب اعضای خانواده نقش داشته باشد. می گویند بنفش ظرافت، رویای روزانه، معنویات و وقار را القا می کند و برای ایجاد صلح و آرامش، برتری، ملایمت، احترام و حتی کاهش سر و صدا در خانه موثر است.

قدرت آرامش بخشی بنفش در خانه آن قدر زیاد است که دانشمندان کلی تحقیق روی آن انجام داده اند و دست آخر به این نتیجه رسیده اند که بنفش هم فشار خون را پایین می آورد و هم ترشح غدد بیش فعال را کم می کند. برای همین بیشتر آدم هایی که در خانه ای با چیدمان بنفش قرار می گیرند کمتر دچار تنش های عصبی می شوند. خانه ای با در و دیوار بنفش یعنی محلی برای آرامش. مطمئن باشید شرورترین افراد هم با ورود به خانه ای به رنگ بنفش دست از شرارت برمی دارند. پس اگر در گروه افرادی قرار دارید که مشغله های زیادی در طول روز دارند، بهتر است دکوراسیون و رنگ بندی خانه تان را از طیف گسترده ای از رنگ های بنفش انتخاب کنید.

به عقیده کارشناسان طراحی، بنفش نشان دهنده شجاعت، مدیریت و قاطعیت میزبان است و می تواند مهربانی و صمیمیت او را به مهمان ها نشان دهد. اگر از رنگ بنفش برای دیوارها و پرده ها به ویژه در اتاق غذاخوری یا نشیمن استفاده می کنید، بهتر است مبل ها رنگ روشنی داشته باشند یا اگر مبل ها را بنفش انتخاب کرده اید حتما دیوارها را روشن کنید. این طوری بنفش شما قدرت بیشتری خواهد داشت ضمن اینکه می توانید از لوستری با حباب های بنفش یا از ظروفی که در آنها از طیف های مختلف رنگ بنفش استفاده شده روی میز، کتابخانه، قفسه و ویترین استفاده کنید. در هر حال تا می توانید بنفش باشید که به آرامش دنیا می رسید.

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه نوعروس +تصاویر

سفید یعنی سادگی

معمولا نظر مردم به دیوارهایی به رنگ سفید دو نوع است. از آنجایی که سفید با هر رنگی جور می شود، برای خانه هایی که در اختیار مستاجرها قرار می گیرد یا برای فروش گذاشته می شود بهتر است. برای همین بیشتر صاحبخانه ها و افرادی که در کار ساخت و ساز انبوه خانه هستند اولین رنگ انتخابی شان سفید است. اما عده ای که نگاهی غیر از این به خانه دارند سفید را برای دیوارها اصلا نمی پسندند که البته شاید حق هم داشته باشند.

دیوارهای یک دست سفید خنثی و خسته کننده به نظر می آید و هیچ ایده خلاقانه ای ندارد بنابراین ما به شما یک طرح کاملا سفید پیشنهاد نمی دهیم مگر اینکه نویسنده رمان های عاشقانه باشید! سفید به شدت احساسات را تحریک و حس نوستالژی و دلتنگی زیادی تلقین می کند که همین مانع تفکر می شود. درواقع برخلاف رنگ سیاه که جاذب همه رنگ هاست، سفید همه رنگ ها را پس می زند پس بهترین استفاده از آن برای پس زمینه است؛ مثلا دیواری سفید مناسب ترین جا برای نشان دادن یک تابلوی هنری شاهکار است یا برای بیشتر جلوه دادن مبل های رنگی خانه بهتر است دیوارها سفید باشد. اما استفاده از دکوراسیون سفید با دیوارهایی استخوانی یک اشتباه محض است.

مطمئن باشید هر مهمانی در این خانه بعد از یکی، دو ساعت بار و بندیلش را جمع می کند و می رود چون حتی اگر سفیدی همه جا او را خسته نکرده باشد، بازتاب نوری که وارد چشمش می شود خیلی ناراحتش می کند. البته سفیدی دیوارها و وسایل خانه یک خوبی دارد؛ اینکه فضا را بازتر نشان می دهد یا وقتی با رنگ های گرم ترکیب شود، احساس خوبی به بیننده القا می کند؛ حس سرخوشی و سرزندگی. پس اگر خیال استفاده از رنگ سفید در خانه را دارید حداقل به فکر دو، سه وسیله دکوری رنگی یا کوسن هایی با رنگ گرم باشید. سفیدی زیادی گاهی چشم ها را بدجوری می زند!

قهوه ای یعنی ثبات

ترکیبی از قرمز و زرد با درصد زیادی سیاه؛ در نتیجه به جدیت سیاه هست ولی کمی نرم تر و گرم تر. خوبی اش این است که خواص روانی قرمز و زرد را هم تا حدودی دارد. برای همین بین رنگ هایی که برای دکوراسیون خانه انتخاب می شوند، محبوب است و قابل اعتماد چراکه قهوه ای نشان دهنده حس قدرت و اطمینان پذیری است و وارد هر خانه ای هم که شود همین حس را به اعضای خانه می بخشد. رنگ قهوه ای معمولا نشان دهنده طبیعی بودن، زمینی بودن و متفاوت بودن است اما گاهی می تواند نشانگر پیچیدگی هم باشد.

خوبی قهو ه ای این است که هیچ وقت از مد نمی افتد هرچند که زیبایی آن بستگی به هماهنگی اش با باقی وسایل خانه دارد؛ اینکه در کنار صورتی چرک قرار بگیرد یا زرد و سفید ظاهر متفاوتی پیدا می کند. افرادی که به قهوه ای علاقه دارند، ثبات را ترجیح می دهند برای همین به طور حتم در دکوراسیون خانه هم وقتی از قهوه ای استفاده می کنند در آن اغراق خاصی دارند. پس اگر عاشق قهوه ای هستید بهتر است اول لجبازی را کنار بگذارید و کمی هم به دنبال رنگ های مکمل قهوه ای باشید. البته قهوه ای طیف های بسیار زیادی دارد که هرکدام حالات و ویژگی های مخصوص خودشان را دارند. اما همه در یک حس مشترک هستند؛ حس تکامل.

از لحاظ علم انرژی درمانی، قهوه ای سمبل رویش تکامل است و نشانی از انرژی و سرزندگی؛ درست مانند عنصر چوب. برای همین است که اشیای چوبی و قهوه ای رنگ در طراحی داخلی نقش مکمل را دارند. قهوه ای را نباید هیچ وقت به صورت یک دست در خانه به کار برد مگر اینکه در کنارش کلی از رنگ های خاص را داشت. هرقدر شما بیشتر قهوه ای باشید، آدم جدی تر و سخت تری به نظر می رسید و خانه تان هم گرم است اما بدون هیجان!

آبی یعنی سکون

آبی به طور واضح یک پیام دارد؛ اعتماد. اگر آبی رنگ مورد علاقه تان بوده است و در و دیوار خانه تان هم آبی رنگ است باید خیال تان راحت باشد برای اینکه هر کسی که پایش را به خانه شما می گذارد اول از همه احساس آرامش می کند و بعد اطمینان. این وسط فقط یک مشکلی هست؛ اینکه دیگر نباید از مهمان تان توقع خوردن غذای زیاد را داشته باشید برای اینکه آبی به شدت اشتها را کور می کند؛ آن قدر که این روزها در برنامه های کاهش وزن توصیه می شود افراد با اضافه وزن بالا غذای شان را در بشقاب های آبی رنگ بخورند.

برای همین بهتر است حداقل در آشپزخانه یا سالن غذاخوری کمتر از رنگ آبی استفاده شود. اما آبی رنگ محبوب اتاق بچه هاست. اگر دقت کرده باشید بیشتر کلاس های درس هم آبی هستند برای اینکه رنگ آبی به مرور زمان بهره وری، شعور و میزان خلاقیت فکری را بالا می برد. البته کاربرد آبی در خانه کمی متفاوت است. از آنجا که رنگ آبی جلوی هر حرکتی را می گیرد و سطح هیجان را پایین می آورد، بهتر است برای اتاق خواب و دیوار های حمام از این رنگ استفاده شود.

اگر هم می خواهید رنگ آبی را برای نشیمن یا پذیرایی استفاده کنید باید با بقیه رنگ ها ترکیب شود. این وسط چون آبی رنگ سردی است بهتر است برای از بین بردن سردی آن از یک رنگ گرم استفاده شود. ترکیب آبی با قرمز یا زرد هیجان بیشتری به خانه می دهد. روی هم رفته اگر در زندگی تان دنبال آرامش و آسودگی برای مقابله با آشفتگی ها و اضطراب ها هستید یا دنبال بازکردن جریان ارتباط، گسترش زاویه دید و صلح، از رنگ آبی استفاده کنید.

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه نوعروس +تصاویر

خاکستری یعنی به روز بودن

در روانشناسی رنگ ها خاکستری تعریف عجیبی دارد. برای اینکه خاکستری اصلا رنگ به حساب نمی آید؛ نه تیره است و نه روشن، خاکستری کاملا آزاد از هر محرک یا گرایش روانی است. درواقع خاکستری خنثی است، نه اضطراب آفرین است و نه آرام بخش بنابراین هر کسی که رنگ خاکستری را انتخاب کند، معنایش این است که می خواهد دور هر چیزی دیوار بکشد و خود را غیرمتعهد و فاقد فعالیت بیرونی نشان دهد. رنگ خاکستری بی تفاوتی، عدم مشارکت و همکاری، سستی و تنبلی را در فرد به وجود می آورد.

می گویند استفاده از رنگ خاکستری به تنهایی باعث خستگی و ناامیدی می شود برای اینکه هیچ جذابیتی ندارد و خیلی رسمی و جدی است. البته خاکستری برای طراحان داخلی معنایی سوای تعریف روانشناس ها دارد. رنگ خاکستری در خانه یعنی صلح و آرامش. رنگ خاکستری این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده برای اینکه یکی از نمادهای خانه مدرن شده است. طراحان داخلی خاکستری را دوست دارند چون یک جورهایی بین سفید و سیاه بلاتکلیف است و همین حد واسط دست آنها را برای هر ترکیب رنگی باز گذاشته است.

پس اگر برای نقاشی دیوارهای اتاق های تان به دنبال رنگ مناسبی می گردید، بد نیست سایه های مختلف رنگ خاکستری یا طوسی را هم بی خیال نشوید. هر چند که خاکستری ممکن است گاهی شفافیت و درخشندگی باقی رنگ ها را بگیرد اما اگر درست ترکیب شود، خانه ای آرام و ساکت مهیا می کند. برای رفع خنثی بودنش هم راه زیاد است؛ یک لحظه به ترکیب خاکستری و بنفش یا خاکستری و فیروزه ای فکر کنید؛ حال تان بهتر نشد؟

منبع: مجله منزل

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

ست لباس نقره ای

30 مورد مدلهای رنگ ست با نقره ای و ست لباس نقره ای

رنگ نقره ای یکی از رنگهایی است که اکثرا به آن علاقه دارند و واقعا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.