خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » به بهانه‌ طنز، کت و شلوار یکدیگر را پاره می‌کنند!

به بهانه‌ طنز، کت و شلوار یکدیگر را پاره می‌کنند!

حسین هاشمی، نویسنده برنامه طنز «جمعه ایرانی» درباره جایگاه طنز در کشور گفت: متاسفانه چه رادیو و چه تلویزیون در این سال های اخیر، هر برنامه کمدی فکاهی را به اسم طنز پخش می کنند، در حالی که طنز مقوله دیگری دارد؛ مهم ترین عامل این مساله هم تهیه کنندگانی هستند که عهده دار این برنامه ها می شوند اما چیزی از طنز نمی دانند. بخش هایی از گفتگوی او با ایسنا را در ادامه می خوانید:

– زمانی که کار با مطبوعات را شروع کردم، تلویزیونی نبود و تمام طنزها در مطبوعات منتشر و یا از رادیویی پخش می شد که مهم ترین برنامه طنز آن «صبح جمعه با شما» بود. در سال 1338 بود که تلویزیون آمد و من از همان زمان کارم را با روزنامه «توفیق» شروع کردم پس از آن برنامه ای در رادیو ایران تحت عنوان «رادیو تعطیلی» افتتاح شد که 48 ساعت برنامه داشت، هنرمندان و نویسندگان بزرگی در این برنامه حضور داشتند.

– اغلب تهیه کنندگان طنز، چیزی از طنز نمی دانند و در حال حاضر کمتر کسی را می بینیم که در این زمینه موفق عمل کرده باشد؛ زمانی که برنامه «صبح جمعه با شما» شروع شد، در زمانی که چندین کانال در این طرف و چندین کانال در خارج از کشور داشتیم که هیچ کدام هم برنامه درستی نداشتند، «صبح جمعه با شما» برنامه های خوبی داشت. مردم ما از آن موقع به شنیدن انتقادها عادت کرده اند. مخاطبان «جمعه ایرانی» در حال حاضر به خاطر دعوای پدرزن و مادرزن و یا مادرشوهر پیچ رادیو را باز نمی کنند، آنها به شنیدن انتقادها عادت کرده اند، می خواهند پیامی دریافت کنند.

– در برخی برنامه ها شاهد این هستیم که به بهانه طنز، کت و شلوار و لباس یکدیگر را پاره می کنند و در پایان می گویند اینها همه طنز است و یک برنامه طنز ساخته ایم. متاسفانه اغلب نویسندگان ما در فینال نمایشنامه ضعیف کار می کنند به گونه ای که راحت طلب شده اند و برای اینکه دنبال سوژه نگردند، قانون کپی رایت قوی شده است و کسی جرأت نمی کند به دنبال سوژه های ناب برود.

– پس از 50 سال کار خط قرمزها را می شناسیم. اکنون می دانیم که باید وارد چه مسائلی شویم. متاسفانه گاهی با یک ممیزی هایی روبه رو می شویم که برحسب سلیقه شخصی بخش هایی از برنامه حذف می شود و این حذف شدن به کل محتوای نمایش آسیب می زند. به گونه ای که نمایش شیر بی یال و دم می شود و دیگر قابل پخش نیست؛ نمی گویم ممیزی هیچ کجا نباشد اما ای کاش کسانی متصدی این کار شوند که حرفه ای باشند براساس سلیقه شخصی متن ها را حذف نکنند.

– در حال حاضر تا آنجایی که اطلاع دارم هیچ کس زیربار ممیزی نمی رود اما در عمل که می رسد غیر از این درمی آید. ما اگر بفهمیم فرق طنز با کمدی و فکاهی چیست متوجه ممیزی ها خواهیم شد. شما مسئولان که اسرار دارید برنامه های کمدی را زیاد کنید حداقل تکلیف خودتان را با طنزمشخص کنید. وقتی همه را به چشم طنز می بینیم این مسائل پیش خواهد آمد متاسفانه چرا دیوار طنز کوتاه شده، سردر نمی آورم.

– «صبح جمعه با شما» در آن زمان انتقادهایی را به همراه داشت، اما «جمعه ایرانی» در حال حاضر با تمام خط قرمزها آزادی عمل بیشتری دارد.

– در حال حاضر هرچه جلوتر می رویم دلمان می خواهد فضای بازتری داشته باشیم. اگر به همین اندازه آزادی عمل داشته باشیم، به بن بست می رسیم. با همه این اوصاف همکاری ام با «جمعه ایرانی »ها دوستانه است و موفقیت این برنامه را مرهون همکاری تیمی می دانم و نه فردی.

– سوژه ها، سوژه هایی است که اگر از دستمان برود، شبکه های بیگانه و دشمن به راحتی از آنها علیه ما استفاده می کنند. بنابراین اگر خودمان از این سوژه ها استفاده کنیم و ارائه دهیم که هم کارساز باشد و هم انتقادی و قلقلکی به مسؤولان بدهد، بهتر از این است که آب به آسیاب دشمن بریزیم.

– طنزنویسان اگر همکاری کنند، 60 سانت دیوار طنز را بالاتر ببریم، موفق خواهیم بود.

60 هزار ثانیه، باشگاه چاخانیست ها ، آقای حیرت، معترض ، مسؤولان در استودیو ، موضوعات نمایشی روز ، تقویم تاریخ ، آیتم عمه جان و ساخت لطیفه ها، از جمله آیتم هایی است که حسین هاشمی آنها را در برنامه «جمعه ایرانی» نویسندگی کرده است.

منبع: خبرآنلاین

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.