خانه » دانستنیهای خانواده » ساعت بدن آیا تا به حال چیزی از آن شنیده اید؟ +عکس

ساعت بدن آیا تا به حال چیزی از آن شنیده اید؟ +عکس

ساعت بدن! آیا تا به حال چیزی از آن شنیده اید؟ آیا می دانستید رعایت ساعت بدن می تواند به افزایش کارایی جسمی و ذهنی ما در طول روز کمک کند؟ اگر نمی دانستید، بهتر است نگاهی به این مطلب بیندازید تا متوجه شوید بدن ما انسان ها در چه ساعت هایی، توانایی بیشتر و بهتری برای انجام کارهای مختلف و متداول طی شبانه روز را دارد.

ساعت 12 تا 1: مسکن ها

اگر به بیماری های مزمن مبتلا و مجبور به استفاده از انواع مسکن ها هستید، بهتر است آنها را بین ساعت 12 تا 1 بعد از ظهر و قبل از صرف ناهار مصرف کنید. محققان کانادایی بر این باورند که مصرف مسکن ها در این ساعت، باعث پیشگیری از بروز درد در طول روز می شود ولی بیشتر بیماران با رعایت نکردن این تنظیم زمانی بدن، مسکن ها را زمانی که دردشان شروع شده مصرف می کنند و تا 40 درصد هم از خوردن آنها هیچ نتیجه دلخواهی نمی گیرند.

بهترین زمان انجام کارهای روزمره بر اساس ساعت درونی بدن +عکس

ساعت 1 تا 2 بعدازظهر: ناهار

بدن ما تنها زمانی می تواند انرژی کافی و مورد نیاز روزانه خود را تامین کند که قدر به هضم درست و به موقع مواد غذایی دریافتی باشد. حدود ساعت 1 تا 2 بعد از ظهر، بهترین زمان برای صرف ناهاری کامل و مفصل برای تامین انرژی نیم روز دوم بدون است. رعایت این مساله برای افرادی که عصرها (از ساعت 4:30 به بعد) به کلاس های آموزشی، باشگاه های ورزشی یا سر کار می روند، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

ساعت 3 تا 4 عصر: چرت

اگر بین ساعت 3 تا 4 عصر حدود 10 تا 15 دقیقه چرت بزنید، هم انرژی کافی برای انجام کارهای ادامه روز را خواهید داشت و هم تداخلی با خواب شبانه تان پیش نمی آید. ساعت بدن ما به گونه ای تنظیم شده که ذهنمان حوالی این ساعت ها، به کمی استراحت نیاز دارد.

ساعت 4 تا 5 عصر: نظافت

نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد بیشترین میزان هماهنگی بین دست و چشم ها در ساعت 4 تا 5 عصر اتفاق می افتد. ضمن اینکه در این ساعت ها، با کمترین حجم ورود گرد و غبار محیطی به درون خانه هم مواجه خواهیم بود و این مساله، کار گردگیری یا جارو کردن را برای ما ساده تر می کند.

ساعت 5 تا 6 عصر: ورزش

دمای بدن ما حدود ساعت 5 تا 6 عصر در بالاترین حد ممکن است و این مساله به ما کمک می کند در این ساعت ها با انرژی بیشتری ورزش کنیم و نتیجه بهتری هم از ورزش کردن بگیریم. بالا بودن دمان بدن با افزایش متابولیسم همراه است. وقتی این 2 رخداد کنار یکدیگر قرار می گیرند و با ورزش کردن هم همراه می شوند، می توانند باعث کاهش وزن بیشتری در اثر ورزش کردن شوند.

ساعت 10 صبح: قهوه

اگر همراه صبحانه خود، شیر یا آبمیوه نوشیده اید، بهتر است حدود ساعت 10 صبح برای افزایش تمرکز روزانه، قدری چای یا قهوه همراه یک خوراکی شیرین طبیعی مانند سیب خشک یا انجیر خشک میل کنید.

ساعت 10 صبح تا 12 ظهر: کار فکری

بعد از نوشیدن چای یا قهوه، می توانید کارهای فکری که به تمرکز، تفکر و تصمیم گیری نیاز دارند انجام دهید. مثلا در این ساعت ها، مطالعه کنید. درس بخوانید. مصاحبه های شغلی تان را در این زمان تنظیم کنید یا به حسابرسی های روزانه تان بپردازید.

ساعت 10 تا 11 شب: خواب

بدن ما به گونه ای تنظیم شده که می تواند بالاترین کیفیت خواب را از طریق خواب شبانه (ساعت 10 شب تا 4 صبح) تجربه کند. افرادی که شب ها زود می خوابند و صبح ها هم زود بیدار می شوند، سرحال تر و پرانرژی تر از دیگران خواهند بود.

ساعت 8 تا 8:30 صبح: صبحانه

ساعت بدن ما به گونه ای تنظیم شده که پس از یک خواب آرام 7 تا 8 ساعته، احساس گرسنگی به ما دست می دهد و حدود ساعت 8 تا 8:30 صبح، بهترین و بیشترین حجم ریزمغذی ها از مواد غذایی مصرفی در وعده صبحانه، جذب بدن خواهند شد. خوردن صبحانه ای کامل و سالم در این ساعت، هوس خوردن خوراکی های چرب و شیرین در میانه روز را از بین می برد و احتمال ابتلا به افزایش وزن را هم پایین می آورد.

ساعت 8 شب: شام

بدن ما به حداقل 2 ساعت زمان برای هضم غذای مصرفی نیاز دارد. از این رو توصیه می شود بین ساعت 8 تا 8:30 شب، شامی سالم اما سبک بخورید.

ساعت 7 تا 8 صبح: زناشویی

اگر قصد بچه دارشدن دارید، به شما پیشنهاد می کنیم صبح های زود و قبل از صرف صبحانه را به جای شب ها برای برقراری رابطه زناشویی انتخاب کنید. نتایج مطالعه های سال های اخیر متخصصان نشان می دهد تعداد اسپرم مردان در ساعت های اولیه روز، در بیشترین حد ممکن خود است.

ساعت 8 صبح: توزین

اگر عادت به بررسی روزانه تناسب اندامتان دارید، بهترین زمان وزن کردن ساعت 8 صبح، قبل از صرف صبحانه و پس از دفع ادرار است.

ساعت 7 تا 8 عصر: دورهمی

برخلاف تصور بسیاری از مردم، حل مشکل ها و مشورت با خانواده، به بالابودن خلق تمام اعضای خانه نیاز ندارد. نتیجه حدود 428 پژوهش مختلف نشان می دهد اتفاقا، حدود ساعت 7 تا 8 عصر که ذهن ما کمی خسته تر است، بهتر می تواند تحلیل و راه حل های مناسب تری برای حل مشکل هایمان پیدا کند.

ساعت 6:30 تا 7 صبح: بیداری

بهترین زمان برای بیدارشدن از خواب، بین ساعت 6:30 تا 7 صبح و اوایل طلوع آفتاب است. نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد. همزمان با طلوع آفتاب و شروع صبح، بدان ما هم بیشترین سطح هوشیاری را برای آغاز یک روز کاری جدید دارد. البته این توصیه برای کسانی مطرح می شود که قبل از ساعت 11 شب به رختخواب رفته باشند، خوابی آرام در فضایی کاملا ساکت و تاریک را تجربه و یک ساعت قبل از خواب هم از کار با لوازم الکترونیکی، خودداری کرده باشند.

منبع: هفته نامه سلامت

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.