خانه » بازیگران و هنرمندان » با بیژن بنفشه خواه: خوشحالم که در ژانر طنز باقی ماندم

با بیژن بنفشه خواه: خوشحالم که در ژانر طنز باقی ماندم

بيژن بنفشه خواه، از بازيگران ژانر طنز است كه توانسته طي سال هاي فعاليتش جايگاه خودش را پيدا كند و خاطرات خوشي را براي مخاطبانش بر جاي بگذارد. او پسر رضا بنفشه خواه، بازيگر پيشكسوت سينما و تلويزيون است. اگر چه هيچ وقت از اين موضوع به نفع خودش استفاده نكرده و به قول خودش، براي اولين كارش تست داده و با پارتي بازي وارد اين عرصه نشده است. او اين روزها سريال ساختمان پزشكان را روي آنتن سيما دارد. به اين بهانه سراغش رفتيم تا از نقش دكتر هومن ملكي بيشتر برايمان بگويد.

 

از اولين انگيزه تان براي پذيرش نقش دكتر ملكي بگوييد.

سروش صحت، مهم ترين انگيزه ام براي پذيرش اين نقش بود. حميد ميهن دوست (مديرتوليد)  با من تماس گرفت و گفت قرار است چنين كاري با اين عوامل و گروه ساخته شود. من هم پس از بررسي هاي لازم قبول كردم كه عهده دار اين نقش باشم.

 

خود نقش تا چه حد برايتان جذاب بود؟

خيلي. دكتر ملكي به نوعي مثبت ترين و نزديك ترين دوست دكتر نيما افشار است و سعي مي كند در تمام امور به دكتر افشار كمك كند. از طرفي خودش مجرد است و اعتقادي هم به ازدواج ندارد. تمامي اين نكات برايم جذاب بودند و مرا ترغيب كرد كه عهده دار اين نقش باشم.

همان طور كه مي دانيم، دكتر ملكي بسيار مثبت و آرام است و خيلي درگير ماجراهاي عجيب و غريب نمي شود.

 

اين مساله از ابتدا در فيلمنامه وجود داشت يا كم كم و در حين كار به آن رسيديد؟

ببينيد تقريبا تمامي بار كمدي اين سريال روي دوش خانم شقايق دهقان به عنوان بازيگر نقش پرستو شيرزاد است و بقيه كمي نقش هايشان جدي تر است. من مي توانم بگويم دكتر هومن ملكي در واقع يك جور تيپ و كاراكتر است براي همين يك فرد معمولي، جدي و رئال است و از اين جهت خيلي مابه ازاي بيروني دارد. به هر حال نقش دكتر ملكي را دوست دارم و بسيار با او همذات پنداري كردم.

 

دكتر ملكي چقدر به خود بيژن بنفشه خواه شباهت دارد؟

خيلي به او نزديك است. خيلي از خصوصيات او در من هم وجود دارد برعكس نقشي كه در قهوه تلخ داشتم بسيار از من دور بود و نياز به تمرينات بيشتري داشت.

 

ظاهرا ساختمان پزشكان از ديد مخاطبانشان نمره قبولي گرفته؟ اين مساله چقدر به كارگردان، بازيگران يا متن نويسندگان آن برمي گردد؟

به نظرم هر سه اين موارد روي موفقيت اين كار اثر گذاشته اند و طبيعي است كه يك كار گروهي كه حرفي هم براي گفتن دارد، موفق خواهد شد. ضمن اين كه خوشبختانه در مورد اين سريال مسوولان تلويزيون دست تهيه كننده و ساير عوامل را تا حد زيادي باز گذاشته اند و به همين خاطر خلاقيت هايي كه بايد در كار ايجاد مي شد، شكوفا شده است.

 

مهم ترين ويژ گي كارگرداني سروش صحت؟

آرامشي كه به گروه مي بخشد، بزرگ ترين حسن اين كارگردان محسوب مي شود. ما روزي 10 دقيقه ضبط تصوير مفيد داشتيم كه همين مساله روي كيفيت كار بسيار اثر داشت و همه چيز بخوبي برنامه ريزي شده بود.

 

از اين كه مخاطبانتان شما را به عنوان يك بازيگر طنز مي شناسند چقدر برايتان خوشايند است؟

خيلي زياد. جالب است بدانيد من براي اولين بار به خاطر ماديات به اين سمت سوق پيدا كردم. در ابتداي ورودم به دانشگاه به خاطر هزينه هاي دانشگاه و تامين آنها در يك كار كمدي تست دادم و قبول شدم و از آن سال ها به بعد ديگر در اين ژانر (طنز)  باقي ماندم كه از اين جهت نه تنها ناراضي نيستم بلكه خوشحال هم هستم.

فكر مي كنيد چرا كارهاي طنز دهه هاي 70 و اوايل 80 ديگر ساخته نشدند؟ كارهايي مثل ساعت خوش، جنگ 77 و…

 

به نظر من مهم ترين دليلش پراكندگي بازيگران آن دوره است. آن زمان ما يك گروه بزرگ بوديم و بازيگراني مثل كيهان ملكي، علي سليماني، مهران غفوريان، رحمان سيفي آزاد و… در اين گروه فعاليت داشتند ولي الان هر كدام از ما داريم جداگانه كار مي كنيم و خيلي از اين افراد هم كه ديگر اصلا كار طنز نمي كنند و به سمت كارهاي جدي تر رفته اند، بنابراين با وجود اين شرايط خيلي نمي توان منتظر يك اتفاق و جريان تازه بود.

 

از بين كارهايي كه تا به حال انجام داده ايد، كدام يك بيشتر به دل خودتان نشسته و برايتان قابل دفاع است؟

ساختمان پزشكان و بدون شرح را از بين كارهايم بيشتر دوست دارم و از آنها خاطره بهتري دارم.

 

چرا اصلا نقش منفي بازي نمي كنيد يا كمتر بازي مي كنيد؟ خودتان مايل نيستيد؟ آيا پيشنهادي در اين زمينه نداريد؟

خير. كمتر به من پيشنهاد مي شود. در يكي از اپيزودهاي سريال سلام نقش يك دزد را بازي مي كردم اما معمولا در ايران تهيه كنندگان و كارگردانان سعي مي كنند نقشي را كه بيشتر در آن ديده شده اي به عنوان يك بازيگر به تو پيشنهاد بدهند چون برايشان راحت تر است. براي همين هم بازيگران ما دسته بندي شده اند.

 

چقدر از پدرتان (رضا بنفشه خواه) براي خود استفاده كرده ايد؟

خيلي كم، چون من براي اولين كارم هم تست دادم و حضور پدرم فقط به نوعي مرا يادآوري مي كند و برعكس. به هر حال به اين مساله خيلي كاري ندارم و به آن وابسته نيستم. ضمن اين كه بازيگري شغلي نيست كه آدم بتواند به واسطه پارتي و پول در آن باقي بماند و استعداد خود بازيگر بسيار مهم است و حرف اول را مي  زند.

 

خيلي از بازيگران هم نسل شما، حالا علاوه بر بازيگري، كارگرداني هم مي كنند؛ مثل سعيد آقاخاني، سروش صحت، مجيد صالحي و… . آيا شما هم دغدغه كارگرداني داريد؟

به اين مساله فكر كرده ام اما جزو دغدغه ام نيست. بايد ببينم آيا از عهده اين كار برمي آيم يا خير. وگرنه به نظرم خوب و درست بازي كردن بهتر از يك كارگرداني ضعيف و غيراصولي است.

 

از گريمي كه در سريال ساختمان پزشكان داريد راضي هستيد؟

بله، خيلي زياد. براي اولين بار است كه در يك سريال ريش دارم و اين گريم هم برايم جذاب است و هم در رسيدن به نقش دكتر ملكي بسيار كمكم كرد ه است.

 

به عنوان يك مخاطب، كدام يك از كاراكترهاي ساختمان پزشكان را دوست داريد و با آن همذات پنداري بيشتري كرده ايد؟

به نظرم در اين سريال همه بازيگران خوب هستند و همه خيلي خوب توانسته اند نقش هايشان را ايفا كنند. بخصوص پدر و مادر دكتر نيما يعني آقاي حريرچيان و خانم قائم مقامي.

 

اگر بخواهيد انتقادي از اين سريال داشته باشيد چه خواهيد گفت؟

به نظرم مهم ترين ضعف اين سريال، حضور بايگران مهمان است. حتي بازي آنها روي بازي بازيگران اصلي هم اثر گذاشته است و در بعضي قسمت ها بازيگران اصلي آن طور كه بايد ديده نمي شوند. اي كاش حضور بازيگران مهمان در اين كار كمرنگ تر بود.

 

چرا در اين كار زندگي شخصي دكتر ملكي را كمتر شاهد هستيم و بيشتر او را در مطب مي بينيم؟

اتفاقا خودم هم به اين مساله فكر كرده ام. البته اين موضوع، هم به دكتر ملكي و هم به دكترهاي ديگر اين ساختمان برمي گردد. شايد حضور بازيگران مهمان يكي از دلايل اين موضوع باشد.

ساختمان پزشكان…

يك كار آبرومندانه كه به شعور مردم احترام گذاشته است.

 

در حال حاضر مشغول چه كاري هستيد؟

در سريال راه طولاني خانه به كارگرداني رضا كريمي در نقش يك دلارفروش بازي مي كنم.

 

پس در آينده يك نقش جدي از شما خواهيم ديد؟

بله، يك نقش جدي و معمولي.

 

و سوال آخر، برخي تصور مي كنند شما آدم بداخلاقي هستيد، آيا درست است؟

خير، به هيچ وجه. بيشتر آرام هستم تا بداخلاق.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.