خانه » دانستنیهای خانواده » بارداری و زایمان » بارداری های پرخطر در کمین دختران نوجوان!

بارداری های پرخطر در کمین دختران نوجوان!

دکتر فاطمه ناهیدی دکترای بهداشت باروری و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: رخ دادن پدیده بلوغ در سنین نوجوانی همه افراد از جمله زنان را در مسیر تغییرات زیادی قرار می دهد. از نظر جسمی، دختر جوان در حال رشد بوده و اندام های زنانه آن از رشد کافی برخوردار نیستند، بنابراین مادر شدن در این سنین زن را دچار مخاطراتی می کند که، از جنبه های گوناگون جسمی، روانی و اجتماعی و اقتصادی قابل بحث است.

در نوجوانی بلوغ کامل فکری اتفاق نمی افتد، در نتیجه این افراد آمادگی لازم را برای تشکیل خانواده ندارند، حال اگر ازدواج کرده و پرورش یک کودک به مسئولیت های آنان اضافه شود، مشکل چند برابر خواهد شد .این افراد در نوجوانی هنوز نیاز به حمایت های خانواده دارند. تغییرات خلقی که در نتیجه بلوغ رخ می دهد، مثل حساس شدن و زودرنجی نشان دهنده آماده نبودن این زنان برای پرورش کودک است.

دکتر ناهیدی کمبود اطلاعات و خدمات بهداشتی و کمبود و دسترسی نداشتن به وسایل تنظیم خانواده را از دلایل عمده حاملگی در نوجوانی ذکر کرد و گفت: سنین باروری زیر 19سال و بالای 34 سال بعنوان حاملگی های پرخطر تلقی می شوند و برای حاملگی های سنین 15 تا 19 سال اصطلاح (حاملگی نوجوانی) به کار برده می شود. احتمال مرگ ناشی از عوارض بارداری و زایمان، در مادران نوجوان 15 تا 19 سال دو برابر مادران 20 تا 34 ساله است و در مادران زیر 15 سال احتمال مرگ 5 برابر زنان بالای 20 سال عنوان می شود بطوری که کودکان مادران نوجوان بیشتر در معرض مرگ و میر هستند، بنابراین پیشگیری از این رخدادها از اهداف مهم سلامت جامعه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

ژل های ضدبارداری

ژل های ضدبارداری (کرم ها) از دیگر راه های پیشگیری

اهمیت مایع منی در بارور کردن زن از زمانهای گذشته لااقل از نوشته های زمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.