خانه » سلامت » دانستنیهای پزشکی » در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ +تصاویر

در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ +تصاویر

همین الآن غذایی را كه همسر مهربان با هزار عشق و علاقه آماده كرده، داخل چه ظرفی ریخته اید؟ كمی آن طرف تر هم فرزندتان خوراكی هایی را كه مادرش آماده كرده ، داخل كیف می گذارد و او هم قصد سوار شدن به سرویس مدرسه را دارد. به ظرف غذای تان خوب نگاه كنید. به كیسه نایلون یا ظرف غذایی هم كه فرزندتان می برد دقت كنید. به نظرتان ظرف ها مناسب با غذا یا خوراكی كه می برند، هستند؟ فكر نمی كنید خورشتی كه داخل مثلا ظرف پلاستیكی ریخته اید، به دلیل انتقال حرارت اضافی به دلیل نامناسب بودن ظرف در آستانه فساد قرار دارد؟

درباره ظرف غذای فرزندتان چه نظری دارید؟دوربین را بچرخانیدسمت منزل! قرار است همسرتان بعد از اینكه شما و فرزندتان را راهی كرد، به فریزر و یخچال رسیدگی كرده و آذوقه فریزری پاییز را فراهم كند. غذاها را باید در چه ظرفی فریز كرد؟

در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ +تصاویر

اگر بخواهید غذایی را داخل یخچال نگهداری كنید و مثلا فردا آن را میل كنید، چه ظرفی را انتخاب می كنید؟ از همان شیوه سنتی قابلمه در یخچال استفاده می کنید یا روش های بهتری بلد هستید؟ برای نگهداری کاهو و سبزی خوردن چطور؟ اگر بخواهید خوراکی هایی را همراه تان سر كار ببرید چه کار می کنید؟ جواب همه این سوال ها اینجاست.

قرار است درباره انتخاب ظرف مناسب برای نگهداری غذاها صحبت کنیم. علاوه براین چند قلق کوچک اما مهم برای انتخاب ظرف مناسب خواهیم گفت. بنابراین پیش از اینکه شنبه صبح دوباره ظرف غذای تان را پر كنید یا همسرتان برای فریز كردن اقدام كند، این مطلب را دقیق بخوانید.

ملامین هرگز!

خیلی زمان را به عقب برنگردانید. حدود 20 سال پیش یا شاید همین حالا، بسیاری از مردم در بشقاب ملامین غذا می خوردند و این نوع ظرف ها پای ثابت سفره بود.

خانم خانه هم برای اینکه خوش سلیقه تر باشد، سعی می کرد انواع رنگی و خاص آن را انتخاب کند، غافل از اینکه غذا خوردن داخل بشقاب ملامین و آن هم از نوع گلدار، بسیار خطرناك است. در اینکه نگهداری و استفاده از ملامین یا ظرف های پلاستیکی به هزار و یک دلیل آسان تر از شیشه ای و چینی است، حرفی نیست.

یکی از همین ویژگی ها هم مقاومت ملامین و ظرف های پلاستیکی در برابر شکستن است. عادتی که بیشتر در نوخانه ها دیده می شود. اما اگر ظرف های پلاستیکی را درست انتخاب نکنید، تاوان سنگینی خواهید داد؛ به این دلیل که ترکیب های موجود در این ظرف ها، اگر به درستی از آنها استفاده نشود، به راحتی به داخل خوراکی ها مهاجرت کرده و باعث بیماری های ساده مانند اسهال تا ابتلا به انواع سرطان ها می شود.

در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ +تصاویر

استفاده از این ظرف ها به ویژه برای نوزادان و کودکان بسیار خطرناک هستند. بنابراین باید استفاده از ظرف های ملامینی کاملا از سفره ها حذف شده و برای نگهداری هر نوع ماده غذایی نیز ظرف مناسب در نظر گرفته شود.

به این خطرها دقت کنید

هر کدام از ظرف های پلاستیکی، با استفاده از مواد پلیمری خاصی تهیه شده اند. بنابراین اثرها و خطرهای آنها نیز متفاوت است.

جنس PBDES: استفاده نابه جا از ظرف هایی که از این ماده اولیه تهیه شده است، باعث آسیب بدن و اختلال در عملکرد طبیعی آن می شوند.

جنس Phthalates: فتالات ها یکی دیگر از عوامل آسیب رسان به بدن هستند.

جنس PBA: این ترکیب ها به اسم « بیسفنول-A» هم معروف هستند. استفاده نابه جا از ظرف های تهیه شده از این ترکیب باعث ایجاد اختلال در ترشح هورمون ها به ویژه در زنان می شود.

جنس PVC: ظرف های تهیه شده از نوع پلیمر، معمولا در بسته بندی موادغذایی استفاده می شوند. اگر نوع غذای انتخاب شده در بسته بندی مناسب با ساختار این جنس پلاستیک نباشد، باز هم بحث مهاجرت ترکیب های این پلاستیک به داخل بسته پیش می آید. مهاجرت این ترکیب ها زمینه ساز اختلال در رشد مغزی نوزاد، اختلال متابولیک و ایجاد اضافه وزن و کاهش غیرعادی ترشح هورمون تستسترون در کودکان و بزرگسالان می شود. این نوع ظرف ها ذرات نامناسبی شامل سرب، کادمیوم، جیوه و دی اتیلن هگزا فسفات را به داخل غذا منتقل می کنند.

جنس PET: استفاده نادرست از این ظرف ها یعنی ظرف های تولید شده از ترکیب «پلی اتیلن ترفتالات» باعث مهاجرت ترکیب های نامناسبی به نام « استالدئید» در مواد غذایی و نوشیدنی ها می شود. این ترکیب زمینه ساز ابتلا به انواع سرطان هاست.

جنس PS : استفاده نادرست از ظرف هایی که ماده اصلی آنها «پلی استایرن» است موادی به داخل خوراکی ها انتقال می دهند که زمینه ساز آسیب به دستگاه عصبی است.

آسیب، مهاجرت را تشدید می کند!

چه حسی دارید وقتی به ظرف پلاستیکی یا چاقویی که دسته آن پوسته پوسته شده و تغییر رنگ داده، دست می زنید؟ اصلا دوست دارید داخل چنین ظرفی غذا، ماست یا سالادتان را نگهداری کنید؟ ظرف های پلاستیکی اگر به چنین حال و روزی بیفتد، نه تنها ظاهر زشتی داشته بلکه مشکلاتی هم به همراه خواهند داشت.

مهاجرت ترکیب های نامناسب این مواد پلاستیکی زمانی شدیدتر است که موادغذایی اولا نامناسب انتخاب شده و دوم دیگر اینكه گرم باشند. در این شرایط سرعت مهاجرت ترکیب این پلاستیک ها به داخل غذا، 55 دقیقه زودتر اتفاق می افتد.

آسیب

هرگونه خراش، ترک و پوسته در ظرف های پلاستیکی، زمینه را برای مهاجرت این ترکیب های مضر به داخل غذا بیشتر می کند. بنابراین به محض مشاهده هرگونه آسیب، ظرف مورد نظر را دور بیندازید.

حرارت گرم

اگر ظرف غذایی در مقابل حرارت مقاوم نباشد، با قرار گرفتن درمعرض حرارت، ساختار آن تغییر کرده و بار دیگر بحث مهاجرت مواد تشکیل دهنده ظرف ها به داخل بسته پیش می آید.

در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ +تصاویر

شست وشوی نامناسب

اگر این ظرف ها داخل ماشین ظرفشویی قرار گیرند، به دلیل حرارت آب و استفاده از مواد شوینده خاص، بیشتر از زمانی که با ابر و ماده شوینده معمولی شسته می شوند، آسیب خواهند دید. آسیب آنها زمینه را برای مهاجرت مواد تشکیل دهنده آنها به داخل غذاها، فراهم می کند.

بنابراین حتما با توجه به علامتی که به آن اشاره شد، وضعیت ظرف را بررسی کرده و درصورتی که علامت امکان شست وشو با ماشین ظرفشویی وجود داشت، ظرف را داخل این دستگاه قرار دهید.

دمای سرد

بعضی از ظرف ها ویژه نگهداری موادغذایی در فریزر یا یخدان ماشین نیستند. بنابراین اگر داخل این ظرف ها خوراکی یا نوشیدنی ریخته و آنها را در شرایط سرمای فریزر یا یخدان قرار دهید، باز هم بحث مهاجرت ترکیب این پلیمرها به داخل ماده غذایی مطرح است. بنابراین به این نکته نیز دقت کنید.

بطری آب سالم را چطور انتخاب و نگهداری کنیم؟

آب سالم در بطری سالم

اگر از حرف و حدیث های پیش آمده درباره آب معدنی بگذریم ،یکی از ظرف های پركاربرد ویژه بسته بندی ، ظرف های شفاف بطری های آب معدنی خانواده یا یک نفره است. دلیل آن هم کاملا مشخص است؛ د رهر حركتی اعم از پیاده روی، كوهنوردی، مسافرت های یك روزه د رهوای خاص پاییز به نوشیدن آن نیاز است.

به همین دلیل از کنار هر سوپرماركت و دکه روزنامه فروشی که رد شوید، می توانید جعبه های آب معدنی را ببینید. به نظرتان کدام یک از این بطری ها سالم هستند؟ ظرف مورد استفاده برای بسته بندی آنها مورد تایید است؟ از بین همه انواع آب معدنی ها باید به کدام یک اطمینان کرد؟ در این قسمت درباره شیوه درست نگهداری كردن از این بسته ها صحبت می کنیم.

چه نوع بطری مناسب است؟

معیار درست انتخاب بطری آب معدنی چیست؟ رنگ آن؟ حجم آن؟ برند آن؟ یا بررسی دقیق توسط خود شما و بدون درنظر گرفتن هر نوع تبلیغاتی؟ طبیعی است که گزینه آخر درست است. به نظر شما برای انتخاب بطری آب سالم از کجا شروع کنیم؟

اگر علامت BPA روی بطری حک شده بود، کیلومترها از آن فاصله بگیرید. به این دلیل که این سه حرف نشان می دهد بطری مورد نظر از مواد اولیه نامناسبی مانند « بیس فنلA » ساخته شده است. مواد شیمیایی موجود در این بسته ها برای نگهداری موادغذایی و آب مناسب نیست.

یکی از مهم ترین اثرهای منفی استفاده از ظرف های تهیه شده از BPA ایجاد اختلال هورمونی، مشکل گوارشی و در صورت ادامه مصرف ابتلا به بعضی از انواع سرطان هاست.

ماجرا به همین جا ختم نمی شود. اگر علامت های دیگری هم روی بطری آب باشند، باز هم نباید آنها را خریداری کرد. این نشانه ها همان نشان شماره 3،6 و 7 است. باز هم ماجرا به همین جا ختم نمی شود، اگر روی بطری علامت شماره یك را دیدید، بطری را بردارید. به این دلیل که نشان می دهد پلیمرهای PET برای ساخت این بطری استفاده شده و برای سلامتی بی خطر است.

چطور نگهداری کنید؟

معمولا بسته های 6 و 12تایی آب معدنی را کجا می بینید؟ داخل یخچال سوپرمارکت؟ در سایه؟ زیر آفتاب و کنار کوچه؟ احتمال سوم یعنی قرار گرفتن این بسته ها کنار کوچه و زیرنورآفتاب، بیش از دو احتمال دیگر است. خودتان معمولا بطری آب معدنی را کجا نگهداری می کنید؟

پشت شیشه عقب ماشین؟ کنار دست تان یا صندوق عقب؟ یا داخل کلمن کوچکی که پشت خودرو همراه تان دارید؟ گزینه های دیگر محتمل تر از گزینه آخر است. به نظرتان چرا این شیوه های نگهداری آب معدنی مناسب نیست؟ به این دلیل که ظرف اکثر بطری های آب شفاف است. این مساله امتیاز محسوب نمی شود.

به این دلیل که آب معدنی حاوی املاح بوده و قرار گرفتن بطری درمعرض نور خورشید و حرارت، تغییرات نامناسبی در املاح ایجاد کرده و آنها را به ترکیب های نامناسبی تبدیل می کند. بنابراین اولین قدم برای نوشیدن آب معدنی سالم، نگهداری درست آن است. طبیعی است که به سوپرماركت محل خیلی نمی توانید تذکر بدهید.

در چه ظرفی غذا بخوریم تا سالم تر باشیم؟ +تصاویر

اما جلوی ضرر را از هرجا بگیرید منفعت است. بنابراین به محض اینکه بطری را خریدید، آن را دور از گرما و نور قرار داده و سریعا به داخل یخچال منتقل کنید. یادتان باشد، بطری آب معدنی نباید داخل فریزر قرار گرفته و یخ بزند. به این دلیل که در این صورت بحث مهاجرت مواد تشكیل دهنده بطری به آب مطرح می شود.

اگرچه بعضی متخصصان عقیده دارند كه تیره بودن رنگ بطری، بیانگر اضافه شدن مواد نامناسب به ماده اولیه ساخت بطری است، اما مساله اینجاست که به شیوه های دیگری هم می توان بطری را تیره كرد.

یکی از این راهکارها، استفاده از برچسب های سراسری و بزرگ شرکت سازنده برای جلوگیری از نفوذ نور به داخل بطری است. بنابراین بطری هایی را انتخاب کنید که علامت کارخانه به صورت سراسری، روی تمام بطری را گرفته است. به این ترتیب خطر نفوذ نور به داخل بسته کمتر است.

بعد از استفاده از بطری آب، چه در سفر و چه در منزل به دو نکته دقت کنید:

یک بار مصرف: بطری های آب، یک بار مصرف هستند. به این نكته دقت کنید. دلیل یک بار مصرف بودن آنها هم این است که اگر بار دیگر از آنها استفاده کنید، امکان ایجاد تغییرات نامناسب در پلیمرهای ساخت بطری وجود دارد. بحث مهاجرت ترکیب این پلیمرها به داخل آب یا هر مایع دیگری که داخل آن می ریزید به صورت جدی مطرح است.

جمع کنید: پس از استفاده از محتویات داخل بطری اعم از آب یا آبمیوه، آنها را کاملا جمع کرده و به شکل یک لایه پلاستیک جمع شده آنها را دور بیندازید. به این ترتیب به سهولت جمع آوری آنها کمک کرده اید. علاوه براین مانع از اقدام سودجویان برای استفاده مجدد از این بطری ها هم خواهید شد.

با بطری درست رفتار کنید

بعضی نکته ها از دید ما به ظاهر بی اهمیت می رسند،اما مهم و حیاتی به شمار می آیند. بنابراین به این دو نکته خاص دقت کنید تا دستی دستی خود و خانواده تان را بیمار نکنید.

یک نکته طلایی آبی

بهتر است یک بطری شیشه ای همراه داشته باشید و پس از نوشیدن بخشی از آب درون بطری، باقی مانده آن را داخل بطری شیشه ای بریزید سپس داخل کلمن ماشین قرار دهید. به این ترتیب دیگر خیال تان از هر نوع تغییر ترکیب های داخل بطری آب راحت خواهد شد.

نکته طلایی گرم

گاهی در مسیر سفر دسترسی به آب سالم امکان پذیر نیست. از طرفی برای استراحت در محلی اطراق کرده اید و قرار است بعد از رفع خستگی و خوردن یک فنجان چای به مسیر ادامه بدهید. در این شرایط فقط آب معدنی در دسترس است.

به نظرتان درست کردن چای با آب معدنی جوشیده رفتار بهداشتی سالمی است؟ جواب منفی است. با جوشاندن آب معدنی ترکیب ها و به طور خاص املاح موجود در آب معدنی دچار تغییرهای نامطلوب شده كه برای سلامتی مضر است.

بنابراین به هیچ وجه آب معدنی را برای هیچ منظوری اعم از درست کردن چای و شیر خشک کودک در سفر نجوشانید. آب معدنی نباید حرارت ببیند. جوشاندن آب معدنی همان قدر مضر است که قرار دادن بطری آن در فریزر و یخ زدن آب. آب معدنی فقط باید در دمای معمولی یخچال یا در دمای معمولی اتاق دور از نور و حرارت نگهداری شود.

راهکار

همیشه یک بطری آب معمولی از منزل همراه تان ببرید و در شرایطی که نیاز به آب جوشیده دارید، آب آن را بجوشانید. درغیر این صورت به سلامتی خود و خانواده تان آسیب جدی وارد کرده اید.

منبع: همشهری 6 و 7

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.