خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » جزئیات توهین عموهای فیتیله ای به ترک زبان ها و توقف این برنامه +تصاویر

جزئیات توهین عموهای فیتیله ای به ترک زبان ها و توقف این برنامه +تصاویر

در پی پخش سری جدید برنامه “فیتیله” موضوعی در یکی از آیتم های این برنامه کودک و نوجوان رخ داده که به شدت در شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا کرده و متاسفانه موضوعی شده است تا رسانه های معاند نیز به پوشش این موضوع بپردازند و از آن به عنوان “توهین شنیع علیه ملت ترک!” یاد کنند.

ماجرا از این قرار است که در یکی از آیتم های فیتیله به نام “هتل فیتیله ای” پدر و پسر ترک زبانی قصد ترک زودهنگام هتل را دارند و علت آن را نیز به صورت دست و پا شکسته و هم ترکی و هم فارسی بوی بدی اعلام می کنند که از اتاق آنها استشمام می شود. مدیر پذیرش هتل هم بعد از بررسی متوجه می شود که فرزند این مسافر به اصطلاح ترک زبان،به جای استفاده از مسواک از فرچه توالت برای شستن دهان خود استفاده کرده است و این بوی بد نیز از دهان این کودک متصاعد می شود.

در خبری دیگر متوجه شدیم که به دلیل بی دقتی عوامل و رنجش خاطر هموطنان ترک متوقف شد.

به گزارش روابط عمومی صداوسیما، در پی پخش برنامه «فتیله» روز جمعه 15 آبان ماه از شبکه دو سیما که بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز ترک پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری برسد.

قومیت های مختلف سرمایه سترگ و بی بدیل ایران اسلامی است که مبتنی بر احترام متقابل اقوام، احساس هویتی مشترک را برای همبستگی و اتحاد ملی فراهم آورده تا این کشور عزیز بر تند باد حوادث بپاید و کیان خویش حفظ نماید. در این میان، صداوسیما نیز به عنوان رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران با درک این جایگاه و اهمیت احترام و حرمت همه اقوام و اقشار جامعه بزرگ ایران در مقاطع مختلف همواره عزم خود را در جهت تقویت این گنجینه و سرمایه ملی معطوف داشته است.

لیکن علیرغم این اراده و اقدامات مختلف ناشی از آن، متاسفانه روز جمعه 15 آبان ماه در یکی از بخش های برنامه “فیتیله” که از جمله برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیمااست، به سبب اشتباه، بی دقتی و عدم نظارت درست عوامل برنامه ساز و ناظر مربوطه، دیالوگ هایی به زبان ترکی بیان می شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز ترک زبان شده و شکایاتی را موجب می گردد.

جزئیات توهین عموهای فیتیله ای به ترک زبان ها و توقف این برنامه +تصاویر

در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا ترک زبانان عزیز و به دور از هر گونه توجیه رسانه ای برای رفع کوچکترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری زبان کشورمان نسبت به فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند:

1- علیرغم سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد.

2- با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی های مختلف سال های گذشته که از آن به عنوان برنامه ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه «فیتیله» فعلا متوقف می شود.

3– مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می شود.

4 – بدیهی است که سازمان صداوسیما پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی، موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.

متن بیانیه عموهای فیلیته ای:

جزئیات توهین عموهای فیتیله ای به ترک زبان ها و توقف این برنامه +تصاویر

دوستان و همراهان گرامی

در تاریخ 94/08/15 در برنامه فیتیله نمایشی پخش شد که باعث آزرده خاطر شدن عده ای از عزیزان مخاطب گردید در این باره نکات زیر را به استحضار می رساند:

1-سابقه فعالیت گروه فیتیله گواه این ادعا است که اقوام و طوایف ایران همواره مورد احترام بوده و این گروه هیچگاه به خود اجازه نمی دهد به ایشان توهین یا جسارتی روا نماید.

2- اصالت بازیگران اصلی این برنامه از اقوام اصیل ایران همچون آذری ، گیلک و لر بوده و هیچگاه به خواستگاهی که از آن بر آمده اند توهین نمی کنند.

3- مفهوم نمایش مورد اشاره در زمینه آموزش استفاده مسواک بوده و مانند نمایش های دیگر ترکیبی فانتزی از گویش و لهجه های مختلف در فضای نمایش استفاده شده است و این به معنای جسارت به قوم و یا لهجه خاصی نمی باشد.

در آخر این گروه صمیمانه از سو تفاهم پیش آمده از همه ی بینندگان با ارزش برنامه فیتیله عذرخواهی کرده و بار دیگر تاکید می کند بقای برنامه فیتیله و هر برنامه تلویزیونی دیگر متکی به نگاه پر مهر بینندگان آن برنامه می باشد و رضایت قلبی ایشان آرزو همیشگی این برنامه می باشد.

علیرضا آقایی (تهیه کننده برنامه فیتیله)

منبع: نیک صالحیعصر ایران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

بدون دیدگاه

 1. بهترکه برنامه شون قطع شدچی بودن به خدا هروقت اینابرنامه داشتن آدم چندشش میشد.بعدشم وقتی یکی یه برنامه میسازه به همه چی بایددقت کنه ینی چی که سوتفاهم بودینی ایناحالیشون نیس چی میگن.

 2. ترکا بی جنبه اند
  نباید بهشون بها
  باید مردم رو شاد کرد

 3. بابا تمومش کنید فقط یه برنامه کودک بود تازه عمو های فیتیله چه گناهی دارند

 4. آخه عزیزِ من. به من بگو چه جوری مسواک به اون بزرگی رو کردی تو دهنت؟ خب طنزه دیگه…. ما از طریق طنز میتونیم خیلی راحت به افراد چیزا رو آموزش بدیم…. عموها میخواستن به بچه ها یاد بدهند که هر فرد باید از وسیله ای که اندازه و مخصوص خودش است استفاده کند….. همین!!!

 5. باسلام خدمت همه ایرانی ها
  خدارو هزار مرتبه شکر که خدا جای خودش نشسته وخدایی میکنه والا نعوذ به الله اگه ما خدا بودیم بخاطر یک گناه ریز از هیچ کس نمیگذشتیم عزیزان ترک قبول عموهای فتیله ای اشتباه کردن ولی بیایم ما هم یکم شبیه خدا بشیم و ببخشیم آشوب به پا نکنیم اعتراض کردید تمام کاری نکنید قضیه بزرگ بشه که به نفع هیچ کس نیست جز دشمن

  و من الله توفیق

 6. یک جوری اعتراض کردین اینگار خیلی مسواک میزنن مردم بعدشم این برنامه به نظر من صرفا جهتش این بوده که به کودکان مسواک زدن را یاد بدهد همین و بس

 7. چقدر ما ایرانیها فرامو شکاریم. انگار همین دیروز بود که عکسهایی از فیتیله ایها لایک میکردیم که برای بچه های سرطانی برنامه خیریه اجرا میکردن یا دیدن مریضا میرفتن. دیدن خانواده شهدا و جانبازان میرفتن و به ایتام کمک میکردن. یا برای دخترکوچولویی که باباش حکم اعدام گرفته بودرضایت گرفتن که دختر بی سرپناه نشه. خودم به واسطه ی شغلم بارها تو پروازها دیده بودمشون که وقتی ازشون میپرسیدم کجا برنامه دارید میگفتن امور خیریه س. برنامه صدا و سیما نیست. ما ایرانیا عادتمونه برای یک اشتباه تمام خوبیهای آدمهارو زیر سوال ببریم. کمی بخشنده باشیم….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.