خانه » بازیگران و هنرمندان » اخبار بازیگران و هنرمندارن » مقصر اصلی جنجال فیتیله کیست و چه باید کرد؟!

مقصر اصلی جنجال فیتیله کیست و چه باید کرد؟!

برای خاموشی فاجعه فیتیله چه باید کرد؟

مهم ترین افتخار این برنامه بسیار موفق، کم لغزش و کم خطا بودن آن است. در واقع، فیتیله یکی از حرفه ای ترین برنامه های تلویزیون است. آمار بیننده ها و جوایز ملی و بین المللی متعدد آن نشان می دهد این برنامه در سطح استاندارد جهانی ساخته شده است. حالا سؤال مهم این است: چه اتفاقی افتاده که برنامه ای حرفه ای، معتبر، مؤثر و پربیننده، در خطایی بسیار فاحش، ١٠ دقیقه تمام، به تحقیر و تمسخر میلیون ها هم وطن آ ذری ایرانی می پردازد و مسئولان و مدیران پخش هم، بدون کوچک ترین تأملی، این صحنه های خشونت آمیز را روی آنتن می فرستند؟ آن ١٠ دقیقه، فقط یک اهانت در برنامه ای نمایشی نیست، رمز شب تراژدی تحقیر است. کودکانی که عموهای فیتیله ای این گونه تخریب و تحقیرشان می کنند، فردا در این جامعه مرتب از سوی هم وطنان خود، یعنی همان کودکان و مخاطبان امروز فیتیله تحقیر خواهند شد؛ چراکه آنان از عموهای مهربان و راستگوی فیتیله ای آموخته اند، هرکسی با آن لهجه صحبت کند، هالو و نفهم است.

اما مقصر کیست؟ مقصر اصلی، هرگز تهیه کننده، کارگردان، مسئول و جانشین بخش، ناظران و مدیران مرتبط نیستند، مقصر اصلی تفکری است که یک قرن پیش، کارگزاران فرهنگی پهلوی به مدد سیاست مداران و شرق شناسان غربی بنیانش نهادند و با بنیادگذاری مکتبی غیرانسانی، ایران را پرآشوب کردند؛ مکتبی که ایران را مساوی فارس می خواند و غیرفارس ها را دیگری هایی می داند که باید به خودی تبدیل شوند. خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی، نظام نژادپرست پهلوی رفت و نتوانست رؤیای نابودی غیرفارس ها را نظاره گر باشد. اکنون پهلوی رفته و پهلویسم نیز پایان یافته است؛ اما اندیشه نابخردانه برخی کنشگران فرهنگی باقی مانده است؛ نشانه های ترویج آن فرهنگ و این تلاش های غیراسلامی و ضدانقلابی این قدر پررنگ اند که شخصیت طراز اول نظام، مرتب درباره آن هشدار می دهند. آخرین هشدار مقام معظم رهبری در این باره، بیستم مهر سال جاری بود که اتفاقا در دیدار با مدیران سازمان صدا وسیما مطرح شد.

برنامه فیتیله اولین و آخرین مورد از زنجیره اهانت و تحقیر نیست. فیتیله یک فقره از اهانت های زنجیره ای است که به نام های دروغین و البته با عذرهای بدتر از گناه، تداوم دارند. زمانی در یک نظرسنجی آکادمیک، زمانی در روزنامه ای دولتی، روزی در مجله روشنفکری و اکنون در برنامه کودک فیتیله؛ البته هیچ یک از اینها مقصر اصلی نیستند. مهم ترین دلیل فاجعه، ترویج اندیشه پهلویسم است.

اما چه باید کرد؟ آیا نباید شریان آب گل آلود و مسموم را از سرچشمه بخشکانیم؟ آیا اخراج یک کارمند یا صدور بیانیه عذرخواهی کافی است؟ دو راه بیشتر نداریم، یا بگذاریم مبلغان اندک این اندیشه آزادانه به انکار و تحقیر ادامه بدهند که راهی برابر اندیشه اسلام و انقلاب است، یا رویکرد اسلامی را در پیش گیریم و با اتکا به مبانی ارزنده آزادی فرهنگ ها و زبان ها در اسلام، حقوق بشر و قانون اساسی، به سیاست تکریم واقعی قومیت ها روی آوریم. حقوق زبانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنان را محقق کنیم و با وضع قوانین مشخص، از هرگونه تبعیض، تحقیر، انکار و …، جلوگیری کنیم.

باید برای مقابله و جلوگیری از فجایع آینده، احکام قضائی بسیار سنگینی علیه تمام کسانی صادر شود که اقوام را تحقیر می کنند، فرهنگ و زبان آنها را انکار می کنند و با اهانت ها و تهمت های رنگارنگ علیه نخبگان فرهنگی و مدافعان زبان و فرهنگ اقوام، مشغول نفرت پراکنی و بحران سازی هستند. باید کاری کرد که تحقیر و تمسخر اقوام، امری عادی تلقی نشود و هیچ کس جرئت ارتکاب این خطای نابخشودنی را نداشته باشد؛ البته باید درباره هرگونه بهره برداری سیاسی و گروهی از این مقوله هشدار دارد. این اتفاقات اهانت آمیز، نباید بهانه ای به دست جریان های رادیکال دهد.

منبع: روزنامه شرق

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

بدون دیدگاه

  1. شعورتو برم….. تو چه خانواده ای تربیت شدی؟ اصلا تربیت شدی یا نه؟؟؟؟ با اون سطح سواد فاجعه ات….

  2. واقعا. واسه مردم کشورم متاسفم.

  3. تو سریال پایتخت اونجایی که ارسطو به اشتباه غذای سگ میخوره به نظر شما اگر با لهجۀ مردم خوب و عزیز آذری بود چی میشد؟!!!به قول استاد پرستویی تمام عوامل سریال پایتخت رو اعدام میکردند.! غذای سگ خوردن بدتر و بی احترامیه بیشتر و بزرگتریست یا داستان فتیله ایها؟!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.