خانه » بازیگران و هنرمندان » گفت‌ و گو با محمد اصغری مجری ـ کارشناس هواشناسی

گفت‌ و گو با محمد اصغری مجری ـ کارشناس هواشناسی

پنجمين مجري ـ كارشناسي بود كه 9 سال پيش خيلي اتفاقي جلوي نقشه هاي هواشناسي خبر سيما آمد و ذوق و سليقه به خرج داد تا به هر قيمتي شده، صحنه گردان و مترجم خوبي براي واژه ها و اصطلاحات كمتر آشناي بسته خبري آب و هوا باشد و مردم را با اين آيتم رسانه اي مهجور و البته مهم آشتي دهد. او موفق شد و حالا ديگر كمتر كسي است كه لحن آرام و با طمانينه اش را بشنود و يكي دو دقيقه اي مجبور به مكث نشود…

 

محمد اصغري، اول اسفند 1349 به اين دنيا كوچيده و متولد فصل گل يخ در تهران است. ليسانس فيزيك را از دانشگاه شهيد بهشتي گرفته و كارشناسي ارشد هواشناسي را در دانشگاه آزاد خوانده است.

 سال 74 همزمان با تحصيل در مقطع فوق ليسانس، به واسطه يكي از استادانش به سازمان هواشناسي معرفي شده و همچنان به عنوان پيش بين ارشد در اين اداره مشغول كار است. اصغري، 20 سال سابقه تدريس و معلمي دارد و مدرس فيزيك دانشگاه نيز هست.

 مشروح گپ و گفت زمستاني جام جم با مرد باراني و داناي هواشناسي راديو و تلويزيون كه در تمام عمرش، دور چتر را خط قرمز كشيده است! لطف نگاه شما خوبان را مي طلبد.

 

ايستادن پاي تخته كلاس، قانع تان نكرد كه رفتيد سراغ نقشه هاي هواشناسي استوديوي خبر؟

واقعا يك اتفاق بود. پس از تست صدا و اجرا و كار با پرده آبي، خوشبختانه يا متاسفانه قبول شدم و بعد از مدتي تمرين رفتم روي آنتن.

 

فقط اتفاق؟ علاقه اي در كار نبود؟

خب بعدا علاقه آدم بيشتر مي شود، ولي در ابتدا يك اتفاق بود. كمتر كسي مي تواند ادعا كند از ابتدا شغلش را با علاقه انتخاب كرده است.

 

آفتابي شدن جلوي دوربين، كلاس هايتان را شلوغ تر كرده است؟

من در دانشگاه آزاد، فيزيك تدريس مي كنم، اما خدا را شكر كلاس هايم شلوغ است و تعداد دانشجوياني كه غيبت مي كنند كم.

پس تدريس تان خوب است.

نمي دانم. شايد هم خوب نمره مي دهم.

 

يعني كسي از درس شما نمي افتد؟

اتفاقا خيلي ها نمره نمي آورند و تهديد هم مي كنند منتها من كار خودم را انجام مي دهم.

 

خب برگرديم به آب و هوا. مي توانيم شما را ستاره هواشناسي تلويزيون بدانيم؟

نه. در تلويزيون اصلا ستاره هواشناسي نداريم. ستاره ها، پشت صحنه اند. يك برنامه در صورتي مي تواند قوي ارائه شود كه آدم هاي بزرگ و قدرتمندي پشت سرش باشند، وگرنه خيلي ها در ويترين، آمد و شد دارند.

 

سبك اجرا و كارشناسي هايتان منحصر بفرد است يا در دنياي آن ور آب هم مابه ازا دارد؟

حتما مابه ازاهاي بسيار بهتر از من وجود دارد. شك نكنيد كه بعضي از شبكه هاي آن ور آب از ما جلوترند، لذا الگوپذيري اجتناب ناپذير است. من اجراهاي هواشناسي در BBC، ‍CNN، يورونيوز، الجزيره و… را مي بينم. در اين ميان از مسائل سياسي كه بگذريم انصافا اجراي هواشناسي CNN خيلي قشنگ، جذاب و طبيعي است و شما با هر زباني مي توانيد تشخيص دهيد چه مي گويد. همان طور كه هنگام انتخاب يك مربي خارجي فوتبال، به دنبال كسي مي گرديم كه سبك بازي تيم مان به او بخورد، در اجرا و هواشناسي هم بايد شبكه هاي مختلف را رصد كنيم و خودمان را با نمونه هاي موفقي كه ارزش تقليد كردن دارند، وفق دهيم.

 

پس كي بايد در قالب خودمان شكل بگيريم و صاحب سبك شويم؟

قطعا با توجه به فرهنگ مان بايد به خودمان شبيه باشيم. البته اين را هم فراموش نكنيد كه اصلا امكان ندارد بتوانيم صد درصد از آنها تقليد كنيم، ولي به هرحال چون رقابت تنگاتنگ و فشرده اي وجود دارد مجبوريم براي جذب مخاطب با رعايت خط قرمزها تا حدودي به آنها نزديك شويم البته اين زمان مي برد.

چگونه؟ آنها كه متوقف نمي شوند و منتظر رسيدن ما نمي مانند.

بله، اما حركتشان كند خواهد شد. شايد پيش بيني وضع هوا، بهترين شاهد اين مدعا باشد. تا چند سال قبل، مرزنشين هاي ما، اطلاعات آب و هوايي مورد نيازشان را صرفا از شبكه هاي آن ور آب مي گرفتند، اما پيشرفت علمي ما در اين حوزه اعتمادشان را جلب كرده و اين يعني فاصله موجود از ميان رفته است. مطمئن باشيد در اجرا هم همين طور خواهد شد.

 

از نرم افزار جديدي كه قرار بود براي بهبود كيفيت تصاوير و نقشه ها خريداري شود چه خبر؟

متاسفانه مشكلات مالي بر سر راه است و مديران هواشناسي و صدا و سيما در حال مذاكره اند تا راه حلي بيابند.

 

فكر مي كنيد چه زماني به آن دسترسي خواهيد داشت؟

نمي دانم. از دست من خارج است. اظهارنظر درباره آن از پيش بيني وضع هوا هم سخت تر است. (باخنده) 

 

فانتزي كلام و ادبيات خاص شما تا چه حد در جدي تلقي شدن حرف ها و پيش بيني هايتان از سوي مخاطب، موثر و كارساز بوده است؟

بازخورد و عكس العمل هاي خوب و قشنگي در پي داشت. من هم مي توانستم سبك قديمي ها را ادامه بدهم منتها پس از مشورت هاي زياد با آدم هاي بزرگ به اين نتيجه رسيدم كه حضور جلوي دوربين نبايد مرا از خود واقعي ام دور نمايد و باعث شود نقش بازي كنم زيرا در راديو چون ديده نمي شويد مي توانيد به شنونده كلك بزنيد اما تقليد كردن و مصنوعي بودن در تلويزيون به راحتي قابل تشخيص است.

 

پس خود واقعي محمد اصغري خيلي جذاب بود كه توانست جو رسمي آيتم هواشناسي خبر را عوض كند؟

نظر لطف شماست.

 

همين ؟

به هر حال بايد به روز باشيم تا تكراري نشويم در غير اين صورت از چشم خواهيم افتاد.

 

محمد اصغري مي تواند الگو و اشل خوبي براي تهيه هواشناس هاي رسانه باشد؟

نه. من دوست ندارم چنين باشد.

 

مي خواهيد تك باشيد؟

نه. مي خواهم هر كس خودش باشد تا موفق شود. اين را پيشكسوت ها به ما گفته اند.

 

اين درست اما وقتي خودِ واقعي شان آن طور كه بايد و شايد جذاب نيست چه؟

هر كسي جذابيت هايي دارد كه اگر تقليد نكند به چشم مي آيد.

 

با اين همه مي دانستيد برخي موافق شيوه شما نيستند و معتقدند چون آيتم هواشناسي در قالب برنامه اي علمي تعريف و گنجانده مي شود لحن و گويش جدي تر طلب مي كند؟

دقيقا همين طور است. بسياري از اساتيدم هم اين انتقاد را مطرح مي كنند و مي گويند بعضي وقت ها خيلي از علم دور مي شوي و كوچه بازاري صحبت مي كني! البته حق دارند من هم ضعفم را قبول دارم. بايد چارچوب هاي كلي را رعايت كنم و براي موفقيت بيشتر تلاش نمايم.

 

در اين صورت هم كه مي شويد يكي مثل همه و جذابيت تان را از دست مي دهيد؟

هواشناسي يك علم است و با صددرصد كوچه بازاري صحبت كردن نمي توان آن را به درستي ارائه داد. بايد يك نسبت تناسب ببنديم تا علاوه بر علمي صحبت كردن، سطح كار هم افت نكند و مخاطب راضي باشد.

از سوي ديگر، قبول داريد گاهي اوقات خيلي روان سخن نمي گوييد و مكث هايي كه در توضيحات تان داريد اين گونه به ذهن متبادر مي سازد كه روي آنتن زنده و در لحظه به دنبال واژه مناسب براي جمله بندي حرف هايتان هستيد؟

بالاخره همه ما گاهي اوقات براي اين كه جمله هايمان تكراري نشود و قشنگ تر جلوه كند در حين حرف زدن به دنبال كلمه هم مي گرديم و اين جستجو، ناخودآگاه مكث هايي را سبب مي شود.

 

شايد اين ويژگي براي افراد معمولي عادي باشد اما در يك رسانه فراگير باعث مختل شدن ارتباط نمي گردد؟

گفتيم راز موفقيت هر كس در اين است كه خودش باشد. شما حتي در كلاس درس هم براي اين كه بتوانيد زيباتر تدريس كنيد و مفاهيم را جا بيندازيد مجبوريد فكر كنيد و تفكر در كلام شما مكث ايجاد مي كند. نمي تواني مثل ضبط صوت حفظ كني يا حرف هاي ديروزت را تكرار نمايي. ضمن اين كه معمولا چيزهايي كه در لحظه خلق مي شوند جذاب و توجه برانگيزند و كمتر كسي نسبت به آنها بي تفاوت است اما مثلا حرف هايي كه مهمانداران هواپيما ها قبل از پرواز بيان مي كنند آن قدر براي مسافران تكراري شده كه كاملا نسبت به آن بي احساسند.

 

پس اين مكث ها هم در ديده شدن شما بي تاثير نبوده اند؟

شايد. اين را شما بايد بگوييد.

 

قبل از آن كه مجري  ـ كارشناس هواشناسي اخبار شويد به حرف هاي پيش بين هاي رسانه اعتماد داشتيد؟

صددرصد. چون قبل از آن كه وارد صداوسيما شوم پيش بين بودم و كساني كه جلوي دوربين مي رفتند با من هم مشورت مي كردند. پيش بيني، يك كار گروهي است و همه در آن مشاركت دارند. اسم اين اتاقي كه الان در آن نشسته ايم و گفت وگو مي كنيم Discussion room است. اتاق ديسكاشن، جايي است كه هر روز صبح، پيش بين ها دور هم جمع مي شوند و راجع به وضعيت آب و هوا صحبت مي كنند و همديگر را قانع مي نمايند لذا اگر به پيش بيني هايمان ايمان نداشتيم اصلا ارائه نمي داديم.

 

ميانه تان با كف بيني و پيشگويي چطور است؟

خيلي بد. هيچ اعتقادي به اين حرف ها ندارم.

 

شغل شما را كه با آنها اشتباه نمي گيرند؟

هر چه زمان مي گذرد تعداد آدم هايي كه اين اشتباه را مرتكب مي شوند كمتر مي شود. يادم مي آيد روزهاي اول كه جلوي دوربين رفته بودم، كشاورزي تماس گرفت و گفت من ماشينم را فروخته ام و با پولش بذر خريده ام؛ شما را به خدا كاري كنيد باران بيايد وگرنه ورشكست مي شوم! اين بنده خدا واقعا فكر مي كرد باريدن باران دست ماست و نمي توانست باور كند من كسي نيستم و تنها آنچه نقشه ها نشان مي دهند را مي گويم.

 

مهم است مخاطب رسانه، پيش بيني وضع هوا را از زبان چه كسي بشنود؟

نبايد مهم باشد زيرا كار ما فردي نيست و اختلافي بين حرف ها وجود ندارد.

 

فكر نمي كنيد استفاده از يك مجري ـ كارشناس ثابت باعث جلب بيشتر اعتماد مردم و در نتيجه ممتاز شدن موقعيت اين آيتم در رسانه مي شود؟

نه. مجري آيتم هواشناسي با گوينده خبر فرق دارد. جنس كار ما باعث مي شود مجري ها متفاوت باشند تا با گذشت زمان، جملات و حركاتشان تكراري نشود و دلنشين باشند.

 

شما كه تكراري نشده ايد؟

نمي دانم بايد از مردم بپرسيد.

 

خودتان چه فكر مي كنيد؟

اگر زياد جلوي دوربين بيايم به تكرار خواهم افتاد.

 

اجراي خبرهاي هواشناسي در تلويزيون و راديو، اقتضاي خاص و جداگانه اي دارد؟

در تلويزيون، سخت تر است و بايد حرفه اي باشي، اما در راديو خيلي چيزها قابل تشخيص نيست.

 

مثلا ؟

از روي صدا نمي توان خيلي به حرف ها اعتماد كرد، اما از حالات چهره مي توان اين را فهميد كه مثلا محمد اصغري مطمئن است هواي اين هفته تهران باراني نيست. در راديو مي توان آنچه در دلت نيست را به زبان آوري و… البته من نيز قبل از اين كه جلوي دوربين حاضر شوم راديو را تجربه كرده ام لذا همواره به افرادي كه تازه براي تست دادن مراجعه مي نمايند تاكيد مي كنم مدت زمان زيادي را در راديو سپري كنند. الان هم مجريان تلويزيون آنهايي هستند كه از راديو شروع كرده اند.

 

خب تا از بحث اصلي مان دور نشديم بگوييد اولين پيش بيني رسانه اي وضع هوا در كشور ما ديدني بود يا شنيدني؟

من كه يادم نيست، اما آن طور كه پدرم تعريف مي كرد قبل از پيروزي انقلاب، آقاي منشي زاده تنها كسي بوده كه هر شب با نقشه به تلويزيون مي آمده و بدون كروماكي (پرده آبي)  و LCD، وضع هوا را پيش بيني و اعلام مي كرده و ظاهرا خيلي مطرح بوده و به چشم مي آمده است. الان هم اگر از قديمي ترها بپرسيد منشي زاده يادتان هست؟ فوري در ذهنشان مجسم مي شود. ايشان پيشكسوت همه ما بودند و 2 سال قبل شنيدم فوت كردند. اين را هم اضافه كنم كه آن موقع احتمال خطا و اشتباه در پيش بيني ها خيلي زياد بود و تنها به كشور ما منحصر نمي شد، زيرا امكانات، ضعيف و محدود بود و فقط نقشه هاي واقعي (actual)  را در دسترس داشتند تا تصميم بگيرند كه مثلا سرعت اين موج چقدر است و چه زماني به كشور مي رسد. لذا خيلي پارامترها را از دست مي دادند.

 

اطلاعاتي كه در اختيار مردم قرار مي دهيد چقدر داغ و تازه از تنور بيرون آمده است؟

معمولا يك روز بحث و مشورت و پس و پيش مي كنيم و نظر مي گيريم تا نتيجه اش بشود آن 2 دقيقه روي آنتن.

 

يعني اطلاعاتي كه 24 ساعت قبل به دست آمده را ارائه مي كنيد؟

بله. البته لحظه آخر هم كه مي خواهيم روي آنتن بياييم، دوباره اوضاع را بررسي مي كنيم، ببينيم آنچه پيش بيني كرده ايم اتفاق افتاده يا نه. معمولا هم كمي داده ها را تغيير مي دهيم و به روز مي كنيم.

 

پيش بيني كه وارونه اتفاق افتاد؟

سال گذشته 2 بار براي تهران، بارش برف پيش بيني كرديم، اما اين اتفاق نيفتاد و مردم از اين بابت خيلي شاكي بودند. (با خنده) 

 

وارونه ها اذيتتان نمي كند؟

هر چه زمان جلوتر مي رود، وارونگي ها كمتر مي شود (مي خندد)  البته درك و فهم و تشخيص مردم خيلي بالا رفته و ديگر مثل قديم نيست كه هر اشتباهي را به جوك و خنده تبديل كنند. ما قانوني داريم به نام اينرسي يا قانون اول نيوتن كه طبق آن مثلا براي هل دادن يك ماشين ثابت به نيروي زيادي نياز است، اما وقتي از حالت سكون به حركت درآمد، يك نفر هم به تنهايي مي تواند از عهده كار برآيد. هوا هم همين حالت را دارد، يعني پيش بيني شروع بارندگي يا اولين برف زمستان، خيلي سخت و دشوار است. در ابتداي بهار و پاييز هم كه در حال گذر از يك فصل به فصل ديگر هستيم، چون ناپايداري ها لحظه اي ايجاد مي شوند، احتمال خطا خيلي زياد است. با اين حال يك زماني پيش بيني وضع هوا مثل پيش بيني وقوع زلزله بود، اما الان پيشرفت ها چشمگير است و از اين بابت بايد شكرگزار خدا باشيم.

 

از جوك و شوخي هايي كه آن زمان براي اشتباهات هواشناسي در جامعه، دهان به دهان مي گشت، موردي در خاطر تان مانده است؟

آنها را كه از بس شنيده ايم، تكراري شده اند، اما چندي قبل بنده خدايي از يكي از استان ها تماس گرفته بود و خيلي جدي تشكر مي كرد كه ما ممنونيم از اين همه برفي كه برايمان فرستاده ايد!

يادم مي آيد چند سال قبل هفته نامه گل آقا، اظهارنظر يكي از مسوولان وقت هواشناسي درباره وضعيت آب و هوايي 50 سال آينده ايران را سوژه كاريكاتوري كرده و در شرح طنزش نوشته بود: «شما آب و هواي 24ساعت آينده را درست پيش بيني كن، 50 سال بعد پيش كش!»

 

در حال حاضر مدت زماني كه مي توانيد وضع هوا را با درصد خطاي كمتري پيش بيني و اعلام كنيد و با شهامت هم پاي حرفتان بايستيد، چقدر طولاني تر شده است؟

الان طبق آماري كه داريم معمولا 98 درصد پيش بيني هاي 24 ساعته مان درست از  آب در مي آيد. حالا هر چه اين زمان بيشتر شود درصد خطا هم بالاتر مي رود، خود من در چند هفته اخيرواقعا به مدل هايمان ايمان پيدا كرد، يعني آنقدر خطاها را كم كرده ايم كه تا يك هفته را براحتي مي  توانيم پيش بيني كنيم، درباره هفته دوم به بعد نيز اگر نقشه ها موارد خوب و مثبتي نشان دهند، حتما اعلام مي كنيم، چون مي گويند خبر خوش را حتي اگر احتمال وقوعش 50 ـ 50 هم باشد، بگوييد.

آن بازه زماني 50 ساله را هم كه شما مي گوييد، در هيچ جاي دنيا نمي توانند بصراحت حرفي درباره اش داشته باشند.

 

برخي شبكه هاي برون مرزي فعاليت هايي در راستاي پيش بيني و تحليل وضع هواي ديگر كشورها دارند. اين پيش بيني ها درباره ايران، چقدر قابل اعتمادند؟ شما هم از آنها استفاده مي كنيد؟

نقشه هاي ما با هواشناسان آمريكا، انگليس، فرانسه و… يكسان است.

تحليل هايمان متفاوتند. به هر حال ما براي پيش بيني، موارد خاص خودمان را در ذهن داريم و آلودگي  هوا، پستي و بلندي هاي اطراف يك شهر و منطقه و… را در نظر مي گيريم، اما هواشناسي كه در لندن نشسته، نمي تواند اين چيزها را تشخيص بدهد. شما برويد آنچه ما اعلام مي كنيم را با سايت هاي مختلف و حرفه اي مثل Weather.ir مقايسه كنيد ببينيد خطاي كداممان بيشتر است. آنها ريزه كاري هايي كه ما به آن آگاهيم را لحاظ نمي كنند.

 

از زاويه ديد شما، بسته خبري آب و هوا بيرون از حوزه خبر هم در قالب يك برنامه روتين مستقل، زمينه و ظرفيت جذب و همراهي مخاطب را دارد؟

بله، حتما. آرزوي من همين است.

 

حوصله مخاطب را سر نمي برد؟

نه. جذابش مي كنيم. جذابيتش هم تنها به مجري نيست.

 

شما فكر مي كنيد پربيننده ترين برنامه تلويزيون در ساير كشورهاي دنيا چيست؟

نمي خواهيد كه بگوييد هواشناسي؟!

نه. برنامه هاي مستندند. شايد جالب باشد بدانيد بيشتر شبكه هاي مستند دنيا، پولي هستند يعني به دليل كثرت مخاطب از بيننده پول مي گيرند و برايش برنامه پخش مي كنند. جذابيت مستند هم به تصوير است. اگر بتوانيم پديده هواشناسي را به شكل مستند ارائه دهيم اصلا نيازي نيست مجري بيايد و توضيح دهد و بعد از مدتي خسته كننده شود. طبيعت و آب و هوا آنقدر جذاب و رنگارنگ هست كه مخاطب هيچ وقت دلزده نشود.

 

پس مي توانيم مستند هواشناسي داشته باشيم؟

بله. حتي براي درازمدت.

 

چرا خودتان براي تحقق رويايتان پا پيش نمي گذاريد؟

خرج دارد. وسعم نمي رسد. يك نفر بايد به عنوان تهيه كننده پيشنهاد بدهد تا من ارائه اش كنم.

 

حتي پيشنهادش را هم مطرح نكرده ايد؟

پيشنهاد داده ام منتها با تغيير مديريت ها به فراموشي سپرده شده يا مورد توجه قرار نگرفته است.

 

يعني مي خواهيم به همين آيتم هاي محدود و محصور در خبر بسنده كنيم؟

بالاي 50 درصد اطمينان دارم و پيش بيني مي كنم كه با توجه به نياز روز افزون مردم، اين برنامه خارج از حوزه خبر شكل مي گيرد.

 

جايي كه دوست داشته باشيد همواره از وضع آب و هوايش با خبر باشيد؟

به يك جا فكر نمي كنم. معمولا جاهايي كه بارندگي است برايم جالبند و دوست دارم از شروع و خاتمه بارش هايشان مطلع شوم.

 

چقدر به آسمان نگاه مي كنيد؟

خيلي زياد. حتي شب ها دائم پرده اتاقم را كنار مي زنم و نگاه مي كنم ببينم چه اتفاقي در حال وقوع است.

 

در روزگار امروز هم مي توان با مشاهده آسمان و مدد گرفتن از تجربيات شخصي و برخي علائم و نشانه ها، پيش بيني درستي از اوضاع جوي داشت؟

اين برمي گردد به پيشگويي كه قبلا صحبتش را كرديم، البته آدم هايي هستند كه به صورت تجربي مي  توانند فقط براي منطقه خودشان پيش بيني كنند. يادم مي آيد يك پيرمرد كشاورز هرمزگاني بود كه واقعا پيش بيني هايش درست از آب در مي آمد و مدتي هم با ما در تماس بود و مثلا با اعتقاد مي گفت شما در راديو اعلام كرديد از بعدازظهر در بندرعباس باران مي بارد، اما تجربه من مي گويد اين اتفاق فردا صبح رخ مي دهد و خيلي اوقات هم همان طور مي شد.

 

پس هنوز هم كساني هستند كه به سلاح تجربه از علم و امكانات شما جلوتر باشند؟

اين آدم ها محدودند و البته احتمال خطايشان هم بيشتر است. علم بعلاوه تجربه، پيشرفت كار ما را نشان مي دهد.

 

از آن كشاورز خبري داريد؟

نه، متاسفانه ارتباطش را قطع كرد. احتمالا با خشكسالي مواجه شده و باغش را برچيده است.

 

كسي كه بيش از همه هوايتان را دارد؟

مادرم، همسرم، خانواده ام و همكارانم.

 

شما هواي چه كسي را داريد؟

همه. (مي خندد) 

 

فيلم هواشناسي را چند بار ديده ايد ؟

فقط يك بار در تلويزيون ديدم.

 

اتفاقي؟

نه. تعدادي پيامك برايم آمد. حتي همكاران پخش تلويزيون هم پيامك داده بودند كه مي خواهيم اين فيلم را پخش كنيم، حتما ببين.

 

چقدر با آن ارتباط برقرار كرديد؟

خيلي قشنگ بود. معمولا فيلم هاي نيكلاس كيج را مي بينم. هر نقشي را به او مي سپارند خيلي واقعي بازي مي كند.

 

سيماي يك هواشناس واقعي را مي توان در اين فيلم به تماشا نشست؟

نه. زيرا اين فيلم مربوط به زماني مي شد كه هواشناس ها با كروماكي سروكار داشتند، الان ويدئو وال داريم و تصاوير LCD پشت سرمان واقعي است.

 

عجيب نيست با وجود اين كه حرفه شما ارتباط تنگاتنگي با برنامه ريزي پروسه توليد يك فيلم يا سريال دارد، تاكنون مورد توجه فيلمسازان داخلي قرار نگرفته است؟

شايد برايشان پرخرج مي شود و به دردسر مي افتند. اين روزها فيلم هاي سينمايي خيلي جمع و جور و كم هزينه ساخته مي شوند. كساني كه بخواهند راجع به شغل ما فيلم بسازند، بايد يكي دو سال نحوه كار و پيش بيني را از نزديك لمس كنند تا بتوانند اثر خوب و ماندگاري ارائه دهند.

 

شايد هم دل خوشي از پيش بيني هايتان ندارند؟

نه. اين طور نيست ما در خاورميانه حرف اول را مي زنيم.

 

اما عمده برنامه ريزان پروژه هاي سينمايي و تلويزيوني، شيوه هاي سنتي پيش بيني وضع هوا را قابل اعتمادتر از اخبار مي دانند؟

آدم هايي كه اين حرف ها را مي زنند اگر بيايند و رودررو با خود ما بحث كنند، قانعشان خواهيم كرد. خود من يك بار شنيدم رضا رشيدپور در مصاحبه اي گفته ما به پيش بيني ها اعتقادي نداريم. تعجب كردم و مدتي بعد كه همديگر را در تلويزيون ديديم، گفتم رضا نظر تو اين است؟ گفت خدا شاهد است كه من چنين چيزي نگفته ام و خبرنگار آن مصاحبه براي آن كه گفت و گويش جذاب شود، حرف مرا برگردانده است! متاسفانه بعضي ها هم با ديدن يك خبرنگار جوگير مي شوند و براي مطرح كردن خودشان يك سازمان را تخريب مي كنند. البته در مجموع اين آدم ها در حال كم شدن هستند.

 

گروهي هم معتقدند پيگيري وضع هوا از طريق تلفن همراه و اينترنت، دقيق تر و موثق تر از راديو و تلويزيون بوده و با درصد خطاي كمتري همراه است؟

اصلا قبول ندارم. اين مورد هم مثل همان اظهارنظرهاي قبلي است.

 

البته طبيعي است قبول نداشته باشيد. چاقو كه دسته خودش را نمي برد؟!

وقتي عرض مي كنم تعداد آدم هايي كه به ما اعتماد ندارند در حال كم شدن است، يعني به هر حال كار ما بهتر شده اگر هم قبول نداريد، مقايسه كنيد ببينيد با چه اعداد رنگارنگي مواجه مي شويد. به هر حال هر كسي در حيطه كاري خودش ادعايي دارد، چون عمرش را براي اين كار گذاشته است. اگر به اخباري كه از صدا و سيما پخش مي شود، بي اعتماد باشيم كه ديگر سنگ روي سنگ بند نمي شود.

 

تاكنون به نماز باران رفته ايد؟

بله.

 

چتر هم با خودتان برده  بوديد؟

نه. اما از پدرم شنيده ام كه قديمي ها آنقدر ايمان و اعتقاد داشتند كه با چتر به نماز مي رفتند.

 

يعني شما به كارتان ايمان نداشتيد؟

چرا اما من هيچ وقت چتر نداشته ام، حتي قبل از اين كه وارد هواشناسي شوم هم نيازي به چتر احساس نمي كردم. چون باران را خيلي دوست دارم و معتقدم اگر چتر لازم بود، خداوند هنگام بارندگي در كله هر آدمي يك چتر باز مي كرد! پس حتما بايد باران و برف به سر آدم بخورد. (مي خندد) 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

7 دیدگاه

  1. عقل شما بیشتر از این کار نمیکنه که حالا هی بیا خود شیرینی کن تو تلوزیون

  2. سلام.باتشکرازآقای اصغری طرزاجرای شماهمیشه خیلی عالی بوده وهمه به حرف هایتان یقین دارد.خیلی ببخشیدهاولی یه سوال میشه بگید آباواجداد شمااهل کجاهستن؟خیلی دوست دارم بدونم.ممنون

  3. خبرخوش برای جنوبی ها الی الخصوص بوشهری هاهفته آینده بارشهای شدیدوسیل آسایی ازروزچهارشنبه خواهیم داشت.البته اگرنقشه هاخراب نشوندفارس ویاسوج هم باریزش برف وبارش خ؟بی روبروهستند. البته استان کهگیلویه دوشنبه سامانه بارشی دراکنده وبه شکل ضعیفترفارس رودربرمیگیرد.

  4. سلام آقای اصغری ازاین که شماکارشناس فوق العاده ا ی هستین شکی نیست من خودم هم دانشجوی این رشته شیرین هستم ودارم یه کتاب مینوسم درباره اقلیم وانشاله شماهم بخوانید.

  5. من خودم کارشناس رشته آب وهواشناسی هستم به صراحت میتوانم بگویم که بعضی وقتا جناب اصغری درپیش بینی اشتباه دارند.

  6. امير مهدي دشتباني

    من اقاي اصغري رو خيلي دوستش دارم و علاقه ي زيادي به هواشناسي دارم و مي خواهم رشته هوا شناسي را هم بخوانم و من همه برنامه هاي اقاي اصغري را ميبينم در راديو و تلويزيون اقاي اصغري موفق باشي و منم را در هواشناسي انشالاه كمك به من هم بكني تا من با موقيت به شغل هواشناسي برسم اقاي اصغري موق باشي

  7. بارندگی 21 بهمن برای جنوب شرق است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *