خانه » بازیگران و هنرمندان » یک گفتگو با بهرام رادان به عنوان یک بیزینس من در کانادا

یک گفتگو با بهرام رادان به عنوان یک بیزینس من در کانادا

بهرام رادان چند ماه است در کشور کانادا روزگار مي گذراند و گفت و گویمان با او چندان آسان هم اتفاق نیفتاد

 همه مي دانند که در دانشگاه در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل کرده اي. آیا دلیل انتخاب این رشته علاقه مندی ات به بحث تجارت و سرمایه گذاری بود یا ناخواسته این رشته را برگزیدی؟ تعریف بهرام رادان از دنیای تجارت، تاجر و معامله چیست؟

نه اينطور نبود؛ یعنی از اول فکر نمی کردم قرار است در رشته مدیریت بازرگانی تحصیل کنم. چون رشته من در دبيرستان ریاضی فیزیک بود. آن موقع ها زیاد مُد نبود کسی برود علوم انسانی! كسانى كه همسن و سال من هستند، حتما يادشان هست. برای همین به رغم میل باطنی ام ریاضی خواندم. سال سوم دبيرستان مهندسی کشاورزی کرمان قبول شدم، سال چهارم ریاضی محض لاهیجان! هيچكدام را نرفتم و سربازی را انتخاب كردم! در دوران خدمتم دروس رشته علوم انسانی را خوندم و در کنکور علوم انسانی قبول شدم؛ در رشته مدیریت بازرگانی تهران جنوب. این رشته را خیلی دوست داشتم و همیشه جزو علاقه مندی هایم بوده و هنوز هم از گوشه و کنار دنبالش مي کنم. در کل خودم را نه یک تاجر مي دانم، نه یک هنرمند به طور خاص. فکر مي کنم همیشه علاقه اصلی ام این بوده که هنر و تجارت را تلفیق کنم، چون تاجر خوب هم به نوعی هنرمند است.

 

 

از نظر بهرام رادان یک بازرگان در دنیای امروز که مشکلات اقتصادی گریبان گیر اکثر کشورها شده است، چه ویژگی هايي باید داشته باشد تا در بین همکارانش بهترین شود؟

فکر نمي کنم مشکلات اقتصادی «به صورتى كه مي گویيد» گریبان گیر اکثر کشورهای دنیا باشد! چون دیگر از دوره رکود اقتصادی گذشته و کشورهای بزرگ صنعتی جهان با حداقل ضرر از آن بيرون آمده اند. الان مشکلات اقتصادی به غیر از جهان سوم (که خب همیشه دچار این مشکلات بوده)، ناحیه جنوب اروپاست، به خصوص یونان که آنها هم به نظر از ابتدا پذیرفتن شان در اتحادیه اروپا اشتباه بود؛ چون یونانی ها و اصولا ساكنان جنوب اروپا مردمانی هستند که کمتر کار مي کنند، به خصوص نسبت به شمال اروپا و كشورهاى اسكانديناوى و آلماني ها، جنوبي ها مردمان راحت طلب تری هستند! آب و هوا هم در اين مطلب بى تاثير نيست. حتی در مقایسه یونان با ترکیه به نظر من ترکیه با این شکوه اقتصادی که در حال حاضر دارد خیلی شایسته تر بوده، برای اینکه جزو اتحادیه اروپا باشد تا يونان!

جواب قسمت دوم سوالت اين است كه یک بازرگان نباید همیشه همه تخم مرغ هایش را در یک سبد بگذارد، چون همیشه باید اين احتمال را بدهد که ممکن است در امن ترین و بهترین اقتصاد دنیا هم یک شبه بیزینس اش به يك دليل خاص دچار رکود شود. البته اين مهم در كشورها و اقتصادهاى مختلف، شكل هاي گوناگونى دارد.

 

 

آیا اهل پیش بینی در بیزینس هستی؟ مثلا اینکه پیش بینی کنی قیمت دلار و طلا بالا مي رود یا پایین مي آید! آیا تا به حال پیش بینی هایت درست از آب درآمده یا اشتباه هم داشته ای؟ اصلا یکی از تضمین هاي موفقیت یک تاجر را مي توان قدرت پیش بینی اش دانست؟

بله، اهل پیشگويی در بیزینس هستم، مثل همه مردم. اصلا جزوی از کار روزانه مان است، ولی امروز در شرایطی زندگی مي کنیم که 90 درصد پیش بینی ها اتفاق نمي افتد، چون اتفاقات بر اساس معیارهای معقول و سنجیده اي که در همه جای دنیاست به وجود نمي آید؛ به این دلیل که اقتصاد در كشور ما تکیه زیادی بر سیاست دارد. برای همین فردا صبح یک تحریم جدید مي تواند قیمت دلار را هزار تومان بالا ببرد و حداقل 25 درصد مردم یا تجار ضرر بکنند يا برعکس؛ دوتا تحریم برداشته شود و ورود و خروج كالا و ارز تسهيل شود و مردم و كلا جامعه پولدارتر شوند! بنابراین در این جامعه سیاست زده، کارِ کارشناسى جواب نمي دهد، همه اش قضا و قدر و تقدیر و مسائل پشت پرده است!

 

 

اصولا در فرهنگ ایرانی، در کتاب ها و اشعار بسیاری از هنر و ثروت به عنوان دو مقوله جدا از هم یاد شده است؛ دو مقوله اي که با هم در تعارض هستند، اما جدا نیستند. به نظر بهرام رادان امروز چه اتفاقی افتاده است که هنر و ثروت تا این حد به یکدیگر نزدیک شده اند؟

اینکه هنر و ثروت دو مقوله جدا از یکدیگر هستند، يك جورهايى استنباط از همان ضرب المثل هاي قديمي مان است! از بچگی توي گوش ما خوانده اند كه علم و ثروت از هم جدا هستند! ولی تجربه به من ياد داده بعضى از این ضرب المثل ها یک جور گول زدن آدم هاست! اينها سندیت ندارند. اينكه صدها سال پیش عده اي به اين نتيجه رسيده اند و آن را قبول داشته اند، دلیل نمي شود برای نسل ما هم سندیت داشته باشد! هر کسی باید از تجربیاتی استفاده کند که حداقل تفاوت را از نظر زمانی و موقعیتی به موقعیت و زمان حاضر خودش داشته باشد، پس بعضى ضرب المثل ها فریب تاریخی هستند يا برای این استفاده مي شوند كه بچه ها از رویش انشاء بنویسند كه آن هم با بچه هاي «عصر انفجار اطلاعات» زياد عقلانى به نظر نمي آید! جواب قسمت دوم سوالت هم اين است كه فكر مي كنم هنرمند خوب، هنرمندی است که بتواند از هنرش بهره ببرد. هیچ هنرمندی در دنيا نیست که اثری را تنها برای خودش خلق کند و آن را در کمد بگذارد و شب ها سر سفره اش نون و نمک بخورد! خیلی ها ادای درویش ها را درمی آورند! اما آن هنرمندی که از هنرش استفاده مي كند و بیننده زیادی را جذب مي کند، شایسته تقدیر است. به نظرم تلفیق این دوتاست كه يك اثر را ماندنى مي كند. خلق يك اثر به علاوه استقبال مردم، مکمل یکدیگر هستند تا طرف مجبور نشود برای امرار معاش هنر را در برابر قرص نانی که شب مي خواهد بخورد معامله کند!

 

 

خیلی از پیشکسوتان انتقاد مي کنند که جوان ترها کاسب اند! حالا به دلایل مختلف. شاید اینکه خیلی هایشان از فرصت هایشان استفاده بهینه را نبرده اند اینگونه اعتراض مي کنند. آیا به آنها حق مي دهی؟ اصلا چه اتفاقی افتاده که امروز بسیاری از چهره ها برای خود شغل دوم و یا سوم هم دست و پا کرده اند؟

باید بروید از خود آن پیشکسوت هايي که انتقاد مي کند بپرسید که چرا انتقاد مي کنند؟! بعدش هم «کاسب» زیاد کلمه زیبایی نیست! اتفاقا من به هنرمندان جوان توصیه مي کنم از هنرشان پول دربیاورند. حتما بهشان مي گویم خودشان را از نظر اقتصادی قوی و قوی تر کنند تا هيچ وقت مجبور نشوند هنرشان را بفروشند برای اینکه شکمشان را سیر کنند! اینقدر معیارهای مالی را در زندگی جدی بگیرند كه بتوانند خیلی کار ها را که دوست ندارند انجام بدهند رد کنند. آن پیشکسوت هاي محترمى هم که آن حرف ها را مي زنند، یا با کمترین رفاه ممکن زندگی کرده اند يا ارث خانوادگى داشته اند و نفسشان از جاى گرم بلند مي شود یا اینکه مجبور شده اند بروند هزارتا کار ضعيف بکنند و سرشان را بیندازند پايین و به طرفدارانشان بگویند «ببخشید ما آن موقع پول نداشتیم، مجبور شدیم این کارها را بکنیم!»

 

 

ستاره هاي مشهور دنیا برای چاپ تصویرشان روی جلد مجلات کشورشان درخواست پول مي کنند. چرا در ایران اینگونه نیست؟ آیا اصلا در ایران بازیگری را مي شناسی که بابت چاپ تصویرش روی جلد مجله اي درخواست پول کند؟ آیا خودت هم تا به حال این درخواست را از نشریه اي داشته ای؟ اصلا چرا چنین چیزی میان بازیگران ایرانی رايج نیست؟

به این شکل نیست که ستاره هاي مشهور دنیا برای چاپ تصویرشان روی جلد مجلات کشورشان پول مي گیرند. مساله به حق تالیف آن عکس بستگی دارد؛ به عنوان مثال کسی که به یک مهمانی یا مراسم افتتاحیه اکران یک فیلم مي رود، آن عكاس هاي مراسم هستند که عکس هایشان را به مجلات مي فروشند؛ درست مثل ایران. ولی یک زمان هست مثلا زن و شوهر هنرمندی كه بچه دار شده اند از یک عکاس درخواست مي کنند عکسشان را بگيرد و حق امتیاز چاپش برای دفعه اول را به یک نشریه مي فروشند و آن عكس ها اختصاصى متعلق به مجله خریدار است. در ایران هم چنین چیزی وجود دارد، منتها موضوع این است که در ایران اتفاقات کمی است که بیفتد و نياز به چنین خبرسازى اي داشته باشد. حالا درست است كه رقم ها هم رقم هاي کمی است، ولی بُعدش گستره مطبوعات ایران است با مجلات و روزنامه هايي با تیراژ زیر صدهزارتا برای یک جمعیت هفتاد میلیونی! اين مقدار تيراژ اینقدر ناچيز است که اگر هنرمندها سعی کنند این پول را از مجلات نگیرند، بهتر است! مجلات همین که بتوانند گلیم خودشان را از آب بیرون بکشند و سلامت طى مسير كنند، خیال ما راحت تر است تا اینکه بخواهند به هنرمندها برای خرید حق عکس و تصویرشان پولی بدهند!

 

 

در تمام دنیا هنرمندان مجبورند به اندازه درآمدشان مانند همه مردم عادی کشورشان مالیات بپردازند. حتی در ایران ورزشکاران و اصناف دیگر مجبور به پرداخت مالیات هستند، اما هنرمندان از این مقوله معاف هستند. آیا موافق معافیت مالی هنرمندان هستی؟

صد درصد موافق معافیت مالی هنرمندان هستم. به یک شرط لغوش كنند كه به جای سینمای ورشکسته فعلى، سینمای پر رونق داشته باشیم و به جای 280-90 تا سالن عمدتا فرسوده، حداقل دو هزار تا سالن خوب داشته باشیم و همه دستمزد ها بیشتر شود و درآمد فیلم ها بالاتر برود، ما هم مثل مردم ماليات بدهيم، ولی در شرایطی که اینقدر وضع سینما خراب است و برای مسوولان هم بودن و نبودن سینما فرقی نمي کند (!)، بزرگترین اجحاف همین گرفتن مالیات است! البته در همین شرایط هم خیلی وقت ها مالیات را کم مي کنند؛ معافیت مالیاتی مال قديم بود!

 

 

می گویند اگر شراکت خوب بود، خدا هم برای خودش شریک مي گرفت. چقدر موافق شراکت در امور مالی هستی؟

اتفاقا من بسیار موافق شراکت هستم و اینکه مي گویند «اگر شراکت خوب بود، خدا هم برای خودش شریک مي گرفت»، از آن ضرب المثل هايي است که به نظر من اشتباه است، یعنی از آن اشتباه هاي مصطلح است! اگر اینطوری باشد، ما هم مي گوییم «اگر زوج داشتن خوب بود، خب خدا هم باید یک زوج داشت!» پس نتیجه مي گیریم هیچ کس از فردا ازدواج نکند! آدم باید در انتخاب شریکش و قراردادهاى اوليه، همه جوانب را بسنجد تا بعدها اختلافی به وجود نیاید و هر دو طرف به واسطه آن منفعتی که دارند، با هم یکسان فکر کنند و سعی کنند حداکثر تلاش خود را براى رسيدن به هدفشان انجام بدهند.

 

 

به نظرت، اگر از روز اول بعد از پایان تحصیل در دانشگاه به جای گرایش به سمت بازیگری و هنر به سمت تجارت و بازرگانی مي رفتی موفق نبودی و از نظر مالی برایت بهتر نمي شد؟

نمى توانم مطمئن باشم كه اگر به جاى بازيگرى به سمت تجارت مي رفتم موفق تر بودم یا نه؛ به هر حال از آن دسته آدم هايي هستم که به هيچ وجه از شکست خوشم نمي آید. یعنی حتى اگر در یك بازی شطرنج هم ببازم، روی خلق و خویم تاثیر مي گذارد! البته در صورت شكست سعى مي كنم با آن كنار بيایم، به همين خاطر سعی مي کنم همه جوانب را بسنجم و وارد بازی هايي شوم که حداقل ضرر را به من برساند؛ یعنی کارم را به صورتى انجام بدهم که شانس باختم به حداقل برسد، ولی هم در هنر، هم در تجارت معیار «شانس» خیلی تعیین کننده است؛ ممکن است شانسی که در بازیگری به من رو کرد (اگر من اسمش را شانس بگذارم) هیچ وقت در تجارت نمي بود و همینطور برعکسش؛ اگر در تجارت رو مي کرد، هیچ وقت اتفاق بازیگری ام برایم شانس تلقی نمي شد.

 

 

اگر همین الان یک نفر پیشت بیاید و بگوید مثلا 100 میلیون تومان پول دارم و مي خواهم آن را چند برابرش کنم، به عنوان یک بازرگان چه پیشنهادی برای تحقق هدفش مي دهی؟ اصلا راهنمایی اش مي کنی؟

اگر یک نفر به من بگوید 100 میلیون تومان پول دارم و مي خواهم چند برابرش کنم، در بازار فعلی من بهش پیشنهاد مي کنم طلا بخرد؛ در اقتصاد فعلی هیچ بیزینسی نیست كه بتوان به سودآوری اش مطمئن بود! برعکسِ تمام کشورهای پیشرفته دنیا که هر ايده اي كه داشته باشید هزاران NGO و موسسه دولتی کمکت مي کنند آن را به سرانجام برسانید و مي توانید هزاران وام بگیرید و از طرف دولت به شما کمک مي کنند، متاسفانه، در كشور ما اگر بخواهى ايده ات را عملى كنى، به طرق مختلف چوب لای چرخت مي گذارند و اين آزاردهنده است!

 

یک گفتگو با بهرام رادان به عنوان یک بیزینس من در کانادا

 

 

اگر فرض کنیم یک آدم سرمایه دار به دنبال راهی است برای سرمایه گذاری، آیا مي تواند برای مشاوره پیش بهرام رادان بیاید؟ آیا گروه یا تیمی داری که بتوانید برای یک تجارت موفق برای افراد برنامه ریزی کنید و پلان پیشنهادی بدهید؟

بله، من در کنارم یک تیم مشاوره اي دارم و البته حرفشان حرف پیغمبر نیست! چون آنها هم در شرایط فعلی ایران زندگی مي کنند و اطلاعات خود را از منابع موجود مي گيرند، ولی به دانش و آگاهی آنها اطمینان دارم که از نظر اقتصادی مي توانند مشاوره و برنامه ریزی اقتصادی بدهند.

 

 

اصولا شخصیت بهرام رادان اینگونه است که در تجارت دوست دارد محتاطانه عمل کند (مثلا پول هایش را در بانک بگذارد و سود ماهانه اش را بگیرد) یا اهل ریسک کردن در تجارت هم هست؟ آیا تا به حال به واسطه سرمایه گذاری روی پروژه اي پشیمان شده ای؟ آیا تا به حال کسی از شما کلاه برداری کرده است؟

فکر مي کنم در تجارت نه اهل ریسک کردن هستم و نه يك آدم محتاط. سعی مي کنم با چشم باز جلو بروم. از مشاوره دوستانم هم کمک مي گیرم. نه، کسی از من کلاهبرداری نکرده، البته به هرحال کسانی بوده اند كه پولی را گرفته اند و پس نداده اند! ولی نمي خواهم رویشان اسم کلاهبردار را بگذارم! آمدند پول را گرفتند، خب ندارند پس بدهند، من هم نمي توانم اعدامشان كنم!

 

 

چرا بهرام رادان در سینمای ایران اینقدر کم کار شده است؟ نگران این موضوع نیستی که طرفدارانت به دلیل ندیدنت فراموشت کنند یا به قول معروف ازت ناامید شوند؟

در حقيقت کم کار شدن من در سینما به دلیل این است که پیشنهادات جالب نیستند! دوست دارم چند وقتى از سینما فاصله بگیرم. از طرف دیگر فیلم انیمیشن «تهران 1500» را در نوبت اكران دارم و یك فیلم توقیفی هم به نام «زادبوم» دارم و گويا براى مسوولان فعلى خوشايند نيست اكرانش كنند! همچنین یک فيلم ديگر كه نمي دانم توقیف است یا نه به اسم «پل چوبی.»

 

 

اگر دوست دارید درباره فیلم «پل چوبی» به ما توضیح بدهید. تا آنجا که مي دانم شما و چند تن دیگر از ستاره هايي که در این فیلم حضور داشته اند در فروش این فیلم شریک بوده اید. آیا این اولین قرارداد بهرام رادان است که در فروش فیلم سهیم مي شود؟ آیا از اینکه این پیشنهاد را قبول کردید متضرر نشدید؟ آیا قبول این نوع قرارداد در 33 سالگی برای بهرام رادان یک شکست محسوب مي شود؟

فیلم «پل چوبی» اولین فیلمى نيست که شریک شدم، قسمتی از فیلم ناکام بهروز افخمی «ته دنیا» که در فرانسه فیلمبرداری شد و هیچ وقت پخش نشد هم متعلق به من است؛ اینها را هم شکست نمي دانم، امنيت سرمايه گذارى آنقدر کم است که باید برای کارهایت فال بگیری! تازه به آن فالى هم كه مي گيرى هیچ اعتمادى نيست!

 

 

شرایط بهرام رادان هنگام عقد قرارداد برای حضور در یک فیلم چیست؟ (هم از نظر مالی و هم تعهدات دیگر.)

خب شرایط هر فيلم متفاوت است، آنقدر طی این سال ها تجربه کرده ایم که مي توانيم مدل هاي متنوعى از قراردادهاى مالی را تعریف کنیم.

 

 

در گفت وگویی که سال گذشته با هم داشتیم و همچنین امسال از علاقه مندی زیادت برای تهیه کنندگی گفتی. چه فیلم و فیلمنامه اي باید به دست بهرام رادان برسد که حاضر شود ریسک کند و تهیه کنندگی یک کار را به عهده بگیرد؟

هنوز هم به تهیه کنندگی علاقه زیادی دارم. پارسال تصمیم داشتم فیلمنامه آقای «کیومرث پوراحمد» را تهیه کنم که فيلمنامه رد شد! چند فیلمنامه دیگر را هم دارم، ولی شرایط فعلی را برای ورود به حوزه سرمایه گذاری در سینما مناسب نمي بينم، بنابراین صبر مي کنم بعد از انتخابات، تا ببینم چه پیش مي آید.

 

 

اگر قرار باشد تهیه کننده یک فیلم باشی، ممکن است شرطی مثل بازی خودت در آن فیلم برای کارگردان تعیین کنی؟ اصلا حاضری روی یک فیلم با حضور خودت سرمایه گذاری کنی و مطمئن باشی آن فیلم سرمایه ات را برخواهد گرداند؟

به هیچ عنوان در فیلمی که تهیه کننده باشم شرطی برای بازی خودم نمي گذارم! در کل ترجیحم این است که در صورت تهيه کننده بودن، بازی نکنم، چون هر کدام تمرکز خودش را لازم دارد، به خصوص تهیه کنندگی اي که تجربه اولم خواهد بود و استرس زیادی دارد. بنابراین ترجیح مي دهم یکی را انتخاب کنم.

 

 

اگر دست خودت بود دوست داشتی در کدام فیلم سینمایی ایران که تا امروز ساخته شده نقش تهیه کننده را داشته باشی؟

در شرایط فعلی دوست داشتم تهیه کننده «کلاه قرمزی و پسرخاله بودم!» لااقل کلاه قرمزی و پسرخاله ممنوع الکار نمي شوند و راحت مجوز مي گيرند و کسی عليه آنها بیانیه صادر نمي کند و فيلمشان توقيف نمي شود!

 

 

آیا از سرمایه گذاری روی آلبوم موسیقی ات (روی دیگر) راضی بودی؟ اصلا آیا امکان دارد آلبوم دیگری از بهرام رادان منتشر شود؟ (البته مي دانم قرار است این اتفاق بیفتد، ولی اگر توضیح بیشتری درباره فعالیت هاي موسیقایی تان از جمله برگزاری کنسرت و… دارید به ما بگویید.)

آلبوم «روی دیگر» کار پرهزینه اي بود. بله، از فروشش راضى ام، ولی هزینه پکیج و بسته بندی اش خیلی زیاد بود. اینها علاقه من بود، دلم مي خواست محصول با بالاترین کیفیت به دست مردم برسد. از اول هم گفته بودم جیبی برای این کار ندوخته ام. درباره آلبوم جديد هم تو فکرش هستم، ولی فضا نه برای آلبوم جدید و نه برای کنسرت مناسب نیست. کلیپ هاي آلبوم مدت هاست بلاتكليف است! اميدوارم هر چه زودتر مشكلشان حل شود و منتشر شوند تا مردم بتوانند قضاوت بهتری داشته باشند.

 

 

درباره کلیپ هايي که برای آلبوم موسیقی تان ساختید، اما هنوز موفق به انتشارشان نشده اید بگو. اینکه چقدر برای آنها هزینه کرده اي و اصلا چرا تا امروز خبری از صدور مجوز برای پخش شان نشده است؟ این مساله تا چه حد در موفقیت یا عدم موفقیت آلبوم «روی دیگر» تاثیرگذار بوده است؟

مطمئنا کلیپ ها خیلی مي توانست در موفقیت آلبوم موثر باشد، چون ما به غیر از صدا و سیما جايى برای پخش كليپ نداریم، بقیه شبكه ها هم که غیر مجاز هستند! کلیپ ها جزو عشق ما به پروژه اي بود که داشتیم و پشیمون هم نیستم كه هزینه زیادی کرده ام. مردم هم مي بینند و امیدوارم خوششان بیاید.

همه مي دانند بهرام رادان جزو آن دسته بازیگرانی به حساب مي آید که طرفداران زیادی بین برندهای مشهور برای انجام تبلیغاتشان داشته و همچنان دارد. اول اینکه اولین برندی که به تو حضور در تبلیغاتش را پیشنهاد داد چه بود؟ رقم قرارداد پیشنهادیشان چقدر بود؟ چرا این اتفاق در ایران منتفی شد؟ اصلا بازیگران و چهره هاي مشهور به جز شهرت شان که مي تواند بسیار برایشان درآمدزا باشد، چه سرمایه اي دارند؟ چرا ستاره هاي کشورهای مختلف حق حضور در تبلیغات و تجارت برای خودشان را دارند اما در ایران ستاره ها محروم اند؟ اگر این ممنوعیت وجود نداشت، تا چه حد مي توانست به پیشرفت سینمای ایران و شخص بازیگر یا ستاره مشهور مملکت کمک کند؟

اولین برندی که به من پیشنهاد داد ال جی بود، قرارداد بستیم و رقم قرارداد هم خوب بود، بعد هم با نيمانى كارى انجام دادم و بعد يك شركت امور مخابراتى… تا اينكه تبلیغات ممنوع شد! اين هم جزو اقتصاد ماست! کلا هم در این شرایط، بيزينس فعالى نداريم كه نياز به تبليغ داشته باشد، به غیر از بانک ها که از پول نفت زنده اند.

 

 

طرفداران بهرام رادان دوست دارند بدانند ستاره شان چه زمانی به ایران برمی گردد و دوباره چه زمانی قرار است جلوی دوربین یک کارگردان برود؟ اصلا چرا دوست داری برخلاف خیلی از چهره هاي شناخته شده در سکوت خبری به زندگی ات ادامه دهی؟ مگر نه اینکه ذات ستاره بودن و مشهور بودن در جلوی دید بودن است؟

نمی دانم… باید بگذرد ببینم چه کاری پیشنهاد مي شود و آیا شرایط ساختش مهیا مي شود یا نه، وگرنه به زودى دوست دارم برگردم ایران.

 

 

بعضی از چهره هاي مشهور سینمای ایران در فیلم هايي بازی مي کنند که مطابق میل مردم نیست و حتی در بعضی مقاطع باعث به جوش آمدن خون طرفدارانشان نیز مي شوند. دوست دارم بدانم مردمی که در سوپراستار شدن یک فرد نقش بسزایی داشته اند تا چه حد حق اعتراض به انتخاب ها و تصمیمات ستاره موردعلاقه شان دارند؟

بعضی موقع ها بازيگران در فیلمی بازی مي کنند كه از نظر هنری جالب نیست؛ این در تمام دنيا یک مسئله طبيعى است. بازيگر هم مثل ديگر گروه ها، فیلمنامه را مي خواند و تصميم مي گيرد كه حداكثر تلاشش را بكند تا يك اثر خوب خلق شود، حالا به هر دليل در مرحله ساخت اين اتفاق نمي افتد؛ به نظرم، مقصر چنین اتفاقی تمام تیم است، نه يك شخص! ولی آنی که در بعضی مواقع باعث به جوش آمدن خون طرفدارانش مي شود، شاید بازى در فيلم هايي است كه نيت ساختن شان خلق يك اثر هنرى نيست. مردم هم حق دارند عصبانى بشوند، چون مردم هنرمند را به آن جایگاه مي رسانند و همان مردم هم هستند که مي توانند آن را سلب کنند.

 

 

برخی مي گویند بهرام رادان برای حضور در فیلم هاي خارجی به کانادا سفر کرده است. آیا طی مدتی که در ایران نبوده اي، پیشنهادی برای حضور در فیلم هاي خارجی داشته ای؟

پیشنهاد بازی در فیلم هاي خارجی برای اكثر بازیگران ما وجود دارد، نه تنها برای من. چيز عجيبى نيست، ولی من فعلا تصمیمی ندارم.در کل كارهايى كه پيشنهاد شده برایم جذاب نبوده اند، باید اینقدر خوب باشند که باعث مباهات مردم ام باشم، چون دوست ندارم به هر قیمتی اين كار را بکنم.

 

 

دوست دارم اولین نویسنده اي باشم که زمان حضور دوباره بهرام رادان در ایران را اعلام مي کنم. آیا سورپرایز خاصی برای طرفدارانت داری که بشود از این رسانه اطلاع رسانی کرد؟

فعلا سورپرایزی ندارم. اتفاقات عجیب و غریبى که در مملکت ما مي افتد، اينقدر سورپرايز دارد اين روزها كه دیگر جايى براى سورپرايز ما نمي گذارد! برگشتن من هم انشالله به زودى… امیدوارم سینمایمان زنده باشد، مردم مان عاقبت به خیر شوند و همانجوری زندگی کنیم که دلمان مي خواهد.

 

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.