خانه » سرگرمی » 10 نکته‌ که در مورد سال جدید میلادی نمی دانستید!

10 نکته‌ که در مورد سال جدید میلادی نمی دانستید!

سال نوی میلادی همراه با جشنی است که سالانه مردم زیادی در جهان با آن همراه می شوند. با اینکه شروع سال در همه جای دنیا در زمان یکسانی اتفاق نمی افتد، مفاهیم آغاز سال نوی میلادی و فرهنگی که پشت آن پنهان است در میان انسانها به سالهای بسیار دور بازمی گردد.

ما هم به مناسبت سال جدید 10 نکته کوچک را بهتان می گوییم که شاید در موردشان چیزی ندانید…

1-ما ژانویه را اول سال جدید غربی می دانیم و به خاطر آن از رمی ها قدردانی می کنیم که این سنت را برایمان به ارمغان آوردند. اما باید این اشتباه را بهتان گوشزد کنیم که در گذشته اول سال نوی رمی ها در ماه مارس برگزار می شد و این تاریخ به مرور زمان تغییر کرد تا برای ما بازتاب نشانه ای باشد: در تاریخ 153 بعد از میلاد در نشست سران کشور تاریخ مراسم تغییر کرد و تاریخ سال نو نیز همین تاریخی شد که الان ما می شناسیم. پاپ گریگوری هفتم،پدر تقویم مسیحی، سال نوی «ملی» را در سال 1582 به عالم مسیحیت معرفی کرد.

2-درحالیکه ملتهای پیرو مذهب کاتولیک تقویم مسیحی را قبول کردند، اما این اتفاق در میان اقوام پروتستان مدتی زمان برد. بریتانیای کبیر و مستعمراتش تا سال 1752 این تقویم را به رسمیت نشناختند. آخرین کشوری هم که این تقویم را قبول کرد، کشور سوئد بود.

3-در بسیاری از فرهنگ ها ی جهان سمبل سال نو در قالب کودکی فرشته وار ظاهر می شود. این سنت به زمانهای گذشته و تاریخ یونان برمی گردد و به جشنواره «دیونیسوس» (خدای شراب، شعر و جشن) مربوط می شود. درخلال جشن ها ی «دیونیسوس» اغلب یک نوزاد تازه به دنیا آمده را به عنوان نماد باروری و حاصلخیزی به مراسم می آوردند تا باعث افزایش محصول کشاورزی در سال بعدی بشود.

4-در فرهنگ غرب، سال نو آخرین جشن در فصل تعطیلات بعد از «جشن شکرگزاری» و کریسمس محسوب می شود. اما در جاهای مختلف انواع گوناگونی دارد. مثلا در شهر بابل قدیم جشنهای سال نو یازده رو ز طول می کشید و با اولین ماه نو و بعد از اعتدال بهاری آغاز می شد.

5-سال نو در فرانسه واقعه بزرگی شمرده می شود و با نام Jour des Étrennes شناخته می شود، از اول ژانویه شروع شده و تا ششم ژانویه طول می کشد. فرانسوی ها اغلب کیک مخصوصی به نام galette des rois می خورند. این کیک از ایالتی در جنوب آمریکا به نام Louisiana گرفته شده است.

6-برای بچه ها یی که بعد از سال 1975 به دنیا آمده اند، تصویرشان از مفاهیم «سال نو» بیشتر بر اساس انیمیشن Shiny New Year، ساخته رودولف شکل گرفته است که دنباله انیمیشن قبلی اش یعنی «گوزن دماغ قرمز» بود. او در این به پرنده ای بزرگ و البته ترسناک و بچه ای به نام Happy را نشان می دهد.

7-یهودیان نیز در سال نو غذای محبوبی با نام Rosh Hashana می خورند، در فرهنگ ها ی دیگر نیز بدین ترتیب مردم جشنهایی برگزار کرده و غذاهای مخصوص می خورند.

8-اول ژانویه در تقویم مسیحیت به نام مهمانی the Circumcision of Christ شناخته می شد.

9-سال نو در اسکاتلند Hogmanay نامیده می شود. بنا بر باور مردم ریشه سال نو به یک جشن باستانی آنها بازمی گردد. Hogmanay در میان جنبش پروتستان ها به صورت مخفیانه برگزار می شد اما از قرن هیجدهم به بعد جنبه عمومی تری به خود گرفت. یکی از سنتهای دوست داشتنی در فرهنگ آنها سنت «اولین قدم» نام دارد: طبق این رسم اولین فردی که در نیمه شب از درگاه یا آستانه خانه یک دوست یا همسایه رد شود، هدیه ها یی نمادین مثل نمک، زغال سنگ، و یک نوع کیک میوه ای (به نام کلوچه سیاه) برایش می آورد. رسم و رسوم محلی در اسکاتلند تنوع گسترده ای دارد.

10-Auld Lang Syn تقریبا به معنی «خیلی خیلی قدیمی» می شود و به صورت ناقص توسط رابرت برنز نوشته شده است. وقتیکه برنز این ترانه را به موزه موسیقی اسکاتلند فرستاد، نوشت «آهنگ پیش رو، آهنگی قدیمی، مربوط به زمانهای گذشته، که هرگز چاپ نشده است و حتی تا وقتی که من را از مردی پیر گرفتم هنوز به صورت دستی هم نوشته نشده بود. درحالیکه تن اصلی آهنگ مورد قبول واقع نشد، اما مردم غرب و مسیحیان سراسر جهان به خوبی این آهنگ را می شناسند.

منبع: سیمرغ

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جشن هالووین در تهران

جشن هالووین در تهران و چند عکس هالووین

جشن هالووین در تهران موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این جشن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *