خانه » دانستنیهای خانواده » 10 چیزی که نباید به خودتان نسبت بدهید

10 چیزی که نباید به خودتان نسبت بدهید

هیچکس جز خودت نمی تواند ذهنت را آزاد کند. باب مارلی

اولین روزهای ورودم به دبیرستان، شخصی ناشناس یک یادداشت با این مضمون در کشوی من گذاشته بود:” اجازه نده ذهنت را تسخیر کنند، تو نه کسل کننده، نه سرد و نه عجیبی. تو پیچیده، خلاق و باهوش تر از آنی که در ذهنِ محوِ آن ها بگنجد؛ و محض اطلاع باید بگویم بیشتر خودت را تحویل بگیر چون بیشتر از این ها می ارزی “. هیچوقت نفهمیدم چه کسی این یادداشت را نوشته است اما هرکس که بود زندگی مرا تغییر داد. از آن روزبه بعد جور دیگری خودم را مخاطب قرار می دادم. توصیه می کنم هیچوقت ۱۰ موردی که در ادامه خواهیم دید به خود نسبت ندهید.

۱- هنوز به اندازه کافی خوب نیستم

شاید فکر کنید هنوز آن قدر که باید خوب نیستید، اما اگر به تلاشتان ادامه بدهید شگفت زده خواهید شد. گذشته تان تعیین نمی کند که شما چه کسی هستید، بلکه گذشته شمارا برای تبدیل شدن به چیزی که می توانید باشید آماده می کند. آنچه ارزش شمارا تعیین می کند، بلند شدن شما بعد از شکست است. نترسید و به خودتان فرصت بدهید تا آنچه باشید که می توانید. حسودها را فراموش کنید. هیچوقت خود و توانایی هایتان را دست کم نگیرید. اگر می خواهید بهترین باشید باید بیشتر ازآنچه دیگران فکر می کنند لازم است، کارتان را دوست داشته باشید، رؤیا پردازی کنید، ریسک کنید و کارکنید.

۲- باید طبق انتظار دیگران زندگی کنم

به خاطر داشته باشید که همیشه برداشتن اولین قدم ها درراهی که خودتان می خواهید بهتر از به پایان رساندن راهی است که نمی خواهید. شادی و موفقیت یعنی قدم برداشتن درراهی که می خواهید. خودتان باشید و راهی را که انتخاب کرده اید بپیمایید. هیچکس نمی تواند راه شمارا قضاوت کند چراکه هرکس راه و رویای خودش را دارد و این راه فقط برای او معنا دارد. اگر تمام زندگی تان را صرف پیمودن راهی کرده اید که والدین، معلم، تلویزیون یا هر کس دیگری به شما گفته است و آن را به کسالت آورترین و عاجزانه ترین حالت به پایان رسانده اید کسی جز خودتان را سرزنش نکنید. به خاطر داشته باشید که هوشمندانه ترین و بهترین راه، گوش سپردن به ندای قلبتان است. بهتر است درراه خودتان بمیرید تا راهی که مال دیگران است.

۳- مردم چه میگویند؟!

اگر کسی شمارا قضاوت نکند چطور زندگی می کنید؟

اجازه ندهید رویتان را از شما بدزدند. فقط یک بار کاری که دیگران میگویند از پسش برنمی آیید را انجام بدهید، آنگاه دیگر حرف ها و منفی بافی هایشان برایتان اهمیتی ندارد. از دست منفی باف ها فرار کنید. فاصله بگیرید و ببینید چطور نعمت و اتفاقات خوب در زندگی تان جاری می شود.

هیچکس حق ندارد شمارا قضاوت کند. شاید بتوانند سرگذشتتان را بشنوند اما هیچ گاه نمی توانند بفهمند شما چه احساسی دارید، آن ها زندگی شمارا زندگی نمی کنند. پس بی خیال حرف هایشان! روی خودتان تمرکز کنید و کاری را بکنید که از صمیم قلب به درستی آن ایمان دارید.

۴- تابع جمع باشم

کار درست را انجام بدهید حتی اگر کسی به شما توجه نکرد. زندگی به سمت تعادل درحرکت است. انتظار نداشته باشید پاداش هر کاری را که انجام می دهید دریافت کنید. انتظار نداشته باشید کارهایتان را بفهمند. انتظار نداشته باشید به هرکس که عشق می ورزید یا محبت می کنید، درک کند. گاهی کار درست سخت ترین کار ممکن است. انجامش بدهید به هر قیمتی. باخیانت به ارزش هایتان، آرامش را از ذهنتان می گیرید. سعی کنید کارها، افکار و کلماتتان کامل و خالص باشند در غیر این صورت آن کار را انجام ندهید. اگر کسی کاری نکرد، شما نماینده تفاوت و تغییر باشید.

۵- از ما گذشته

حال را قربانی گذشته نکنید. خودتان را با گذشته تان نسنجید، گذشته خیلی وقت است که رفته، فراموشش کنید و روبه جلو حرکت کنید زمان که می گذرد و بزرگ تر که می شویم عاقل تر می شویم و بهتر می توانیم تعیین کنیم که چه نیاز داریم و چه نیاز نداریم و نباید باشد. گاهی رها کردن چیزی یک قدم روبه جلو است، گاهی ترک عادت و ایجاد تغییر همان چیزی است که نیاز دارید. دیگر حتی ثانیه ای را صرف سوگواری برای گذشته نکنید و همین الان کاری را که باید انجام بدهید انجام دهید تا فردا به خاطر کاری که امروز باید انجام می شد و نشد، پشیمان نشوید. هیچ وقت دیر نیست اگر احیاناً این گونه فکر می کنید، این فقط ترس است؛ اما ترس فقط زاده ذهن شماست. درست است پیروی از قلب سخت است، اما غم انگیزتر از آن این است که تسلیم ترس های دروغینتان شوید.

۶- باید همه چیز را سنجید

راه فرد را انتخاب می کند یا فرد راه را؟ باورتان بشود یا نه گاهی گزینه اول صحیح است! گاهی بزرگ ترین رؤیاهایی که تحقق میابند، رؤیاهایی هستند که خود فرد هم از آن ها بی خبر است. هیچ راه غلطی وجود ندارد فقط این شما هستید که از بعضی احتمالات بی خبرید. هیچ وقت نمی توان از آینده مطمئن بود. ممکن است هر اتفاقی بیافتد و گاهی برعکس هیچ اتفاقی نیفتد، شما فقط به رفتن ادامه بدهید و درنهایت وقتی به پشت سرتان نگاه می کنید خودتان را در قله آن هم در زیباترین جای ممکن می بینید.

۷- برای چه شکر گذار و خوشحال باشم؟!

گهی پشت به زین و گهی زین به پشت این حقیقتی است قابل درک. به یاد داشته باشید که هرروز فرصت فوق العاده ای برای یادگرفتن و تمرین شکر گذاری و مثبت اندیشی است. از خدا نخواهید که زندگی تان کامل باشد بلکه بخواهید که صبر و قدرت پذیرفتن آنچه هست را به شما بدهد. نخواهید هر کاری که می کنید کامل باشد بلکه سعی کنید اشتباه های قبلی را تکرار نکنید. شکر گذار آنچه دارید باشید.

و به خاطر داشته باشید “این نیز بگذرد “. پس اگر همه چیز خوب است از آن لذت ببرید چراکه همه چیز برای همیشه خوب نخواهد ماند، اگر اوضاع خوب نیست بازهم جای نگرانی وجود ندارد چراکه این هم همیشگی نیست. اگر مشکلی هست و چیزی آزارتان می دهد سعی کنید شکر گذاری کنید و خواهید دید حالتان بهتر می شود. این ، یک حقه حسابی است برای سرحال آمدنتان.

۸- زندگی باید راحت و بی دردسر باشد

کیف زندگی به سختی هایش است. غلبه بر سختی هاست که به زندگی معنا می بخشد. معیار موفقیت و شادی، نحوه روبه رو شدن شما با این سختی ها و مشکلات است. به اشتباهاتتان بخندید و از آن ها درس بگیرید. با مشکلات شوخی کنید و از شرایطی که درگیرش هستید لذت ببرید و سعی کنید شکستش بدهید. رنج های عاطفی وقتی پذیرفته شوند، بزرگ می شوند و به دسته ای از امواج تبدیل می شوند که هرکدام از این موج ها غبار قدیمی از وجودتان پاک می کنند و گنجی را برایتان نمایان می کنند که نخواستید بیابید. بی تجربگی می کنید و آگاهی به دست می آورید، ناامیدی را می دهید و شور میابید، تنفر را می دهید و مهربانی میابید. نمی گویم روبه رو شدن با این ناراحتی ها آسان است، اما این رنج ها شمارا به شخصی بهتر و سالم تر از چیزی که بودید تبدیل می کند.

۹- نمی توانم ببخشمشان

بخشش یک قول است. وقتی کسی را می بخشید به خودتان قول می دهید که گذشته تغییرناپذیر را علیه حال نشورانید. بخشش ضرورتاً به این معنا نیست که چیزی که اتفاق افتاده، بخشیدنی بوده است و یا شخص موردنظر همچنان باید برایتان خوش آیند باشد. بخششش یعنی شما با رنج و ناراحتی کنار آماده اید و می توانید ادامه بدهید. بخشش به معنای شستن گناه گناهکار نیست. بلکه بخشش، رها کردن خودتان از رنج قربانی بودن است؛ و درواقع رها کردن رنج، تبدیل شدن از قربانی، به پیروز میدان است.

۱۰- تنهام

به تنهایی نمی توانید ادامه دهید، هیچ کدام از ما نمی تواند؛ و به همین دلیل است که خدا را شکر آن قدرها هم که فکر می کنید تنها نیستید. بسیار از ما درگیر شرایط مشابه شما هستیم، شاید گاهی احساس تنهایی کنید اما خب در تنها بودن تنها نیستید.

از دلتنگی خوابتان نمی برد، عشقتان ترکتان کرده است، شمارا نپذیرفته اند، می ترسید آدم جدیدی باشید هیچکدام از چیزهایی که گفتیم دلیل نمی شود حس کنید تنها و یا عجیبید. بلکه این یعنی شما انسانید و برای اینکه به خودتان بیایید به زمان نیاز دارید. مهم نیست چقدر نسبت به شرایطتان احساس ترحم می کنید، بدانید که هستند کسانی مثل شما. وقتی حس مکنید تنهایید، بدانید که این ذهن شماست که این دروغ ها را به خوردتان می دهد. همیشه کسی هست. شاید الآن کنارتان نباشند اما همین که بدانید کسی هست خودش قوت قلب است.

قدم بعدی:

اگر قصد خانه تکانی داشتید اولین جایی که باید تمیز کنید ذهنتان است. دست از گفتن جملات منفی و ناامیدکننده بردارید.

نوبت شماست

کدام جملات منفی را باید کنار گذاشت؟ کدام جمله بالا را دیگر تکرار نخواهید کرد؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: دگرش

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت و عکس پرده بکارت با توضیح

انواع پرده بکارت موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. پرده بكارت – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *