خانه » سلامت » بیماری ها » استاندارد طلایی برای تشخیص زودرس سرطان پستان

استاندارد طلایی برای تشخیص زودرس سرطان پستان

عضو هیات علمی مركز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی، با بیان این كه ماموگرافی استاندارد طلایی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است، گفت: اما این تكنیك برای غربالگری توده های سرطانی پستان پس از 75 سالگی توصیه نمی شود و معاینه بالینی كافی است.

دكتر نسرین السادات علوی، با اشاره به دو كاربرد متفاوت ماموگرافی برای غربالگری (چكاپ) و تشخیص زودهنگام برای درمان موثر، اظهار كرد: با هدف غربالگری مراجعه هر دو سال یك  بار در فاصله سنی 40 تا 50 سال و مراجعه سالیانه در فاصله سنی 50 تا 70 سال به زنان توصیه می شود.

وی، با تاكید بر این كه با غربالگری به شیوه ماموگرافی ضایعات در مراحل اولیه كشف و به خوبی قابل درمان است، گفت: اما براساس مطالعات اخیر انجام ماموگرافی پس از 75 سالگی با هدف غربالگری كاربردی ندارد.

عضو هیات علمی مركز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی، بیان کرد با افزایش سن، نسج غددی پستان كم و نسج چربی آن افزایش می یابد و ماموگرافی وسیله خوبی برای تشخیص توده های سینه در سن بالا است اما در سنین بالا ی 75 سال فقط برای تشخیص استفاده می شود و كاربرد غربالگری ندارد.

وی، از رسوب دانه های ریز كلسیم در نسج پستان به عنوان “كلسیفیكاسیون” یاد كرد و افزود: این رسوب گاهی بر روی كیست و یا توده های خوش خیم پستان صورت می گیرد و یا گاهی نشانه ای از تغییرات سلولی به سمت بدخیمی است.

عضو هیات علمی مركز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی، ادامه داد: چنانچه رادیولوژیست كلسیفیكاسیون را با خواص و ظاهر به خصوص گزارش كند که مشكوك باشد،انجام بیوپسی الزامی است.

دكترعلوی خاطرنشان كرد: هرچند ماموگرافی روش طلایی برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان است؛ اما در زنان جوان با نسوج سفت و متراكم پستان احتمال مشاهده توده كاهش می یابد که در این موارد سونوگرافی از سینه و گاهی ام آر آی توصیه می شود.

 

منبع: سیمرغ

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *