خانه » اخبار روز » اجتماعی » کامنت های مردم درباره حمله شهرداری به دستفروشان متروی شادمان

کامنت های مردم درباره حمله شهرداری به دستفروشان متروی شادمان

روز گذشته خبری منتشر شد که حکایت می کرد ساعت 17:30 روز دوشنبه 26 بهمن، در محدوده خروجی متروی شادمان، مسافران در حال خروج از ایستگاه، با صحنه درگیری ماموران شهرداری با چرخی های میوه فروش مواجه شدند.

در این خبر آمده: حدود 10 نفر از ماموران شهربان – حریم بان عصر روز دوشنبه برای برخورد با سد معبر، با دو ماشین شاسی بلند که هیچ اثری از شماره منطقه و ناحیه شهرداری روی آنها نبود و فقط آرم شهرداری داشتند، در خیابان آزادی حاضر شده و اقدام آنها جهت برخورد با دست فروشان و چرخی های مقابل خروجی مترو به درگیری و مجروح شدن شماری از دستفروشان منجر شد.

البته شهرداری در واکنش به این خبر، اعلام کرده است: عصر روز دوشنبه و در جریان رفع سد معبر دستفروشان مقابل ایستگاه متروی شادمان، تعدادی از اراذل و اوباش به ماموران خدمات شهری شهرداری منطقه 2 حمله ور شده و پنج نفر از آنها را مجروح و راهی بیمارستان کردند. این سازمان ادعا کرد که سرگروه از سابقه داران شرارت در سطح منطقه محسوب می شود و تاکنون چندین بار تعهدنامه محضری مبنی بر عدم بساط گستری که سوابق آن در شهرداری ناحیه موجود است، داشته و متعهد شده که از هرگونه بساط و سد معبر خودداری کند.

اما واکنش کاربران به این خبر در نوع خود جالب بود. یکی از مخاطبان می نویسد: این اراذل و اوباش که میگن گاری دستی میوه داشتن، میوه میفروختن، تو سایتای دیگه عکس انار و سیب و پرتقالای له شدشونم انداختن، دست پیش گرفتین که پس نیفتین؟ اونجا حداقل سه تا بانک با دوربین مداربسته س. فیلمای حمله اراذل رو نشون بدین.

کاربر دیگری شهرداری را به دروغگویی متهم می کند و می گوید: این دروغ رو برای توجیه کارشون در کارواش دریا پخش کردن که آهای ملت، ما شهرداری چی ها با اراذل طرفیم و باید خودمون هم قمه و چماق به دست باشیم.

فرد دیگری به بیان خاطره ناراحت کننده ای می پردازد و معتقد است این رفتار شهرداری همیشگی بوده. او خاطره اش را این چنین بازگو می کند: برای پایان کار خونه، شهرداری از ما 35 میلیون تومان خواست. دستمون تنگ بود اما گوش شهرداری به این حرف ها بدهکار نیست. 10 نفری اومدن جلوی در تا سنگ بذارن جلوی درمون. به قرآن مجید ساعت 9 صبح طوری زنگ رو می زدند و در رو می کوبیدن که مثل جن دیده ها پریدم از خواب. واقعا با حالت بدی دویدم و رسیدم جلوی درب منزل تا ببینم چی شده و کیه. دیدم 10 تا مامور که اکثرا درشت هیکل بودن وایسادن عین اینکه قاتل میخوان بگیرن. یکیشون داد زد این ماشین واس شماس؟ زودتر ورش دار میخوایم سنگ بذاریم. بدو زود کار داریم. این طرز برخورد با یک هموطن درسته؟ به قرآن دشمن هم اگه الان تو خاکمون بود اینطوری برای اجرای حکم نمیومد. این طرز برخورد با من بود. حالا دستفروش ها که بماند.

یک مخاطب اعتقاد دارد که هیچ اراذل و اوباشی حاضر به دستفروشی نیست و آدم های حلال خور و آبرومند این کار را می کنند، نه اراذل.

مرتضی، یکی دیگر از کاربران به مشکل بیکاری اشاره می کند و می گوید: اگه کار و درآمد خوبی وجود داشته باشه هیچکی حاضر به دستفروشی نمیشه. این خیلی نامردیه که این طوری بساط دستفروشا رو جمع کنن. اول بستر مناسب برا کارو ایجاد کنند، بعد اگه دستفروشی رو دیدند هر کاری دوس داشتن بکنن. شهرداری باید خجالت بکشه که این کار رو انجام میده تو حین جمع کردن بساطا. اصلا به فکر خونواده اون بدبخت هستند؟

در این بین کسانی هم هستند که با اقدام شهرداری موافقند. یکی از این افراد می گوید: خط آخر رو بخونید، با قید وثیقه آزاد شده است. یعنی از همین دستفروشی انقدر درآمد داره که وثیقه بذاره. من اصلا موافق کار شهرداری نیستم اما بسیاری از دستفروشان و گداها و … خیلی هم وضع خوبی دارند.

این نظر، واکنش کاربران دیگر را به همراه دارد. اکثر مخاطبان معتقدند که کتک خوردن ماموران شهرداری حقشان بوده، به خاطر اینکه با رکیک ترین الفاظ، دستفروش ها را خطاب قرار می دهند و بدرفتاری می کنند.

فرد دیگری می نویسد: چه طور وقتی دستفروش ها را می زنند یا می کشند، پیمانکار شهرداری هستند و به شهرداری ربطی نداره ولی الان که کتک خوردند مامور شهرداری شدند؟

یکی از کاربران نه از منظر شهرداری و نه دستفروش بلکه از جانب یک شهروند نظرش را نوشته و از این وضعیت که باعث عصبی شدن و ایجاد خشونت می شود، گلایه دارد.

مخاطب دیگری معتقد است اینها اگر دستفروشی نکنند به راه های خلاف دیگر کشیده می شوند. او می نویسد: چیکار کنه؟ بره زورگیری؟ دزدی؟ چرا نون مردمم آجر میکنین؟ خودم با چشمای خودم دیدم یکی از این به اصطلاح گولاخاشون با لگد زد زیر بساط پیرزن بدبخت. حالا 4 تا لباس میخواست بفروشه بنده خدا.

عده ای از کاربران هم نوشته اند که خدا پاسخ این اعمال را می دهد و دستفروشان را مظلوم دانسته اند. حتی معتقد بودند هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ اخلاقی نباید نان کسی را که داره از راه حلال در میاره، قطع کرد.

برخی مخاطبان هم پاسخ شهرداری را دستمایه نظرات خود قرار داده اند. یکی از آنها می نویسد: مردم را جیگر فرض کردید؟ چرا به یک دستفروش اتهام می بندید و بهش میگید اراذل اوباش؟ حالا فکر می کنید خود ماموران شهرداری آدم های سالمی هستند؟ قضیه سعادت آباد را ماموران شهرداری حمله کردند. اون دستفروشی را که به قتل رساندند، آیا اینها از کار های اراذل اوباش نیست؟

محمد هم در تایید همین کامنت می نویسد: اینهایی که شما نام اراذل روی آنها نهاده اید همان کسانی هستند که برای سیر کردن شکم زن و فرزندانشان اقدام به دستفروشی می کنند و آنوقت ماموران محترم شهرداری از آنها باج خواهی می کنند و اگر ندهند بساطشان جمع می شود.

یکی از کاربران نظر متفاوتی داده و گفته که فقط دستفروش ها نیستند که سد معبر می کنند و با آنها که عملیات عمرانی و ساختمانی انجام می دهند و به خاطر همین سدمعبر می کنند هم باید برخورد شود. او می نویسد: فقط دستفروش ها سد معبر می کنند؟ اون بسازبفروشی که همه پیاده رو و نصف خیابان را اشغال کرده و مردم مجبورند از وسط خیابان تردد کنند که باعث ترافیک و تصادف میشه، سد معبر نکرده؟ چرا یک بار با اون بسازبفروش ها برخورد نکردید و جلوی سد معبرشان را نگرفتید؟ اون وقت گیر دادید به یک دستفروش که گوشه پیاده رو را گرفته و می خواد یک لقمه نون حلال در بیاره؟

در بین کاربرانی که نظر درج کرده اند، هستند کسانی که آنجا حضور داشته اند. یکی از آنها می نویسد: والا من متعجبم خبر چرا اینجوری درج شده … تا اونجایی که من دیدم وقتی از مترو اومدم بیرون، دیدم مامورای شهرداری ریختن تمام خیار گوجه های دستفروش بدبختو ریختن رو زمین. خون و خونریزی شده بود و مامورا بودن که درگیر شده بودن با مردم … حالا اسم اون مردم و دستفروشا شده اراذل و اوباش خدا عالمه …

شاهد عینی دیگری می گوید: خبر دروغ است. خودم آنجا بودم دیدم تمام سرمایه دستفروش های بیچاره را له کردند. اگر آنها اراذل بودند که می رفتند مثلا دزدی یا زورگیری و امثال این کارها که اخبارش را گاهی می نویسید. پیشنهاد می کنم اولا خبر دروغ ننویسید، ثانیا کمی راجع به این موضوع که ماموران شهرداری و سایر دولتی ها ارباب مردم نیستند، فرهنگ سازی کنید. ثالثا موضوع بیکاری را فراموش نکنید. دستفروش های شهر مگر خرج زندگی ندارند؟

فرد دیگری که آنجا حضور داشته می نویسد: نمیدونم دروغ چطور نهادینه شده؟ تو چشمای هم نگاه میکنیم دروغ میگیم به راحتی. من خودم از ابتدای حادثه اونجا بودم. ده پونزده مامور شهرداری باتوم به دست حمله کردن به میوه فروش ها و چرخ دستی اونها رو داغون کردن. میوه فروش ها رو به قصد کشت میزدن، تا جایی که مردم شروع کردن به حمایت از دست فروش ها و ماموران شهرداری در رفتن، ماشین های شهرداری هم میخواستن در برن که مردم نذاشتن، حداقل پونصد نفر اونجا بودن و شاهد ماجرا. فیلم گرفتن مردم. می بینید دروغ رو؟ اوضاع اونقدر وخیم بود که حتی نیروی انتظامی که بعدا اومد اذعان کرد که بی تدبیری محض صورت گرفته.

کاربر دیگری که واقعه را دیده، اینطور روایت می کند: من با چشم خودم دیدم که مامور شهرداری چطور با لگد بساط یک دست فروش را به گوشه ای پرتاب کرد و چگونه برخورد زشتی با آنها داشت. درسته که دست فروشی زیبنده شهرها و کشور ما نیست ولی من از شما سوال میکنم اینها برای ارتزاق خود چه کنند؟ حتی الان کار ساختمانی نیز راکد شده، اینها کارگری هم نمی توانند بکنند. اینها چه بکنند؟ روزی خودشان را چگونه تهیه کنند وقتی اینگونه با یک شهروند رفتار میشود؟ باید منتظر عکس العمل های این چنینی هم باشند.

شاهد عینی دیگری هم گفته که اگر مردم به کمک دست فروش ها نیامده بودند، ماموران شهرداری آنها را کشته بودند.

کاربران دیگر ذیل نظرات شاهدان عینی این طور نظر داده اند:

* این فضاسازی دوستان آقای قالیبافه و مظلووووم نمایی خخخخخخخخخخ خیلی تابلووویید.

* یاد گرفتید به راحتی به مردم اراذل بگویید. به راستی چه کسی رذل است؟ انسان بی پناهی که حتی خدا هم او را فراموش کرده نمی تواند رذل باشد.

* آره، زود دادگاه این اراذلو تشکیل بدید ولی به اقدامات خود مامورین شهرداری!! کسی رسیدگی نمیکنه.

* مظلوم نمایی رفقای برادر قالیباف با یک نمایشنامه نخ نما.

* چطور به یک دستفروش زحمتکش میگید اراذل و اوباش؟ آیا خبر از تخلفات گسترده ماموران شهرداری دارید؟

کاربر دیگری به نام محمد، نظر جالبی داده. او می گوید اگر این دستفروش ها دست بزن خوبی دارند، باید بروند کارمند شهرداری شوند!

یک کاربر با نظری متفاوت، واکنش دیگر مخاطبان را برانگیخته. او نوشته: کسی که کتک کاری کنه اراذل و اوباشه. حالا می خواد دکتر باشه یا دست فروش یا دزد و قاچاقچی. کتک زدن جرم است، حتی یک سیلی .

واکنش ها به این نظر تند است. فردی می نویسد: چه طور وقتی ماموران شهرداری به دستفروش ها و بساطشان حمله می کنند و آنها را کتک می زنند یا می کشند یا اینکه به کارواش حمله می کنند، اراذل اوباش نیستند و کارشون اوباشگری نیست ولی یک دستفروش میاد از خودش دفاع بکنه، میشه اراذل اوباش؟

یکی از کاربران که به گفته خودش بیکار است، نظر تاثیرگذاری گذاشته. او نوشته: خودم بیکارم ولی بیکار مجردم که کسی منتطر درآمدم نیست ولی میدونم اینا خونه دارن و زن و بچه. وقتی این چیزا رو میخونم گریه می کنم. مرد هم هستم. میگن مرد گریه نمیکنه ولی با وضع فجیعی که دارم به حال خودم گریه نمیکنم اما این وضعیت هموطنان رو در این رکود و گرفتاری میبینم گریه می کنم. کاری از دستم برنمیاد. فکر میکردم با مدرک داشگاه تهران و دو تا رشته خوندن حداقل زندگی نرمالی خواهم داشت، نمیدونستم تا این حد بد میشه. خودم به کنار، این افرادی که در این سرما و گرفتاری دست فروشی می کنن رو واقعا دلم براشون میسوزه که اینطور هم باهاشون برخورد میکنن. اینا انسانهای شریفی هستن. خدا حفظشون کنه و سلامت نگهشون داره. از مردم میخوام نسبت به این وضع دستفروشا بی تفاوت نباشن. اینا همه زندگیشون همینه. نباشه از بین میرن.

هستند افرادی که از اقدام شهرداری حمایت کنند. یکی از این حامیان می نویسد: من به عنوان شهروندی که در یکی از مناطق شلوغ متوسط تهران زندگی میکنه از اقدام شهرداری قاطعانه حمایت میکنم و خودم همیشه پیگیر جمع آوری دستفروشان هستم. فقط کافیه خانه شما نزدیک این مزاحمین باشد تا بفهمید ما چه مشکلاتی داریم. مردم ایران احساسی هستند.

فرد دیگری هم در تایید نوشته: بنده ضمن احترام به کسانی که واقعن کاسبی حلال انجام میدن، میخوام بگم خوب و بد در همه اصناف از جمله دستفروشان هست. تو همین رشت خودمون بارها دیدیم که اگر مدتی شهرداری رها کنه قضیه رو … کل پیاده رو را در خیابان های اصلی مثل مطهری … اشغال خواهند کرد و کافیه پای شما به گوشه بساطشان گیر کنه. اونوقت باید منتظر فحاشی و … باشید. عرض کردم بعضی ها، نه همه … باید نظارت باشه.

یکی دیگر از کاربران هم در پایان به ارائه راه حل پرداخته: جای این کتک کاری ها بهتر نیست شهرداری با همکاری مردم کمک به ساماندهی مراکزی برای این عزیزان کند؟ اگر دو یا سه خیابان ممنوع برای دست فروشی اعلام شد، میدان، محله یا جایی مجاز اعلام شود. جای کتک کاری چه کارمند شهرداری چه شهروندان، شاید راه های دیگری هم باشد که هم یک نظم عمومی رعایت شود و هم اقشار کم درآمد، اوباش خطاب نشوند. هم شلوغ شدن معابر و سدشدن پیاده روها چندان خوشایند نیست و هم دیدن برخوردهای تند و خشن با فروشندگانی که دارایی شان چند کیلو میوه بیش نیست. هر چه باشد و هر چه هست، کتک کاری و قمه قداره کشی رسمش نیست، حال از هر طرف که باشد.

طرح جمع آوری دستفروشان چند وقتی است که در مترو و سایر معابر به اجرا درآمده و موافقان و مخالفان بسیاری دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که جمع آوری دستفروشان، مسکنی موقتی است و برای درازمدت جوابگو نیست. از نظرات هم این طور استنباط می شود که مردم موافق برخوردهای اینچنینی با دستفروشان نیستند و باید به دنبال راه حل بهتری بود.

منبع: خبرآنلاین / ایسنا


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *