خانه » کامپیوتر و اینترنت » جزییات اجرای طرح "تبلت دانش‌آموزی"

جزییات اجرای طرح "تبلت دانش‌آموزی"

به گفته کارشناسان آموزشی استفاده از ابزارالکترونیکی برای ارائه یک مطلب درسی می تواند زمان آموزش را تا 50 درصد نسبت به زمان مورد نیاز در شیوه آموزش سنتی کاهش دهد، از این رو بهره گیری از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی در امر آموزش، منجر به صرفه جویی در وقت و خرید ابزارهای مصرفی و مواردی از این دست و به تبع آن حذف بسیاری از هزینه های مستقیم و غیرمستقیم خواهد شد.

یوسف نوری، رییس مرکز آمار، فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش درباره ضرورت های اجرای طرح «تبلت دانش آموزی» در آموزش و پرورش ایران می گوید: درسالیان اخیرکشورهای بسیاری به استفاده ازتبلت ها یا نوت بوک های دانش آموزی درنظام آموزش رسمی خود روی آورده اند. نمونه برخی از معروف ترین برنامه های جهانی در این زمینه طرح OLPC در آمریکای لاتین و آفریقا، طرح فاتح در ترکیه و طرح تبلت دانش آموزی آکاش در هند است.

وی خاطرنشان کرد: در الگوی جهانی مدارس هوشمند، در اختیار داشتن یک رایانه برای هر دانش آموز به منظور مشارکت فعال وی در کلاس درس از اهم ملزومات عنوان شده است و در مدارس کشورهای شرق آسیا (کشورهای پیشرو در امر هوشمندسازی) فناوری «تبلت» بهترین گزینه برای فعالیت دانش آموزان تلقی می شود و شباهت تبلت با کتب کاغذی و راحتی خواندن و نوشتن در آن جذابیت استفاده از این وسیله را در مدارس هوشمند دو چندان کرده است.

نوری، توسعه زیرساخت  ارائه خدمات آموزشی و پرورشی، افزایش مهارت دانش آموزان و معلمان، افزایش مشارکت فعال دانش آموزان در فرآیند یاددهی یادگیری، تلاش برای کاهش شکاف دیجیتالی در داخل و خارج از کشور، ترویج فرهنگ استفاده آموزشی و پرورشی از ابزارهای پورتابل به ویژه در میان نسل جوان و نوجوان جامعه را از مهمترین ضرورت های اجرای طرح استفاده از تبلت دانش آموزی عنوان می کند.

وی با اشاره به جزئیات اجرای این طرح اظهارکرد: طرح استفاده از تبلت دانش آموزی در نظام آموزش و پرورش کشور در کنار یکی از پروژه های زیرساختی وزارت آموزش و پرورش یعنی “پورتال یکپارچه آموزشی پرورشی مدارس” پایه ریزی شده است.

رییس مرکز آمار، فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش گفت: با راه اندازی پورتال یکپارچه آموزشی پرورشی مدارس و آغاز بهره برداری از آن در سال تحصیلی 92-1391 و فراهم شدن امکان استفاده از درس افزارها (مخزن محتوای درسی الکترونیکی) در تمام پایه ها و مقاطع تحصیلی، ضرورت دسترسی دانش آموزان به زیرساخت های سخت افزاری مناسب بیش از پیش احساس می شود و بر اساس مطالعات انجام شده یکی از مناسب ترین ابزارها در این زمینه «تبلت دانش آموزی» است.

وی گفت: این نوع تبلت منحصرا برای استفاده های آموزشی ساخته می شود و قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری ویژه ای برای تطابق با شرایط خاص مدارس ایرانی و فرهنگ اسلامی –ایرانی درآن تعبیه خواهد شد.(ایسنا)

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

جستجوی صوتی گوگل و بهینه سازی محتوای سایت

امروزه استفاده از جستجوی صوتی و دستیار صوتی برای پاسخ به سوالات متداول افزایش یافته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *