خانه » اخبار روز » تماشای هاله نورانی کم‌نظیر ماه را از دست ندهید (+عکس)

تماشای هاله نورانی کم‌نظیر ماه را از دست ندهید (+عکس)

خبرآنلاین – شب‎های سرد فرصت مناسبی است برای جستجوی پدیده های جوی که در اثر شکل گیری بلورهای متنوع یخ در ارتفاعات بالای جو پدید می‎آیند؛ بخصوص وقتی که ابرهای رقیق و مرتفع سیروس از مقابل ماه (یا خورشید) عبور کنند.

تماشای هاله نورانی کم‌نظیر ماه را از دست ندهید (+عکس)

اغلب مردم هاله 22 درجه دور ماه را دیده اند، حلقه ای سفیدرنگ به دور ماه که قطر آن 22 درجه است و در شعاع آن می‎توان 22 قرص ماه بدر را جای داد (قطر ماه بدر نیم درجه است). اما هارالد ادنس، منجم آماتور اهل نیومکزیکو در شب 21 دسامبر / 1 دی چشم اندازی بی ‎نظیر را مشاهده می ‎کرد. او علاوه بر هاله 22 درجه به دور ماه (حلقه بزرگ‎ تر)، هاله دیگری به قطر 9 درجه را نیز می‎دید (حلقه کوچک‎تر). این حلقه نورانی را بازتاب پرتوهای سفیدرنگ ماه از سطح بلورهای هرمی شکل یخ ایجاد می‎کنند، درحالی که هاله 22 درجه ناشی از بازتاب نور از سطح بلورهای شش‎وجهی یخ (درست به شکل مداد های شش ضلعی بسیار دراز) ایجاد می‎کنند.

توجه داشته باشید که دایره سفیدرنگ مرکز تصویر خود ماه نیست، بلکه به خاطر نوردهی بلندمدت (15 ثانیه) به منظور ثبت هرچه بهتر نور ستارگان، منطقه نزدیک ماه دچار نوردهی بیش از حد شده و این دایره سید بزرگ را ایجاد کرده‎اند. ماه درواقع حدود یک چهارم خوشه پروین (خوشه متراکمی از ستارگان که بالاتر از هاله دیده می‎شود) بزرگی دارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

یائسگی

داغ شدن در یائسگی چگونه صورت می گیرد؟

داغ شدن یک احساس گرمای غیر قابل تحمل است که زنان در یائسگی آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.