خانه » بازیگران و هنرمندان » گفت‌وگو با فاطمه آقا محمد، اولین رابط ناشنوایان در تلویزیون/ عکس

گفت‌وگو با فاطمه آقا محمد، اولین رابط ناشنوایان در تلویزیون/ عکس

حتما بايد عاشق باشي تا حاضر شوي قيد حضور در عروسي دخترت را بزني و تصميم بگيري آن روز به عشق افرادي كه خدمت به آنها را نوعي عبادت مي داني، سر كارت بروي يا جراحي ات را كه حاصل از كار طاقتفرساست، آنقدر به تاخير بيندازي تا براي مدتي ـ هرچند كوتاه ـ جايگزيني پيدا شود يا حاضر شوي حجم كارت را چند برابر كني، اما در عوض، عايدات مالي چنداني هم نداشته باشي. صحبت از فاطمه آقامحمد، اولين رابط ناشنوايان در تلويزيون است.

فردي كه به قول خودش مادربزرگ شده، اما هنوز مجبور است مانند جواني اش با انرژي سر كار بيايد و به امورات ناشنوايان در رسانه بپردازد. او اين روزها دغدغه هاي بسياري درباره ناشنوايان دارد كه پررنگ ترينش برنامه سازي براي قشر كودك است. اگر دوست داريد بدانيد چطور يك فرد شنوا توانسته تا اين حد در كار رسانه اي براي ناشنوايان موفق عمل كند، اين گفت وگو را تا انتها بخوانيد.

 

 

شما را با تجربه ترين فرد در حوزه برنامه سازي براي ناشنوايان مي دانند. چه شد تصميم گرفتيد وارد اين حوزه شويد؟

من واقعا اين موضوع را لطف خداوند مي دانم، چون در عين فعاليت و كار در مسيري كه به آن علاقه مندم، به نوعي در حال خدمت به قشري هستم كه بسيار آنها را دوست دارم. از دوران كودكي آرزو داشتم خداوند من را در مسيري قرار دهد كه بتوانم به مردم خدمت كنم و خب اين اتفاق هم به بهترين شكل رقم خورد، در حالي كه من در خانواده اي بزرگ شده بودم كه در آن ناشنوا وجود نداشت و شناخت چنداني نسبت به اين قشر نداشتم. 17 ساله بودم كه مدرسه باغچه بان براي آموزش، جذب نيرو مي كرد و من هم به طور اتفاقي وارد اين مدرسه شدم. ابتدا تصورم اين بود قرار است معلم شوم، در حالي كه مدتي بعد وارد بخش ناشنوايان و شنوايي شناسي شدم و بقيه اتفاق ها هم خود به خود رقم خورد. ابتدا كار كردن در اين فضا براي من بسيار دشوار بود؛ اما رفته رفته، عاشق اين كار شدم و دل كندن از آن برايم دشوار شد.

 

 

چرا صدا و سيما براي ناشنوايان برنامه جداگانه اي تدارك ديده است؟

اين قضيه مختص به كشور ما نيست و در همه كشورها رسانه ملي از طريق رابط، برنامه هايي براي ناشنوايان ارائه مي كند و به آنها خدمات تلويزيوني ارائه مي دهد. البته چون ناشنوايان از شنيدن اصوات محروم هستند رسانه ملي نسبت به اين قشر مسئوليت بيشتري دارد.

 

 

برنامه سازي براي ناشنوايان تا چه حد به افزايش اعتماد به نفس و به دنبال آن دانش افزايي اين قشر كمك كرده است؟ 

خوشبختانه اين نوع برنامه ها، جدا از تاثيرات مثبتي كه براي ناشنوايان داشته است، سبب بالا رفتن سطح آگاهي مردم جامعه شده و آنها ديگر به ناشنوايان به عنوان عضوي جدا از خودشان نگاه نمي كنند. ازسويي با برنامه سازي براي ناشنوايان، حضور در جامعه برايشان عادي شده، چون آنها  ديدند مثلا خبري كه براي مردم عادي خوانده مي شود براي آنها هم توسط يك رابط قرائت مي شود. به هر حال اگر محدوديت را از مقابل ناشنوا برداريم، او هم مي تواند مانند يك فرد عادي در جامعه پيشرفت كند.

نكته جالب در مورد خبر ناشنوايان اين است كه شما سعي مي كنيد سه نوع خبرخواني ـ يعني زيرنويس، صداي گوينده و زبان اشاره ـ را همزمان به مخاطب ارائه دهيد. چه شد تصميم گرفتيد

 

 

از هر سه روش بهره ببريد؟

ما نمي خواستيم در بخش خبر ناشنوايان مخاطب را مجاب كنيم تنها به يك شكل از خبر ما بهره ببرد، بلكه مي خواستيم با هر درجه از شنوايي بتواند اين برنامه را ببيند. مثلا اگر چندان به زبان اشاره مسلط نيست و خواندنش خوب است، از زيرنويس بهره ببرد يا اگر كم شنواست و به كمك سمعك تا حدودي مي شنود، خبر را از طريق صداي گوينده بشنود. ما سعي مي كنيم به شكل كاملا موازي سه شكل از خبرخواني را به مخاطب ناشنوا ارائه دهيم.

 

 

ميان اين روش ها، برتري با كدام است؟

روش برتر را خود ناشنوا تشخيص مي دهد، ما او را بمباران اطلاعات مي كنيم و خبر را با اين سه روش ارتباطي در اختيارش قرار مي دهيم تا با توجه به توانايي اش از آن بهره ببرد. علتش هم اين است كه معتقديم فرصت را نبايد از دست داد، مثلا من نمي توانم به شما بگويم شش ماه زبان اشاره را ياد بگيريد، حالا شش ماه زمان صرف نوشتار يا لب خواني كن و… چراكه با اين روش، شما عمرت را از دست مي دهي. براي مردم عادي و شنوا هم سبك اطلاع رساني به همين شكل است. يعني آنها هم مي بينند، هم مي شنوند و در صورت نياز مي خوانند. پس ما هم همين شرايط را براي ناشنوايان فراهم مي كنيم.

 

 

از مدتي پيش تلويزيون، فيلم ها و سريال ها را به كمك رابط براي مخاطبان ناشنوا ارائه مي كرد. اين رويه را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

اين كار براي اولين بار در دنيا در صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران انجام شد، اما متاسفانه قدر آن به اندازه اي كه بايد، دانسته نشد. ما فيلم ها و سريال ها را با كمك رابط به مخاطبان ارائه مي كرديم كه استقبال خوبي هم از آن به عمل آمد، اما برخي به شكل سليقه اي با آن رفتار كردند و گفتند رابط را حذف كنيد و به جاي آن زيرنويس قرار دهيد، در حالي كه به اين موضوع اشراف نداشتند كه شيوه ديالوگ و حتي خبرنويسي براي ناشنوايان متفاوت است و ويرایش خاص خودش را مي خواهد.

 

 

ويرايش براي ناشنوايان از چه ويژگي هايي برخوردار است؟

در متن نويسي براي رابطان خبري ناشنوايان، همه چيز بايد به شكل ساده نوشته شده و در آن از كلمات طولاني استفاده نشود. به همين خاطر بيشتر جملات ما ساده و شكل ديالوگ گونه دارد و هيچ  وقت ابتداي جمله فعل قرار نمي گيرد. ما ساعت ها در تحريريه خبر روي اين موضوع كار مي كنيم.

 

 

پخش فيلم وسريال ها با اين سبك و سياق ميان ناشنوايان بازتاب مثبتي داشت؟

بله، اين كار بازتاب گسترده اي داشت و با استقبال ناشنوايان روبه رو شد.  هيچ وقت يادم نمي رود سال ها قبل مادري با من تماس گرفت و گفت از وقتي شما براي سريال ها رابط گذاشتيد، زندگي من تغيير زيادي كرده است، چراكه قبلا دختر ناشنوايم نمي گذاشت من موقع پخش سريال از كنار تلويزيون تكان بخورم و دائم از من مي خواست قصه سريال را برايش توضيح دهم، اما حالا با خيال راحت از خانه خارج مي شوم و به كارهاي خودم مي پردازم و زماني كه بازمي گردم، اين اوست كه براي من تعريف مي كند در اين قسمت از سريال چه گذشت. شايد اين حرف ها در ظاهر ساده به نظر بيايد ولي واقعيت اين بود كه حضور رابطان خبري در زمان پخش سريال ها براي آن مادر و دختر، حكم يك انقلاب را در زندگي شان داشت.

 

 

شاهد بوديم برنامه هاي مختلف تلويزيوني مثل «تصوير زندگي» هم از رابط در طول برنامه بهره مي برد، اما گويا مدتي است رابط هاي ناشنوايان از برخي برنامه ها حذف شده اند. آيا اين موضوع هم از تصميم گيري سليقه اي مي آيد؟

باز هم بايد بگويم متاسفانه بله. برنامه تصوير زندگي هم جزو برنامه هاي مفرح در بين قشر ناشنوا بود، اما خب اين برنامه هم حذف شد و متاسفانه چون ناشنوايان خودشان نمي توانند تماس بگيرند و اعلام كنند نسبت به اين حذف ناراحت هستند، ما مجبور مي شويم به عنوان زبان آنها اين موضوع را اعلام كنيم. البته شايد برخي ها اين تعبير را داشته باشند كه مثلا شخص آقامحمد است كه دوست دارد اين برنامه پخش شود، در حالي كه من به قدري درگير ساير كارهاي ناشنوايان هستم كه وقتي براي اين كار ندارم. در دنيا سينماهايي ويژه افراد ناشنوا وجود دارد، در حالي كه ما از اين فضا و امكان بي بهره هستيم و تنها نگاه ناشنوايان به رسانه ملي است.

 

 

فكر مي كنيد در نسل جديد جايگزيني براي شما پيدا شده كه بتواند در آينده جا پاي شما بگذارد؟

طي اين سال ها، تلاش هاي زيادي براي جايگزيني انجام داده ام و از اين بين، خانم ها صدردانش و غلامي را هم خودم انتخاب كردم و تحت آموزش قرار دادم، چراكه عمر كاري من رو به پايان است. ديگر مادربزرگ شده ام و مانند گذشته از توان و انرژي دوران جواني برخوردار نيستم. به همين علت چشم اميدم به آنهاست كه بتوانند در اين مسير حركت كنند، به همين علت در تحريريه اگر كوچك ترين اتفاقي رخ دهد كه حس كنم بار علمي دارد، از همه دوستان خواهش مي كنم دور هم جمع شوند و درباره موضوع از آنها سوال مي كنم.

 

 

اگر براي شما شرايطي فراهم شود كه بتوانيد كاري مضاعف در رسانه ملي براي ناشنوايان انجام دهيد، آن كار چيست؟

آرزو دارم براي كودكان ناشنوا برنامه سازي كنم. متاسفانه بچه هاي ناشنوا مهجور واقع شده اند. برخي ها تصور مي كنند ميزان يادگيري ناشنوايان از ساير افراد و حتي معلولان پايين تر است. در حالي كه اين تلقي اصلا درست نيست. متاسفانه شرايط آموزش براي اين افراد چندان فراهم نيست وگرنه بايد به اين توجه كنيم كه ما در جامعه پزشك، حقوقدان، معلم و روان شناس از قشر ناشنوا داريم كه به بهترين شكل در جامعه خدمت مي كنند، چراكه اين عزيزان در مسير درست آموزشي قرار گرفته اند. به هر حال، ما اگر بخواهيم آنها در جامعه و كنار افراد عادي فعاليت داشته باشند، بايد از همان دوران كودكي به زبان خودشان تحت آموزش قرارشان بدهيم، چراكه اگر اين كودكان آموزش نبينند، بشدت به خانواده شان متكي و از استقلال دور مي شوند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *