چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه » اخبار روز » اجتماعی » نگرانی از حمله موش‌ ها به اجساد تهرانی ها!

نگرانی از حمله موش‌ ها به اجساد تهرانی ها!

روزنامه آرمان: اگرچه که درباره به کار بردن واژه تغییر ژنتیکی در میان موش ها حرف و حدیث بسیار است اما موش های تهران حداقل در ده سال اخیر در چند حوزه تفاوت عمده ای داشته اند.

اول اینکه این جمعیت موذی دیگر از انسان ها ترسی ندارد و می تواند در هر نقطه شهر به میان انسان ها رفته و غذای خود را پیدا کند. مسئله بعدی مقاومت تدریجی بدن آنها در برابر روش های ناکارآمد مبارزه شهرداری با موش های تهران است.

 متاسفانه از دو سال پیش كه شهرداری تهران طرح های مربوط به مبارزه با موش ها را با شدت و قدرت و هزینه بیشتری در دستور کار خود قرار داده، آمار جمعیت موش ها در پایتخت تغییری نکرده است.

 اصلی ترین دلیل این اتفاق شاید استفاده از روش های نامناسب در برخورد با موش های شهری باشد. درواقع شهرداری مبارزه ای با موش ها نكرده، جز ریختن سم و گذاشتن تله در چند نقطه، که دیده شدن موش ها در فصل زمستان نشان می دهد این روش ها بی اثر بوده اند.

 از سوی دیگر ورود این سم ها به سفره های آب  زیر زمینی و آب های سطحی باعث آلودگی آب تهران شده است. شهرداری بخش عمده ای از سم های خود را در جوی های تهران می ریزد. این سم ها از طریق آبی که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند سلامت تهرانی ها را به خطر بیندازد. متاسفانه در این مورد خود مردم هم مقصر هستند.

 ما هنوز شست وشو با آب  جوی را در فرهنگ مردم می بینیم؛ مغازه دارها و کسبه، مغازه های خود را با آب جوی خیابان می شویند، در حاشیه اتوبان ها، همیشه ماشین هایی را می بینیم که متوقف شده اند و توسط همین آب های مسموم شسته می شوند. اما اثر سم ها به همین جا ختم نمی شود؛ چرا که برخی از این سم ها كه دانه هایی شبیه به گندم دارند توسط پرندگان خورده شده و آنها قربانی تلاش های شهرداری برای کشتن موش ها می شوند!

 در این شرایط اگر گربه ها این پرندگان را بخورند، آنها هم مسموم می شوند. در واقع یك مبارزه غلط با موش ها می تواند انسان، پرنده و گربه را به خطر بیندازد، بدون اینكه آسیبی به موش برساند! موش ها زندگی اجتماعی پیچیده ای دارند. وقتی با غذای جدیدی روبه رو می شوند اول پیشمرگ ها می خورند و اگر اتفاقی برای آنها نیفتاد، بقیه موش ها اقدام به خوردن آن غذا می كنند. درباره سم هم همین اتفاق می افتد. اگر چند موش بمیرند دیگر این غذا مورد استفاده موش های دیگر قرار نمی گیرد.

با این حساب این سوال پیش می آید که چرا شهرداری هنوز از چنین سم هایی استفاده می کند؛ دلیلش به نظر روشن می رسد. این نوع سم ها ارزان ترین روش مبارزه با موش ها در تهران به حساب می آیند و از سوی دیگر کاملا جنبه تبلیغاتی دارند. نکته دیگری که در بحث مبارزه با موش ها باید به آن توجه داشت حضور موش های نروژی در پایتخت است. این موش ها نسبت به موش های خانگی جثه بزرگتری دارند و به همین خاطر مهاجم تر هستند.

موش های نروژی حتی همجنسان خود را نیز می توانند بخورند و اگر در شرایطی قرار بگیرند که منبع غذایی دیگری نداشته باشند، قطعا به جسد انسان هم حمله ور خواهند شد. هشدارها درباره مبارزه با موش ها در تهران دقیقا متوجه همین گونه است. موش های نروژی در صورت وقوع زلزله در تهران، منبع غذایی بی پایانی از اجساد و پیکرهای نیمه جان تهرانی ها خواهند داشت. طعمه گذاری، شلیک با تفنگ بادی و دیگر روش هایی که در طول این سال ها برای کشتن موش های تهران به کار رفته همگی روش های موقتی و کم اثر هستند که به هیچ وجه کفاف جمعیت رو به افزایش موش ها را نمی دهند.

در کشورهای دیگر تجربه موفق در مبارزه با موش ها، استفاده از دستگاه های صوتی است که با تولید صدایی غیر قابل شنود برای انسان، موش ها را از مکان هایی که احتمال وجود غذا در آن هست، فراری می دهند. این روش در حال حاضر در برخی از انبارهای غذایی بزرگ در ایران هم استفاده می شود اما بعید است به خاطر هزینه آن، شهرداری بتواند آن را کار ببندد. روش دیگر استفاده از سم های دیراثر است.

این سم ها موش ها را به یکباره نمی کشند و دیگر موش ها نمی توانند به این موضوع پی ببرند که عامل مرگ یک موش، خوردن یک طعمه خاص بوده و به همین خاطر از آن طعمه مسموم استفاده می کنند. این روش ها البته به خاطر نوع سمومی که در آن استفاده می شود گران است و قطعا شهرداری نمی تواند آن را به کار ببندد و تنها راهی که باقی می ماند همان کاهش دادن میزان غذای موش هاست. از آنجایی که موضوع زباله در تهران به طور کامل تحت مدیریت شهرداری تهران است، کاستن زباله ارزانترین و مطمئن ترین راه برای کاهش جمعیت موش در تهران است.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *