خانه » اخبار روز » اجتماعی » فوت سه زائر ایرانی در کربلا

فوت سه زائر ایرانی در کربلا

در دو هفته ی اخیر، سه زائر ایرانی فوت شدند و 80 زائر دیگر نیز که محل استقرار خود را فراموش کرده بودند، به کاروان های مربوط تحویل داده شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، این  روزها با ازدحام جمعیت زائران در کربلای معلی، برخی زائرانی که به اصطلاح سنی از آن ها گذشته است، از کاروان جدا می شوند و هتل محل استقرار خود را فراموش می کنند. از این رو واحد امداد و پشتیبانی ستاد شمسا مستقر در کربلای معلی، آن ها را به محل استقرار منتقل یا به مدیران ثابت معرفی می کند.
در دو هفته ی اخیر، 80 زائری که محدوده ی سنی آن ها بین 65 تا 70 سال بود، به کاروان ها تحویل داده شدند. با توجه به این که زائرانی کارت مخصوص به کاروان زیارتی را همراه دارند، امکان تحویل آن ها به راحتی میسر است، اما مسئولان واحد امداد و پشتیبانی ستاد شمسا، توصیه می کنند که هر مدیر راهنما شماره ی تماس عراقی خود را پشت این کارت ها یادداشت کند تا امکان تحویل زائر راحت تر فراهم شود.
همچنین پیشنهاد می شود که یک کانکس از طرف مسئولان عراقی، بویژه عتبه مقدسه حسینی و عباسی علیهم السلام در اختیار ستاد شمسا قرار گیرد تا با نصب آن در بین الحرمین به عنوان واحد گمشدگان ایرانی، خدمات بیشتری به زائران ایرانی داده شود، بویژه این که برخی گمشدگان از زنان هستند و به محض جدا افتادن از کاروان، دچار استرس شدید می شوند.
یک آمبولانس برای انتقال بیماران و یک ماشین سردخانه برای انتقال شهدا و جنازه ها در اختیار واحد امداد و پشتیبانی ستاد شمسا مستقر در کربلا قرار دارد که بیماران را در صورت وخامت حال یا جنازه ها را تا مرز مهران یا شلمچه منتقل می کند. دو راننده ی آمبولانس به صورت شبانه روزی این وظیفه را برعهده گرفته اند و در بیمارستان امام حسین علیه السلام عراق نیز نماینده ای از طرف ستاد شمسا مشغول فعالیت است که شرایط بستری شدن بیمار را در آنجا فراهم می کند.
در دو هفته ی اخیر، 9 موبایل در هتل ها و اتوبوس ها، شش بسته لباس، یک بسته تسبیح و مهر از زائران به جا مانده و تحویل واحد امداد و پشتیبانی ستاد شمسا شده است که البته موبایل ها را به ستاد مرکزی شمسا در تهران ارسال کردند و عموما وسایل گمشده ی ارزشمند مانند طلا، پول و موبایل در صورتی که فردی برای تحویل آن ها مراجعه نکند، هر 14 روز به ستاد مرکزی ارسال می شود.
در دو هفته ی اخیر، دو پیرمرد 75 و 82 ساله و یک پیرزن 51 ساله در کربلای معلی فوت کرده اند که نفر نخست حدود 10 روز پیش، نفر دوم سه روز پیش و نفر سوم نیز روز گذشته براثر سکته قلبی و افزایش فشار خون، دار فانی را وداع گفتند. نخستین فردی که در این مدت فوت کرد اهل اصفهان بود و به درخواست خانواده اش به ایران منتقل می شود، فرد دوم اهل تهران است و البته با موافقت خانواده روز سه شنبه در وادی السلام کربلا دفن می شود و نفر سوم نیز به ایلام منتقل می شود.
جنازه ی این افراد در بخش سردخانه نگهداری شده است تا مدارک مورد نیاز برای انتقال آن ها به ایران آماده شود. حال اگر زائری نیت کرده باشد که در کربلا دفن شود یا خانواده اش با دفن او در سرزمین مقدس کربلا موافقت کرده باشند، شرایط دفن در وادی السلام فراهم می شود و چنانچه خانواده ی زائر بخواهد جنازه را تحویل بگیرد، جنازه به مرز منتقل خواهد شد.
تمام هزینه های انتقال جنازه یا برگزاری مراسم دفن زائر از فراهم شدن مدارک لازم تا عبور از بازرسی ها و گمرک برعهده ی ستاد شمسا است و خانواده ی زائر برای تحویل جنازه هیچ مبلغی را پرداخت نمی کنند، حتا قبری هم که در کربلای معلی برای زائران ایرانی فراهم می شود، رایگان است، البته هزینه ی کفن را خانواده ی زائر پرداخت می کند.
همچنین زائران باید در بین راه مراقب باشند که از افراد مشکوک چیزی برای تغذیه خریداری نکنند و از آنجا که بیشتر گمشده ها از زنان هستند و البته دچار مشکلات روحی فراوان می شوند، از این رو توصیه می شود که از ایجاد استرس بی مورد برای خود خودداری کنند، چراکه واحدهای گمشدگان در حرمین شریف امام حسین و حضرت عباس علیهم السلام آن ها را به ستاد شمسا در کربلا معرفی می کنند.
منبع: تابناک
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.