خانه » اخبار روز » قیمت سکه 958 هزار تومان !!

قیمت سکه 958 هزار تومان !!

براساس تصمیم ویژه اتخاذ شده، مقرر شده است قیمت گذاری طلا و سكه كه تاكنون برمبنای ارز آزاد بود، از این پس بر مبنای ارز مبادلاتی باشد.

 

رئیس اتحادیه كشوری طلا و جواهر در نامه ای به روسای اتحادیه طلا و جواهر در استانهای كشور خبر تصمیم ویژه مبنی بر تغییر نحوه قیمت گذاری طلا و سكه را اعلام كرده است.

 

برهمین اساس، شهروندان به راحتی می توانند نرخ طلا و سكه را به دست آورند. از فرمول ذیل می توان نرخ جدید سكه تمام بهار آزادی را محاسبه كرد.

 

4.24927  ÷ (قیمت یك دلار مبادلاتی× قیمت یك انس طلا) = قیمت یك عدد سكه تمام

 

براساس اعلام بانك مركزی، قیمت دلار مبادلاتی امروز یكشنبه 2458 تومان و هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1657 دلار است. حال اگر عدد 2458 را در عدد 1657 ضرب كنیم و عدد حاصل را بر عدد 4.24927 ( وزن طلای خالص سكه) ضرب كنیم، قیمت جدید سكه 958 هزار و 495 تومان می شود، البته سكه و طلافروشان كارمزدی هم به عنوان سود به این رقم می افزایند.

 

فرمول 1: بدست آوردن مظنه طلای ایران 17 (705) عیار از طریق انس جهانی

9.5742  ÷ (قیمت یك دلارمبادلاتی× قیمت یك انس طلا) = مظنه طلای ایران

 

فرمول 2: بدست آوردن قیمت سكه تمام از طریق انس جهانی

4.24927  ÷ (قیمت یك دلارمبادلاتی× قیمت یك انس طلا) = قیمت یك عدد سكه تمام

 

فرمول 3: برای بدست آوردن یك مثقال طلای 18 (750) عیار از انس جهانی

 

 8.999 ÷  (قیمت یك دلارمبادلاتی× قیمت یك انس طلا) = قیمت یك مثقال طلای 18 (750) عیار

 

فرمول 4 : قیمت یك گرم طلا با هر عیاری از روی مظنه بازار 17 (750) عیار

(705×4.608 ) ÷ (× Au  مظنه) = قیمت یك گرم طلا با عیار Au

 

سقوط قیمت سكه به زیر یك میلیون تومان

 

در همین حال، رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران درباره تصمیم جدید مبنی بر تغییر نحوه قیمت گذاری طلا و سكه گفت: بانك مركزی باید مكانیزمی برای نحوه خرید و فروش سكه و طلا با ارز مبادله ای از سوی مردم و همچنین فروشندگان تعیین كند.

 

احمد وفادار درباره تصمیم جدید اتخاذ شده مبنی بر محاسبه قیمت سكه و طلا با ارز مبادله ای به جای ارز آزاد، گفت: در صورت اجرای درست، این تصمیم باعث ایجاد رونق در بازار سكه و طلا خواهد شد.

 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران اظهار داشت: بانك مركزی باید مكانیزمی برای نحوه خرید و فروش سكه و طلا با ارز مبادله ای از سوی مردم و همچنین فروشندگان تعیین كند.

 

وفادار با تاكید بر اینكه این روش قیمت گذاری می تواند درباره سكه های پیش فروش و یا هر نوع دیگر عرضه توسط بانك مركزی اعمال شود، ادامه داد: روشن شدن ابعاد این موضوع باعث جلوگیری از سردرگمی مردم و فروشندگان و همچنین ممانعت از سوء استفاده های احتمالی در بازار خواهد شد.

 

این مقام مسئول در اتحادیه طلا و جواهر استان تهران ادامه داد: فروشندگان طلا و سكه امیدوارند با این تصمیم جدید بانك مركزی، رونق دوباره به بازار سكه و طلا بازگردد.

 

وی در این زمینه كه آیا قیمت سكه دوباره به زیر یك میلیون تومان بازگردد؟ خاطر نشان كرد: در صورت اعمال صحیح نرخهای مبادله ای، این احتمال وجود دارد و می توان امیدوار بود كه سكه از قیمت های فعلی به كمتر از 1 میلیون تومان برسد.

 

در همین حال، فعالان بازار طلا و سكه پیش بینی می كنند كه با اجرای درست این تصمیم، قیمت هر گرم طلا از 128 هزار تومان فعلی به حول حوش 100 هزار تومان كاهش یابد.

 

منبع: خبرگزاری مهر

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.