خانه » سلامت » دانستنیهای پزشکی » 7 دانستنی جالب درمورد محدودیت های بدن ما

7 دانستنی جالب درمورد محدودیت های بدن ما

انسان هم مانند ديگر موجودات زنده روي زمين، داراي محدوديت هايي براي زندگي کردن است. برخلاف بسياري از موجودات، شرايط زندگي انسان بسيار محدود است و نمي توان در بسياري از شرايط، جان سالم به دربرد. آنچه در ادامه مي بينيد، بخشي از محدوديت هايي است که بدن انسان را احاطه کرده است.

بيشترين سرعت دويدن يک انسان چقدر است؟

شايد تا چند سال ديگر، فدراسيون جهاني دو و ميداني مجبور شود مسابقات دوي سرعت را براي هميشه لغوکند؛ چرا؟ چون ورزشکاران تنها يک دهم ثانيه با حد نهايت سرعت انسان فاصله دارند.

يک انسان در سريع ترين حالت نمي تواند 100 متر را در 9 ثانيه طي کند. در حال حاضر، رکورد جهاني مسابقات دوي سرعت در اختيار اوساين بولت است که يکصد متر را در 9,58 ثانيه طي کرده و کافي است کمي بيشتر تلاش کند تا سريع ترين مرد تمام تاريخ لقب بگيرد.

 

چند ثانيه مي توان در شرايط خلأ دوام آورد؟

متاسفانه پاسخ دقيقي براي اين پرسش وجود ندارد. در سال 1971 سه کيهان نورد روسي فضاپيماي سايوز 11 در حال بازگشت به زمين بودند که در ارتفاع 168 کيلومتري از سطح زمين، دريچه کنترل فشار کابين دچار نقص فني شد و براي 11 دقيقه و 40 ثانيه، فشار داخل کابين به صفر رسيد. بررس مشخص کرد که فضانوردان طي 30 تا 40 ثانيه اول فشار، به دليل افت شـديد اکسيژن در بافت هاي مغز، جان سپردند. دليلش هم ساده است؛ براي انتقال اکسيژن به بافت هاي مغزي، هم بايد اکسيژن وجود داشته باشد و هم فشار هوا!

 

گنجايش مغز انسان چقدر است؟

فکر مي کنيد مغز انسان چه حجمي از ا طلاعات را مي تواند در خود جاي دهد؟ رکورد حافظه در دست يک فرد چيني است که پنج سال پيش توانست 67,890 رقم عدد پي رابه ترتيب و از حفظ بنويسد اما دانشمندان معتقدند ظرفيت مغز ما بي انتهاست. در دهه 198 ، توماس لندور در تحقيقي به اين نتيجه رسيد که يک انسان بزرگسال در طول عمر خود 125 مگابايت اطلاعات متني و تصويري را در ذهنش ذخيره مي کند که معادل 100 جلد کتاب قطور است اما چطور مي توان اطلاعاتي مثل چند هزار رقم عدد پي را به ذهن سپرد؟

روش استاندارد اين کار، اين است که به هر عدد چهار رقمي، از 0000 تا 9999 ، يک شيء يا فرد را نسبت بدهيد. وقتي اين کار را به دقت انجام داديد، يک رشته از ا عداد به مجموعه اي از ا فراد و اشياء تبديل مي شود و مي توانيد با آن يک داستان بسازيد. به خاطر سپردن دقيق يک داستان به مراتب ساده تر از حفظ کردن يک عالمه عدد و رقم است!

 

تا چه مدت مي شود نخوابيد؟

بدن انسان نيازهاي فراواني دارد که عدم تامين آنها به مرگ منجر مي شود. يکي از آنها خوابيدن است که براي زنده ماندن ضروري است، اما آيا مي دانستيد بي خوابي زودتر از بي غذايي باعث مرگ انسان مي شود!؟ فکر مي کنيد رکورددار بيدار ماندن چه کسي است و براي چه مدت بيدار مانده است؟

چنان که نيوساينتيست منتشر کرده،  رندي گاردنر، پسر 17 ساله اهل سن ديه گو، در روز 28 دسامبر 1963 ساعت 6 صبح از خواب بيدار شده و تا صبح روز 8 ژانويه 1964 نخوابيده است، يعني 11 روز کامل بيداري!

 

تا چه ارتفاعي مي توان نفس کشيد؟

هر چه از سطح زمين ارتفاع مي گيريم، فشار هوا هم کمتر مي شود و کار اکسيژن رساني سيستم تنفس هم سختتر. نسبت به سطح مغز انسان اکسيژن درون بدن بسيار حساس است، بنابراين با کاهش فشار هوا، سردرد و سرگيجه هم شروع مي شود. با حضور طولاني در ارتفاع بالاي پنج هزار متر، بافت ماهيچه اي رو به زوال مي رود و احتمال جمع شدن مايعات درون شش ها و مغزها افزايش مي يابد که مي تواند کشنده باشد. در ارتفاع بالاتر از 7500 متر، افت اکسيژن آن قدر شديد است که فرد هشياري خود را از دست مي دهد و حتي ممکن است منجر به مرگ شود.

 

بيشترين وزنه اي که مي توان بلند کرد چند کيلوگرم است؟

رکورد جهاني بلند کردن وزنه متعلق به وزنه بردار انگليسي اندي بولتون است که توانست وزنه 457.5 کيلوگرمي را از زمين بلند کند و تا ران خود بالا بياورد. رکورد جهاني بالا بردن وزنه تا بالاي سر هم متعلق به حسين رضازاده است که در حرکت دوضرب، وزنه 457.5 کيلوگرم را به بالاي سر برده است. البته اين وزنه برداران سنگين وزن، پنج تا شش بار قوي تر از يک آدم معمولي هستند. يک انسان معمولي به زحمت مي تواند وزنه 45 کيلوگرمي را به بالاي سر ببرد اما يک انسان قوي حداکثر چه وزنه اي را مي تواند بلند کند؟ بررسي روند رکوردزني مسابقات وزنه برداري نشان مي دهد به حد نهايي نزديک شده ايم و بعيد است کسي بتواند وزنه 500 کيلوگرمي را از زمين بلند کند، حتي اگر از داروهاي نيروزا استفاده کند.

 

چند دقيقه مي توان نفس را در سينه حبس کرد؟

خيلي ها نمي توانند بيشتر از يک دقيقه نفس نکشند، اما استفان ميفسود در خرداد سال گذشته توانست 11 دقيقه و 35 ثانيه نفسش را در سينه حبس کند و رکورد جهاني نفس در سينه حبس کردن را به دست آورد. البته او اين کار را در زير سطح آب انجام داد.

رکوردداران حرفه اي قبل از حبس کردن نفس، تنفس هاي عميق و سريعي را ا نجام مي دهند تا سطح اکسيژن خون را افزايش و سطح دي اکسيدکربن را کاهش دهند. مغز ما، زمان واکنش نفس نفس زدن را با سطح دي اکسيدکربن موجود در خون تنظيم مي کند؛ بنابراين با تنفس عميق و سريع، سطح دي اکسيدکربن خون آ نقدر پايين مي آيد که زمان قابل توجهي را در اختيار افراد قرار دهد. با تمرين هاي فراوان، شش هاي فرد هم بزرگتر مي شود و دانشمندان معتقدند مي توان به زمان نفس نکشيدن 15 دقيقه نيز دست پيدا کرد.

 

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.