خانه » سبک زندگی و خانه داری » برنج خوب و مرغوب را می شناسید؟!

برنج خوب و مرغوب را می شناسید؟!

امروزه در بازار و هر مغازه که سر بزنی شاید به دنبال برنجی می گردی که طعم و بو و مزه اش در خاطرت بماند اما دریغ که وجود ندارد!!

بازار ایران پر شده از برنج های خارجی نا مرغوب که تا دلتان بخواهد قد می کشند و برگ می شوند اما دریغ از یکم طعم و مزه!!حتی اگر با زحمت یک برنج خوش طعم با بوی خوب پیدا کنی بعد از خریدن و پختن شاید ببینی که یکدست نیست و بازاریان متقلب برنج مخلوط چند نوعی به شما فروخته اند در زیر چند اوصیه برای خرید برنج مرغوب آورده شده است.

 

برنج کهنه بهتر از برنج نو!!

همیشه شنیده اید که برنج کهنه از برنج نو بهتر است و به همین علت برنج های سال های قبل گران تر از برنج های امسال هستند این به علت آب داشتن برنج نو است که بعد از ماندن آبش تبخیر می شود پس برنج های کهنه خشک تر هستند.وقتی برنج کهنه و خشک باشد به خود آب جذب می کند و در هنگام پخت به اصطلاح ری می کند پس از هر پیمانه برنج خشک مرغوب باید ۳ پیمانه چلو بدست بیاید که برنج های تر امسال این حالت را ندارند.

 

تشخیص دادن برنج مرغوب

ولی تشخیص دادن این که چه برنجی مرغوب است، خودش تخصص می خواهد ولی یک اصل کلی می گوید برنج اعلای انباری، خشک، باریک، سخت و نیمه بلوری است و زیردندان به آسانی خرد نمی شود. پس هنگام خرید برنج چند دانه از آن را زیر دندان له کنید و وقتی این کار با سختی انجام شد، معلوم است که برنج نو نیست.

 

تشخیص عطر و طعم برنج

برای تشخیص عطر و طعم برنج نیز یک مشت کوچک از آن را میان کف دو دست خوب بمالید و روی آن با دهن بدمید ـ یا به اصطلاح «ها»کنید ـ و سپس بو بکشید اگر برنج عطر داشته باشد خودش را نشان می دهد. این کار را به روش دیگری نیز می توانید انجام دهید یعنی چند دانه از برنج را در دهان ریخته بجوید و مزه آن را بچشید.

بیشتر برنج های موجود در بازار دانه های شکسته یا به اصطلاح نیمدانه دارند که پس از پخت بر کیفیت برنج اثر می گذارند. پس اگر می خواهید برنجی یکدست و بدون نیمدانه داشته باشید کمی از آن را در کف دست بریزید و سپس دقت کنید که از میان دانه ها چند درصد نیمدانه است.

با این آزمایش یکدست بودن برنج (یعنی مخلوط نبودن) را هم می توانید معلوم کنید. این نکته مهمی است و یکدستی برنج بسیار اهمیت دارد زیرا مدت پخت هر برنج با نوع دیگر فرق دارد و برنج مخلوط را نمی توان خوب از آب درآورد.

 

نگهداری برنج:

بعد از خرید یک برنج خوب نگهداری آن نیز نکاتی دارد اولا حتما باید در جای خشک نگهداری شود گرمای معمولی برنج را خراب نمی کند اما رطوبت آن را خراب می کند پس در جای خشک و دور از نور نگهداری شود انواع آفات می تواند در برنج لانه کند و در آن تخم ریخته یا از آن تغذیه کند!برای این که برنج از آفت درآمان باشد بهترین راه ریختن مقداری نمک کوبیده روی سطح برنج و زیرو رو کردن برنج می باشد یا این که یک پارچه روی برنج انداخته تا هم رطوبت آن حفظ شود هم آفت نزند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

امروزه اهل خانه بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می‌ گذرانند و در حال حاضر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *