خانه » اخبار روز » جزییات افزایش های جدید قیمت خودرو

جزییات افزایش های جدید قیمت خودرو

خبرگزاری ایسنا: با تصويب وزيران عضو کارگروه کنترل بازار و تائيد رئيس جمهور، نحوه تعيين قيمت خودروهاي سبک داخلي تغيير کرد که براساس آن، خودروسازان مجوز فروش خودرو به قيمت تجاري (قيمت حدفاصل قيمت بازار آزاد و قيمت محاسباتي با لحاظ نرخ مبادله اي ارز) را گرفتند.

 

وزيران عضو کارگروه کنترل بازار به استناد اصل 138 قانون اساسي اين مصوبه چهار بندي را از تصويب گذراند که در نهايت با تاييد رئيس جمهور در تاريخ هشتم بهمن ماه جاري، در تاريخ 12 بهمن ماه توسط معاون اول رئيس جمهور براي اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادي و دارايي ابلاغ شد.

 

براساس بند يک اين مصوبه، شرکتهاي داخلي سازنده خودروهاي سبک مجازند با هماهنگي سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان نسبت به فروش خودرو به قيمت تجاري ( قيمت حدفاصل قيمت بازار ازاد و قيمت محاسباتي با لحاظ نرخ مبادله اي ارز که توسط سازمان مذکور تعيين و اعلام مي شوند) اقدام کنند. همچنين فروش به قيمت تجاري منوط به ثبت در سامانه ir.124 است.

 

در بند دوم اين مصوبه تصريح شده است: شرکتهاي ياد شده موظفند 95 درصد وجوه حاصل از مابه التفاوت قيمت محاسباتي با لحاظ نرخ ارز مبادله اي و قيمت تجاري را در دوره هاي سه ماهه به حسابي که توسط خزانه داري کل کشور اعلام مي شود، واريز کنند. صددرصد وجوه واريزي به حساب ياد شده پس از تخصيص توسط معاونت برنامه ريزي در اختيار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار مي گيرد تا به منظور کمک به واحدهاي توليدي در قالب طرح صيانت از توليد هزينه شود.

 

در بند سوم اين مصوبه مي خوانيم: فروش خودرو به قيمت تجاري توسط شرکتهاي خودروسازي منوط به اجراي تعهدات زير مي باشد:

 

الف، افزايش توليد و عرضه خودرو به گونه اي که بازار خودرو داخلي به تعادل برسد.

 

ب، کاهش تدريجي قيمت تجاري فروش خودرو ظرف شش ماه به نحوي که به قيمت محاسباتي نزديک شود.

 

ج، ارائه آمار و اطلاعات توليد، عرضه، پيش فروش و تصويب فيشهاي واريزي مابه التفاوت به همراه تمامي اسناد به سازمان حمايت.

 

د، راه اندازي سامانه معاملات قابل رهگيري خودرو و امکان دسترسي سازمان مذکور براي نظارت بر آن.

 

ه- تسويه حساب نهايي در پايان هر سال مالي.

 

در بند چهارم اين مصوبه نيز آمده است: به منظور ايجاد تعادل و کنترل قيمت ها در بازار داخلي، تعرفه واردات خودروهاي سبک از ابتداي سال 92 در 5 سال سالانه 5 درصد کاهش مي يابد.

 

در همين خصوص دبير انجمن خودروسازان ايران اظهار کرد: با تصويب وزراي عضو کارگروه کنترل بازار، خودروسازان مجازند با هماهنگي سازمان حمايت نسبت به فروش محصولات سواري و وانت به قيمت تجاري (حدفاصل قيمت بازار آزاد و قيمت محاسباتي سازمان حمايت براساس نرخ ارز مبادلاتي) اقدام کنند.

 

احمد نعمت بخش با بيان اينکه در اين مصوبه قيد شده که خودروسازان موظفند 95 درصد وجوه حاصل از مابه التفاوت قيمت محاسباتي و تجاري خودروها را در هر دوره سه ماهه به حساب خزانه داري واريز کنند، خاطرنشان کرد: با اجرايي شدن اين مصوبه شاهد از بين رفتن رانت فعلي در بازار خودرو و به تعادل رسيدن قيمت ها خواهيم بود.

 

دبير انجمن خودروسازان ايرانادامه داد: به عنوان مثال اگر قيمت محاسباتي مگان با ارز مبادلاتي 70 ميليون تومان تعيين شد و قيمت بازار اين خودرو 76 ميليون تومان بود، خودروساز مي تواند براساس اين مصوبه و با هماهنگي سازمان حمايت نسبت به عرضه اين محصول به قيمت 72 ميليون تومان که قيمت بين نرخ محاسباتي و بازار آن است اقدام کند.وي افزود: وزيران عضو کارگروه کنترل بازار در اين مصوبه از خودروسازان خواسته اند تا نسبت به افزايش توليد و عرضه محصولات در حدي که بازار خودروهاي داخلي به تعادل برسد اقدام کنند.

 

نعمت بخش با بيان اينکه کاهش تدريجي قيمت تجاري خودروهايي که قيمت بازار آنها بالاتر از قيمت محاسباتي است از ديگر شروط اين مصوبه است، خاطرنشان کرد: قيمت تجاري اين محصولات ظرف شش ماه بايد به قيمت محاسباتي آنها نزديک شود. همچنين راه اندازي سامانه معاملات رهگيري خودرو توسط سازمان حمايت و ارائه آمار و اطلاعات توليد از سوي خودروسازان و تسويه حساب نهايي در پايان هر سال مالي از ديگر موارد قيد شده در اين مصوبه است.

 

دبير انجمن خودروسازان ايران درباره تاثيرات ابلاغ اين مصوبه بر نرخ خودروها در بازار اظهار کرد: شرکت هاي خودروساز تاکنون به دليل ضرر و زيان بالا تنها نسبت به تحويل خودروهاي پيش فروش شده اقدام مي کردند اما پس از اين با افزايش عرضه محصولات و فروش تحويل فوري براي خودروهايي که تعهدات معوق ندارند، شاهد متعادل شدن قيمت هاي غير واقعي بازار خودرو خواهيم بود.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.