خانه » سبک زندگی و خانه داری » تکنیک‌ های دفاع‌ شخصی برای خانم‌ها

تکنیک‌ های دفاع‌ شخصی برای خانم‌ها

متاسفانه مدتی است که زیاد در مورد دزدی های خیابانی در شكل های مختلف می شنویم و بسیاری از خانم ها استرس اینکه هر لحظه ممکن است این اتفاق برایشان بیفتد را دارند. این اضطراب کاملا طبیعی است ولی هر دردی درمانی دارد. با یادگیری روش های دفاع شخصی می توانید از خود مراقبت کرده و موقعیت پیش آمده را کنترل کنید. مهدی صفایی، قهرمان دنیا در مسابقات کیک بوکس دانمارک 1999 و دبیر کارگروه ورزش کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران در این مورد به شما آموزش های مختلف را می دهد.

 

 

 

 

   مراقب خودتان باشید

 

هر فرد با هر قد، وزن، اندازه و شغلی نیاز به مراقبت از خود دارد. بحث این نیست که در یک کشور دارای امنیت بالا زندگی می کنیم یا پایین. بحث این است که هر فردی بیاموزد چگونه از خودش مراقبت کند یا از خودش در موقعیت هایی مانند سرقت، محافظت کند. در طی چند مطلب مراقبت فردی را به شما آموزش می دهیم که تشکیل شده از پیش گیری، موقعیت شناسی و درگیری در اتفاق و گریز پس از درگیری.

 

در ارتباط با پیش گیری و موقعیت شناسی می آموزیم که چه چیزهایی را بهتر است حمل کنیم و آیا مثلا می توانیم متوجه شویم کسی که پشتمان در حال راه رفتن است می خواهد به ما حمله کند یا نه؟ آیا به این فکر کرده ایم که زمانی که حس می کنیم موتوری دارد به حالت غیرطبیعی به ما نزدیک می شود، چگونه ممکن است کیف ما را بزند؟ نوع حرکتمان باید چگونه باشد؟ اشیا با ارزش درجه یك و 2 چه هستند و آیا باید آنها را حمل کنیم یا نه؟ اگر باید حمل شوند کجای دستمان بهتر است قرار گیرند و…

 

  صحیح راه رفتن را بلدیم؟

 

مراقبت فردی توجه به پیرامون خود با ذهنیت مراقبت است. در ابتدا باید یاد بگیریم که چگونه راه برویم؟ همان طور که همه ما می دانیم، راه رفتن به واسطه حرکت به جلو، عقب و اطراف انجام می گیرد. وقتی می خواهیم راه برویم باید وزنمان را به اندازه ای تغییر دهیم که هر زمانی خواستیم، بتوانیم به سرعت تغییر جهت دهیم. همان طور که می دانید بیشتر افراد بی توجه به پیرامون خود حرکت می کنند. مثل وقتی که در خیابان راه می رویم و ناگهان زیر پایمان خالی می شود  زمین می خوریم. در صورتی که اگر توجه مان به اطراف و به نوع راه رفتنمان باشد، این اتفاق به ندرت می افتد.

 

ما جاهایی که احساس می کنیم ممکن است اتفاقی رخ دهد، توجه مان را نسبت به پیرامون خود بیشتر می کنیم. در مورد گریز باید بدانیم زمانی که فردی با ما درگیر می شود (سارق یا متعرض) پس از درگیری حداکثر بین 3 تا 5 ثانیه وقت دارید تا از مکان مورد نظر بگریزید یا از افرادی که در اطراف شما هستند کمک بگیرید. زیرا اتفاق بعدی را در حین درگیری نمی توانیم پیش بینی کنیم. یادتان باشد که پیش گیری از اتفاق می تواند تا 75درصد از اتفاق جلوگیری کند.

 

کیف تان را اینگونه دست بگیرید

 

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

غلط

 

 

کیف روی شانه قرار دارد و قلاب شدن احتمالی انگشتان در دسته کیف می تواند باعث کشیده شدن فرد شود که این مدل صحیحی نیست و توصیه نمی شود زیرا هنگام سرقت و حرکت سریع ممکن است به شانه و کتف و همچنین انگشت ما آسیب بزند.

 

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

صحیح

 

 

انداختن کیف روی آرنج مدل صحیحی است زیرا تا حد ممکن می توان آن را کنترل کرد و در زمان اتفاق آن را رها کرد.

 

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

صحیح

 

 

گرفتن دسته کیف در دست مدل صحیحی است زیرا تا حد امکان می توان آن را کنترل کرد و در زمان وقوع حادثه آن را رها کرد.

 

 


 

 

ذهن تان را تقویت كنید

 

آنچه برای ما در بحث مراقبت خیلی مهم است چشم یا نوع نگاه و گوش یا صوت است که جزء اصلی ترین حس هایی است که بسیار به آنها احتیاج داریم. بیشترین اعتماد را باید به چشم و گوش خود بکنیم. اولین کار برای پرورش این مهارت ها این است که زمانی که با فردی حرف می زنیم، حرف های گروه دیگری را هم که در کنار ما ایستاده اند بشنویم. مرحله دوم، این است كه همزمان با گفت وگو با دوستمان موضوعی که از حرف های آن گروه می شنویم را یادداشت کنیم. مرحله سوم، این است كه همزمان با صحبت با دوستمان و شنیدن حرف های گروه دیگر، موضوعی را یادداشت کنیم که هیچ ارتباطی به 2 موضوعی که می شنویم نداشته باشد. همه ما با تمرین می توانیم این مراحل را انجام دهیم. اکثر ما از بخش بسیار اندکی از توجه مان استفاده می کنیم و همگی بیشتر از چیزی که هست می توانیم از پیرامونمان متوجه شویم.

 

 

 به كجا نگاه كنیم؟

 

 

همه ما نقطه ای به نام نقطه تعادل داریم. باید در زمان حرکت به نوع راه رفتنمان که بسیار سبک و راحت باشد توجه کنیم.زمانی که فردی از روبه رو یا پشت به ما نزدیک می شود، توجه مان را در زمان حرکت به او می دهیم. اگر آن فرد کمتر از 4 متر به ما نزدیک شد سعی می کنیم بسیار آرام و بدون هیچ عکس العمل عجیبی مسیر خود را حداقل نیم متر تغییر دهیم. زمانی که فردی از روبه رو به ما نزدیک می شود و بدون ذهنیت قبلی دستش را به سمت جیبش می برد، تمرکز خود را به جیب و دست او می دهیم. زمانی که احساس کنیم شخصی پیراهنش روی شلوارش است به دور کمربند او دقت می کنیم.

 

 


شما کم نمی آورید!

 

 

نحوه دفاع از خود (تکنیک1)

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

 

1. به مچ پای عقب فرد مقابل توجه می کنیم و دست را به سمت پهلوی دزد می بریم.

 

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

 

2. دست را به پهلوی دزد فشار می دهیم.

 

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

 

3. او را در جهت مسیر مچ پای عقبش هل می دهیم.

 

 

 

نحوه  دفاع از خود(تکنیک2)

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 

تکنیک  های دفاع  شخصی برای خانم ها

 


 

 

یادداشت کارشناس و مشاور نیروی انتظامی

 

چگونه اسیر دزدان نشوید؟ پول نقد در کیف شما چه می کند؟

 

جناب سرهنگ هدایت الله سجادی، کارشناس و مشاور نیروی انتظامی چند نکته را در مورد دورماندن از سرقت و تعرض های خیابانی  به خوانندگان ایده آل متذکر می شوند.

 خوب است خانم​ها حتما در طول روز و برای جلوگیری از خطر به آنها دقت کنند.

 

چه بسا در بسیاری از مسائلی که در طول روز برای ما یا اطرافیانمان اتفاق می افتد، بستر آن را خودمان مهیا کرده باشیم. نیروهای انتظامی و امنیتی در طول شبانه روز تلاش بی وقفه ای می کنند تا این معضلات اجتماعی را به حداقل برسانند. رسالت پلیس در این است که امنیت جامعه را برقرار کند.

 

خانم ها بهتر است تا جایی که می توانند با دست راست کیفشان را بگیرند (برای افراد راست دست) و افراد چپ دست نیز با دست چپ و تا جایی که امکان دارد کیف خود را سمت دیوار حمل کنند، در این صورت قدرت عملکرد فرد ضارب بسیار پایین خواهد آمد.

 

در صورت امكان، پول را به اندازه نیازتان همراه داشته باشید. حتی سعی کنید پولی که در کارت عابر بانکتان است به میزان مقبولی باشد؛ به طور مثال یکی از آشنایان خود من  که خانم میانسالی است، 3روز پیش مقدار نیم کیلوگرم طلا را از بانک به تنهایی گرفته و در صف اتوبوس ایستاده و سارق به راحتی کیف ایشان را دزدیده است.

 

مورد دیگری که به  تازگی بسیار دیده می شود دزدی در پارکینگ هایی است که دارای در های کنترلی هستند زیرا این در ها مدتی طول می کشد تا به طور کامل بسته شوند و سارق از این فرصت استفاده کرده و وارد پارکینگ می شود، بنابراین به شهروندان عزیز توصیه می شود که پس از باز شدن در و وارد شدن، چند لحظه ای صبر کنند و از بسته شدن  در مطمئن شده و سپس به داخل پارکینگ بروند.

 

از خواهران شهروند خود تقاضا می کنم در مکان های عمومی و معابر خلوت از همراه داشتن وسایل باارزشی که باعث جلب توجه افراد بزهکار می شود خودداری کنند، زیرا معضلات اجتماعی متاسفانه هست و خود ما با رعایت کردن یا نکردن یکسری مسائل پیش پا افتاده به آن معضلات دامن زده یا می توانیم از بروز آنها جلوگیری کنیم.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

تاثیرات و استفاده از 6 نوع رنگ در آشپزخانه

امروزه اهل خانه بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می‌ گذرانند و در حال حاضر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *