خانه » کودک و والدین » تعلیم و تربیت » کارهای مشترک کودک و والدین

کارهای مشترک کودک و والدین

کارهای مشترک کودک و والدین اشتراک در کارها به کودکان احساس استقلال بیشتری می بخشد.

 

 

کودکان بعد از سن ۴سالگی بطور خودکار دوست دارند در کارهای خانه و یا کارهای دسته جمعی نقشی فعال داشته باشند. یکی از کارهایی که به کودکان احساس بزرگ شدن و انجام کارها را به صورت مستقلانه می دهد چیدن سفره یا میز شام است.

کودکان در آغاز راه رفتن یعنی حدود سن یکسال و نیمگی تا ۲ سالگی با حداکثر قوای بدنی شان بشقاب غذای خود را برداشته و جابه جا می کنند. این رفتار کودک برای خودش بسیار جذاب و حیرت انگیز است اما والدین به دلایل مختلف از جمله این که کودک غذایش را روی زمین نریزد یا ظرف غذا را نشکند واکنشی سریع نشان داده و فوراً بشقاب را از کودک می گیرند.

 

این واکنش والدین باعث اعتراض کودک شده و احساس خوشایند را از او سلب می کند. بنابر این بهترین راهکار این است که والدین رفتار آماده کردن سفره یا میز غذا را به کودک خود آموزش دهند. کودکان کم سن و سال معمولاً توانایی درک آموزش های رسمی را ندارند.

 

 

آنها بیشتر دوست دارند پدیده ها را تجربه کنند بنابر این در این مواقع والدین می بایست خود را همبازی کودک فرض کرده و با بازی بدون رقابت این رفتار را به کودک یاد دهند. آرایش سفره یا میز غذا یکی از نکاتی است که کودکان بزرگسال تر یعنی بعد از سن ۷ سالگی بیشتر آن را درک می کنند. والدین می توانند در این سن نیز با کودک همراه شده و به او کمک کنند تا بشقاب ها،قاشق و چنگال، لیوان ها و… را سرجای خودش بگذارند.

 

 

والدین اگر می خواهند دخالت خود را بطور مستقیم کمتر کنند می توانند طرحی از سفره را برای کودک ترسیم کرده یا توضیح دهند و انجام کارها و آرایش سفره را بطور مستقل به کودک بسپارند. دخالت نابجای والدین در این قبیل موارد انگیزه استقلال کودک را خدشه دار کرده و خلاقیت کودک در انجام کارها را با اختلال روبرو می کند.

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

شکستگی استخوان در کودک

شکستگی استخوان در کودک و کمک های اولیه

حوادث اغلب منجر به پیدایش زخم و یا شکستگی استخوان در کودک میگردند. این زخمها گاهی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *