خانه » سلامت » بیماری ها » زخم معده و اثنی‌عشر چیست؟

زخم معده و اثنی‌عشر چیست؟

ایرج ملایری افزود: زخم معده و اثنی عشر بیماری نسبتاً شایعی است که باعث بروز درد و علایمی مثل چنگ زدن سردل، ضعف رفتن، سنگینی و سیری بعد از خوردن غذا در ناحیه بالای شکم می شود.

وی گفت: دردهای زخم اثنی عشر بیشتر در نیمه شب بروز می کند و با خوردن غذا بهتر می شود و می تواند در هر ساعتی باشد. زخم معده بیشتر بعد از خوردن غذا بدتر می شود و درد می تواند در هر زمانی باشد.

ملایری ادامه داد: علت بروز زخم های اثنی عشر و معده (با درصد کمتر در زخم معده) میکروبی به نام هلیکو باکترپیلوری است. هلیکوباکتر پیلوری اثنی عشر باعث بروز زخم می شود. این میکروب بیشتر از راه   تماس انسان ها با یکدیگر و عدم رعایت اصول بهداشتی از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود.

وی گفت: گاهی مصرف قرص های مسکن و بعضی داروهای دیگر باعث ایجاد زخم می شود در بیماران بدحال که در CCU و ICU بستری هستند. بیمارانی که دچار سوختگی وسیع شده اند و سایر بیماران بد حال نیز ممکن است ایجاد زخم در معده و اثنی عشر بشود.

تیم پزشک متخصص داخلی ادامه داد: گاهی زخم باعث ایجاد عوارضی مانند سوراخ شدن معده و اثنی عشر، خونریزی، انسداد راه خروجی معده و علایمی مثل تهوع و استفراغ و احساس پری بعد از خوردن غذا می شود که علایم ممکن است با علام زخم های عادی تفاوت داشته باشد.

ملایری گفت: برای تشخیص زخم در معده یا اثنی عشر از آندوسکوپی و گاهی رادیولوژی و همچنین جست و جوی میکروب در معده با آزمایش های مخصوص استفاده می شود و معمولی ترین و بهترین راه تشخیص زخم در دستگاه گوارشی فوقانی آندوسکوپی است.

وی افزود: درمان زخم ها با استفاده از داروهای ضد اسید معده و داروهای ضد میکروب (آنتی بیوتیک ها) انجام می شود. در گذشته از جراحی در درمان زخم های معده در اثنی عشر بیشتر استفاده می شد ولی امروزه عمل جراحی بسیار کمتر شده است و بیشتر برای درمان عوارض زخم ها از دارو استفاده می شود.

وی گفت: در مورد رژیم غذایی برای این بیماران مبتلا به زخم های فوق  الذکر بایستی بیمار از خوردن غذاهای تند و ترشی، حاوی فلفل و ادویه ، میوه های ترش، قرص های مسکن و بعضی داروها و همچنین غذاهای پرحجم و سنگین اجتناب کند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *