خانه » روانشناسی » برای زندگی بهتر » تاثیر رنگ در خانه و روحیه انسان ها

تاثیر رنگ در خانه و روحیه انسان ها

زندگی بدون رنگ یعنی یکنواختی و روزمرگی زیرا رنگ جزو جدایی ناپذیر زندگی انسان است. این رنگ است که سبب تمایز یک جنس با جنس دیگر می شود. گاهی نیز وسایلی از یک جنس را تنها برحسب تفاوت رنگ آنها طبقه بندی می کنیم. حتی در روزگاری نه چندان دور، انسان ها به خاطر نوع رنگشان به فرودست یا فرادست تقسیم می شدند.

به طور کلی تاثیر رنگ در زندگی انسان از همان دوران غارنشینی تا امروز حائز اهمیت بسیار بوده است. امروزه با توجه به امکانات و پیشرفت هایی که بشر به دست آورده است، زندگی خود را در تلاقی با رنگ ها می سازد. خانه خود را به رنگ های گوناگون می آراید و طرح ها و نقش های رنگی را از در و دیوار خانه خود می آویزد.

انگار زندگی بدون رنگ چیزی جز نبودن و مردن نیست. همانطور که شاعر خوش قریحه ای مثل سهراب سپهری از مرگ عاطفه و انسانیت در قرن حاضر با عنوان مرگ رنگ ها یاد می کند.

اما مسئله مهمتری که در این میان وجود دارد، نحوه استفاده بجا و مناسب از رنگ هاست. رنگ ها در روحیه و شخصیت انسان تاثیر بسزایی دارند. گاهی رنگ ها تعیین کننده هویت آدم ها نیز هستند. حتی گاهی با توجه به رنگ هایی که یک شخص در خانه و حتی در پوشش خوداستفاده کرده است، می توان وجوه شخصیتی او را تا حدود زیادی تشخیص داد و رفتارهای او را پیش بینی کرد.

 

تاثیر رنگ در خانه و روحیه انسان ها

 

 

 

● رنگ در اتاق خواب

رنگ در هر قسمتی از خانه نما و ویژگی های خاصی ایجاد می کند. آنچه در اینجا مورد توجه است، اهمیت رنگ در اتاق خواب است. رنگی که در اتاق خواب استفاده می کنید، باید باعث آرامش شما شود. از میان طیف وسیع رنگ ها معمولا رنگ های سرد و ملایم برای اتاق خواب استفاده می شود. از نظر روانی نیز این رنگ ها پیام آور راحتی هستند و شما را برای خوابی آرام و بدون استرس و فشار آماده می کنند.

● رنگ بستر آرامش

رنگ هایی مثل آبی آسمانی، سرمه ای و گل بهی رنگ هایی مناسب برای روتختی و بالش های اتاق خواب شماست. همچنین تابلوهایی که در اتاق خواب خود می آویزید، بهتر است که از رنگ های تند و گرم مثل قرمز، زرد یا نارنجی در آن استفاده نشده باشد زیرا این رنگ ها بیشتر باعث ایجاد تنش روحی و روانی می شوند و کمتر موجب آسودگی و آرامش اند.

● رنگ آباژور

یکی از وسایلی که امروزه جزو جدایی ناپذیر هر اتاق خوابی است، آباژور است. آباژورها علاوه بر اینکه می توانند زیبایی بسیاری به چیدمان اتاق خواب شما اضافه کنند، رنگ آنها نیز بسیار مهم است. رنگ این وسیله تزئینی زیبا را سعی کنید از رنگ های سرد روشن مثل سفید یا شیری رنگ انتخاب کنید.

در این صورت می توانید رنگ نور آباژور را از رنگ هایی مثل سرمه ای و آبی بسیار کمرنگ انتخاب کنیدتا به این وسیله فضای اتاق خواب خود کمی تیره و البته شاعرانه جلوه دهید. چنین فضایی علاوه بر اینکه بسیار دلنشین است، خوابی آرام و روان را نیز برای شما رقم می زند.

 

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

مارک زاکر برگ

10 نصیحت از مارک زاکر برگ موسس و مدیر فیس بوک

مارک زاکر برگ یکی از جوان ترین میلیونرهای جهان و موسس فیس بوک است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.