خانه » سلامت » زیبایی » پاسخ به پرسش‌های شما درباره ارتودنسی

پاسخ به پرسش‌های شما درباره ارتودنسی

حتما تا امروز در میان اعضای خانواده یا دوستان خود افرادی را دیده اید كه در جمع دوستان لبخند خود را از دیگران مخفی می كنند. شاید تا به حال فكر كرده اید كه آنها از سرعادت هنگام خندیدن دستشان را جلوی دهان می برند و شما را از تماشای لبخند زیبای خود محروم می كنند. اما شاید آنها سال هاست كه از این عادت به عنوان ابزاری برای پنهان كردن دندان های نامنظم و ناهنجاری های فك خود استفاده می كنند.  نامنظم بودن دندان ها و عدم تقارن فك ها در دهان از جمله اختلالاتی است كه موجب از دست رفتن ظاهر زیبا و آراسته مردان و زنان بسیاری در سراسر جهان شده است. اگر داشتن ظاهری آراسته، زیبا و پرنشاط برایتان مهم است، اگر دوست دارید در جمع دوستان و محیط كار با لبخندی زیبا پذیرای مهمانان و همكاران تان باشید، پیشنهاد می كنیم با ما همراه باشید و توصیه های كاربردی دكتر رامین جعفرزاده، متخصص ارتودنسی را در این زمینه جدی بگیرید.

  ارتودنسی به چه معناست؟

ارتودنسی به طور كلی به معنای ردیف بودن و منظم قرارگرفتن دندان ها در دهان است. البته این نظم شامل حال فك ها نیز می شود به این معنی كه گاهی ممكن است فك بالا یا پایین در جایگاه مناسب خود قرار نگرفته باشند و به اصطلاح جلوتر یا عقب تر از جایگاه اصلی خود باشند و حالتی نامتقارن داشته باشند. به این ترتیب این عدم تقارن یا بی انضباطی در قرارگرفتن دندان ها موجب می شود تا فرد رضایت كافی را از ظاهرش نداشته باشد. علاوه براین مسئله كه می تواند زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد،  نامنظم بودن دندان ها و نامتقارن بودن فك ها می تواند مشكلاتی در جویدن، بلعیدن موادغذایی و حتی صحبت كردن فرد به وجود آورد. در این حالت درمانگر با كمك ارتودنس به اصلاح رابطه فك ها و رابطه دندان ها كمك می كند و درعین حال به اصلاح الگوی بلع، نحوه صحبت كردن، تلفظ كلمات، اصلاح تنفس دهانی و درمان خروپف بیمار نیز می پردازد، بنابراین ما از ارتودنسی برای درمان های دندانی، فكی، عضلانی و عادتی استفاده می كنیم.


  این شیوه برای كدام گروه سنی مناسب است؟

درحال حاضر ارتودنسی برای تمام گروه های سنی قابل اجراست. به این معنی كه افراد در سنین مختلف با داشتن هر یك از مشكلات دندانی، فكی، عضلانی یا عادتی می توانند با مراجعه به متخصص ماهر برای درمان مشكل شان اقدام كنند. اما باید به این نكته توجه كرد كه برخی از مشكلاتی كه مربوط به فك ها می شود، باید در سنین كمتر و پیش از بلوغ استخوانی یعنی در سنین 9 تا 11 سالگی انجام شود. درباره مشكلات دندانی نیز بهترین سن برای شروع درمان، 11 سالگی به بعد است و در مورد مشكلات عادتی مثل مكیدن انگشتان یا جویدن ناخن ها كه به تغییر شكل و فرم دهان و دندان منجر می شود، باید از سن كمتر یعنی از 6 تا 8 سالگی شروع كرد. با وجود این نباید از درمان این اختلال ها در سنین بالاتر مایوس شد. زیرا امروز با پیشرفت هایی كه این علم كرده است حتی افراد 60 ساله هم می توانند از آن برای درمان استفاده كنند با این تفاوت كه درصد بهبود در سنین بالا كمی كاهش می یابد.


  شایع ترین علت تغییر فرم دندان ها و فك چیست؟

عوامل ژنتیك عادات، پوسیدگی و از دست دادن دندان های شیری زودتر ازموعد، عدم هماهنگی سایز دندان ها با سایزفك، ضربه، كمبودفضا، رویش دندان های عقل، بیماری های لثه، بعضی از بیماری های بافت نرم و استخوان، تنفس دهانی ناشی از كیپ بودن بینی، رژیم های غذایی است كه در كنار آنها عادات غلط در حیطه دهان مانند عادت مكیدن انگشت، جویدن ناخن یا مداد از جمله شایع ترین عوامل است. در این حالت فرد به طور ناخودآگاه دندان های پایینی را با انگشت شست خود به سمت عقب و دندان های بالایی را به سمت جلو هل می دهد. این روند درصورتی كه تا سن 4 سالگی ادامه داشته باشد، عادی است اما تداوم آن موجب تغییر شكل و فرم قوس دندان ها می شود و اگر تا پایان7-6 سالگی تداوم پیدا كند به مرور موجب تغییر شكل استخوان فك نیز می شود. در این حالت فرد به اختلال open bite مبتلا می شود به این معنی كه فك ها در قسمت جلو به هم نمی رسند و به موقع بلع غذا زبان و گاهی آب دهان بچه بیرون می آید و این اختلال درصورتی كه به موقع درمان نشود در بزرگسالی نیز با او باقی می ماند. علاوه بر جویدن انگشت، ناخن و مداد، شكستن بیش از حد تخمه نیز می تواند مشكلات مشابهی برای افراد به وجود آورد.


  ژنتیك در بروز اختلال های دندانی و فكی چقدر نقش دارد؟

البته فرم صورت و فك افراد هر جامعه ای از ژنتیك آن منطقه تبعیت می كند. به عنوان مثال در كشور ما جلو بودن فك بالا و بینی در میان مردم بسیار شایع است. در حقیقت تعداد افرادی كه فك بالای آنها جلوتر است در مقایسه با افرادی كه فك پایین آنها جلوتر است بسیار زیادتر است. برای درمان این اختلال ها بهتر است از سنین كودكی اقدام كرد. برای درمان جلوبودن فك بالا از 10سالگی و برای درمان جلوبودن فك پایین از 8 سالگی باید اقدام كرد تا به نتیجه مطلوب رسید.


  نامنظم بودن دندان ها چه عوارضی همراه دارد؟

بیشتر افرادی كه به من مراجعه می كنند از نامنظم بودن دندان هایشان شكایت دارند. نامنظم بودن دندان ها موجب می شود تا فرد نتواند به خوبی غذا را بجود و این مسئله موجب می شود تا قطعات بزرگ غذا را ببلعد و به این ترتیب فشار زیادی را به دستگاه گوارش وارد كند. علاوه براین نامنظم بودن دندان ها موجب بروز مشكلاتی در لثه فرد شده و ممكن است خونریزی نیز به همراه داشته باشد. حتی بوی بدن دهان نیز یكی دیگر از عوارض نامنظم بودن دندان هاست. در كنار این مسئله فرد لبخند زیبایی نخواهد داشت و این مسئله ممكن است عادت هایی مانند منقبض كردن لب یا پوشاندن دهان با كمك دست را همراه داشته باشد. زیرا فرد نسبت به فرم دندان هایش احساس خوبی ندارد و به این ترتیب اعتماد به نفسش را نیز به مرور از دست می دهد.


  طول درمان در این شیوه چقدر است؟

طول درمان در این شیوه بستگی به شدت ناهنجاری های دندان یا فك ها دارد. در مواردی كه آغاز درمان در سن مناسب صورت بگیرد، ممكن است 12 ماه به طول بینجامد و این مسئله موجب می شود تا فرد نیاز به درمان در سنین بالاتر نداشته باشد. زیرا در سنین بالاتر طول درمان از 6 ماه و بیشتر افزایش می یابد اما به طور كلی و در حالت طبیعی و در سن مناسب، بیشتر افرادی كه مشكلاتی دندانی دارند، می توانند در فاصله زمانی 12 تا 18 ماه نتیجه درمانی خوبی بگیرند اما طول درمان در شرایطی كه فرد در سن مناسب قرار ندارد بین 18 تا 24 ماه به طول می انجامد. فراموش نكنید كه در مشكلات استخوانی به دلیل پیچیدگی هایی كه دارد طول درمان بین 6 تا 12 ماه به مدت زمان ذكر شده اضافه می شود.


 دستگاه های ارتودنسی به 2 صورت متحرك و ثابت وجود دارد، از نظر شما كدامیك از این دستگاه ها می تواند اصلاح ناهنجاری ها را دقیق تر و در زمان كمتری انجام دهد؟

هر یك از این دستگاه ها برای شرایطی خاص درنظر گرفته شده است. همان طور كه از عنوان دستگاه های متحرك بر می آید، بیمار می تواند خودش این دستگاه را از دهانش خارج كند اما در مورد دستگاه های ثابت این امكان وجود ندارد و این دستگاه تنها توسط متخصص از دهان خارج می شود.

نكته مهم این است كه دستگاه های متحرك دامنه درمانی بسیار كوچكی دارد و معمولا برای كودكان استفاده می شود.

در این حالت اگر كودك همكاری لازم را نداشته باشد و دستگاه را دور از چشم والدین از دهانش خارج كند، روند درمان با شكست روبه رو می شود. از این رو امروزه درمانگران و متخصصان ارتودنسی از دستگاه های متحرك به عنوان درمان كمكی و غالبا از آن برای پیشگیری استفاده می كنند و به كاربردن آن را به خصوص برای بزرگسالان غیرمنطقی می دانند، بنابراین معتقدم استفاده از دستگاه های متحرك كه امروزه در جامعه ما زیاد دیده می شود نشان دهنده ناآشنایی برخی از درمانگران با دستگاه های ثابت و فواید درمانی آنهاست.


  برخی از مردم از ارتودنسی می ترسند، آیا این شیوه دردناك است؟

شكل نازیبای دستگاه های ارتودنسی، ترس از كشیدن دندان یا بروز درد احتمالی از جمله مواردی است كه موجب می شود، مردم نسبت به ارتودنسی احساس ترس داشته باشند. ترسی كه كاملا بی مورد است و تنها باعث می شود تا آنها درمان و اصلاح ناهنجاری های دندانی و فكی خود را به تاخیر بیندازند. درحالی كه امروزه با توجه به پیشرفت تكنولوژی و وجود سیستم های مدرن در مراكز و كلینیك های ارتودنسی، درمانگر در سریع ترین زمان ممكن و بدون درد می تواند به درمان ناهنجاری های بیمارش كمك كند. در مورد ترس بیماران از كشیدن دندان نیز باید به این موضوع اشاره كنم كه سیستم های جدید درمانی در روش ارتودنسی احتمال كشیدن دندان برای درمان اختلالات و ناهنجاری ها را به حداقل ممكن رسانده است بنابراین باید به مردم بگویم آنها درصورتی كه به متخصص و درمانگر متبحر و ماهر مراجعه كنند، نباید به هیچ وجه نگرانی نسبت به این موضوع داشته باشند. در مورد ظاهر دستگاه های ارتودنسی نیز باید بگویم، امروزه دستگاهی به بازار آمده كه كاملا بی رنگ است و هنگام نصب روی دندان دیده نمی شود یا سیستمی مانند سیستم «لینگوال» وجود دارد كه به كمك آن می توان اصلاح ناهنجاری ها را از پشت دندان انجام داد. به این ترتیب، افراد نباید نگران ظاهرشان باشند و باید بدانند در متدهای جدید و مدرن ارتودنسی جایی برای این نگرانی ها وجود ندارد.


  بعد ازانجام ارتودنسی آیا رژیم غذایی خاصی به بیماران توصیه می شود؟

بعد از ارتودنسی به بیماران توصیه می كنیم در برنامه غذایی روزانه خود از غذاهای نرم استفاده كنند و تا حد امكان از مصرف غذاهایی كه سخت هستند و نیاز به جویدن زیاد دارند خودداری كنند. این كار به منظور پیشگیری از آسیب دیدن دستگاه ارتودنسی در دهان و اجرای دقیق روند درمانی باید رعایت شود. در كنار آن رعایت بهداشت دهان و دندان نیز از مهم ترین نكاتی است كه افرادی كه دستگاه ارتودنسی در دهان دارند باید بیشتر از گذشته آن را رعایت كنند.


  مناسب ترین سن برای تشخیص ناهنجاری های دهان و فك چه سنی است؟

بهتر است والدین به این نكته توجه كنند اگر كودكشان مشكل ظاهری ندارد برای بررسی فرم و شكل دندان ها او را در 8 سالگی نزد متخصص ارتودنسی ببرند و درصورتی كه كودكشان مشكل ظاهری و بارز در دندان ها و فك او را در 6 سالگی نزد درمانگر و متخصص ببرند تا برای درمان و اصلاح ناهنجاری ها از همان سن اقدام شود.  پدر و مادرها بعد از رویش نسبتا كج دندان های دائمی فرزندشان دچار نگرانی می شوند كه معمولا این نگرانی ها بی مورد است، زیرا با روند رشد كودك، دندان ها با فشار زبان و لب به جایگاه و فضای مناسب خود هدایت می شوند. اما برای تشخیص دقیق تر به والدین پیشنهاد می كنم برای بررسی نرمال بودن یا غیرنرمال بودن چینش دندان های فرزندشان دست كم یك بار در 8سالگی او را نزد متخصص ارتودنسی ببرند تا از عدم وجود هرگونه اختلال یا ناهنجاری دندانی، فكی، عضلانی یا عادتی مطمئن شوند.


  آیا ارتودنسی برای افرادی كه لثه های بلند دارند و هنگام خندیدن علاوه بر دندان ها، لثه های آنها نیز نمایان می شود، درمانی دارد؟

به این نوع از لبخندها «gummy smile» می گویند. در ایران افراد زیادی هستند كه از این مسئله نارضایتی دارند. برای درمان این نوع از ناهنجاری ها، شیوه های مختلفی وجود دارد كه از میان آنها می توان به لیزر لثه، استفاده از دستگاه های ارتودنسی یا تزریق بوتاكس روی لب بالایی اشاره كرد. گاهی با یكی از این روش ها مشكل بیمار برطرف می شود و گاهی لازم است هر 3 شیوه برای او اجرا شود. در این حالت نیز بیمار می تواند در مدت زمان كوتاهی با این ناهنجاری خداحافظی كند و لبخندی زیبا داشته باشد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

بدون دیدگاه

  1. بهترين دكتر ارتودنسى دكتر جعفرزاده دوستون داريم

    لطفا ببينين تا بدونين خالى نبستم http://www.raminjafarzadeh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *