خانه » اخبار روز » اجتماعی » آرایشگرانی که پزشک شدند!

آرایشگرانی که پزشک شدند!

روزنامه تهران امروز: تزريق بوتوليسم بايد به وسيله پزشک متخصص وبا شناسايي درست محل تزريق صورت گيرد و انجام تاتو نيز بر بدن در مراکز آرايشگاهي از سوي افراد غيرحرفه اي، کاري خطرناک و از نظر پزشکي ممنوع است ضمن اينكه   فقط در مواردي که صورت فردي مبتلا به بيماري پوستي «لک و پيس» در ناحيه لب باشد، بايد عمل تاتو انجام شود؛ اين تاتو جنبه درماني دارد.

دخالت آرايشگاه ها در امور پزشكي مسئله جديدي نيست اما اين روزها صاحبان آرايشگاه ها نه فقط به هشدارهاي وزارت بهداشت مبني بر دخالت نكردن در امور پزشكي وقعي نمي نهند بلكه به تزريق ژل زير پوست، استفاده از ليرز و تزريق بوتاكس روي آورده اند. سوراخ كردن گوش و بيني براي كاشت نگين، انجام ليزر و پاكسازي پوست از هنرهايي است كه در آرايشگاه ها و البته زير پوشش كار اصلي آنها انجام مي  شود ودرآمد خوبي را هم نصيب مسئولان اين آرايشگاه ها مي كند.

به گفته حسن امامي رضوي، معاون درمان وزارت بهداشت بعضي از آرايشگاه ها نه تنها در محدوده كار پزشكان متخصص ورود پيدا كرده اند بلكه با اين اقداماتشان عوارضي جدي را براي خود و استفاده كنندگان از اين خدمات فراهم مي كنند. به گفته وي،اين كار آرايشگاه ها نه فقط تخلف محسوب مي شود بلكه در مواردي به فلج اندام افراد منجر شده است. ايجاد حساسيت، شوك و تغيير رنگ پوست كمترين آسيب هايي است كه به استفاده كنندگان از اين خدمات در آرايشگاه ها وارد مي شود.

آرايشگراني كه پزشكي مي كنند

در ورودي هيچ تابلو و نشانه اي ندارد. تنها از روي آدرسي كه در دست داري متوجه مي شوي راه را درست آمده اي. وارد كه مي شوي با نگاهي كوتاه به اطراف سالن مي بيني كه هر كس به كار خودش مشغول است و سرشان اينقدر شلوغ است كه هيچ كدام متوجه تازه واردي كه با بهت به آنها نگاه مي كند، نمي شوند. ديوارهاي كاذب قسمت هاي مختلف آرايشگاه را از هم جدا كرده است، تابلوي كوچكي مراجعان را به سمت اتاق بوتاكس راهنمايي مي كند و تابلويي ديگر نشان از انجام تاتو در اتاق بعدي دارد و تزريق ژل نيز با قيمتي مناسب زير نظر خانمي مجرب انجام مي شود، تناسب اندام زير نظر مربي كار آزموده از ديگر خدماتي است كه در اين آرايشگاه انجام مي شود.

گوشه ديگر آرايشگاه براي اينكه حوصله مشترياني كه د رنوبت نشسته اند سر نرود ميزي به گرفتن فال اختصاص يافته است. اگر چه گفته مي شود اين كارفقط براي تفنن و پر كردن وقت مشتريان است اما گرفتن فال قهوه 15 هزار تومان، فال ورق 8 هزار تومان و فال نخود 4 هزار تومان براي مشتري آب مي خورد. پشت سر منشي آرايشگاه نيز قفسه اي به چشم مي خورد كه در آن انواع و اقسام مكمل هاي رژيمي چيده شده تا مشترياني كه براي تناسب اندام به اين محل مراجعه مي كنند دست خالي بيرون نروند.

 اتاق تاتو از همه بخش هاي ديگر آرايشگاه شلوغ تر است. زناني كه به داخل اتاق مي روند بعد از دقايقي طولاني با چهره اي متفاوت بيرون مي آيند و از ديگران درباره نحوه انجام كار خانم تاتو كار روي صورتشان مي پرسند و زماني كه با تاييد همكاران خانم تاتو كار مواجه مي شوند با رضايت كامل هزينه تاتو را پرداخت مي كنند. به گفته مسئول آرايشگاه، بيشتر مشتريان براي تاتوي ابرو به اين محل مي آيند اما تاتوي لب و تاتوي چشم نيز در صورت درخواست مشتري انجام مي شود كه البته انجام تاتوي چشم يك شرط دارد.

براي انجام تاتوي چشم مشتري بايد به آرايشگاه تعهد بدهد كه در صورت بروز مشكل در بينايي يا ريزش مژه ها يا هر مشكل ديگري اعتراضي به آنها نكند. با اين حال تعداد افرادي كه براي تاتوي لب و چشم به اين سالن زيبايي مراجعه مي كنند كم نيستند. تزريق بوتاكس و ژل نيز از ديگر خدماتي است كه در آرايشگاه هاي زنانه انجام مي شود. اين كار كه تا پيش از اين در اختيار پزشكان بود اين روزها به سالن هاي زيبايي راه پيدا كرده و مشتريان خاص خودش را دارد.

 اين در حالي است كه تزريق اين ماده سمي به منظور رفع چين و چروك صورت مورد استفاده قرار مي گيرد و در صورت تزريق بيش از حد آن باعث فلج عضلات يا افتادگي مي شود. اعتماد كامل مشتريان به مسئولان آرايشگاه ها و صرف هزينه هاي بالا سبب شده تا مسئولان آرايشگاه ها به خود اجازه دهند تا به بهانه زيبايي دست به هر كاري بزنند، اقداماتي كه گاهي باعث بروز خسارات و صدمات جبران ناپذيري براي مشتريان اين نوع خدمات مي شود.

اين در حالي است كه بر اساس قانون كار، آرايشگاه هايي كه مجوز وزارت كار دارند صرفا بايد فعاليت مرتبط با حرفه خود را انجام دهند اما  آنچه در عمل مشاهده مي شود انجام كارهاي غير قانوني و غير مرتبط با اين نوع فعاليت است.

رشد قارچ گونه آرايشگاه هاي بدون مجوز

به نظر مي رسد وجود 15 هزار آرايشگاه كه به صورت زيرزميني و بدون مجوز به فعاليت مشغولند نظارت بر فعاليت آنها را تا حدودي براي مسئولان سخت كرده است. فعالیت اين ۱۵ هزار آرایشگاه زیرزمینی زنانه حتي صداي معاون خانواده مركز زنان رياست جمهوري را هم درآورده است. مراكزي كه در بسياري از آنها اقداماتي خلاف آنچه در اساسنامه اتحاديه آرايشگران آمده، انجام مي شود كه گاهي به سلامت مراجعه كنندگان لطمه مي زند.

 زهرا سجادي، معاون امور خانواده مركز زنان رياست جمهوري با بيان اين نكته كه فقط هزار آرايشگاه زنانه مجوز فعاليت دارند، مي گويد: «طرح ساماندهی آرایشگاه های زنانه ابعاد زیادی دارد، اين مراكز تاکنون آسیب های زیادی در برداشتند و طرح ساماندهی آرایشگاه ها از سوي مرکز امور زنان ریاست جمهوری با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان فنی و حرفه ای و وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرایی می شود.»

وی تاكيد مي كند: «متاسفانه اقدامات زیادی در آرایشگاه ها مانند بوتاکس و تاتو به وسيله افراد غیرحرفه ای انجام می شود که آسیب های زیادی از بعد جسمی برای بانوان به وجود می آورد. همچنین برخی از آرایشگاه ها از نظر اخلاقی ترویج گر مسائلی هستند که آسیب های روانی به مراتب زیادی به همراه دارند.» به گفته سجادي، طی جلساتی كه اين معاونت با شهرداری داشته، قرار شده تا طرحی برای مجوز گرفتن آرایشگاه ها در نظر گرفته شود تا مراحل مجوز گرفتن کوتاه شود و پس از آن آرایشگاه هایی که مجوز دارند وارد حیطه آموزشی شوند.

دكتر مجتبي اميري، متخصص پوست نيز با بيان اينكه اقدامات پزشکي بايد به وسيله پزشک و با شناسايي وضع عمومي و جسماني مريض انجام شود، مي گويد: «اگر تزريق بوتوليسم به درستي بر صورت انجام نشود يا از مواد شناخته شده و با کيفيت نباشد، يعني مواد تقلبي باشد، فرد دچار دو بيني يا افتادگي پلک چشم مي شود. همچنين باعث ايجاد حساسيت بر پوست خواهد شد.»

 وي تاكيد مي كند: « تزريق بوتوليسم بايد به وسيله پزشک متخصص وبا شناسايي درست محل تزريق صورت گيرد و انجام تاتو نيز بر بدن در مراکز آرايشگاهي از سوي افراد غيرحرفه اي، کاري خطرناک و از نظر پزشکي ممنوع است ضمن اينكه   فقط در مواردي که صورت فردي مبتلا به بيماري پوستي «لک و پيس» در ناحيه لب باشد، بايد عمل تاتو انجام شود؛ اين تاتو جنبه درماني دارد.» به گفته وي،استفاده از سوزن هاي مشترکي که در اين مراکز به طور يکسان براي مشتريان استفاده مي شود مي تواند عامل سرايت بيماري هاي خطرناک مانند هپاتيت و ايدز باشد.

ليزر درماني و سولاريوم در آرايشگاه ها

اما تمام تخلفات آرايشگاه ها به تزريق ژل و بوتاكس منتهي نمي شود. چندي قبل دفتر سلامت محيط و كار وزارت بهداشت بخشنامه اي را در خصوص تشديد بازرسي در زمينه سولاريوم و ليزر درماني در آرايشگا ها ابلاغ كرد. اما به رغم ممنوعيت استفاده از اين دستگاه ها در آرايشگاه ها بسياري از آنها به ارائه خدمات در اين زمينه مي پردازند ومشتريان زيادي را جذب كرده اند.

ندافی، مدیرکل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، استفاده از سولاریوم یا   همان دستگاه برنزه کردن را امری غیرقانونی مي داند و مي گويد: «استفاده از سولاریوم در آرایشگاه ها به هیچ وجه مجاز نیست و هرگونه تجهیزاتی که مربوط به اشعه و پرتو می شود نیاز به مجوز از سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت دارد.»

به گفته وي، بازرسان وزارت بهداشت به طور معمول ۴ بار در طول سال به آرایشگاه های زیر نظر وزارت بهداشت سر می زنند و نظارت بر آرایشگاه ها از طریق بازرسی ها انجام می شود. بازرس ها به صورت معمول آرایشگاه ها را مورد بازرسی قرار داده و اگر موردی از تخلفات را ببینند حتما به وزارت بهداشت گزارش می دهند. انجام لیزردرمانی در آرایشگاه ها نيز از ديگر خدماتي است كه ارائه مي شود، اين درحالي است كه به گفته ندافي آرایشگاه ها به هیچ وجه اجازه انجام خدمات لیزر را ندارند.

مدیرکل دفتر سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هر کاربردی در رابطه با پرتو و دستگاه های مربوط به آن نیاز به مجوز از سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت دارد، مي گويد: «آرایشگاه ها حتی شرایط گرفتن مجوز برای استفاده از لیزر را ندارند و این کار حتما باید زیر نظر پزشک و تنها در مراکز تخصصی و مجاز صورت بگیرد و تنها بیمارستان های دولتی، خصوصی و متخصصان پوست و زیبایی مورد تایید وزارت بهداشت دارای این مجوز هستند و می توان برای انجام لیزردرمانی به آنها مراجعه کرد.»

اما خدمات سولاریوم و لیزردرمانی یکی از مهم ترین منابع درآمدی آرایشگاه هاست و به علت آگاهی کمی که در این باره وجود دارد بسیاری از افراد برای انجام این کار ها به آرایشگاه ها مراجعه می کنند؛ این درحالی است سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است استفاده از سولاریوم راه مناسبی برای برنزه کردن پوست نیست و این روش هیچ گونه مصونیتی در مقابل سرطان پوست ندارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.