خانه » فناوری های نوین » مصاف برادران قدبلند، لندکروزر و لکسوس LX570

مصاف برادران قدبلند، لندکروزر و لکسوس LX570

مجله اینترنتی پارسی وان: به تازگی لندکروزر عنوان بزرگ ترین شاسی بلند کشور را با برادر ناتنی اش شریک شده است. چرا که به تازگی زیرمجموعه لوکس ساز تویوتا یعنی لکسوس، فیس لیفت جدید مدل LX570 خود را روانه بازار کرده و مدت کوتاهی است واردات این شاسی بلند لوکس به صورت شخصی و محدود به کشور آغاز شده است که البته در آینده ای نه چندان دور باید شاهد واردات گسترده آن توسط ایرتویا باشیم. به همین بهانه هر دوی آنها را بررسی کرده ایم..

 

 

تویوتا لندکروزر

 

 

 

 

این نسل از لندکروزر، در واقع نسل دهم این شاسی بلند پرطرفدار است که تولید آن از سال ۲۰۰۷ آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. تویوتا در سال ۲۰۱۲ برای به روزرسانی ظاهر لندکروزر، فیس لیفتی روی آن انجام داده است. مدل فیس لیفت لندکروزر مدت کوتاهی پس از معرفی پا به  ایران گذاشت تا به رغم افزایش شدید قیمت موفقیت های خود را تکرار کند.

 

ابعاد بزرگ لندکروزر، ورم های روی گلگیرها و قطعات بزرگ روی بدنه، به خوبی حس قدرت را به بیننده القا می کنند. از اصلی ترین تغییرات ایجاد شده در طراحی پس از فیس لیفت، می توان به چراغ های جدید جلو و عقب اشاره کرد. طراحی جدید چراغ ها و استفاده از لامپ های LED، تاثیر بسزایی روی زیبایی ظاهر لندکروزر گذاشته اند و آن را از یکنواختی درآورده اند.

 

در قسمت جلو، جلو پنجره بزرگ و تماما استیل خودنمایی می کند و طراحی جدید سپر جلو و مه شکن های روی آن در هماهنگی کامل با سایر اجزای این قسمت است. در نمای جانبی و عقب شاهد تغییرات کمتری نسبت به جلوی خودرو هستیم و در فرآیند فیس لیفت به اضافه کردن نوار کرومی روی درها و تغییر گرافیک چراغ های عقب بسنده شده است.

 

 

 

 

دستگیره تعبیه شده روی ستون جلو به ورود به کابین کمک می کند. به لطف ابعاد بزرگ، لندکروزر از فضای داخلی جادار و راحتی بهره می برد. قسمت میانی کنسول جلو بسیار بزرگ بوده و اختلاف سطح آن با کنسول جلو و استفاده از آلومینیوم در کناره ها، نمای آن را از قسمت های ساده کنسول جلو متمایز می کند. روکش صندلی ها برای مدل GXR از جنس پارچه است و صندلی برقی و روکش چرمی صندلی ها برای مدل GXR قابل سفارش و برای مدل VXR استاندارد است که برای خودرویی در این سطح قیمت قابل قبول نیست. ولی صندلی ها نرم بوده و از راحتی مناسبی برخوردارند. میان صندلی های جلو، زیر آرنجی بزرگی تعبیه شده است و زیر آن جعبه خنک نگه دارنده یا Cool box تعبیه شده است.

 

نشانگرهای صفحه کیلومترشمار هم جالب و هیجان انگیز است و طراحی ساده فرمان را جبران می کند. ردیف دوم کاملا جادار است و برای این قسمت از سیستم تهویه مطبوع مجزا استفاده شده است که در مدل GXR به صورت دستی قابل تنظیم است. همچنین در صورت بازکردن دو صندلی تعبیه شده در دیواره های صندوق بار، ۷ نفر به راحتی در این شاسی بلند بزرگ جای می گیرند. صندلی های ردیف دوم هم قابلیت جمع شدن دارند تا در صورت نیاز، فضای بار اضافی در اختیار باشد. تویوتا در لندکروزر چیزی کم نگذاشته است و کیفیت قطعات مطلوب است. با وجود این امکانات محدود نسبت به قیمت خودرو، یکی از نکات ناامید کننده است.

 

 

 

 

 لندکروزر gxr از امکاناتی همچون، ۶ عدد ایربگ، کروزکنترل، تهویه مطبوع مجزا برای جلو و عقب (در جلو اتوماتیک بوده و تنظیمات آن برای ردیف عقب به صورت دستی است)، جعبه خنک نگه دارنده کنسول وسط و سیستم Start/Go Keyless برخوردار است. البته در مدل GXR PLUS، سیستم ناوبری، صندلی های چرمی، مانیتور برای صندلی های عقب و دوربین دید عقب به فهرست امکاناتی مدل معمولی اضافه می شوند.

 

 

 

 

مدل GXR، از یک موتور شش سیلندر به حجم دقیق ۳۹۵۶سی سی بهره می برد که قادر است ۳۷۶اسب بخار قدرت در دور ۵۲۰۰ تولید کند.گشتاور این مدل ۳۷۶ نیوتن بر متر است. به علت وزن 2/4تنی، شتاب لندکروزر چنگی به دل نمی زند. ولی همین وزن سنگین، سواری نرم و پایداری به ارمغان آورده است. همچنین مصرف بالای لندکروزر و ابعاد بزرگ آن، در مسیرهای شهری از نکات منفی آن هستند. ولی در مسیرهای Road off و ناهموار تمام نکات منفی اش را فراموش خواهید کرد و به لطف سیستم های کمکی و ارتفاع بلند، طی کردن مسیرهای ناهموار با لندکروزر بسیار راحت و لذت بخش است. مدل قبل از فیس لیفت در انواع GXR و VXR وارد کشور می شد. ولی مدل های جدید وارد شده، همه از نوع GXR ۶سیلندر هستند و جای خالی مدل ۸سیلندر کاملا احساس می شود. لندکروزر GXR  حدود ۲۵۰میلیون تومان در بازار قیمت دارد که همین قیمت غیر منطقی به یکی از نکات منفی آن تبدیل شده است

 

 

 

 

کلاس خودروهای شاسی بلند (SUV)، یکی از پرطرفدارترین کلاس های خودرویی در جهان است که در چند سال اخیر، با واردات گسترده خودرو محبوبیت زیادی در ایران به دست آورده است. یکی از نام آشناترین شاسی بلندهای ابعاد بزرگ در جهان، تویوتا لندکروزر است و عده ای از آن به عنوان نماد این کلاس یاد می کنند. تویوتا لندکروزر که در غیاب بعضی از رقبا، عنوان بزرگ ترین شاسی بلند بازار ایران را یدک می کشد در چند سال اخیر، میان شاسی بلندسواران محبوبیت زیادی به دست آورده و با فروش خوبی در کشور مواجه بوده است.

 

 


 

  LX570 لکسوس

 

برند لکسوس همواره برای عده ای از خریداران که برای خرید خودرو در قید اعتبار برند نیستند مناسب بوده است. محصولات لکسوس همواره کیفیت بسیار بالای قطعات و فهرست امکاناتی بلند بالا را در قیمتی کمتر از رقبای مغرور آلمانی ارائه می کنند. LX570 هم از این قاعده مستثنا نیست. این مدل در واقع نسل سوم LX570 است که لکسوس در سال ۲۰۱۲ آن را فیس لیفت کرده است. این مدل جدید به تازگی میهمان بازار خودرویی ایران شده و اولین تجربه اش را در ایران سپری می کند.

 

 

 

 

از آنجایی که پلتفرم این خودرو با لندکروزر مشترک است، شباهت های زیادی در ابعاد و طراحی ظاهری و داخلی با آن دارد. چراغ های LED جلو و عقب از لندکروزر زیباتر و ظریفتر بوده و استفاده از قطعات کرومی  با کیفیت در بدنه، نشان از لوکس بودن آن دارد. در فیس لیفت ۲۰۱۲ تغییراتی جزیی در طراحی جلوپنجره و چیدمان چراغ های جلو ایجاد شده است. حتی ورم گلگیرها و طراحی پنجره ها هم با لندکروزر مو نمی زنند. در کل،LX570 از همان طراحی لندکروزر ولی با ظرافت بیشتر و چاشنی لوکس بیشتر بهره می برد.

 

در فضای داخلی کابین، جو تجملاتی کاملا حکمفرماست و کیفیت بسیار بالای قطعات قابل لمس است. استفاده از قطعات چوبی و آلومینیومی  با کیفیت و پوشش چرمی  در جای جای کابین در عین شباهت طراحی کابین با لندکروزر، تفاوت زیادی ایجاد می کنند. چوبکاری های روی کنسول جلو و رودری ها، نمود و کیفیت بیشتری نسبت به لندکروزر دارند. پوشش صندلی ها از چرم طبیعی است و تنظیمات صندلی های برقی جلو، به لطف سامانه حافظه یکپارچه، با تنظیمات فرمان و آیینه ها قابل ذخیره است.

 

 

 

 

 فضای کابین بسیار جادار است و این خودرو هم مانند لندکروزر ۷نفر را به راحتی در خود جای می دهد و همچنین از فضای بزرگ بار بهره می برد. فراموش نکنید با یکی از محصولات لکسوس رو به رو هستید. علاوه بر کیفیت بالای قطعات، فهرست بلندبالای امکانات هم از LX570 انتظار می رود و لکسوس هم در این زمینه چیزی کم نگذاشته است. از امکانات LX570 می توان به نمایشگر ۸اینچی در جلو، Cool box، سیستم صوتی قوی با ۱۹ بلندگوی مارک لوینسون، دو نمایشگر و هدفون های بی سیم قابل سفارش برای صندلی های عقب، تهویه مطبوع اتوماتیک و مجزا برای جلو و عقب، شیشه های ضد اشعه، سامانه تلفن و بلوتوث و…. اشاره کرد. فرمان مجهز به حسگر سرعت، ۱۰عدد ایربگ و کنترل پایداری و ترمز ABS به همراه دوربین های کارگذاشته شده دور تا دور کابین،کاملا ایمنی LX570 را تامین می کنند.

 

 LX570 از موتور هشت سیلندر 5/7 لیتری به قدرت ۳۸۳ اسب بخار بهره می برد .شتاب صفر تا۱۰۰ این غول 6/2تنی حدود 5/7ثانیه است که در مقابل رقبا حرفی برای گفتن ندارد. این خودرو برای عملکرد بهتر موتور به سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ ها مجهز شده است. با وجود سیستم هایی همچون قفل دیفرانسیل، محدود کننده لغزش، تغییر ارتفاع به صورت خودکار،سامانه Crawl control، تعلیق متغیر تطبیقی،کنترل خودرو در سربالایی و … طی مسیرهای آفرود با LX570 بسیار لذت بخش و راحت است. ولی نباید از آن انتظار یک شاسی بلند چابک را داشت و ابعاد بزرگ آن هم برای ترافیک های شهری نا مناسب است، همچنین مصرف بالای سوخت آن هم باید یکی از دغدغه های صاحب آن باشد.

 

 

 

 

  LX570 در ابتدای ورودش قیمتی حدود ۳۵۰میلیون تومان داشت ولی امروزه برچسب قیمت حدودا ۶۰۰میلیونی LX570 به یکی از نکات منفی آن تبدیل شده است.  LX570 در غیاب مرسدس بنز GL کلاس و Audi Q7، کار راحتی را در ایران پیش رو دارد و خودروی همکلاسش در ایران فقط تویوتا لندکروزر است. ولی اگر از نظر قیمت برای آن به دنبال رقیب باشیم، باید به پورشه کاین اس و BMW X6 اشاره کرد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.