چهارشنبه 1 فروردین 1397
خانه » روانشناسی » چرا خواب می‌بینیم

چرا خواب می‌بینیم

بتازگی یك تحقیق نشان داده است خواب دیدن می تواند همچون یك روان درمانی موثر از بار سنگین خاطرات بد ما بكاهد. در این تحقیق از یكسری داوطلب خواسته شد به تصاویری كه می توانند بشدت یك فرد را تحت تاثیر قرار دهند، نگاه كنند و سپس از آنها خواسته شد كه بخوابند. اسكن مغزی این افراد نشان داد فشار وارد بر بخشی از مغز ـ كه مسئولیت كنترل احساسات و عواطف را بر عهده دارد ـ در یك برهه مشخص دچار ركود شد.

جام جم ؛ این برهه مشخص زمانی است كه شخص به خواب عمیق رفته و خواب می بیند، این مرحله به دلیل حركت های جزئی و ممتد پلك ها قابل تمایز است و آن را اصطلاحا REM می خوانند كه مخفف عبارت انگلیسی «حركت سریع پلك» است.

این تحقیق گویای یك موضوع مهم تر نیز بوده است؛ آن  كه افراد تحت آزمایش در صبح روز بعد بیان داشتند یادآوری تصاویر شب گذشته، دیگر آنها را متاثر نمی كند. محققان می گویند این یافته ها حاكی از آن است كه خواب دیدن ممكن است به انسان ها كمك كند بتوانند حوادث سخت زندگی شان را راحت تر بپذیرند.

مسئول این تحقیق، متیو والكر ـ كه یك دانشمند عصب شناس از دانشگاه بركلی ایالت كالیفرنیا است ـ می گوید: «علت این كه ما چرا خواب می بینیم هنوز هم شناخته نشده است و حتی مهم تر از آن رابطه میان خواب و سلامت روان نیز هنوز به درستی شناخته شده نیست، اما سابق بر این هم ما شاهد نمونه های بارزی از مزایای خواب در تسكین انسان ها بوده ایم.

نمونه قابل لمس آن خود ما هستیم كه وقتی بعد از یك خواب راحت بیدار می شویم، احساس بهتری داریم.» در عین حال، داده های بالینی نشان می دهد اختلالات روحی و روانی از تشویش گرفته تا استرس های ناشی از ضربه های روحی، همه و همه می توانند باعث اختلال در خواب نیز شوند. آقای والكر در ادامه افزود: «با وجود این كنش و واكنش طبیعی، ما متوجه مسائل بنیادی جالب توجه دیگری در مغز نیز شده ایم كه می تواند مبنای رابطه میان زندگی احساسی ما و زمان هایی كه در خواب هستیم، باشد. چنان كه تحقیق اخیر نشان می دهد، خواب دیدن می تواند راه حلی باشد برای جبران آسیب های روحی كه ما طی روز متحمل شده ایم.»

خواب دیدن، كلید آرامش

آقای والكر و همكارانش برای انجام تحقیق از 34 داوطلب سالم و جوان خواستند كه به دو گروه تقسیم شوند. از افراد هر گروه خواسته شد طی مدت 12 ساعت و در زمان های دلخواه و از پیش تعیین شده به 150 تصویر نگاه كنند. طی این مدت، اسكنر ام آرآی فعالیت مغزی آنها را كنترل می كرد. آقای والكر می گوید: «تصاویری كه در این تحقیق از آنها استفاده شد، دامنه وسیعی دارند؛ از اشیای خوشایند و معمول گرفته تا تصاویر ناخوشایندی همچون صحنه های تصادف.»

به یك گروه، تصاویر را در صبح نشان دادند و دوباره در عصر هم این كار را تكرار كردند. لازم به ذكر است كه بینندگان این گروه در خلال آزمایش نخوابیدند. گروه دیگر همان تصاویر را قبل از خواب و سپس هنگام صبح مجدد مشاهده كردند. تحقیقات نشان داد داوطلبانی كه در خلال آزمایش خوابیده بودند پس از دومین مشاهده، عكس العمل احساسی ملایم تری داشته اند.

اسكن های ام آرآی گویای این است كه وقتی شخص وارد مرحله REM یا خواب عمیق می شود، مغز نیز وارد مرحله خاصی تحت عنوان آمیگ دالا می شود. این مرحله كه همان تجزیه و تحلیل عواطف است، احتمالا باعث می شود مغز نسبت به تصاویر، عكس العمل عقلانی تری از خود نشان دهد. در ضمن این آزمایش، فعالیت مغز حین خواب توسط یك دستگاه منحصربه فرد با نام الكتروانسفالوگرام نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج حاكی از آن بود سطح مواد شیمیایی كه در مغز در زمان استرس ترشح می شوند، بشدت كاهش پیدا كرده است. زمانی كه شخص یك رویداد احساسی را تجربه می كند، مواد شیمیایی خاصی در مغز ترشح می شود كه از تاثیر حاد رویدادهای عاطفی در مغز می كاهد. تاثیر این مواد شیمیایی بالاخص در زمانی كه مغز مجدد در حین خواب خاطرات را تجزیه و تحلیل می كند، بسیار مهم است.

مواد شیمیایی فوق الذكر با كاهش بار عاطفی وارد بر مغز سبب می شود مغز راحت تر مسائل را اولویت بندی كرده و در حقیقت پس از خواب معمولا عملكرد شخص منطقی تر خواهد بود.

آقای والكر می گوید: «از زمان وقوع یك رویداد تا زمانی كه مغز دوباره آن را به خاطر بیاورد، مرحله ای وجود دارد كه در آن مغز تصمیم می گیرد از شگرد خاص خود استفاده نماید. این شگرد همان فراموش كردن است. پس از این مرحله، دیگر آن رویداد تاثیر اولیه خود را بر فرد نخواهد داشت. خوابیدن در واقع همان روان درمانی است كه مغز به آن احتیاج دارد. اما خواب دیدن راه حل همه چیز نیست.»

خواب ها همیشه تسكین بخش نیست

یك متخصص خواب به نام دیوید كوهلمان می گوید تیم تحقیق این مطالعه تا اندازه ای در نتیجه گیری خود اغراق كرده است. او معتقد است خواب ها همیشه استرس را از بین نمی برد بلكه حتی گاهی اوقات شاهد خواب هایی از نوع های دیگر نیز هستیم.

كوهلمان می افزاید: «خواب دیدن، كمك موثری در كنترل شرایط استرس زاست، اما این كه خواب دیدن می تواند تمام خاطره های بد را از ذهن پاك كند، مسلما واقعیت ندارد. هر چند واضح است نتیجه این تحقیق با توجه به محدودیت ها و محیط آزمایشگاهی همچنان در جایگاه خود بسیار شگفت انگیز است».البته هر دو متخصص موافق هستند كه اغلب در درمان های حرفه ای از موضوع خوابیدن غفلت می شود و شاید بتوان گفت این تحقیق توانسته تا اندازه ای مزایای متعدد خوابیدن را آشكار نماید.

سرپرست گروه تحقیق در خاتمه افزود؛ یافته ها باعث می شود ما به یاد بیاوریم مغز ما در حین خوابیدن غیرفعال نیست. این عضو پیچیده هر روز راز تازه ای از خود را برای ما آشكار می كند، دریچه ای كه این بار روی سلامت ذهن و روان باز شده است.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

نشانه های خوشبختی در زندگی

مهمترین نشانه های خوشبختی در زندگی چیست ؟

خوشبختی قانون کلی ندارد. هر شخصی برداشتنش از خوشبختی چیز خاصی است. اما در اصل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *