چهارشنبه 20 فروردین 1399
خانه » بازیگران و هنرمندان » مصاحبه با هرمز شجاعی مهر و دخترش ندا

مصاحبه با هرمز شجاعی مهر و دخترش ندا

آنها كه شنوندگان حرفه اي راديو هستند و افرادي كه حالا ديگر دهه هاي 40 و 50 و بالاتر عمر خود را سپري مي كنند او را با مجموعه برنامه هاي خانوادگي راديو خوب به خاطر دارند. برنامه هايي كه هر روز ساعت 10 صبح از راديو سراسري (ايران فعلي) پخش مي شد و طرفداران زيادي داشت.
يكي از مهم ترين دلايل اين اقبال هم تعطيلي تلويزيون در ساعات صبح بود. به هر دليل، هرمز شجاعي مهر توانست در برنامه هاي خانوادگي خوب ظاهر شود بخصوص در برنامه «محله زندگي» راديو حسابي گل كرد.

شايد همين موفقيت او در راديو بود كه سبب ساز ورودش به تلويزيون شد. وقتي شبكه يك سيما تصميم گرفت براي ساعات صبح خود برنامه ريزي كند و برنامه اي با محوريت خانواده داشته باشد براي اجراي آن، كسي را بهتر از هرمز شجاعي مهر پيدا نكرد. به همين دليل بود كه شجاعي مهر به تلويزيون آمد و اجراي برنامه سيماي خانواده را به عهده گرفت.

در همه اين سال ها شجاعي مهر در كسوت مجري با خانواده هاي ايراني سخن گفته است. شايد براي شما هم جالب باشد بدانيد اين مجري برنامه هاي خانوادگي، در خانه خود چگونه عمل مي كند. گفت وگوي ما را با او و دخترش ندا بخوانيد. ندا شجاعي مهر 23 ساله است و هم اكنون در کارهای مطبوعاتی با پدرش همکاری مي كند.

 

بد نيست از سال هاي اول شروع كارتان بگوييد؛ وقتي حرفه اجرا را براي خود انتخاب كرديد.

ورود من به حرفه اجرا به دوران نوجواني و زماني كه محصل بودم برمي گردد. وقتي برادرم در اداره تئاتر شهرستان بابل، گريمور و طراح دكور بود و مرا به گروه تئاتر مامتي استان مازندران معرفي كرد. كار خود را ابتدا با تئاتر آغاز كردم. بسياري از كارگردانان در همان زمان به من مي گفتند صداي من براي فعاليت در راديو خوب است.اما من گفته هايشان را جدي نمي گرفتم تا اين كه سال 53 كه براي تحصيل به تهران آمدم، تصميم گرفتم به راديو وارد شوم. در همان زمان راديو اعلام عمومي كرد علاقه مندان به كار در راديو مي توانند در تست گويندگي شركت كنند. قبول شدن من در تست گويندگي با جريان انقلاب مصادف شد و من آن كار را كنار گذاشتم. پس از آن به خدمت سربازي رفتم و وقتي انقلاب پيروز شد، مجدد به وسيله يكي از دوستانم به راديو بازگشتم و حدود سال 62 بود كه كار خود را به طور جدي در راديو آغاز كردم.

 

 

شنوندگان حرفه اي راديو شما را با برنامه معروف خانه و خانواده به ياد دارند. آيا از همان ابتدا كارتان را با چنين برنامه هايي شروع كرديد؟

نه، شايد علت اين كه من بيشتر به عنوان مجري برنامه خانواده شناخته شدم، در درجه اول به علاقه من به خانواده برمي گردد. خانواده كوچك ترين نهاد اجتماعي است كه همه مهارت ها و ويژگي هاي شخصيتي فرد در آن شكل مي گيرد و در زندگي اجتماعي به كار مي رود. طبيعي است خانواده براي من محيطي مقدس است. اولين برنامه راديويي من «سلام صبح بخير» بود كه نخستين برنامه زنده راديو پس از انقلاب هم محسوب مي شد. جواد آتش افروز تهيه كنندگي، محمود شهرياري گزارشگري و آقاي پورمحمدي هم سردبيري اين برنامه را به عهده داشتند. پس از گذشت يك سال همراه خانم بيد مشكي به برنامه زنده راديو خانواده رفتيم. اين روند به همين ترتيب ادامه داشت تا اين كه بعد از ده سال اجراي اولين برنامه زنده تلويزيوني به نام «تهران بيست» به من پيشنهاد شد.

 

فكر مي كنيد سيماي خانواده در همه اين سال ها توانست با مردم ارتباط نزديك برقرار كند يعني آيينه اي از خانواده هاي جامعه امروز ما باشد؟

 من هميشه سعي كرده ام از زبان مردم صحبت كنم و از مسائلي حرف بزنم كه دغدغه زندگيشان است و اين را از برنامه اي به نام «محله زندگي» در راديو آموختم كه مردم با آن تماس مي گرفتند و مسائل ساده و روزمره زندگي شان را با برنامه در ميان مي گذاشتند. براي مثال در ارتباط با اين كه چند فرزند دارند، چه نقشي در زندگي زناشويي ايفا مي كنند و اگر ازدواج نكرده اند ملاك هاي ازدواج چيست. سيماي خانواده هم به عقيده من توانست در همه اين سال ها به مردم نزديك شود. طوري كه بسياري از مردم اين برنامه را به عنوان عضوي از اعضاي خانواده خود پذيرفتند و با آن ارتباط برقرار كردند.

 

در طول اين سال ها بازتاب مردم چگونه بوده است؟

سومين سال كارم در راديو را در برنامه «راه زندگي» پشت سر مي گذاشتم. برنامه اي كه به مردم آموزش مي داد چگونه مي توان در زندگي زناشويي تعامل مناسبي داشت و از كشمكش و مشاجره پرهيز كرد. يكي از موضوعات مورد بحث در برنامه طلاق بود.

يادم هست سردبير برنامه شعري با اين مضمون در اختيار من قرار داد.

هنگامي كه آن را مي خواندم به قدري تحت تاثير قرار گرفتم كه به گريه افتادم و با همان حال به خواندن شعر ادامه دادم. دكتر نوابي نژاد، آقاي شرفي و خانم بيدمشكي هم كه در برنامه حضور داشتند، بشدت متاثر شدند و گريه كردند. حدود شش ماه بعد آقا و خانمي را در خيابان ديدم كه به من گفتند ما شش ماه پيش تا مرز طلاق گرفتن از هم پيش رفتيم.

اما همان زمان اتفاقي راديو روشن بود و خواندن شعر و حرف هايي كه در برنامه راه زندگي زده شد، باعث شد از تصميم خود منصرف شويم. در طول اين سال ها شاهد نتايج اينچنيني بسياري بوده ام، زيرا برنامه هاي خانواده با روحيات و عواطف انساني سر و كار دارد.

 

 

برنامه هاي خانواده غالبا محتوايي زنانه دارند؛ در حالي كه يك خانواده متشكل از پدر، مادر و فرزند يا فرزنداني است كه هريك مي توانند نيازها و علايق رسانه اي خاص خود را داشته باشند. به نظرتان چرا اين رويه در برنامه هاي خانواده مرسوم است؟

قطعا خود شما هم به اين قضيه اعتراف مي كنيد كه ركن اصلي خانواده ها زنان هستند و طبيعي است مديريت رويدادهاي منزل به عهده آنان است. در تربيت فرزندان هم سهم بيشتري را براي مادران قائل هستم. اگر زن نسبت به مسائل خانواده آگاه باشد، خانواده خوشبخت خواهد شد. بنابراين تاكيد اصلي ما در برنامه بر زنان است. اگرچه مباحثي در ارتباط با مردان هم در برنامه طرح مي شود.

 

 

آقاي شجاعي مهر چقدر به توصيه ها و نكاتي كه در برنامه گفته مي شود، در زندگي شخصي خود پايبند است و به آنها عمل مي كند؟

اين مباحث به طور ناخواسته تاثير خود را بر زندگي من مي گذارد و دخترم اينجا حضور دارد و مي تواند آن را تائيد كند. به هر حال موقعيت كاري ام به گونه اي است كه نمي توانم آن طور كه مي خواهم دانش خود را در بحث خانواده در زندگي به كار گيرم و كاملا مردي ايده آل باشم، زيرا كار در حوزه مطبوعات، راديو و تلويزيون مرا بشدت درگير كرده است. البته من با زني از خانواده اي بسيار اصيل ازدواج كرده ام كه خانه دار است و مسئوليت امور خانه به عهده اوست. در واقع به نوعي مسئوليت هاي زندگي را ميان خودمان تقسيم كرده ايم. البته در كارها به يكديگر كمك هم مي كنيم.

 

 

بنابراين ايشان كاستي هايي را كه ممكن است از جانب شما صورت بگيرد، جبران مي كنند؟

واقعا همين طور است و تربيت فرزندان و مسائل و روابط با اقوام و آشنايان را همسرم مديريت مي كند و من تابع فرمان هايش هستم و مديريت مسائل فرهنگي و اقتصادي مربوط به بيرون از خانه هم به عهده من است.

 

خانم ندا شجاعي مهر، شما به عنوان دختر آقاي شجاعي مهر بفرماييد پدر شما چقدر مادرتان را به عنوان عمود و ركن اصلي خانه قبول دارند؟

ما هميشه درباره مشكلات و مسائلي كه در زندگي با آنها مواجه هستيم، با پدرمان مشورت و درد دل مي كنيم و رابطه اي دوستانه با او داريم. هيچ وقت از بيان حرف هايمان به او نترسيده ايم و شايد هميشه اولين نفري بوده كه من و برادرم صحبت هايمان را با او در ميان مي گذاشتيم، زيرا هميشه راه درستي به ما نشان داده اند كه ديگر به مشورت با ديگران نيازي نبود. ايشان هميشه راه درست را به ما نشان مي داده و در كنارمان بوده است. اگرچه ممكن است به دليل مشغله كاري مدت زمان كمتري را با ما سپري كند، اما در همين زمان كم حضورش توصيه هايي كرده كه من اكنون در 23 سالگي متوجه نتايج آن مي شوم. البته ما هم بچه هاي خوبي بوديم (با خنده).

 

 

چقدر برنامه هاي پدرتان را دنبال مي كنيد؟

تا پيش از دوران دانشجويي ام هميشه برنامه ها را دنبال مي كردم. مادرم عادت داشت برنامه هاي پدر را ضبط مي كرد و شب ها با هم برنامه هاي او را نگاه مي كرديم.

هرمز شجاعي مهر: به اين دليل چنين كاري را انجام مي داد كه بتوانم به اشتباهات خود پي ببرم. به همه مجريان و گويندگان هم توصيه مي كنم اين كار را انجام دهند. به نظرم حتي در زندگي هم بايد دائم رفتار خود را مرور كنيم تا بتوانيم اشتباهاتمان را برطرف سازيم.

 

 

آيا به توصيه ها و انتقادهاي همسر و فرزندانتان توجه مي كنيد؟

بله، اساسا نوع پوشش من و حالت ظاهري من به سليقه فرزندانم است. خدا را شكر مي كنم كه در خانواده رابطه اي نزديك و صميمانه با هم داريم و سعي مي كنيم در تمام مراحل زندگي از بودن با هم لذت ببريم. براي مثال هميشه در ماه رمضان سفره افطار در خانه ما پهن مي شود و همگي سر سفره مي نشينيم و با هم هستيم.

 

در واقع قوانيني نانوشته در زندگي شما تعريف شده كه در هر شرايطي در اولويت قرار دارد و به آنها پايبنديد؟

بله، دخترم شاهد است با آمدن ماه رمضان چقدر خوشحال مي شويم. وقتي فرزندانم سن كمتري داشتند، پس از افطار هميشه براي تفريح و گردش بيرون مي رفتيم.

 

ندا خانم! با توجه به اين كه خودتان ازدواج كرده ايد، مي خواهم بدانم نوع رابطه با پدرتان در زندگي شخصي تان چقدر تاثير داشته است و چقدر از توصيه هايشان استفاده مي كنيد؟

پدرم واقعا به همان حرف هايي كه مي زند عمل مي كند و حرف هاي او در برنامه هايش همان نكاتي است كه هميشه به خود ما گوشزد كرده است و من وقتي آنها را در برنامه مي شنوم، زندگي خودمان برايم تداعي مي شود، من و همسرم از اين توصيه ها در زندگي مان بهره مي بريم. به هر حال گاهي در زندگي به مشكلاتي برمي خوري كه شايد يك جمله از فردي بزرگ تر بتواند تصميم گيري تو را تحت تاثير قرار دهد. گفته هاي پدرم در زندگي من به قدري مهم بوده كه هنوز هم تاثير آن را حس مي كنم و گاهي با همسرم مهدي درباره آن صحبت مي كنيم. حتي همسرم هم بسياري از اوقات مسائل خود را با پدرم در ميان مي گذارد.

جالب است با اين كه خود من سن زيادي ندارم، اما اجراهاي شما را از دوران كودكي ام بخوبي به ياد دارم. روزهايي كه از مدرسه به خانه مي آمدم و تلويزيون ما در حالي كه برنامه سيماي خانواده را نشان مي داد، روشن بود. مادرم طرفدار جدي و ثابت اين برنامه بود.

هرمز شجاعي مهر: شايد صدا و تصوير من نوعي حس نوستالژيك براي افراد به همراه داشته باشد.

ندا شجاعي مهر: جالب است يك بار در خيابان خانمي كه سن بيشتري نسبت به پدر من داشت، به او گفت آقاي شجاعي مهر من از بچگي برنامه هاي شما را نگاه مي كردم و پدرم در جواب به ايشان گفت مگر من چند سالم است؟! فكر مي كنم به اين دليل كه ابتداي كارش در راديو فعاليت كرده، صداي او در ذهن ها مانده و خاطره انگيز است.

 

 

فكر مي كنم دليل ديگر آن، اين باشد كه نوع پوشش و ظاهر شما در طول اين سال ها تغيير نكرده است. مساله اي كه شايد درباره همه مجريان صدق نكند.

هرمزشجاعي مهر: من هميشه در تدريس اجرا مي گويم يك گوينده و مجري خوب بايد باسواد باشد، گنجينه لغات زيادي را در اختيار داشته باشد و بتواند بموقع از آن استفاده كند. صدا و چهره خوب يا دست كم قابل قبولي داشته باشد. اما مهم تر از همه اينها، مجري و گوينده بايد شخصيت اجرا و گويندگي داشته باشد، زيرا نزد مردم موجه جلوه مي كند و بايد ظرفيت اين پذيرش را داشته باشد. من شايد روزانه با 200 نفر سلام و عليك مي كنم و بابت هركدام از اين برخوردها سپاسگزار خدا هستم.

 

 

سهم دانش و تجربه در عرصه اجرا چقدر است؟

هر دو عامل دانش و تجربه به موازات هم معنا پيدا مي كند. البته تجربه اهميت بيشتري دارد. حتي امروز هم پس از 25 سال سابقه اجراي برنامه زنده، باز هم به نكاتي پي مي برم كه جديد است. عرصه اجرا بي انتهاست. اما ابتداي كار، داشتن صداي مناسب و دانش و شخصيت اجرا اهميت زيادي دارد، زيرا بهترين وسيله انتقال پيام به مخاطب كلماتي است كه به كار برده مي شود و اگر شخصيت مجري قابل قبول، مهربان و عاطفي باشد، مخاطبان آن را باور كرده، به آن اعتماد مي كنند و به تبع آن توصيه هايش را مي پذيرند.

 

 

خلاقيت در اجرا چه جايگاهي دارد؟ آيا در طول اين سال ها براي پرهيز از يكنواختي سعي كرده ايد در اجرايتان تنوع ايجاد كنيد؟

شكل اجرا چندان قابل تغيير نيست. هر چيزي آدابي دارد كه مردم براي آن جايگاه خاصي قائل هستند و نمي توان آنها را زير سوال برد. من مجرياني را در راديو ديده ام كه آدامس در دهانشان است يا در تلويزيون دست در جيب مي گذاشتند و اجرا مي كردند و حتي آن را سبك خود مي دانستند يا مجري برنامه اي طنز كه او را با فرقون به صحنه مي آوردند. اين افراد چطور مي توانند انتظار داشته باشند گفته هايشان مورد پذيرش قرار بگيرد. بنابراين من به چارچوب ها و خط قرمزهايي براي مجريان قائل هستم. اما حرف نو زدن و نحوه بيان و هيجان داشتن در اجرا عواملي است كه بايد حضور داشته باشد و برآيند آنها مي تواند اجرا را دلنشين تر كند. ابتكار و خلاقيت، ويژگي اي است كه نه در شكل اجرا بلكه در نحوه بيان مي تواند موثر افتد و من تلاش كرده ام به اين نكته توجه داشته باشم.

 

 

در اين سال ها افراد زيادي با شما همكاري داشته اند. با كدام يك تعامل بهتري داشته ايد يا احساس كرده ايد برنامه بازتاب بهتري داشته و مورد استقبال بيشتري قرار گرفته است؟

من بخش عمده اي از اجرايم را در تلويزيون مديون زنده ياد منوچهر نوذري هستم و بخش عمده اي از اجرايم را در راديو مديون پروين صادقي. اما با خانم بيدمشكي تعامل بهتري داشتم، زيرا 18 سال با ايشان برنامه اي راديويي و زنده را به مدت 1 ساعت و 45 دقيقه به عهده داشتيم و به نوع كار هم آشنا بوديم.

 

وضعيت اجرا را در حال حاضر چطور ارزيابي مي كنيد؟

 

شما در برنامه ها با كارشناسان زيادي سر و كار داريد. براي اين كه بتوانيد براي شركت در بحث برنامه آمادگي بيشتري داشته باشيد، چه اقداماتي انجام مي دهيد؟

به دليل فعاليتم در مطبوعات، روزانه مجبور هستم حداقل صد صفحه مطلب بخوانم و به روز باشم. به نظر من يك مجري خوب اقيانوسي است به عمق ده سانت كه بايد از همه مسائل در حد كافي آگاهي داشته باشد.

 

خانم شجاعي مهر! آيا پدرتان مدير خوبي در خانه هستند؟

بله، همان رفتار هميشگي را دارند و حتي همكارانمان هم گاهي مسائل خود را با ايشان در ميان مي گذارند.

 

در خانه شما چه كسي حرف اول و آخر را مي زند؟

ندا شجاعي مهر: اين حالت نيست كه كسي حرف اول و آخر را بزند. خوشبختانه مادر نازنين و برادر و پدر بسيارخوبي دارم و اگر بخواهيم تصميمي بگيريم در جلسات و گپ و گفت هاي خانوادگي مان نظراتمان را بيان و همديگر را متقاعد مي كنيم. در خانه ما همه چيز با مشورت پيش مي رود.

گپ و گفت هاي خانوادگي شما بيشتر حول چه موضوعاتي است؟ آيا خيلي راحت و بي پرده با هم گفت وگو مي كنيد يا حرف هايتان را از فيلتر عبور مي دهيد؟

ندا شجاعي مهر: به هر حال شايد راحت تر باشم بعضي حرف ها را با مادرم در ميان بگذارم و چون اختلاف سني كمي داريم، مثل دو دوست براي هم هستيم. اما در جلسات خانوادگي درباره كارها و اتفاقاتي كه در طول روز برايمان افتاده است، صحبت مي كنيم.

هرمز شجاعي مهر: من اعتقاد دارم اگر اعضاي هر خانواده روزانه 20 دقيقه با هم گفت وگو كنند، تمام مسائل و مشكلاتشان حل مي شود. مباحثه بسيار موثر است و من چون به اين مساله اعتقاد دارم، سعي مي كنم در زندگي خود رعايت كنم.

 

 

خاك دامنگير برنامه هاي خانوادگي

هميشه تمايل داشتم صدا و تصوير هويت مشخصي داشته باشد؛ بنابراين سال هاي سال بسياري از پيشنهاد ها را رد كردم تا در برنامه خانواده حضور ثابتي داشته باشم. از سال 62 كار خود را در راديو با اجراي برنامه «خانواده» آغاز كردم. پس از آن هم كه وارد تلويزيون شدم اجراي برنامه «سيماي خانواده» را به عهده گرفتم و اساسا اين برنامه هم در همين زمان آغاز به كار كرد. شايد علت اين ماندگاري هم همين باشد كه از ابتداي برنامه، مجري آن بوده ام. البته بندرت اتفاق افتاد برنامه هاي ديگري را هم نظير «تهران بيست» و «ساعت خوش» اجرا كنم. همچنين مجري تعدادي ويژه برنامه براي اعياد و مناسبت هاي مذهبي بودم. اما هميشه كار اصلي و اجراي روتين من در حوزه برنامه هاي خانواده تلويزيون بوده و اين هم به دليل عشق و علاقه ام به ساحت خانواده و بااهميت دانستن نقش آن در زندگي است.

، علت ماندگار شدن من در برنامه خانواده خواست خدا و لطف مردم است و بزرگ ترين پاداش خود را در زندگي همين مي دانم. اين حرف را از ته دل مي زنم نه اين كه صرفا بخواهم شعار بدهم و كلمات را كنار هم بچينم چون نمي خواستم نوعي ذهنيت متضاد از من در ذهن مردم شكل بگيرد، تمركز خود را بر برنامه هاي خانواده معطوف كردم.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.