خانه » سلامت » توصیه های پزشکی » نان سوخته سرطان‌زاست!

نان سوخته سرطان‌زاست!

آکریلامید که هنگام سوختن، برشته شدن یا پختن مواد کربوهیدراتی موجود در غلات، با درجه حرارت بالا و مستقیم، در محصولاتی مانند نان، بیسکویت، کلوچه، چیپس سیب‏زمینی ایجاد و باعث قهوه‏ای یا سیاه‏رنگ شدن آنها می‏شود، سرطان زاست.

دارو غذا: یکی از مشکل‏های اصلی نان‏ها در کشور ما که اغلب به‏صورت سنتی در تنور و با حرارت زیاد و مستقیم پخته می‏شوند، قهوه ‏ای یا سیاه‏رنگ شدن قسمت‏هایی از سطح رویی یا زیرین یا بافت آنها به ‏خصوص در نان های تافتون و سنگک است…

 

 این قسمت های تغییررنگ داده، مملو از ترکیب های آکریلامیدی هستند که مواد سرطان زا محسوب می شوند. باقی ماندن خمیر از پخت قبلی یا تنظیم نبودن حرارت تنور هم باعث سوخته و سمی شدن سطح زیرین نان‏ یا قسمت‏هایی از آن می‏شود و متاسفانه به دلیل ناآگاهی، مردم این قسمت‏ها را هم مصرف می کنند.

بسیاری از افراد با این تصور که نان های برشته ماندگاری بیشتر یا طعم مطلوب تری دارند، این نان ها را می خرند در حالی که آکریلامید که هنگام سوختن، برشته شدن یا پختن مواد کربوهیدراتی موجود در غلات، با درجه حرارت بالا و مستقیم، در محصولاتی مانند نان، بیسکویت، کلوچه، چیپس سیب‏زمینی ایجاد و باعث قهوه‏ای یا سیاه‏رنگ شدن آنها می‏شود، سرطان زاست.

به‏ طور کلی نباید قسمت‏های خیلی برشته هر ماده غذایی ای را مصرف کرد زیرا ممکن  است دارای ترکیب‏های سرطان زا باشند که به محض ورود به بدن و تجزیه آنها ماده ای تولید می‏ شود که می تواند در درازمدت بر سلامت مصرف کننده تاثیر مخرب بگذارد و باعث بروز سرطان، انواع عفونت ها، آسیب به سیستم ایمنی و عصبی شود.

اگر قصد خرید نان‏ دارید، آنهایی که رنگ روشن تر دارند انتخاب کنید و از مصرف قسمت‏های سوخته یا برشته نان ها (اعم از بربری، تافتون، سنگک و حتی نان های حجیم مثل نان باگت) پرهیز کنید، حتی بیسکویت و کلوچه ‏هایی که سطح زیرین آنها سوخته است، نخورید.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *