ترفندهای SQL

نکاتی در مورد روش کار با عملگرهای منطقی AND و OR در این نرم افزار آشنا می کنیم. امیدواریم که این مطلب آموزشی مورد توجه علاقه مندان قرار بگیرد و باز هم ما را از نظرات خود و نیازهای آموزشی خود مطلع کنید، تا در کوتاه ترین زمان ممکن، نسبت به آموزش مطالب دلخواه شما اقدام کنیم.

کار با عملگرها :

عملگرهای AND و OR برای فیلتر کردن رکوردهای ثبت شده بر اساس یک یا چند شرط خاص مورد استفاده قرار می گیرند. به صورت دقیق تر می توان گفت که عملگر AND، تنها در صورتی بازخورد مثبت و معتبر (Valid) خواهد داشت که هم شرط اول و هم شرط دوم تحقق پیدا کنند. از طرفی عملگر OR در صورتی که حداقل یکی از شرط های تعریف شده صحت داشته باشند، بازخورد معتبر ارائه می دهد. بگذارید ادامه مطلب را با ذکر مثال پیگیری کنیم. 

فرض کنید یک Table با نام Persons ایجاد کرده ایم که محتویات آن به شکل زیر است :

 

ترفندهای SQL

 

حال می خواهیم کسی را که نام کوچکش Tove و نام فامیلش Svendson است در جدول پیدا کنیم. ( در این مثال ما جدول را تنها سه سطر در نظر گرفتیم، اما جدول های پایگاه های داده مختلف بر اساس حجم کار، بسیار طولانی تر و بزرگ تر از این هستند. ) برای این کار کافی است از دستور Select به همراه عملگر AND به شکل زیر استفاده کنیم :

SELECT * FROM Persons

WHERE FirstName=›Tove›

AND LastName=›Svendson›

 

نتیجه وارد کردن فرامین فوق، به این شکل به نمایش در خواهد آمد :

ترفندهای SQL

این بار برای استفاده از عملگر OR، می توانیم از فرمان زیر استفاده کنیم:

SELECT * FROM Persons

WHERE FirstName=›Tove›

OR FirstName=›Ola›

با وارد کردن این فرمان، فرد یا افرادی که نام کوچک آن ها Tove یا Ola باشد، انتخاب می شوند و نتیجه در جدول، به شکل زیر نمایش داده می شود :

ترفندهای SQL

به عنوان آخرین مثال، از ترکیب دو عملگر AND و OR استفاده می کنیم. این بار می خواهیم فرد یا افرادی را در جدول پیدا کنیم که نام خانوادگی آن ها، Svendson باشد و نام کوچک آن ها  Tove یا Ola باشد. فرامین زیر را وارد می کنیم :

SELECT * FROM Persons WHERE

LastName=›Svendson›

AND (FirstName=›Tove› OR FirstName=›Ola›)

بعد از اجرای فرامین، جدولی مطابق شکل زیر به نمایش در می آید :

ترفندهای SQL

 

ملاحظه می کنید که استفاده از عملگرهای AND و OR و ترکیب آن ها به سادگی و با وارد کردن فرامین فوق انجام پذیر است و به کمک این عملگرها می توان فیلترهای دلخواه را برای فیلد ها و رکوردهای مختلف یک جدول داده ایجاد کرد.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

ایجاد بارش برف در فوتوشاپ

ایجاد بارش برف در فوتوشاپ در 10 مرحله

گرفتن عکس در برف کار مشکلی می باشد. سرد بودن هوا ، خیس شدن دوربین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *