خانه » فناوری های نوین » اخبار و رویداد » برترین مدیران جهان دیجیتال +عکس

برترین مدیران جهان دیجیتال +عکس

مدیریت کار ساده ای نیست و موفقیت در آن هم نمی تواند تصادفی باشد. در واقع اصلا اتفاقی نیست که اغلب مدیران بزرگ با عملکرد و تلاش طولانی مدت، به دنبال نتایج و موفقیت های مالی کوتاه مدت هستند. آنها انگیزه کافی برای انجام این کار دارند. آنها اهداف خودشان را به صورت کوتاه مدت انتخاب می کنند و تحلیلگران بازار سهام، سهامداران شرکت و حتی اعضای هیات مدیره هم آنها را بر اساس این اهداف کوتاه مدت ارزیابی می کنند.

این مدیران بزرگ تمایلی به تغییر این استراتژی موفق ندارند و هر چه در این راه موفق تر باشند، می توانند به رهبران تاثیرگذار صنعت و تجارت خودشان تبدیل بشوند. این مدیران می توانند تحولات بزرگ و مهمی در صنایع مختلف ایجاد کرده و پیشرو باشند.

 برترین مدیران جهان دیجیتال +عکس

درست به همین دلیل هم مجله معتبرHarvard Business Review از پنج سال پیش یک پروژه جهانی را برای دنبال کردن این چالش های مدیریتی و انتخاب و معرفی برترین مدیران جهان آغاز کرده است و دنبال می کند.

در این بررسی، مدیران تنها براساس گفته های افراد خاص و عملکرد سال های گذشته مورد ارزیابی قرار نگرفته و نظر اعضای هیات مدیره، مدیران و مشاوران شرکت و حتی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مدیریتی هم درباره این مدیران مورد بررسی در نظر گرفته می شود. خلاقیت این مدیران و میزان تاثیرگذاری آنها بر صنایع مختلف هم اهمیت زیادی دارد.

سه سال پیش این مجله با بررسی حدود دو هزار نفر از بزرگترین مدیران جهان فهرست صد نفره از برترین مدیران دنیا از نظر عملکرد کاری را انتخاب و معرفی کرد.

حالا مجله Harvard Business Review یک بار دیگر فهرستی از صد مدیر برتر جهان از نظر عملکرد کاری را منتشر کرده است که نه تنها از نظر مالی خود و شرکت را به جایگاه خوبی رسانده اند، بلکه از نظر اجتماعی هم جایگاه مقبولی در میان افراد دارند.

در این فهرست صد نفره، مدیران تکنولوژی ها تعداد زیادی از جایگاه های برتر را در اختیار دارند و این نشان می دهد که مدیران این صنعت در سال های اخیر عملکرد خوب و تاثیرگذاری داشته اند.

از طرفی در این بررسی جایگاه خاصی برای مدیرانی در نظر گرفته شده است که سرمایه و دارایی هایشان را خودشان و از طریق فعالیت در حوزه کاری شان به دست آورده اند.

از این نظر هم مدیران صنعت تکنولوژی در شرایط خوبی قرار دارند. اغلب مدیران شرکت های بزرگ تکنولوژی بعد از سال ها کار در این صنعت و ایجاد تحولات بزرگ در آن توانسته اند همراه با شرکت های شان به موفقیت رسیده و شاهد سودآوری و افزایش سرمایه خودشان باشند.

استیو جابز بهترین مدیر دو دهه گذشته جهان

در فهرست برترین مدیران جهان از نظر عملکرد کاری، همه این مدیران به طور متوسط شاهد بازگشت سرمایه ۱۳۸۵ درصدی از محل فروش سهام شرکت شان بوده اند و همچنین میزان ارزش بازار شرکت خودشان را به طور متوسط تا حدود ۴۰ میلیارد دلار افزایش داده اند.

تفاوت میان مدیران بالایی جدول با مدیران در جایگاه های پایین تر بسیار کم است.

با این اوصاف تعجبی ندارد که مانند فهرست سال ۲۰۱۰ یک بار دیگر «استیو جابز» به عنوان برترین مدیرعامل جهان از نظر عملکرد دوران کاری اش انتخاب شود.

در واقع تحلیلگران معتقدند که او هفده سال متوالی این عنوان را در اختیار داشته است. در فاصله سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۱ میزان ارزش بازار شرکت اپل به مدیریت جابز افزایش ۳۵۹ میلیارد دلاری داشته است.

در همین مدت میزان بازگشت سرمایه این شرکت از محل فروش سهام هم با متوسط نرخ رشد سالانه ۳۵ درصدی رشد کرده است. تمام اینها همراه با ویژگی های دیگری، استیو جابز را برای مدت های طولانی به یک مدیر مثال زدنی و تاثیر گذار در سطح جهان تبدیل کرد. او تا لحظه مرگش سعی کرد خلاقیت و نوآوری را در روند کارش حفظ کند.

رقیب جابز در این فهرست یکی دیگر از مدیران برتر صنعت تکنولوژی است.

«جف بزوس» در فهرست امسال با پنج رتبه صعود به جایگاه دوم رسیده است تا رقابت نزدیکتری را با اسطوره محبوب دنیای تکنولوژی تجربه کند. مدیرعامل Amazon.com در مدت فعالیتش در این سمت شاهد بازگشت سرمایه ۱۲۲۶۶ درصدی شرکتش از محل فروش سهام بوده و باعث افزایش ارزش بازار این شرکت تا ۱۱۱ میلیارد دلار هم شده است.

در سال های اخیر این شرکت با پشتکار بزوس سعی کرده است تا وارد حوزه های جدیدی مانند سرویس های رایانش ابری بشود و همچنین روی حوزه های کاری قبلی خودش متمرکز بماند. جالب اینکه در این سال ها میزان درآمد سالانه این شرکت هیچ نشانی از کاهش را با خودش نداشته است تا جایی که فروش سالانه Amazon در سال ۲۰۱۱ با افزایش ۴۰ درصدی همراه بوده است.

مگ وایتمن؛ برترین مدیرعامل زن دنیا

گویا همچنان قرار است عنوان ترین ها همچنان در اختیار مدیران صنعت تکنولوژی باشد. در این رتبه بندی «مگ وایتمن» مدیرعامل و ريیس هیات مدیره شرکت بزرگ HP عنوان برترین مدیرعامل زن جهان را در اختیار گرفته است. عملکرد کاری خوب و تاثیرگذار او در فاصله سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ در شرکت eBay باعث شد تا رتبه نهم را در فهرست امسال به خودش اختصاص بدهد. بد نیست بدانید که از میان این صد مدیرعامل برتر جهان تنها ۹/۱ درصد زن هستند.

eBay در مدت مدیریت وایتمن شاهد بازگشت سرمایه ۱۳۶۸ درصدی از محل فروش سهام این شرکت بوده است و سرمایه بازار آن تا بیش از ۴۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

زمانی که او در سال ۱۹۹۸ مدیریت شرکت eBay را به عهده گرفت این شرکت با ۳۰ نفر کارمند درآمد سالانه ۴ میلیون دلاری داشت و زمانی که او در سال ۲۰۰۸ از این شرکت به مقصد شرکت HP می رفت، eBay با بیش از ۱۵ هزار نفر کارمند درآمد سالانه ۸ میلیارد دلاری داشت. او همچنین سابقه مدیریت شرکت بزرگ Walt Disney به عنوان معاون بخش برنامه ریزی استراتژیک در دهه ۱۹۸۰ را هم دارد و در دهه ۱۹۹۰ در شرکت DreamWorks هم فعالیت کرده است. مگ وایتمن در حال حاضر چهارمین زن ثروتمند ایالت کالیفرنیا است و در سال ۲۰۰۹ هم برای انتخابات فرماندار کالیفرنیا کاندید شد.

 برترین مدیران جهان دیجیتال +عکس


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

سیستم تشخیص چهره

سیستم تشخیص چهره و آینده آن تا سال 2020

یکی از زمینه‌هایی که توانسته شرکت‌های زیادی را نسبت به خود علاقه‌مند نماید را می‌توان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *