خانه » اخبار روز » اجتماعی » دردسرهای سقوط مرگبار پدر برای همسر و​کودکانش

دردسرهای سقوط مرگبار پدر برای همسر و​کودکانش

به گزارش پایگاه خبری شبکه ایران; پدربزرگ پولدار که قیم بچه ها بود نه تنها حمایت مالی نمی کرد بلکه نظاره گر سختی های عروسش در گذران زندگی بود. اوایل آبان ماه سال جاری زن جوانی با مراجعه به دادگاه مدعی شد، پدرشوهر وی پس از مرگ پسرش نه تنها در پرداخت هزینه های زندگی به آنها کمک نمی کند بلکه وظیفه خودش را به عنوان قیم نوه هایش انجام نمی دهد بطوری که وی مجبور است در خانه های مردم کارگری کند تا بتواند شکم دو بچه 2 و 11 ساله اش را سیر کند.

 

درحالی که بغض سنگینی در گلوی زن جوان حلقه زده بود وی با صدایی لرزان به قاضی گفت: زمستان سال 90 بود که شوهرم هنگام تعمیر ساختمان از پشت بام خانه مان سقوط کرد و خدابیامرز شد. بعد از آن با مسائلی برخورد کردم که تا به آن روز برایم غریبه بود. روزها به اجبار در خانه های مردم کارگری می کنم تا بچه هایم مرگ پدرشان را احساس نکنند. درواقع بعد از مرگ شوهرم نمی خواستم اجازه بدهم دست سرنوشت بچه هایم را به منجلاب یأس و بدبختی بکشاند به همین خاطر با همه توانم کار می کنم تا خرج زندگی مان را دربیاورم.

 

دردسرهای سقوط مرگبار پدر برای همسـر و​کودکانـش

زن جوان سپس آهی کشید و گفت: شوهرم کارگر ساختمان بود و باوجود این که پدرش وضعیت مالی خوبی نیز دارد ولی مرد خسیسی است و تا به حال کمک مالی اش را نه تنها از پسر خودش بلکه از نوه هایش دریغ کرده است و تصور می کند با 300 هزار تومانی که از بیمه دریافت می کنیم، می توانیم زندگی کنیم اما این پول تنها کفاف اجاره خانه مان را می دهد و علاوه بر آن طلبکارهای شوهرم هر روز جلوی در خانه صف می  بندند و من مجبور می شوم با پس انداز اندک پول طلبکارها را نیز بپردازم. اما گویا خانواده کوچک من مجبور است به تنهایی و بدون حمایت های مالی پدربزرگ خسیس با سرنوشت بجنگد.

زن بیچاره ادامه داد: نمی توانم از پس طلبکارهای شوهرم برآیم و پدرشوهرم نه تنها پاسخگوی طلبکارها نیست بلکه از زیر بار مسئولیت نوه هایش نیز شانه خالی می کند. به همین خاطر می خواهم پدرشوهرم را به عنوان ولی قهری بچه هایم عزل کنید و فرد صالح دیگری را جهت تأمین هزینه های زندگی نوه هایش انتخاب کنید.

بنابراین گزارش با درخواست وکیل معاضدتی که از طرف دادگاه برای این پرونده حقوقی منصوب شده است، پرونده در حال رسیدگی است تا با عزل ولی قهری به لحاظ بی کفایتی، فرد صالح دیگری در امور مربوط به کودکان وارد شود.

 

نظر کارشناسی

پرستو قاسمی منصف – کارشناس حقوقی – درخصوص این پرونده به شوک گفت: طبق ماده 1180 قانون مدنی و 73 قانون امور حسبی در صورت صالح نبودن پدربزرگ به عنوان ولی قهری فرد دیگری رسیدگی به امور کودکان صغیر را بر عهده می گیرد و نماینده دادستان می تواند قیم جدیدی را به عنوان ولی قهری انتخاب کند و اداره سرپرستی آن را به فرد صالح دیگری واگذار کند.

در صورت تقدم زمانی مرگ پسر، پدر و مادر قربانی و فرزندان و زوجه از متوفی ارث می برند که البته این قضیه منافاتی با وظایف جد پدری درخصوص فرزندان صغیر نداشته و در صورت ثبوت بی کفایتی و یا بی لیاقتی یا پیری و ناتوانی پدربزرگ که همان جد پدری است، دادگاه صالح می تواند با عزل ولی قهری اقدام به نسب قیم جدید جهت اداره امور فرزندان صغیر در این خصوص بکند و در صورتی که مادر به عنوان قیم انتخاب شود می تواند وظایف جد پدری یا همان را درخصوص فرزندان صغیر ایفا کند. باید توجه داشته باشیم اگر پسر پیش از پدر فوت کند ارث پسر به بچه هایش می رسد و پدربزرگ به عنوان ولی قهری باید ارث شخص متوفی – پسر – را بپردازد ولی در برخی مواقع ولی قهری از انجام کار شانه خالی می کند که در این خصوص دادگاه ها باید با حمایت خانواده و بچه ها سرپرستی اداره امور را به سایر افراد صالح واگذار کنند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *