خانه » سرگرمی » چرا «متأسفم» یکی از دشوارترین کلمات است؟

چرا «متأسفم» یکی از دشوارترین کلمات است؟

درحالیکه معذرت خواهی می تواند احساس گناه را کاهش داده و به ترمیم چهره فرد خطاکار کمک کند، برخی پژوهشگران اذعان کرده اند که خودداری از انجام آن می تواند حتی از مزیت های روانی قدرتمندتری برخوردار باشد.

 

براساس پژوهش جدید محققان استرالیایی، امتناع از عذرخواهی برای عزت نفس فرد خوب بوده و از این روست که گفتن متاسفم تا این حد سخت است.

 

کلمه «apology» (عذرخواهی) از کلمه یونانی aplogia به معنی دفاع یا توجیه آمده و مسأله معذرت خواهی چیزی است که همیشه انسان را ناراحت می کند.

 

با این حال، معذرت خواهی در شکل مدرن خود به معنی اعتراف به خطا، بدون مفاهیم دفاعی ریشه لغت آن است.

 

محققان دانشکده کار کوئینزلند به دنبال دلیل امتناع برخی افراد از معذرت خواهی با وجود اینکه آسانترین و کم هزینه ترین راه برای کاهش تنبیه و گناه است،  دو تجربه را انجام دادند که نتایج آن در مجله Social Psychology منتشر شده است.

 

در پژوهش اول ۲۲۸ بزرگسال از سنین ۱۸ تا ۷۷ سال مورد بررسی قرار گرفتند. از برخی از این افراد خواسته شد تا در مورد زمانی که فردی را عصبانی کرده و معذرت خواهی کرده اند، از برخی در مورد زمانی که فردی را عصبانی کرده و معذرت خواهی نکرده اند و از برخی در مورد زمانی که موجب عصبانیت دیگری شده اما نه معذر خواهی کرده نه آن را رد کرده اند، فکر کنند.

 

نتایج پاسخها نشان داد: شرکت کنندگانی که معذرت خواهی نکرده بودند قدرت بیشتر و سطوح بالاتری از عزت نفس را نسبت به آنها که عذرخواهی کرده بودند، احساس می کردند.

 

پژوهش دوم شامل ۲۱۹ فرد از سنین ۱۸ تا ۷۱ سال بود. یک سوم این افراد نامه ای نوشته و در آن برای کار اشتباهی که انجام داده بودند، اظهار تاسف کرده،  یک سوم دیگر نامه ای نوشته و در آن عذرخواهی را رد کرده بودند و گروه نهایی نیز باید راجع به کار اشتباهی که انجام داده بودند، فکر کرده اما نامه ای نمی نوشتند.

 

افرادی که از عذرخواهی خودداری کرده بودند، احساس عزت نفس بسیار بیشتری نسبت به آن دسته افردی داشتند که ایمیل ننوشته بودند. این در حالی بود که آن دسته که عذرخواهی کرده  بودند از این احساس برخوردار نبودند.

 

به گفته محققان، بنظر می رسد مزیتی که افراد در زمان امتناع از ابزار تاسف احساس می کنند، هر گونه اثر منفی بالقوه ناشی از دفاع از اقدامات مضر بر روی اعتماد به نفس را مغلوب می کند.

 

محققان در گام بعدی بر روی مدت دوام این احساس عزت نفس ناشی از عدم عذرخواهی تمرکز خواهند کرد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

جشن هالووین در تهران

جشن هالووین در تهران و چند عکس هالووین

جشن هالووین در تهران موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این جشن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *