خانه » سلامت » توصیه های پزشکی » آلودگی هوای خانه بیش از بیرون؟!ممکن است؟

آلودگی هوای خانه بیش از بیرون؟!ممکن است؟

تحقیقات انجام شده توسط سازمان حفظ محیط زیست ایالات متحده نشان می دهد میزان آلودگی هوای موجود در خانه می تواند بین دو تا پنج برابر بیشتر از بیرون باشد. در موارد حاد این میزان آلودگی حتی تا 100 برابر هم افزایش پیدا می کند که به این ترتیب جان افراد مبتلا به بیماری های تنفسی، سالمندان و کودکان به شدت در معرض خطر قرار می گیرد. اگر محیط کار را استثنا کنیم، به طور متوسط هر انسان بیش از 90درصد از عمر خود را در محیط خانه سپری می کند. حالا که هوای شهر وضعیت مناسبی ندارد و هر روز مواد سمی زیادی وارد سیستم تنفسی ما می شود، بهتر است حداقل هوای محیط خانه خود را در حد استاندارد حفظ کنیم. اما سؤال اصلی این است که منشا اصلی این آلودگی های سمی و خطرناک کجاست؟

اتاق کودک

 مبلمان، گهواره: چوب های صنعتی و فوم هایی که معمولا در ساخت گهواره و تشک های آن به کار می روند می توانند به مرور زمان از خود مواد شیمیایی سمی منتشر کنند. از آنجایی که نوزادان تا 70درصد و کودکان تا 50 درصد از وقت خود را در گهواره سپری می کنند، بهتر است در انتخاب این وسایل بیشتر دقت کنید.

 رنگ دیوارها: بسیاری از رنگ هایی که در اتاق ها استفاده می شوند، ممکن است دارای مواد سمی باشند. تحقیقات نشان می دهد بعضی از انواع رنگ ها می توانند تا ماه ها و حتی سال ها از خود مواد شیمیایی متصاعد کنند. همیشه دقت کنید در انتخاب رنگ برای خانه ها، خصوصا اتاق کودکان از انواع غیر VOC که دارای ترکیبات شیمیایی فرار نیستند، استفاده کنید.

 کفپوش ها: همه انواع کفپوش ها چه از چوب تهیه شده باشند، چه از سرامیک یا سنگ می توانند از خود گاز متصاعد کنند. از آنجایی که این سطوح بخش زیادی از خانه شما را می پوشانند، می توانید متوجه شوید که در درازمدت چه میزان مواد آلوده ممکن است در فضای خانه شما پراکنده شود.

 فرش: فرش مهم ترین و معمول ترین منبع آلودگی در خانه به شمار می رود. بيشتر فرش ها شامل 31 ماده شیمیایی مانند فرمالدهید، ترکیبات فرار ارگانیک، وينيل استات و پروپان هستند که بعضی از انواع آنها می تواند سرطان زا باشد. در طول زمان روی فرش ها مایعات، غذا و موادی مانند آن ریخته می شود که محیط را برای رشد بسیاری از موجودات بسیار ریز و حساسیت زا فراهم می کند. جالب اینجاست که استفاده از شامپوفرش نه تنها باعث پاکیزگی آنها نمی شود، بلکه با اضافه کردن رطوبت فرش ها، محیط را برای رشد انگل ها و موجودات موذی فراهم می کند.

همیشه دقت کنید در انتخاب رنگ برای خانه ها، خصوصا اتاق کودکان از انواع غیر VOC که دارای ترکیبات شیمیایی فرار نیستند، استفاده کنید

اتاق خواب

 خشک کردن لباس در خانه: بسیاری از خانم های خانه دار لباس های خود را  در داخل خانه روی چوب رختی یا شوفاژ خشک می کنند، اما رطوبت ناشی از این لباس ها احتمال رشد کپک و کنه را افزایش می دهد. اگر هنگام شست وشوی لباس ها از نرم کننده استفاده شده باشد، خطر ابتلا به سرطان بر اثر منتشر شدن مواد شیمیایی رشد چشمگیری می کند.

 تشک خواب: تشک های جدید خصوصا آنهایی که دارای حجم و چگالی بالایی هستند، منبع مهم آزادسازی موادشیمیایی به شمار می آیند. برای انتخاب تشک های تخت، حتما سراغ مارک هایی بروید که دارای تاييديه از سازمان های بهداشتی هستند. بهتر است انواعی را انتخاب کنید که قابل شست وشو هستند تا بتوانید آنها را هر هفته با آب گرم بشویید و موجودات موذی را از آنها خارج کنید.

 آشپزخانه

 شوینده ها: محصولات شوینده خانگی شامل صدها نوع ماده شیمیایی هستند. رایحه لیمو یا دیگر میوه ها که از این ترکیبات متصاعد می شود در حقیقت نشان دهنده وجود همین ترکیبات شیمیایی در آنهاست. سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که این رایحه ها را ندارند. هیچگاه چند ماده شیمیایی را با هم در آب داغ ترکیب نكنيد، چون می تواند باعث تولید مواد شیميایی بسیار خطرناک شود. در حال کار با این مواد پنجره ها را باز کنید و هیچگاه در دستشویی یا آشپزخانه را در زمان پاک کردن آنها نبندید. سرکه در بسیاری از موارد می تواند درست مانند این شوینده ها خانه را پاکیزه کند. جوش شیرین هم قدرت مناسبی در تمیز کردن سطوح مختلف دارد.

 گازها: هنگام آشپزی مواد شیميایی مانند فرمالدهید در محیط خانه منتشر می شود، به همین دلیل همیشه هنگام آشپزی هود را روشن بگذارید. آشپزخانه های مدرن دارای اجاق گازهايي هستند كه سطح بالایی از آلاینده های سمی را تولید می کنند که بیشتر از قرار گرفتن در معرض دود و مواد سمی حاصل از دود خودروها در خیابان های شلوغ است.

اتاق پذیرایی

تلویزیون: کامپیوترها، تلویزیون ها و دستگاه های صوتی و تصویری حین کار گرمای زیادی تولید می کنند. این گرما می تواند باعث آزاد شدن ترکیبات شیميایی از سطوح پلاستیکی و مدارهای این وسایل شود. نمونه های قدیمی این وسایل گرمای بیشتری تولید می کند و بهتر است آنها را با نمونه های جدیدتر جایگزین کنید.

 استعمال دخانیات: سیگار کشیدن داخل خانه یا وسیله نقلیه بالغ بر 3هزار و 600 ماده سمی و سرطان زا را وارد هوا می کند. این ذرات به بافت های لباس می چسبند و هنگامی که فرد وارد ساختمان های دیگر می شود هم به انتشار خود در هوای اطراف ادامه می دهند. محققان معتقدند این ترکیبات می توانند باعث تخریب سلول های تولیدکننده اسپرم در بدن مردان شده و آسیب های ژنتیک به وجود آورند. متاسفانه این اسپرم ها می توانند خود را به تخمک موجود در رحم برسانند و آن را بارور کنند. به این ترتیب اگر یک زوج برای فرزنددار شدن تلاش می کنند و در این بین مرد به سیگار کشیدن اعتیاد دارد، احتمال به دنیا آمدن کودک سرطانی تا 15 درصد افزایش پیدا می کند.

 مبلمان: وقتی مبلمان تازه اي خریداری می کنید، بوی خاصی از آن به مشام می رسد. این بو درواقع ناشی از بخارات و گازهایی است که از صنایع چوبی، رنگ و فرش متصاعد می شود. این بخارات گاه بسیار سمی و  خطرناک هستند. دي فنيل اترهاي پلي برومايد گروهي از مواد  شیمیایی هستند كه به آرامي در هوا نشت كرده و به اطراف پراكنده مي شوند. تحقيقات نشان داده، اين ماده شيميايي در طول زمان در بدن جمع شده و با مختل كردن عملكرد هورمون ها به سيستم ايمني بدن آسيب مي رساند.

 حیوانات خانگی: بدن پرنده ها، سگ و گربه و سایر حیوانات خانگی تولید شوره می کند. شوره ها از پوست، مو و پر این حیوانات جدا شده و در هوای اطراف معلق می شوند. این ذرات باعث تشدید علائم آلرژی و آسم می شوند. علاوه بر این، مدفوع این حیوانات خانگی آلودگی هایی را در هوای خانه پراکنده می کند.

گیاهان آپارتمانی: گیاهان آپارتمانی نه تنها به زیبایي خانه شما کمک می کنند، بلکه نقش بسیار مهمی در پاکیزه کردن خانه و کاهش مواد شیميایی مانند فرمالدهید، تری کلرواتیلن و بنزن در هوایی که ما در آن تنفس می کنیم، دارند. مطالعات انجام شده توسط دانشمندان ناسا نشان می دهد گیاهانی مانند آلوورا، بامبو، گیاه عنکبوتی و پیچک نقش بسیار موثری در افزایش کیفیت هوای خانه دارند.

گیاهانی مانند آلوورا، بامبو، گیاه عنکبوتی و پیچک نقش بسیار موثری در افزایش کیفیت هوای خانه دارند

حمام و دستشویی

 خوشبوکننده ها: برای خوشبو کردن محیط دستشویی و حمام به هیچ عنوان از خوشبوکننده های شیمیایی استفاده نکنید و باعث افزایش هوای مسموم  در خانه خود نشوید. به جای آن 2 لیمو را برش داده و برای مدت 30 دقیقه در 2 فنجان آب با حرارت بسیار ملایم بجوشانید. اضافه کردن اسطوخودوس و نعناع هم می تواند به بهتر شدن اثر ترکیب شما کمک کند.

 کفپوش ها و کاشی ها: مهم ترین کار برای حفظ خود از آلودگی در دستشویی ها و حمام ها اطمینان از سلامت کاشی ها و کفپوش هاست. براساس یافته های محققان بهداشت دانشگاه آریزونا، هرگونه ترک خوردگی و آسیب در این بخش از حمام تبدیل به محل تجمع باکتری هایی می شود که می‏توانند باعث ایجاد بیماری‏ها‏ی عفونی و اسهال در ساکنان خانه شوند.

  کپک: رطوبتی که از دوش حمام حاصل می شود به راحتی می تواند توسط اجزای ساختمانی جذب شود و کلونی های قارچ به وجود بیاورد که یکی دیگر از منابع مهم آلودگی به شمار می آید، به همین دلیل هر چند وقت یک بار واشرهای شیرآلات را تعویض کرده و نواقص آنها را برطرف کنید. برای پاک کردن سطوح از سفیدکننده ها استفاده نکنید، چون این مواد می توانند ترکیباتی مانند هیپوکلاراید سدیم را به وجود بیاورند که سمی هستند و به سیستم تنفسی آسیب وارد می کنند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.