خانه » فناوری های نوین » کشفیات جدید » بانمک‌ترین موجود روی زمین که بسیار هم سمی است

بانمک‌ترین موجود روی زمین که بسیار هم سمی است

 محققان با بررسی تصاویر موجود و چهره گونه های متفاوتی از لوریس تنبل که در موزه نگهداری می شود، موفق به کشف گونه جدیدی از آن شده اند. این گونه نیز می تواند زهر مهلکی تولید کند و با گاز گرفتن شکارچیان آنها را از پا درآورد.

 

محبوبه عمیدی: اطلاعات چندانی در مورد لوریس تنبل و گونه های مختلف آن که بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا است، وجود ندارد. این نخستیان حرکات کندی دارند و اغلب در شب به فعالیت می پردازند، همین موضوع باعث شده یکی از گونه های جدید آنها از گونه های پیشین تفکیک نشده و تاکنون ناشناخته باقی بماند. این گونه جدید نیز برای محافظت از خود و فرزندانش در برابر شکارچیان سمی را ترشح می کند که کشنده است.

 

به گزارش نشنال جئوگرافیک، محققان موفق شده اند با بررسی تصاویر و چهره گونه های متفاوت لوریس تنبل که در موزه نگهداری می شود، گونه کاملا جدیدی از این نخستی را کشف کنند. این لوریس با نام علمی Nycticebus Kayan به دو گونه N. bancanus و N. borneanus در فهرست لوریس های تنبل اضافه می شود که جدیدا و در آخرین فهرست مجله American Journal of Primatology طبقه بندی شده اند. پیش از این فکر می شد که دو لوریس N. bancanus و N. borneanus زیرگونه هایی از گونه N. menagensis باشند. لوریس N. kayan که به خاطر زندگی در اطراف رودخانه ای به همین نام در ناحیه بورنئو نام گذاری شده است، گونه کاملا جدیدی برای جانورشناسان به شمار می رود.

 

 

 

راشل موندز از دانشگاه میسوری در کلمبیا که روی شناسایی این گونه تازه تحقیق کرده، می گوید: «طرح های زیر چشم این گونه منحصربه فرد است و تا پایین صورت کشیده شده، چنین مشخصه ای در هیچ یک از نمونه های دیگر که پیش از این شناسایی شده اند، دیده نمی شود».

 

موندز که همراه با محققانی از دانشگاه ایلینویز و آکسفورد بروکز بر روی این گونه کار کرده، می گوید: «این گونه از لوریس تنبل نیز مانند تمامی نمونه هایی که پیش از این شناخته شده اند، می تواند زهر ترشح کند. اگر این حیوان با دندان های آلوده به زهر خود فرد یا حیوانی را گاز بگیرد، به سادگی می تواند او را از پا دربیاورد».

 

لوریس تنبل یکی از معدود پستاندارانی است که می توانند زهر ترشح کنند. غده های تولید زهر در زیر بغل حیوان قرار گرفته و او می تواند با دست کشیدن به آنها به این سلاح کشنده دست پیدا کند. او دندان های پیش خود را به این سم آغشته می کند و هنگامی که احساس خطر کند از آن برای گاز گرفتن شکارچی استفاده خواهد کرد. این سم می تواند باعث شوک حساسیتی و حتی مرگ شود.

 

محققان می گویند این حیوان احتمالا برای شکار نیز از این سم استفاده می کند. علاوه بر این حیوان ماده هنگامی که می خواهد فرزندان کوچک خود را برای جستجوی غذا ترک کند، آنها را برای اینکه از حمله شکارچیان در امان بمانند به این سم آغشته می کند.

 

 

 

 

با این حال قاچاق این حیوان دوست داشتنی و علاقه به نگهداری از آن به عنوان حیوان خانگی گونه های متعددی از لوریس تنبل را در معرض خطر انقراض قرار داده است. نگهداری از این حیوانات در شرایط نامناسب یا کشیدن دندان های پیش آنها توسط قاچاقچیان باعث از بین رفتن تعدادی از این حیوانات پس از صید شدن می شود. محققان امیدوارند با شناخت بهتر این گونه ها بتوانند شرایط زیست محیطی بهتری را برای لوریس تنبل فراهم کنند.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

گلکسی ام 30

ابعاد و طرح نهایی گوشی گلکسی ام 30 افشا شد!

شرکت سامسونگ قصد دارد تا در آینده نزدیک از گوشی گلکسی ام 30 خود رونمایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.