خانه » سلامت » دانستنیهای پزشکی » ناهمگونی چشم‌ها (انحراف چشم)

ناهمگونی چشم‌ها (انحراف چشم)

استرابیسم یا انحراف چشم مشكلی چشمی است كه در آن چشم ها وضع ناهمگونی نسبت به یكدیگر داشته و نگاه آنها به جهات مختلف است. این ناهمگونی ممكن است واضح بوده یا آن كه فقط بعضی اوقات بدلیل كم خوابی، خستگی و گرسنگی ایجاد شود. به بیان دیگر وقتی هم راستایی دو چشم در جهت یك هدف به هم بخورد، انحراف چشم بوجود می آید.

البته در بسیاری موارد استرابیسم جنبه ژنتیكی یا ارثی دارد، اما در موارد دیگر به نقص های مادرزادی ساختمان چشم، عصب بینایی و شبكیه باز می گردد؛ ولی نكته بسیار مهم در همه این موارد درمان زود هنگام انحراف چشم برای باز گرداندن دید دو چشمی (دید سه بعدی كه از طریق آن شخص قادر به دیدن عمق تصاویر اطراف خود است) به كودك است.

 

دكتر رضا عرفانیان، متخصص چشم و جراح استرابیسم در گفت وگو با جام جم می گوید: انحراف چشم در كودكانی كه زمینه ژنتیكی این بیماری را دارند چهار تا پنج برابر بیشتر از دیگر كودكان دیده می شود؛ اما نكته مهم در درمان این بیماری تشخیص زود هنگام آن است، چراكه استرابیسم اگر زود تشخیص و درمان نشود نه تنها در كودكان به تنبلی چشم منجر می شود؛ بلكه بتدریج امكان بازیابی دید دوچشمی در كودك را غیرممكن می كند.

 

چرا چشم ها منحرف می شود؟

بیماری انحراف چشم یا   استرابیسم به دلایل مختلفی بوجود می آید كه بیشترین دلیل آن مادرزادی بوده و در سنین كودكی دیده می شود؛ اما این مسأله به آن مفهوم نیست كه چشم پدر یا مادر كودك باید حتما انحراف داشته باشد، بلكه ژن این بیماری ممكن است از نسل های قبل تر نیز به كودك منتقل شود.

دكتر عرفانیان با اشاره به این كه بیماری های مغزی، ضربه و تصادف نیز می تواند به انحراف چشم منجر  شود، می گوید: البته نقص مادرزادی ساختمان چشم، عصب بینایی، ضایعات شبكیه و آب مروارید مادرزادی نیز می تواند منجر به كاهش شدید بینایی و در ادامه انحراف چشم كودك شود. با این حال شیوع انحراف چشم در جوامع مختلف 5 تا 11 درصد افراد جامعه را درگیر می كند.

 

این جراح استرابیسم اضافه می كند: انحراف چشم بین سه ماهگی تا پنج سالگی بروز پیدا می كند، اما شایع ترین سن بروز آن بین دو تا سه سالگی است كه می تواند دائمی یا گهگاه دیده شود، اما در هر صورت تشخیص و درمان سریع آن مانع از بروز تنبلی چشم در كودكان و مهم تر از آن از دست رفتن امكان بازیابی دید دو چشمی (دید عمقی) از سوی كودك می شود.

 

اول اصلاح بینایی و انحراف با عینك سپس جراحی

بنابر تاكید متخصصان چشم، نوع درمان در استرابیسم مادرزادی با استرابیسم اكتسابی متفاوت است. انحراف چشم می تواند به سمت داخل، خارج یا عمودی باشد كه این موارد هم در درمان موثر است.

همچنین در مواردی انحراف چشم ممكن است بلافاصله بعد از تولد مشاهده شود، اما معمولا در سن بالا تر از دو سالگی ایجاد می شود كه بیشتر به دلیل عیوب انكساری است كودكانی كه دوربین هستند بیشتر در معرض استرابیسم قرار دارند كه با اصلاح عیوب انكساری از طریق عینك انحراف شان درمان می شود.

 

به گفته دكتر ساعدی، مهم ترین اقدام درمانی در انحراف چشم فراهم آوردن شرایط دید دو چشمی برای كودك است؛ چرا كه با تاخیر در درمان انحراف و بزرگ شدن كودك، قابلیت بازیابی دید دوچشمی توسط مغز كمتر می شود. این متخصص اضافه می كند: اگر كودك قابلیت دید عمقی یا سه بعدی را از دست بدهد در آینده با محدودیت های اجتماعی و شغلی مواجه خواهد شد؛ یعنی قادر به انجام مشاغلی مانند رانندگی، خلبانی و پزشكی نخواهد بود. البته نداشتن دید عمقی همیشه با انحراف چشم همراه نیست، بلكه تنبلی چشم نیز می تواند مانع از وجود دید سه بعدی در كودك شود. درمان تنبلی چشم چه همراه با انحراف باشد، چه نباشد، طول درمان بیشتری می طلبد. حال اگر درمان های طبی انجام شود؛ اما انحراف باقی بماند از جراحی استفاده می شود.

 

دقت به چشمان كودك از شش ماهگی

بسیاری از متخصصان چشم معتقدند اگر انحراف چشم بین شش تا ۹ ماهگی مشاهده شود، می تواند تحت عمل جراحی قرار گیرد چون مغز به چشم صاف عادت می كند و می تواند دید سه بعدی را احیا كند.

 

دكتر عرفانیان تاكید می كند: تمركز دید كودك از حدود شش ماهگی كامل می شود، پس توصیه می شود كودكانی كه از نظر بینایی در سلامت نیز به سر می برند، طی 6 ماهگی تا یك سالگی تحت معاینه چشم قرار گیرند و معاینه های بعدی شان نیز بین سه تا سه ونیم سالگی و همین طور پیش از ورود به دبستان صورت بگیرد. بی شك هر زمان كه والدین متوجه انحراف چشم كودك خود شوند باید برای درمان آن و در نقطه شروع به رفع عیوب انكساری چشم ها از طریق عینك یا بستن چشم اقدام كنند.

 

این متخصص چشم اضافه می كند: برخی انواع انحراف چشم در كودك با آموزش روش های حركتی چشم به والدین و كودك و فراهم شدن امكان كنترل انحراف چشم برای كودك قابل درمان است البته درمان انحراف چشم بسته به نوع، میزان و سن كودك متفاوت است و والدین نباید انتظار درمان های مشترك و كوتاه مدت را برای فرزندان شان داشته باشند.

 

نكته مهم در مورد جراحی انحراف چشم آن است كه نتایج این نوع عمل جراحی هیچ گاه صددرصد قابل پیش بینی نیست و در هر جراحی احتمال تكرار عمل برای رسیدن به اصلاح كامل تر وجود دارد. والدین نباید فراموش كنند كه امكان مشاهده انحراف كاذب در كودكان كه پل بینی شان پهن تر است، وجود دارد؛ اما هیچ نگرانی از بابت این نوع انحراف ها كه بسادگی توسط متخصص قابل تشخیص است، وجود ندارد.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

علائم عقرب زدگی

علائم عقرب زدگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

علائم عقرب زدگی میتوان سوزش ،خارش،احساس تهوع،سرگیجه ،تنگی نفس ،و….را نام برد که اگر عقرب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.