خانه » بازیگران و هنرمندان » «بازیگرم» اما نه شاسی‌بلند دارم، نه خونه بزرگ!

«بازیگرم» اما نه شاسی‌بلند دارم، نه خونه بزرگ!

«مهران احمدی» بسیار گزیده کار می کند و به گفته خودش تا جایی که بتواند و به لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار نگیرد همینطور گزیده کار خواهد بود. کار کردن در فیلم های اجتماعی را دوست دارد، معضلات اجتماعی را دغدغه خود می داند. آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از گفت وگوی احمدی است:

مگر می شود که فردی کارش در هنر را دیر شروع کند و زود هم گل کند وچهره شود؟

 

از سال 68 شروع به بازی در تئاتر کردم و در دانشگاه نیز رشته بازیگری را خواندم. معتقدم باید این حرفه را پله پله جلو رفت. اینطور نیست که بگوییم مهران احمدی در 34 سالگی وارد بازیگری شده و در 40 سالگی گل کرد. در این بیست و اندی سال کار بازیگری همیشه به این قائل بودم که در عرصه هنر نباید توقع داشت یک فرد در یک مدت کوتاه شکوفا شود. مطمئنا زحمت یک بازیگر در رشد او تاثیر دارد. از همان 10 سالگی کار تئاتر را به صورت جدی آغاز کرد و معتقدم که تماشاچی های تئاتر خاص تر هستند.

 

بعد از ساخت «یک خانواده محترم»، فیلم را به طور کامل ندیدم و در آن موقع که فیلم ضبط شد مشکلی برای اکران نداشت مگر آنکه بعدها به فیلم بخش هایی اضافه شود. هیچ گاه اهل سیاست نبودم،دغدغه من همیشه مشکلات و معضلات اجتماعی بوده و هست و دوست دارم در این حوزه کار کنم.

 

من به سختی کار کردم و وارد دانشگاه شدم، در رستوران کار می کردم و درس می خواندم. معتقدم عجیب نیست که یک شاگرد صافکار بعد از 25 سال خود یک صافکار ماهر شود. معتقدم که بازیگر باید صاحب اندیشه باشد، مگر می شود در عرصه هنر کار کرد و اندیشه نداشت و باری به هر جهت بازیگری را طی کرد؟

متاسفانه عده ای سینما و هنر را محل کسب درآمد می دانند، هنگامی که هنر را به عنوان محل کسب درآمد انتخاب کنیم و قائل به انتخاب متن نباشیم مطمئنا نمی توانیم موفق باشیم. برخی بازیگری را محل اسکناس درآوردن می دانند اما باید بدانیم عرصه هنر شغل نیست، عرصه اندیشه است.بازی در فیلم باید تاثیر خود را در من بازیگر، خانواده و جامعه داشته باشد. کوتاهی و بلندی نقش مهم نیست، مهم این است که مخاطب نقش را باور کند و رویش تاثیر بگذاری.

 

شاسی بلند سوار نمی شم، خانه بزرگ نخریدم، البته به اینها هم افتخار نمی کنم، چرا که دوست دارم شاسی بلند سوار شم اما ترجیح می دهم گزیده کار کنم و تصمیم ندارم از این نوع کار دست بردارم. با این حال نمی توان باز هم مطلق حرف زد اما تلاشم را می کنم. سعی می کنم مطلق حرف نزنم اما فعلا چیزهای دیگری برای من مهم است.

 

به طور مثال در حال حاضر اگر سینمای جنگ را به من پیشنهاد دهند قبول نمی کنم با اینکه جنگ را دیده ام اما دوست دارم اجتماعی کار کنم. من به عنوان مهران احمدی دغدغه ام مسائل اجتماعی روز است، معضلات و مشکلات را می بینم و با پوست و خون حس می کنم و همین حس است که باعث می شود قابل باور بازی کنم و برای تماشاگر قابل باور باشم. مثلا اگر بگویند نقش پلیس را بازی کن این کار را نخواهم کرد. هیچ گاه نقش های مشابه را بازی نکرده ام و سعی کردم در هر نقشی نیز متفاوت باشم. معتقدم که به تعداد آدم های اجتماع می توان نقش آفرید و بازی کرد.

 

برای بازی در هر نقشی ملاکی دارم و قبل از تولید خودم به شخصه پیش تولید را آغاز می کنم.در بسیاری مواقع دیده ام بازیگر نقش را قبول می کند،قرارداد را امضا کرده و منتظر می ماند تا زمان فیلم برداری برسد و جلوی دوربین برود. اتفاقا برای من 25 روز اول بسیار مهم است چرا که نقش را که قبول می کنم به خیابان می روم و شروع به تمرین می کنم. با آدم هایی که قرار است نقششان را بازی کنم، راه می روم، حرف می زنم و زندگی می کنم. سعی می کنم شخصیت ها را بفهمم. مگر می شود تمرین نکرد؟ سعی می کنم خصوصیات نقش در فیلم نامه را حس کنم و با  فیزیک و روابط درونی شخصیت ارتباط برقرار کنم.

 

اولین شرط کار هنر استعداد است، مگر می شود صدای بد داشت و خواننده شد. باید در عرصه هنر فوق العاده باشی که دیده شوی و تاثیر بگذاری.آدم معمولی و حتی بالاتر بدون استعداد کاری نمی تواند انجام دهد، چه بسا آدم های فوق العاده ای هستند که وقتی کم کاری می کنند آدم معمولی می شوند. دراین میان آدم فوق العاده هم باید زحمت بکشد وگرنه تحلیل می رود.

 

اعتقادی به بازیگردان ندارم من همیشه در سینمایی کار می کنم که حاصل هم اندیشی گروه است یعنی یک عده انسان گردهم آمده و با هم تبادل نظر می کنند، همانطور که برایم نقش خانم بهرام حساسیت دارد و برای او نیز نقش من حساسیت دارد و برای کارگردان نقش هر دو حساسیت دارد. همین حساسیت ها در بازی ها تاثیر می گذارد. همیشه در جلسات تمرین و تحلیل به نتایجی می رسیم که شاید در متن اولیه نیز وجود نداشته،معتقدم که روابط حس می آورد، دیالوگ و بازی می آورد واین باعث می شود که فیلم خوب می شود.

 

در حال حاضر بازیگران ما همه تاثیرگذار نیستند، در تمام دنیا اینگونه است، در دنیا اگر قرار است پنج یا 10 بازیگر مهم باشند بقیه نیز در دنیای بازیگری هستند اما تاثیرگذار نیستند و بازی خود را دارند. یک بازیگر شاخص، صاحب سبک می شود. در ایران نیز از ابتدا اینگونه بود؛ در تاریخ سینمای ایران می توانیم 10 نفر نام ببریم، واقعیت این است که تنها عده ای ماندگار می شوند مانند مهدی هاشمی و پرویز پرستویی بقیه بازیگران هم می مانند اما ماندگار نمی شوند.به قول حاتمی در سوته دلان، همه می خوانند یکی می شود قمر.

 

این روزها تئاتر را مهم نمی دانند، چند ماه تئاتر کار می کنیم بعد نه  می گذارند جایی را اجاره کنیم و نه پولی می دهند و تمام زحمات هدر می رود اما در سینما حداقل دستمزد را می گیری، درست است که تهیه کننده ضرر می کند اما در تئاتر اعضای گروه با هم ضرر می کنند. با این حال معتقدم که بازی در تئاتر سخت است چرا که وقتی می خواهی تئاتر بازی کنی باید متوجه نقش باشی همه هم و غم و انرژی خود را بگذاری و کار دیگر نمی توانی انجام دهی.امسال نزدیک به 10 کار تئاتر پیشنهاد داشتم و خیلی دوست دارم اما به نتیجه رسیدم که نباید کار کرد.دیگر تئاترهایی که اجرا می شوند خنثی شده اند، حرفی برای گفتن ندارند و من نیز دوست ندارم کاری کنم.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *