خانه » داستان » ای کاش با مادرم عکسی گرفته بودم..

ای کاش با مادرم عکسی گرفته بودم..

صورت مادرم سوخته بود و از وقتي يادم مي آمد چشم چپش نمي ديد. چهره اش شبيه بقيه مادرها نبود؛ هميشه از پوست سوخته اش مي ترسيدم و از اين كه دوستانم متوجه شوند چشمش نمي بيند، خجالت مي كشيدم. براي همين فكر مي كردم اگر همراه او باشم يا دوستانم، ما را با هم ببينند، خيلي براي من بد مي شود و حتما دوستانم مرا مسخره مي كنند. هميشه از حضور مادرم در يك جمع آشنا خجالت مي كشيدم و دوست نداشتم هيچ كس بداند اين زن يك چشم با پوست سوخته اش مادر من است.

 

وضع مالي ما خوب نبود و پدرم نمي توانست زياد كار كند. براي همين مادر از صبح تا شب در آشپزخانه مي ماند و غذا مي پخت تا بتواند خرج بچه ها را بدهد. او مجبور بود هميشه كار كند و براي دانش آموزان و معلم هاي مدرسه غذا مي پخت و هر روز خودش غذاها را به مدرسه مي آورد. من هم هر روز سعي مي كردم وقتي مادر به مدرسه مي رسد، جايي پنهان شوم تا هيچ كس متوجه نشود اين زن يك چشم، مادر من است. ولي يك روز وقتي دوران ابتدايي را مي گذراندم، مادر مرا در حياط مدرسه ديد و با لبخندي مهربان به سمتم آمد و در آغوشم گرفت. آن روز از اين رفتار مادر خجالت كشيدم؛ دلم مي خواست زمين دهان باز كند و مرا فرو ببرد. با خودم مي گفتم چطور او توانسته اين كار را با من بكند؟ چرا جلوي دوستانم مرا مسخره كرد؟

 

از اين برخورد مادر گريه ام گرفت ولي نمي خواستم بچه ها بيشتر از اين مسخره ام كنند. براي همين اصلاً اعتنايي به حضورش نكردم و با نگاهي سرد از كنارش رد شدم. فرداي آن روز وقتي به مدرسه رفتم، يكي از همكلاسي هايم به من گفت: «اون زن مامان تو بود، درسته؟ واقعاً مامانت يك چشم داره؟»

اينقدر عصباني و ناراحت بودم كه دلم مي خواست فرياد بكشم. خجالت كشيده بودم و دوست داشتم ناپديد شوم تا ديگر هيچ كس مرا نبيند. براي همين عصر آن روز، وقتي به خانه برگشتم، قبل از اين كه لباس هايم را عوض كنم، به آشپزخانه رفتم و به مادرم گفتم: «چرا دوست داري منو ناراحت كني؟ كاش هيچ وقت مادري مثل تو نداشتم.»

 

مادر هيچ كلامي نگفت و فقط با لبخند مهربان هميشگي اش به من نگاه كرد. من هم آنقدر عصباني و ناراحت بودم كه حتي يك دقيقه هم درباره حرف هايم فكر نكردم. آن موقع سنم خيلي كم بود و اصلاً نمي توانستم تصميمي منطقي بگيرم. براي همين فقط داد مي زدم و گريه مي كردم.

پس از آن اتفاق، مادر ديگر در جمع دوستان يا حتي غريبه ها مرا در آغوش نگرفت و حتي در دوره دانشگاه هم براي جشن فارغ التحصيلي ام نيامد. من هم كم كم به اين شرايط عادت كرده بودم و فكر مي كردم مادر هم ديگر دوست ندارد در جمع دوستانم حاضر شود؛ كاملاً فراموش كرده بودم كه خودم از او خواسته ام زياد همراه من نباشد.

 

حالا خودم ازدواج كرده ام و پدر شده ام. بچه هاي من مادرم را بسيار دوست دارند، ولي خيلي كم فرصت مي كنم آنها را به ديدن مادر ببرم كه در شهر ديگري زندگي مي كند. يك روز نامه اي از مادرم دريافت كردم كه نوشته بود دلش براي ما تنگ شده و دوست دارد ما را ببيند، براي همين آخر هفته همه با هم به خانه مادر رفتيم. وقتي به آنجا رسيدم، ديدم چند نفر از همسايه ها داخل خانه مادرم هستند. با عجله خودم را به اتاق مادر رساندم، فهميدم مدت هاست كه مادر حال خوبي ندارد، ولي هيچ وقت به من چيزي نگفته است.

 

بالاخره دكتر آمد و پس از معاينه گفت حال او خيلي خوب نيست. بغض كرده بودم و دلم مي خواست گريه كنم. همان شب با اجازه پزشك، مادر را هم به خانه خودمان برديم تا بيشتر مراقبش باشيم. در راه خانه دختركوچكم از من پرسيد: «بابا، چرا تو هيچ عكسي با مامان بزرگ نداري؟»

تعجب كردم و ساكت ماندم؛ هيچ وقت اين سوال را از خودم نكرده بودم كه چرا من و مادر با هم عكس نگرفته ايم؟ وقتي هفته بعد حال مادر بهتر شد، اين سوال را از او كردم.

 

مادر خيلي آرام و با لبخند هميشگي جوابم را داد.

  ـ   «يادت هست، اون روزي كه گفتي از من خجالت مي كشي؟ نمي خواستم ناراحتت كنم و هميشه سعي كردم دور از تو باشم. الان هم چون تو گفتي به خانه ات آمدم و اگر نمي گفتي حتي با اين حال هم حاضر نمي شدم بيايم.»

گريه ام گرفته بود. مادر سال ها دور از من زندگي كرده بود؛ آن هم فقط و فقط به خاطر من و آرامشم. مادري كه پير و نحيف شده بود و حتي يك عكس با پسرش نداشت. به خودم قول دادم در اولين فرصت كه حال مادر بهتر شد، با او يك عكس يادگاري بگيرم. اين قدم اول بود؛ تا دير نشده بايد همه اين سال هاي دوري را جبران مي كردم.

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

داستان طنز کوتاه

۳ داستان طنز کوتاه جالب و خوندنی

داستان طنز کوتاه موضوع این بخش از مجله اینترنتی پارسی وان است. این داستان های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.