خانه » بازیگران و هنرمندان » شاهرخ استخری: زنده ماندن ما معجزه بود

شاهرخ استخری: زنده ماندن ما معجزه بود

مجله ایده آل:  سال ها بعد از یكه تازی های تلویزیونی و آن تیتری كه كنار عكس او و دو همبازی اش بود و غلط انداز فریاد می زد : هرسه مجردیم! شاهرخ استخری روبه روی ماست. با چهره ای كاملا جدی، صورتی كه كمتر به خنده باز می شود و دستی كه لای یك آتل محافظ به گردن آویزان است. این مصاحبه را با  پیش داوری آغاز كردیم و تصور روبه رویی با بازیگر جوان و كم حرفی كه خیلی هم اهل گفتن نیست. اما  هرچه پیش رفتیم دیدیم این صدا، جدی و صریح و راست گوست. بازیگری با آگاهی های لازم برای حضور در این حرفه و به دور از اطوارهای روی جلدی و پشت چشم نازك كردن های اعصاب خردكن.

 او خود خودش بود. كم شباهت با تصویر همیشگی ستاره سریال های جوانانه تلویزیونی كه در تمام مصاحبه دیگران را تحسین كرد و برای جوان ترها موفقیت خواست.با شاهرخ استخری از سینما و تلویزیون  و زندگی خصوصی اش حرف زدیم و حرف مان به جاهای دیگر هم رسید. جایی كه او پرده پوشی نكرد و گفت طرفدارها گاهی چشمشان درست نمی بیند. … و لابد همین درست ندیدن است كه اكراه دارد از او بپرسیم دنیای خیلی خصوصی اش در چه وضعی است.اگر این مقدمه برایتان ابهام آمیز است باید مصاحبه را بخوانید تا برسید به آخرها. جایی كه او با وجود رضایت از شرایط آرزوهای كیفی اش را فریاد می زند. اینكه پلانی از او به یادگار بماند نه عكس هایی که كنارش می نویسند: 100 نكته خواندنی درباره شاهرخ استخری!یادتان باشد برای كسی كه از تلویزیون به سینما می آید این فرایند سخت تر هم است. سخت مثل تحمل درد در رفتن كتف در یك مسابقه فوتبال تفریحی و… شاید سخت تر، مثل چی؟ مثل اینكه 2سال بعد او آگاه تر، مرموزتر و هنرمندتر باشد.

     فامیلی استخری از كجا می آید؟

استخر شهری بود در استان فارس. اصالت پدری من به آن منطقه برمی گردد. در حال حاضر آنجا دیگر شهر نیست و بیشتر زمین های زراعی، آن محدوده را احاطه كرده است.

 در چه شرایطی بزرگ شدی؟ از شرایط كودكی و منطقه ای كه در آن زندگی كردی برایمان بگو.

تا سوم دبستانم، در بلوار كشاورز زندگی می كردیم و از آن به بعد در شهرك غرب. سوم دبستان را در مدرسه 15خرداد و دوره راهنمایی ام را در آزادی و در دبیرستان فجر دانش تحصیل كردم.

  در دوران مدرسه ات كه دیر از خواب بیدار می شدی و تنـبیه می شدی، دلهره پیدا می كردی یا نه كلا آدم راحتی بودی؟

بیشتر دلهره را پدر و مادرم داشتند! تن من فقط یك بار لرزید و آن موقعی بود كه من را ترساندند كه  من را می فرستند  مدرسه ای كه شبانه روزی  است! می گفتند باید مثل كوزت كار كنی … تصویر تناردیه و یك جای نمناك پر از موش جلوی چشمم آمد و حسابی مرا ترساند.

     در دبیرستان در چه رشته  ای درس می خواندی؟

رشته ریاضی.

هر روز خواب می ماندم

     درمدرسه هم، هم همین قدر بچه آرام و خجالتی ای بودی؟

یكی از مشكلات بزرگ من با مدرسه دیر رسیدنم به مدرسه و خواب ماندنم بود. بارها به این دلیل تنبیه و بازخواست شدم. مسئولان مدرسه پدر و مادرم را مرتب می خواستند. از همان بچگی با زود  بیدارشدن از خواب مشكل داشتم.

     هنوز هم با صبح زود بیدار شدن مشكل داری؟

بله. هنوز صبح از خواب بیدار شدن برایم سخت است و شب بیداری آسان. تا حدی كه بعد از دو روز تعطیلی خوابم به هم می​ریزد.

     یعنی اگر صبح زود جایی قرار داشته باشی شب قبل نمی خوابی.

در كار «دلنوازان» و «فاصله ها» مجبور بودم سحرخیز شوم. آقای سهیلی زاده عادت دارند؛ فقط در روزكارند. حتی اگر سكانس داخلی داریم با پرده سیاه فیلمبرداری می كنند. من 6 ماه برای بازی در سریال 6 صبح از خواب بیدار شدم. جالب اینجاست كه كل 6 ماه هم سختی كشیدم و عادت صبح بیداری را پیدا نكردم.

شیمی زدم، صنایع قبول شدم!

   چطور وارد دنیای هنر شدی؟

من همیشه به هنر و تئاتر علاقه داشتم اما پدرم در دانشگاه پلی تكنیك تهران (امیركبیر فعلی) در رشته شیمی تحصیل كرد و دوست داشت من هم در رشته مهندسی تحصیل كنم. انتخاب رشته من هم شیمی بود اما قسمتم تحصیل در رشته صنایع بود.

   از رشته صنایع كه تحصیل كردی هیچ وقت استفاده كردی؟

بله، 4-3سال در این زمینه كار كردم.اما با  اولین درآمدی كه از بازیگری به دست آوردم كار مهندسی را كنار گذاشتم.كار اولم واردكننده ماشین آلات راهسازی بود و کار من بیشتر كار اقتصادی و بیزینس بود.

آن ترم كه مشروط شدم

   در دانشگاه و مدرسه درسخوان بودی؟

در دانشگاه دولتی درس خواندم اما هیچ وقت درسخوان نبودم. در حدی درس خواندم كه شب امتحان كارم راه بیفتد. تنها چیزی كه از آن دوران یادم می آید اصرار پدر به درس خواندن من بود. پدرم شب امتحان خیلی برایش مهم بود و دوست داشت تحصیلم را ادامه بدهم. شاید اگر آنقدر تحصیلات من برای پدرم مهم نبود از ابتدا تئاتر می خواندم و مسیرم از ابتدا سمت هنر بود.

   در دانشگاه چند ساله درست تمام شد؟

4 سال و نیم. یعنی 9 ترم. در واقع یك ترم مشروطی داشتم. بنابه دلایلی حال و حوصله درس خواندن نداشتم. روز امتحان مجبور شدم ورقه های امتحانم را سفید تحویل دهم. جالب این است كه من برگه های امتحان را سفید رد كرده بودم اما در یكی از درس هایم نمره 2 گرفته بودم. یادم می آید نسبت به آن نمره اعتراض پر كردم. من كه فقط اسم و فامیل روی برگه امتحانی ام را نوشته بودم چرا باید نمره 2 می گرفتم.

   پدرت به دلیل مشروطی ات در آن ترم تو را بازخواست نكرد؟

نه. پدرم تا زمان ورود به دانشگاه من را چك می كرد بعد از آن خیالش راحت بود كه لیسانس را می گیرم.

   در كل به رشته تحصیلی ات علاقه داشتی؟

وقتی كلاس ها را گذراندم از آن بدم نیامد. رشته ای بد كه اگر نخواهی در آن حوزه فعالیت  داشته باشی هم برای تو مفید خواهد بود.

پدرم پرونده فوتبال را بست

   در صحبت هایت خیلی از پدرت حرف زدی. تو در كل از پدرت حساب می بری و رابطه مرشد و شاگردی بین شما وجود دارد؟

بله. فكر می كنم این احترام بین همه بچه های هم نسل من وجود دارد. احترامی كه البته در نسل جدید روزبه روز كم رنگ تر می شود. اما پدر و مادر برای من جایگاه ویژه ای دارند.

   ماجرای فوتبال بازی كردن و مخالفت پدرت چه بود؟

من در تیم جوانان فوتبال بازی می كردم. یادم می آید مربی با منزل ما تماس گرفت به پدرم گفت به بازیكن بااخلاق ما بگویید در تمرین حاضر شود. پدرم جواب داد پسرم درس دارد و تلفن را قطع كرد. اینطور بود كه پرونده فوتبال بازی كردن من تا ابد بسته شد. شاید پدرم دوست داشت من تحصیلم را تا فوق لیسانس و دكترا ادامه بدهم، اما شرط من از ابتدا لیسانس بود و بعد از آن رفتم سراغ دنیای هنر. البته برای كارشناسی ارشد در رشته سینما شركت كردم، اما قبول نشدم. البته طبیعی بود كه قبول نشوم چون با اطلاعات مهندسی صنایع در كنكور سینما شركت كردم.

خواهرهای درسخوان من

   فرزند چندم خانواده هستی؟

فرزند اول، 2 خواهر كوچك تر از خودم دارم.

   همه آن سختگیری هایی كه برای تو وجود داشت برای خواهرهایت هم بود؟

برای آن خواهرم كه یكسال از من كوچك تر است هیچ سختگیری ای وجود نداشت چون او به اندازه كافی درسخوان بود و جای هیچ حرف، حدیث و نگرانی را باقی نمی گذاشت. او فوق لیسانس تغذیه گرفت و برای ادامه تحصیل به خارج از كشور رفت. خواهر كوچك ترم هم از ابتدا به هنر علاقه داشت اما محدودیتی برای او وجود نداشت.

دم بچه های هم دانشگاهی ام گرم

   از بین دوستان دانشگاهی ات با شخص خاصی ارتباط و رفاقت داری؟

بله. یكی از آنها «علی خیری» است خواننده تیتراژ «پس كوچه های شمرون» و «برگشت ناپذیر». «هاشم مهدوی» هم یكی دیگر از بچه های هم  دانشكده ای است كه با هم رابطه نزدیكی داریم. علی از ابتدا در كلاس های دانشگاه هم، آواز می خواند. بچه های كلاس هیچ وقت از دست او آسایش نداشتند. (می خندد). هاشم در كلاس های بازیگری شركت كرد و دراولین تئاترم باهم بودیم اما كلا از هنر جدا شد و در همان رشته تحصیلی اش فعالیتش را دنبال كرد.

   به خدمت سربازی رفته ای؟

نه. چون پدرم 8 سال در منطقه جنگی خارك مشغول به كار بود و من  از خدمت سربازی معاف شدم.

   شما بازیگری را با تئاتر شروع كردی. چقدر خودت را تئاتری می دانی؟

من به هیچ وجه خودم را تئاتری نمی دانم. اگر تئاتری هم كار كردم بیشتر در كلاس های آقای پرستویی و نمایشنامه خوانی ها و اجراهایی كه با بچه ها داشتیم، بود. درست است كه تئاتر ما در سالن اصلی به نمایش گذاشته شد اما من نقش اصلی نداشتم فقط تجربه ای به حساب می آید كه مقابل 300 نفر روی صحنه داشتم  و همین تجربه برایم جالب بود.

2 سریال بازی كردم بدون پول

شاید باور نكنید؛ اما من برای بازی در سریال «پریدخت» و «تلخون» هیچ دستمزدی دریافت نكردم. اصلا پولی در كار نبود. در واقع اولین درآمد من از بازیگری برای بازی در سریال «مثل هیچ كس» درماه مبارک رمضان بود و ماهی 800هزارتومان برای آن سریال دریافت كردم كه سریال خوبی هم از آب درآمد که حدود 78درصد بیننده داشت.

   خب، شاید طبیعی است كه تو برای بیشتر دیده شدن باید برای كارهای اولیه ات دستمزدی دریافت نمی كردی. شاید برای ورود به هر شغلی یك دوره بی درآمدی را پشت سر بگذاری.

بله. من آنقدر خوشحال بودم كه انتظار كسب درآمد نداشتم. بعدها بیشتر از آن دو كاری كه پولی دریافت نكردم دستمزد گرفتم. می دیدم شرایطی را كه خیلی ها حاضر بودند پول بدهند تا بتوانند نقش بگیرند. به نظرم اگر كسی برای كار اولش پول بدهد و بازی كند در كار بیستم هم به او می گویند چقدر پول می دهی تا یك كار را شروع كنیم، باز هم كسی حاضر نیست به او پول بدهد. اعتقاد دارم اگر یك روزی بخواهی از این راه درآمد داشته باشی. نباید بابت هیچ نقشی پول بدهی. مگر اینكه صرفا قصدت دیده شدن باشد.

خیلی خوشحالم، خیلی راضی

  نزدیك به 10 سال از اولین بازی ات می گذرد. در این مدت هیچ وقت احساس پشیمانی و ناامیدی به تو دست نداده است؟

به هیچ وجه.

  چه ویژگی در بازی وجود دارد كه این حس رضایت را به آدم ها می دهد. چون اصولا آدم ها از جایگاهی كه قرار دارند احساس رضایت ندارند.

شاید دوست داشته باشم كه پیشرفت كنم اما از اینكه خودم را با 4، 5 سال پیش مقایسه كنم و اینكه در چه كارهایی بازی می كردم و الان چه كارهایی به من پیشنهاد می شود و دوست دارم چه كارهایی در آینده به من پیشنهاد داده شود و در كل از این مسیری كه پله پله آن را طی می كنم راضی هستم. هیچ عجله ای برای زودتر رسیدن ندارم. به نظرم دوام این آرام آرام قدم برداشتن بیشتر است.

هیچ وقت آنقدر محبوب نمی شوم

    مدتی است كه حضورت كمرنگ شده است؛ اینكه یك مدت خیلی دیده می شوی و یك مدت كمتر به تو آسیب نمی رساند.

فكر می كنم آن استقبال مطبوعاتی در یك سریال 50 قسمتی حباب است. من هیچ وقت به آن حباب دل نبسته ام، می دانستم كه این محبوبیت را از دست می دهم چه بسا كه شاید تا آخر دوران بازیگری ام چنین محبوبیتی را دیگر نداشته باشم.  برایم مهم بود كه در 3 فیلم سینمایی نقش اول بازی كنم. بعد یك روزی با یك سریال پرمخاطب دوباره برگردم. اما سریالی به من پیشنهاد نشد كه احساس كنم می تواند پربیننده تر از «دلنوازان» و « فاصله ها» باشد. شاید قسمت شود با خود آقای سهیلی زاده این اتفاق تكرار شود.

   رضا عطاران می گفت سوپراستار واقعی كسی است كه عكسش روی نشریات زرد یا جدول پر فروش باشد. از دوستی مطبوعاتی كه این سبك مجلات را درمی آورد پرسیدم چه كسی پرفروش ترین جلد نشریه است، گفت شاهرخ استخری هنوز پرطرفدارترین است.منظور این است تو یكسری طرفدار ثابت داری كه حتی عكس هایت را دنبال می كنند. این موضوع برایت خوشایند است؟

اینكه عكس روی مجلات جدول باعث فروش آن نشریه می شود می تواند ثابت كند كه آن فرد مخاطبان زیادی دارد. اما یكسری از مخاطبان هستند كه تا دیروز طرفدار فلان بازیگر بودند از امروز با دیدن سریال دلنوازان طرفدار تو می شوند و فردا با سریال  بعدی طرفدار یك نفر دیگر می شوند.  سعی كردم برای آن عده ای كه من را در دلنوازان پسندیدند با خوراك های متفاوت، مثل نقش بچه پایین شهری یا نقش طنز یا نقش یك كشتی گیر با یك زخم عمیق برای یك طیف خاص بازی كنم. در واقع سعی كردم كاری كنم آن دو نفری كه به من  علاقه مند هستند كمی روی من  تعصب داشته باشند.

مرا تلویزیونی حساب می كنند

   قبول داری با وجود اینكه چند فیلم سینمایی بازی كردی هنوز بازیگر تلویزیونی به حساب می آیی. منظورم این است كه مردم هنوز تو  را با آن نقش  ها تصور می كنند.

اینكه مخاطبان من را با بازی های سریال های تلویزیونی به خاطر بیاورند برایم اتفاق نگران كننده ای نیست. مهم این است كه در حال حاضر 2 سال و نیم است كه در تلویزیون كار نكرده ام و دنبال كار خوب هستم و در هر پروژه ای كار كردم پروژه متفاوتی نسبت به كار قبلی ام بوده چه در كار كاظم راست گفتار و چه آرش معیریان و حتی كار آقای فرح بخش.

   آیا تلویزیون و سینما در طبقه بازیگری تاثیر دارد. به هر حال تو یك مسیر را می خواهی پله پله طی كنی تا به مقصود برسی.

  بین عوامل سینما این طبقه بندی وجود دارد. اینكه می گویند فلان بازیگر تلویزیونی است، فلان بازیگر سینمایی است. فلان بازیگر نقش یك نیست. فلان بازیگر همیشه نقش دو را دارد. این صحبت ها بین سینمایی ها وجود دارد. شاید برای مردم مهم نباشد اما برای اهالی سینما این مسئله اهمیت دارد. من از بین پیشنهاداتی كه داشتم این چند كاری كه بازی كردم بهترین آنها بوده، یعنی اینطور نبوده است كه من از یك كارگردان خیلی خوب پیشنهاد داشته باشم و آن را قبول نکنم. اگر یك روزی این اتفاق بیفتد شاید به مرور زمان و خیلی دیر این اتفاق بیفتد. شاید باید از زمانی  كه تلویزیون كار كردم زمان طولانی بگذرد تا انگ تلویزیونی بودن از من برداشته شود.

    در سریال «مثل هیچ كس» به فرم بدنت می آمد كه اهل ورزش های این مدلی باشی.

من از كار تلخون بدنسازی را به شكل حرفه ای كنار گذاشتم و بدنم به مرور بیشتر دچار افت شده. بدنم در زمان آن سریال خیلی درشت بود اما حالا ریزترم. علت اینكه بدنسازی حرفه ای را كنار گذاشتم این بود كه انعطاف بدن با آن تمرینات كمتر است و حالت فعلی بیشتر به نفع بازیگری است. آن موقع بدنم شق و رق بود و اساتید توصیه كردند استایلم را عوض كنم.

وقتی اصغر فرهادی سراغ آدم می آید

    خود طبقه بازیگری برای بازیگر چه چیزی را به ارمغان می آورد. به هر حال در سینمای ما در سال ممكن است 4 یا 5  فیلم خوب ساخته شود. این طبقه بازیگری به بازیگر كمك می كند كه اگر كار خوبی قرار است ساخته شود آن بازیگر شانس بهتری برای بازی داشته باشد.

به نظرم همه ما انواع و اقسام بازیگرها را دیده ایم. بازیگرهایی را دیده ایم كه بر اساس استعداد بسیار و تلاش وافر به جایگاهی رسیده اند. بازیگری داریم كه با یكسری خط و ربط های دیگر به جایی رسیده، بازیگری هم داریم كه در دل مردم قرار دارد و جایگاهش هیچ وقت تغییر نمی كند. به نظرم كسی كه در آن طبقه و جایگاه بالا قرار دارد اگر روزی كسی مثل اصغر فرهادی هم سراغش برود او مسیر درست را طی كرده است. مثال آن هم شهاب حسینی است. شاید آقای حسینی تا قبل از سیمرغ و تا قبل از آقای فرهادی به 15-10 درصد آمالی كه در ذهنش از بازیگری داشت، رسیده بود. بعد از آقای فرهادی به 40درصد آن و شاید هنوز 60درصد آن اهداف را پیش رو داشته باشد و برای آن تلاش كند اما بازی شهاب حسینی در كار اصغر فرهادی می تواند نقطه عطفی برای او باشد.

    تو كی كلاس جودو می رفتی؟

در دبیرستان قدم از همه كوتاه تر بود. همیشه باید ساندویچ را در اتاق بابای مدرسه می خوردم والا فقط كاغذش به من می رسید. این عقده ها دست به دست هم داد تا اینكه بروم به كلاس های جودو، بوكس، بدنسازی و… این شاید روانشناسی این موضوع باشد.

    حامد بهداد را كی پیدا كردی؟

علیرضــــا ثانــی فرد را می شناسید؟ او در فیلم «اتانازی» بازی كرده بود. او بچه محل ما بود و با حامد بهداد خیلی رفیق بود. من چون می دیدم او در كار سینماست سعی می كردم بیشتر كنارش باشم. البته ما یار تعویضی بودیم و بازی مان نمی دادند.

آرزوی محال من !

    فكر می  كنی اگر به جای آقای امینی آقای كیمیایی شما را كشف كرده بود زندگی تو چقدر با زندگی ای كه در حال حاضر داری فرق داشت؟

البته آقای كیمیایی خیلی وقت است كه این كار را نمی كنند اما باز هم بستگی داشت كه در كار استاد آیا وظیفه ام را به درستی انجام دهم یا نه. خیلی ها بوده اند كه با آقای كیمیایی كار كرده اند، اما هنوز اندرخم یك كوچه اند. آرزوی من بازی در كار آقای كیمیایی است.  این آرزو ربطی به شروع كار ندارد هنوز هم آرزوی همكاری با ایشان رادارم. 10 سال دیگر هم همین آرزو را دارم.

  دوست داری با كدام كارگردان ها كار كنی؟

آقای ناصر تقوایی، استاد كیمیایی، آقای شهبازی، آقای میركریمی و نعمت  الله و آقای كاهانی.  آقای فرهادی هم كه دیگر تبدیل شده است به یك آرزوی دست  نیافتنی برای من.

چرا در شبكه خانگی؟

   در طول یك سال واقعا چقدر فرصت برای یك بازیگر وجود داردكه بتواند خودش را محك بزند، یعنی چند نقش خوب؟

هركس اگر عقبه كاری من را دنبال كند متوجه می شود كه در این 2 سال در چند كار سینمایی بازی كرده ام؛ 2، 3كار هم برای شبكه خانگی، یعنی در كل در 6 كار بازی كردم. كل پولی كه من از این 6 كار دریافت كرده ام اندازه دستمزد سریال فاصله هاست، یعنی از یكسری مسائل به دلیل یك هدف بزرگ تر گذشته ام. شاید اگر یك سریال 6 ماهه دیگر كار می كردم چه بسا دوبرابر دستمزد فاصله ها را می گرفتم.

   آیا بازی در سریال تلویزیونی بهتر از بازی در سریال شبكه خانگی نیست؟

برای من تفاوت در نقش مهم بود. بازی هایی كه در كارهای شبكه خانگی داشتم نقش هایی بود كه شاید هرگز در تلویزیون و سینما به من پیشنهاد داده نمی شد و فقط برای ارضای روحی خودم در بازیگری آن نقش ها را پذیرفتم.البته ممكن است تلویزیون برای بعضی ها سكوی پرتاب به حساب آید. برای من كه اینطور بوده است. خیلی از بازیگرهای خوب ما مثل پژمان بازغی و شهاب حسینی كار حرفه ای شان را با تلویزیون شروع كردند. همین الان هم تلویزیون و كار با یك كارگردان خوب و یك نقش متفاوت می تواند باز هم سكوی پرتاب من باشد.

از طریق یک عکس بازیگر شدم

    چقدر به این موضوع معتقدید كه خصوصیات ظاهری می تواند به پیشرفت یك بازیگر كمك كند؟

به نظرم در شروع كار خصوصیات ظاهری می تواند خیلی به بازیگر كمك كند. برای خود من كه اینطور بود. علیرضا امینی عكس من را در دفتر كارش دید و اگر او عكس من را نمی پسندید هرگز نمی توانستم به این عرصه وارد شوم. ولی برای بازیگری تیپ و ظاهر خاص الزامی نیست. ما بازیگرهای زیادی داریم كه دارای چهره جذاب و خاص نیستند اما موفق هستند و به دلیل بازیگری شان زیبا به نظر می رسند.

جایمان را از ترك ها پس می گیریم

     با این وصف انگار در حال حاضر بازیگرهای ترك جای شماها را گرفته اند.

ما این جا را پس می  گیریم، مطمئن باشید. همین اتفاق چند سال پیش با فارسی وان رخ داده بود. مردم فارسی وان می دیدند و «دلنوازان» آمد، آن طرف ویكتوریا پخش می شد. سر «فاصله ها» هم اوج سریال سالوادور بود. اما سریال ما 90درصد بیننـــــده داشت. سریال هایی كه همه بپسندند و مفردم با آنها همذات پنداری كنند، حتما با اقبال مواجه خواهد شد. اگر سریالی با چند چهره بااستعداد و تازه ساخته شود و فضای جوانی هم داشته باشد، حتما بیننده خواهد داشت. در دنیا هیچ وقت سریال را با سوپراستار  نمی سازند بلكه با چهره جدید می سازند.

به خاطر پول دور هم جمع می شوند و…

   تو در فیلم «كوچه پس كوچه های شمرون» بازی كردی اما فیلم داغ نشد، پای آن هم چندان  به مطبوعات نرسید. فكر می كنی چرا؟

اساسا چه فیلمی مورد توجه مطبوعات بوده، مگر اینكه در سراسر جهان مورد توجه قرار بگیرد یا مشكل سیاسی درست كند و به خاطرش تحصن انجام شود و… انگار یك دلسردی وجود دارد. در خود سینمایی ها هم این موضوع هست. خیلی نسبت به هم گارد دارند. دیگر رفاقتی و تیمی نیست. یك عده برای پول دور هم جمع می شوند و بعد از كار هركس دنبال كار خودش می رود.

      این موضوع تو را ناراحت می كند؟

صد درصد. همین حالا آدم هایی مثل آقای سهیلی زاده كه یك تیم یكدست دارد اگر بیایند و كار بكنند، آن صمیمیت و صلح پشت صحنه به مخاطب منتقل می شود و باز مردم می زنند شبكه سه و تلویزیون ایران.

گلزار و رادان امروز با آن فیلم ها ستاره نمی شدند

     ستاره های نسل قبل مثل امین حیایی ، گلزار و رادان در این شرایط هر كدام به نوعی از سینما دور شده اند. این انتظار وجود داشت كه نسل شما بتواند جای خالی آنها را پركند اما این اتفاق نیفتاد.

سؤال من این است كه آیا اگر شهاب حسینی و بهرام رادان و محمدرضا گلزار الان می خواستند ستاره شوند، می توانستند؟ می خواهم بگویم این اتفاق كلا برچیده شده. در کل یک بازیگر دیگر نمی​تواند بار یک فیلم را بر دوش بکشد،کاری که در گذشته وجود داشت. الان فیلم اگر فیلم خوبی باشد، قصه درست باشد و مردم فیلم را دوست داشته باشند، فروش خوبی خواهد داشت. كاری مثل« طلا و مس» می فروشد اما كارهای دیگری كه كلی بازیگر جوان خوش قیافه و با استعداد در آن حضور دارند به 40 میلیون تومان فروش هم نمی رسد.

    به نظر تو كاری مثل «سام و نرگس» یا «شور عشق» كه باعث موفقیت گلزار و رادان در سینمای ایران شدند، در شرایط فعلی جواب نمی دهند؟

به نظر من اگر كاری مثل «سام و نرگس» ساخته شود ممكن است مورد قبول قرار نگیرد. یعنی اگر فیلمی مثل «شور عشق» ساخته شود، در شرایط فعلی برای موفقیت باید كاملا متفاوت از قبل باشد،در فیلمبرداری، در فیلمنامه، در اجرا و در همه چیز و اینطوری ممكن است فیلم به موفقیت برسد. همین حالا در سینمای تجاری  عاشقانه می سازند، 240 میلیون دلار نسخه یك و نسخه 2، 3، 4 و 5  هم همین طور كه همین حالا صدرنشین جدول فروش است. به نظر من جنس  كار باید عوض شود و البته  ما بضاعتش را داریم.

من آلن دلون نیستم

     از نظر تو اشكال دارد كه یك نفر تا آخر نقش یك مرد خوش تیپ كت شلواری عاشق پیشه را بازی كند؟

هدف من از بازیگری هیچ وقت این نبوده كه همیشه شیك  و پیك و با كت شلوار بازی كنم. آلن دلون هم همیشه کت و شلوار می​پوشید و صورتش اصلاح شده بود. برای من جنس بازیگری در نقش های متفاوت خواستنی است. من اگر روزی روی صحنه بروم و حركاتی جز حركات فیلمنامه به بازی اضافه نكنم آن روز برایم نمی گذرد.

     منظورت این است كه خود مقوله هنر برایت دغدغه است؟

بله. بیش از حد دغدغه هنر را دارم. من از سال 81 تا 86 مثل خانواده ای بودم كه بچه دار نمی شوند و مرتب سراغ دوا و درمان های متفاوت می روند و به هر جا و مكانی دخیل می بندند اما یكدفعه بعد از 5 سال بچه دار می شوند و آن بچه را لوس بار می آورند. این اتفاق برای من افتاده است و من به شدت روی نقشم حساس شده ام. هر كاری را به هر قیمتی قبول نمی كنم.

شهرت بازی دو سر باخت است

قبل از شروع بازیگری چیزی كه راجع به شهرت از زبان آدم های بزرگ خوانده بودم مثبت نبود. آنها از شهرت شان راضی نبودند و برایشان جذابیتی نداشت، بنابراین از همان ابتدا می دانستم كه شهرت یك چیز دو سر باخت است و محرومیت های بسیاری را در پی دارد، اگرچه ممكن است چیزهای خوبی هم در آن باشد. مثلا چهار جا كارت را انجام می  دهند. واقعا هم همین طور است. شهرت اصلا چیز جالبی نیست و فقط مسئولیت آدم را بیشتر می كند.

     آیا دوست نداشتی تحسین شوی؟

اینكه یك نفر قسمتی از بازی مرا در ذهن داشته باشد، برایم جالب تر است از اینكه مثلا در خیابان مرا به اسم كوچك صدا كنند. البته شهرت حسن هایی هم دارد. خیلی ها احترام می گذارند، جای پارك ممنوع ماشینت را می گذاری پنچر نمی كنند، بعضی  مغازه ها به تو تخفیف می دهند ولی در هر صورت با دوربین هایی كه كار گذاشته شده هرقدر هم مشهور باشی، نمی توانی وارد طرح ترافیک شوی. البته وقتی كه هنوز توی طرح رفتن آنقدر سخت نبود، می شد. یك بار در بحبوحه «دلنوازان» در طرح جلویم را گرفتند. پیاده كه شدم، آن سرباز محترم گفت: «شما همانی هستی كه در سریال پریدخت بازی كردی؟» برایم جالب بود كه همه حواس شان به دلنوازان بود اما او نه. احتمالا كار را هم ندیده بود. حالا خدا را شكر كه «پریدخت» را بازی كرده بودم.

دل بستن به بازیگرها تاسف آور است

همیشه جوان هایی كه ناگهان وارد كار یك سریال محبوب می شوند، شهرت عجیب و غریبی پیدا می كنند كه ممكن است نتایج عجیب و غریبی داشته باشد. مثلا بعضی ها ممكن است به یك نفر دل ببندند و…

همه ما زمانی دوست داشتیم عكس یك نفر را به دیوار اتاق مان بزنیم، از هر جنسش. این چیزها سنی دارد و می گذرد. نمی خواهم به این موضوع فكر كنم ولی خب مسئله بسیار دردآور است. گاهی از اطرافیان می شنوم كه فلان آدم، فلان بازیگر را دوست دارد و…

      دوست داری چه برخوردی با تو داشته باشند؟

دوست دارم قضاوت نكنند. وقتی آدمی به من خیره شده، نمی توانم از میمیك صورتش بفهمم در آن لحظه در مورد من چه فكر می كند. این چیزی است كه بارها با آن مواجه شدم؛ به خصوص درباره من فكر می كنند كه آدم مغروری هستم. این را بارها به من گفته اند. در ملاقات های حضوری یا پیامک هایی كه روی موبایلم می  آید. به من می گویند تو چقدر خودشیفته ای. بابا شما از كجا می دانید؟

سانحه​ای که در غرب تهران برایم رخ داد…

کتفم را خودم جا انداختم. در جریان سانحه ای که یک روز پاییزی در غرب تهران همراه با سیاوش خیرابی برایم رخ داد کتف من آسیب جدی دید به طوری که کتف من در آمد اما من قبلا آموزش دیده بودم و خودم كتف خودم را جا انداختم. البته در جودو هیچ وقت برایم پیش نیامده بود اما  در یك مسابقه فوتبال تفریحی ساعت 8 صبح، این اتفاق برایم رخ داد.  سیاوش خیرابی را آخرین بار همان روزی که كتفم در رفت، دیدم! سیاوش، پندار اكبری و آقای سهیلی زاده بودند. فكر كردم در سالن فوتبال بازی كنیم که كفش سالنی پایم كردم اما بازی در چمن مصنوعی بود، لیز خوردم، دستم را ستون كردم و كتفم در رفت. فكر نمی كردم دررفتگی كتف اتفاق مهمی باشد اما صدمه جبران ناپذیری است چون كپسول مفصلی را منهدم می كند. این قسمت از بدن جزء شاهكارهای خلقت است چون دامنه حركتش 360درجه است. در حال حاضر اگر كار ناگهانی انجام بدهم ممكن است نیاز به عمل داشته باشم.

     به نظرت اگر یک روز ازدواج کنی این موضوع چقدر برای طرفدارانت مهم است؟

كسانی كه هنر آدم را دوست دارند و تعقیب می كنند خیلی در بند این حرف ها نیستند. اما آنهایی كه كم سن و سال تر هستند، طبیعتا خبرهایی مثل این برایشان مهم است و مقابل آن جبهه هم می گیرند.

      آیا این قشر هنردوست برایت مهم هستند؟

بله، خیلی.

      پس چرا بعد از دلنوازان كاری نكردی كه آنها را خوشحال كنی؟

حتما این كار را می كنم و به زودی در كاری خواهم بود و فقط به خاطر آنها این كار را انجام می دهم؛ سریالی كه در آن بتوان همه قشرها را راضی كرد.

پیامك می زنند اگر مردمداری، جواب بده

      شاید به این دلیل است كه تو در جمع های عمومی گوشه گیری

.

اینطور نبوده كه كسی جلو بیاید و من خیلی گرم با او حرف نزنم و خیلی گرم برخورد نكنم. آیا اگر من  جواب پیامك هایی  که به شماره شخصی ام می آید را ندهم، آدم مردمداری نیستم؟ بارها این پیامک را گرفته ام كه اگر مردمداری جواب بده!

      شماره موبایلت را از كجا دارند؟

وقتی سر كاری هستی و باید خودت را با بقیه هماهنگ كنی همه شماره ات را دارند و برای كسی كه می خواهد یك شماره را پیدا كند این كار سختی نیست. برای مردم كاری ندارد.

      در این تماس ها تقاضا هم از تو می كنند؟ مثلا در مورد فوتبالیست ها این اتفاق می افتد كه مردم تقاضای مالی دارند.

خدا را شكر ما فوتبالیست نشدیم. اما تقاضای بازیگر شدن الاماشاا… از ما می شود. در حالی كه یك بازیگر واقعا آنقدر نفوذ ندارد كه بتواند این كمك را بكند. نهایت كاری كه در این زمینه می توانم بكنم این است مسیری كه در آن حركت كرده ام را برای آنها توضیح بدهم.

 

نقش​های مورد علاقه من

      از بین اسامی زیر نقش​هایی که در خاطرت باقی مانده است را نام ببر.

یوآخیم فونیكس: «واك دلاین». جك نیكلسون: «پرواز بر فراز آشیانه فاخته». رابرت دنیرو: «گاو خشمگین». آل پاچینو: «اسكارفیس». شان پن: «راه كارلیتو». از جدیدها هم رایان گاسلینگ را خیلی دوست دارم یا تام هاردی.

     از ایرانی ها چه کسی را دوست داری؟

«مهدی هاشمی»، «حمید فرخ نژاد»، از جوان ترها «محسن تنابنده»، «شهاب حسینی»، «حامد بهداد» و باز هم جوان تر بازیگری به اسم «حسین مهری» كه كارش را دوست دارم که در «زیر هشت» بازی كرده بود. یكی، دو بازیگر هم در «شاید برای شما اتفاق بیفتد» دیدم كه خیلی شش دانگ بودند. البته خیلی ها را از قلم انداختم.

صورتم تركید و بوكس ممنوع شد

      در بوكس چقدر حرفه ای بودی؟

خوبی بوكس این است كه حركت زیادی ندارد و باید قوی بود. ضربه هایش پیچیدگی خاصی ندارد. مستقیم است، هوك و آپركات. باید داخل رینگ تجربه كسب كنی. بالا و پایین و دفاع. باید قابلیت ات را در جا خالی و دانك زدن به دست بیاوری. با مبارزه در آن خبره می شوی. من هم آدمی نبودم كه بنشینم بیرون و گرم كنم، بنابراین یكسره مبارزه می كردم. خلاصه كار به جایی رسید كه به من گفتند می زنی صورت خودت را درب و داغان می  كنی و دیگر نمی توانی بازیگر شوی که من هم رهایش كردم.

      پس تركیدگی دماغ و این چیزها نداشتی؟

داشتم. دماغ تركیدن، گونه تركیدن، همه این چیزها را تجربه كرده ام. 7 بخیه روی گوشم است كه گفتن ندارد. مینیسك هر دو پایم چون روی تشك تمرین جودو می كردیم، نابود است ولی به موقع ول كردم.

      دوست داری فیلم اكشن بازی كنی؟

دیگر خیلی فیلم اكشن ساخته نمی شود. دارم روی كتفم كار می كنم كه بتوانم. خیلی دوست دارم یك فیلم اكشن بازی كنم. یك فیلم از جنس  سامورایی…

       می​دانی تام كروز در «ماموریت غیرممكن» همه نقش​ها را بدون بدل خودش بازی کرده است؟

به نظرم كاری كه تام كروز در این فیلم انجام می دهد استثنایی است. در پشت صحنه آن فیلم دیده​ام كه در صحنه های فیلم مثل پریدن از روی موتور بدل ندارد.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

قشنگترین دیالوگ های ماندگار سینما

در این بخش از پارسی وان چند نمونه دیالوگ خواندنی را برای شما جمع اوری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.