خانه » اخبار روز » اجتماعی » دارندگان گوشی های مدل بالا حتما بخوانند

دارندگان گوشی های مدل بالا حتما بخوانند

چند روز پیش فردی با حضور در دادگاه جرائم رایانه ای از صاحب مغازه ای که کارت حافظه گوشی تلفن همراه او را به روز کرده بود شکایت کرد. این فرد مدعی بود صاحب یک مغازه در پاساژ معروف تلفن همراه، هنگام به روز کردن و ریختن برنامه درون کارت حافظه گوشی نوعی بدافزار را به منظور اخاذی درون آن قرار داده است.

این مرد شاکی گفت: یک روز پس از این که کارت حافظه گوشی ام را توسط صاحب یک مغازه به روز کردم با یک تماس مشکوک روبه رو شدم. مردی پشت تلفن مدعی شد من از طریق تلفن همراهم برای همسر او مزاحمت ایجاد کرده ام این در حالی بود که اصلاً من با چنین شماره ای هرگز تماس نگرفته بودم و در گوشی ام اصلاً چنین شماره ای وجود نداشت.

 

این تماس  های مشکوک ادامه پیدا کرد و حتی به ارسال پیامک نیز رسید. در این تماس  ها و پیامک  ها طرف مقابل مرا تهدید می کرد که به جرم مزاحمت نوامیس از من شکایت خواهد کرد. وقتی این اتفاق تکرار شد و همچنین وقتی متوجه شدم اعتبار سیم کارتم به صورت غیرعادی در حال کم شدن است با پلیس مشورت کردم و متوجه شدم احتمال قراردادن نوعی بدافزار برای هک گوشی من وجود دارد.

 

به همین دلیل با حضور در دادگاه ویژه جرائم رایانه ای از فردی که کارت حافظه گوشی ام را به روز کرده بود به همراه فردی که پی درپی مرا تهدید می کرد، شکایت کردم. پرونده این فرد پس از طرح در دادگاه ویژه جرائم رایانه ای به پلیس فتا برای پیدا کردن زوایای جرم و بررسی بدافزار ارجاع شد تا مورد تحقیق قرار گیرد.

دارندگان گوشی های مدل بالا حتما بخوانند / با تلفن  همراه شما مزاحم دیگران می شوند

اخاذی از طریق تلفن همراه

بدافزار هایی که برای تلفن  های همراه و کارت  های حافظه این تلفن  ها طراحی شده اند زمینه را برای اخاذی افراد فراهم می کنند. مهدی حسین زاده، کارشناس رایانه، در این خصوص به شوک گفت: «برخی بدافزار ها طراحی شده اند که با قرار گرفتن در گوشی  های تلفن همراه باعث می شوند دسترسی به تلفن همراه در اختیار فرد دیگری قرار گیرد و از این طریق نه تنها محتویات گوشی  ها قابل برداشت می شوند بلکه از طریق این تلفن همراه افراد دیگری می توانند اقدام به سوءاستفاده  هایی بکنند.»

 

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از گوشی  های تلفن همراه فقط یک گوشی نیستند بلکه کارکردی مانند کارکرد رایانه ای دارند و امکان هک کردن آنها به راحتی امکان پذیر است. همچنین بدافزار ها یا نرم افزار های امنیتی که در گوشی  ها قرار می گیرند این امکان را می دهند که گوشی  های تلفن همراه بدون انجام اقدام ویژه ای مورد هک قرار گیرند.

دارندگان گوشی های مدل بالا حتما بخوانند / با تلفن  همراه شما مزاحم دیگران می شوند

صمد اعتمادی، جرم شناس نیز می گوید: «احتمال این که گوشی هک شود و از آن طریق اقدام مجرمانه صورت گیرد وجود دارد و لازم است در این خصوص دارندگان گوشی  های مدل جدید تلفن همراه دقت لازم را داشته باشند.»

وی افزود: «پیشرفت فناوری زمینه ایجاد جرایم جدید را فراهم می آورد، در بحث لوازم رایانه ای این جرایم هم پیچیدگی  های فراوانی دارند و هم کشف جرم را با مشکل مواجه می کنند. در همین بحث بدافزار های هک، این احتمال که از گوشی  های تلفن همراه سوءاستفاده  هایی صورت گیرد بسیار زیاد است. این که از طریق سیم کارت یک فرد، فرد دیگری تماس  هایی بر قرار کند و همین موضوع باعث ارتکاب جرم  هایی از قبیل کلاهبرداری و اخاذی شود بسیار زیاد است.

 

خطر سوءاستفاده از رایانه

اما فقط گوشی  های تلفن همراه با این خطر روبه رو نیستند، بلکه رایانه  های شخصی هم در خطر هک و سوءاستفاده از طریق نرم افزار ها قرار دارند. مهدی حسین زاده، کارشناسی رایانه، در این رابطه می گوید: «برخی افراد سودجو با استفاده از نرم افزارها، بدون آن که صاحب رایانه بداند، دستگاه او را برای همیشه در اختیار می گیرند و از این طریق می توانند عکس  های شخصی و اطلاعات خصوصی افراد را از رایانه سرقت کنند. معمولاً نرم افزار های امنیتی این ویژگی را دارند که اختیار اقدام در دستگاه  ها را در دست کسانی غیر از صاحب رایانه قرار دهند و در این صورت هم می توان همه عملکرد و نوع استفاده صاحب رایانه از دستگاهش را رصد کرد و هم اطلاعات آن را تخلیه کرد.»

این کارشناس در هشداری به صاحبان رایانه  ها گفت: «به هیچ عنوان برای برنامه ریزی روی هارد، به کسانی که نمی شناسید و از آنها مطمئن نیستید اعتماد نکنید و تا حد امکان سعی کنید برنامه  های مورد نیاز را خودتان تهیه و نصب کنید.»

 

منبع: پایگاه خبری شبکه ایران

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *