خانه » اخبار روز » اجتماعی » مصرف قلیان ممنوع شد

مصرف قلیان ممنوع شد

در پی شکایت دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، دیوان عدالت اداری مصوبه وزرای عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک مبنی بر خروج قهوه خانه ها از زمره اماکن عمومی را ابطال کرد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، در پی شکایت دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه وزرای عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک مبنی بر خروج قهوه خانه ها از زمره اماکن عمومی را ابطال کرد.

بر اساس این گزارش دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران طی لایحة شماره 4078/90ـ30/8/1390، ابطال مصوبه شماره 165394/ت45944ک ـ 21/8/1390 وزرای عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که « خبر آزادی مصرف دخانیات در قهوه خانه ها از سوی دولت موجب تأسف کلیه دلسوزان سلامت کشور شده است. این اقدام مغایر با ماده 18 و 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، مصوب مجلس شورای اسلامی و ماده 7 آیین نامه اجرایی آن و ماده 8 معاهده جهانی کنترل دخانیات است.

همچنین این در حالی است که در شهریور ماه سال جاری، رأی شماره311 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، ارائه قلیان با هر نوع تنباکو در قهوه خانه ها را ممنوع کرده بود. متاسفانه وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک این تصمیم خود را در راستای پیشنهاد وزارت بهداشت مطرح کردند که این وزارتخانه در اطلاعیه مورخ 28/8/1390 از آن ابراز بی اطلاعی و آن را مخالف نظر خود اعلام کرد.

خردمندان جهان به دنبال ایجاد دنیایی عاری از مواد دخانی و ریشه کنی این معضل اجتماعی هستند. سیاست حفظ افراد در معرض دود دخانیات که ممنوعیت عرضه دخانیات در اماکن عمومی بخشی از آن است، موجب حفظ سلامت جوامع و کاهش میزان مصرف در جوانان کشورهای مجری آن شده است. به گونه ای که کوتاهی در این خصوص نوعی خیانت به نسل امروز و فردای بشر تلقی می شود.

همواره مسؤولان در کشور ما با تصور ایجاد تنش در صورت اجرای این قوانین و با بهانه کردن لزوم بسترسازی فرهنگی قبل از هرگونه اقدام سلبی، زمان را به نفع سوداگران این عرصه از دست داده اند. بهانه ای که تحقق آن نیاز به ارتقای فرهنگ جامعه دارد و زمانی برای آن قابل پیش بینی نیست.

کنترل دخانیات در ایران اسلامی و به تبع آن کاهش میزان بیماریها، فقر، اعتیاد و سایر بزهکاریهایی که اغلب با مصرف دخانیات آغاز می شوند، نیازمند عزمی ملی در اجرای صحیح، دقیق و به موقع قوانین کنترل دخانیات و استفاده از تجربیات بین المللی در این زمینه است تا بدین وسیله بتوان مصرف دخانیات را که روزانه عامل مرگ حدود 200 نفر از هموطنان عزیزمان می باشد را کنترل کرد.

این تشکل مردمی به نمایندگی از مردم شریف ایران، ضمن قدردانی از تلاشهای آن نهاد در پاسداشت دستاوردهای مرتبط با سلامت ملت استدعا دارد تا دیوان به عنوان مرجع رسیدگی به تخلفات، نسبت به احقاق حق ملت و ملزم کردن دولت به اطاعت از قانون تا حصول نتیجه به فعالیت خود ادامه دهد. »

متن مصوبه مورد اعتراض به قرار زیر است:

« وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک در جلسه مورخ 3/7/1390، بنا به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به استناد ماده (18) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب 1385 و با رعایت تصویب نامه شماره 164082/ت373هـ  ـ 10/10/1386، تصویب نمودند:

در بند(8) ماده(1) آیین نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، موضوع تصویب نامه شماره 110063/ت37062هـ ـ 9/7/1386 عبارت «قهوه خانه ها» حذف می شود.

این تصویب نامه در تاریخ17/8/ 1390 به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده است. »

علی رغم ارسال نسخه ثانی شکایت برای مشتکی عنه و پیگیری موضوع تا زمان رسیدگی به پرونده در هیأت عمومی لایحه دفاعیه ای واصل نشده است.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ یاد شده با حضور رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد. پس از بحث و بررسی، با اکثریت آراء به شرح آینده به صدور رأی مبادرت می ‎ کند.

رأی هیئت عمومی

نظر به این که در بند 14 از ماده 55 قانون شهرداری اصلاحی مورخ 27/11/1345، قهوه خانه ها از مصادیق اماکن عمومی قلمداد شده اند، مصوبه شماره 165394/ت45944ک ـ 21/8/1390 وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک مبنی بر خروج قهوه خانه ها از زمره اماکن عمومی، مخالف قانون مذکور است و به استناد بند 1 ماده 19 و ماده 42 قانون دیوان عدالت اداری حکم به ابطال آن صادر و اعلام می شود.

رئیس هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ـ محمدجعفر منتظری

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *