خانه » اخبار روز » ایران و آمریکا وارد مذاکره شده‌اند

ایران و آمریکا وارد مذاکره شده‌اند

ادعای یک روزنامه ترک:

ایران و آمریکا وارد مذاکره شده اند

در شرایطی که از چند ماه پیش، موضوع احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا به یکی از مباحث مورد توجه رسانه ای و تحلیلی تبدیل شده، اخبار و همچنین شایعات مربوط به این موضوع نیز افزایش یافته است. در جدید ترین مورد، یک روزنامه ترک مدعی شده ایران و آمریکا هم اکنون در حوزه موضوعی خاص وارد مذاکرات دوجانبه شده اند.

در شرایطی که از چند ماه پیش، موضوع احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا به یکی از مباحث مورد توجه رسانه ای و تحلیلی تبدیل شده، اخبار و همچنین شایعات مربوط به این موضوع نیز افزایش یافته است. در جدید ترین مورد، یک روزنامه ترک مدعی شده ایران و آمریکا هم اکنون در حوزه موضوعی خاص وارد مذاکرات دوجانبه شده اند.

به گزارش «تابناک»، روزنامه «تودی زمان» ترکیه با انتشار مطلبی مدعی شده با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، ایالات متحده برای به دست آوردن اطمینان خاطر از آینده افغانستان، از طریق واسطه هایی با ایران وارد مذاکره شده است.

این روزنامه می نویسد، افرادی که از جزییات دیدارهای چندگانه میان نمایندگان ایران و ایالات متحده آگاهی دارند، ماهیت گفت و گوهای دو طرف را بسیار جدی دانسته اند؛ البته به اعتقاد تودی زمان، این امر جای تعجب ندارد، زیرا ایران آشکارا اعلام کرده، آماده نشستن پای میز گفت و گو با آمریکایی ها بر سر افغانستان است؛ هرچند علاقه ای به گسترش دامنه این مذاکرات به دیگر موضوعات ندارد.

به نوشته این روزنامه، آنچه ایران بیش و پیش از هر چیز خواستار آن است، به رسمیت شناخته شدن نقش منطقه ای خود است؛ نقشی که از آسیای مرکزی تا خاورمیانه و شمال آفریقا گسترش یافته است. بر این اساس، مقامات ایران حاضرند با آمریکایی ها معامله کنند.

بنا بر ادعای تودی زمان، آنچه به عنوان ابزاری برای ایران در مذاکرات به کار برده می شود، استفاده از نیروهای خود در کشورهای منطقه و گسترش نفوذ در این کشورهاست تا دیگران چاره ای جز اینکه با ایران پای میز مذاکره بنشینند، نیابند. این روزنامه، اقدامات ایران در عراق را ـ که سرانجام آمریکا را به مذاکره پنهانی با ایران واداشت  ـ نمونه ای از این سیاست ایران در گذشته می داند.

در ادامه این مطلب، به سخنان «حسین شیخ الاسلام»، مشاور امور بین الملل مجلس شورای اسلامی در جریان کنفرانس هرات در اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی اشاره شده که از آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا بر سر افغانستان سخن گفته بود.

به نوشته تودی زمان، این سخنان بسیار مورد توجه مقامات آمریکایی قرار گرفته و تیمی از شورای امنیت ملی این کشور برای پیگیری موضوع به افغانستان فرستاده شده اند.

در همین راستا، مقامات آمریکایی از کنسولگری آمریکا در هرات که پنجاه مایل با مرز ایران فاصله دارد و «جیلیان برنز»، سرکنسول ایالات متحده در این کشور، برای ایجاد ارتباطات محرمانه با مقامات ایرانی استفاده کرده اند. تودی زمان مدعی است، از طرف ایران نیز شیخ الاسلام، مسئولیت انتقال پیام به آمریکایی ها را بر عهده داشته است.

این روزنامه می افزاید، حضور و نقش آفرینی ایران در افغانستان، مورد استقبال برخی دیگر از کشورهای منطقه، به ویژه هند نیز هست، زیرا هند به شدت از این که نقش آفرینی پاکستان در آینده افغانستان افزایش یابد، احساس نگرانی می کند.

با این حال، آنچه مایه نگرانی ستون نویس این روزنامه را فراهم آورده، این است که ایران بتواند با ابزارهای نفوذ خود در افغانستان، سرنوشتی مشابه عراق را برای آینده این کشور رقم بزند که در آن، نقش و نفوذ ایران از دیگر کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای بیشتر باشد. بی گمان، این امری است که مقامات دولت ترکیه نیز نسبت به آن به شدت نگرانند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.