خانه » ورزشکاران » اخبار ورزشکاران » مجید جلالی: پیوند سیاسیون و سودجوها روح احترام را از فوتبال دور کرده است

مجید جلالی: پیوند سیاسیون و سودجوها روح احترام را از فوتبال دور کرده است

چرایی بداخلاقی ها در فوتبال

مجید جلالی: پیوند سیاسیون و سودجوها روح احترام را از فوتبال دور کرده است

بی اخلاقی، عبور از خط قرمز احترام و حرمت گذاشتن به یکدیگر و زیر پا گذاشتن اصول انسانی، اتفاقی است که روز به روز بیشتر در فوتبال ایران خودنمایی می کند. با نگاهی اجمالی به فوتبال ایران در گذشته های دور و آنچه امروز است، خواهیم دید که تفاوت از زمین تا آسمان است.

 

مجید جلالی یکی از مربیان فوتبال ایران است که در زندگی حرفه ای اش از خط قرمز اعتدال و احترام خارج نشده است. او در این رابطه می گوید در گذشته “روح احترام” در فوتبال ایران حاکم بود ولی امروز خط مشی دو گروه غیر فوتبالی فضای این ورزش را آلوده کرده است. گفت وگوی ایسنا را با مجید جلالی در ادامه می خوانید.

* فوتبال ایران در روزهای اخیر شاهد بداخلاقی های زیادی از جانب اهالی اش نسبت به یکدیگر بوده است. این بداخلاقی ها گویی دو سال دامنه گسترده تری پیدا می کنند. آیا در گذشته هم این گونه رفتارها وجود داشت؟

یادم هست در دهه 60 که ما بازی می کردیم فضای فوتبال خیلی از امروز بهتر بود. در آن زمان روابط اعضای خانواده فوتبال با یکدیگر با احترام و تکریم شخصیت ها همراه بود. آن وقت ها مسئله بزرگی و کوچکی رعایت می شد و در یک کلام روح احترام در جامعه فوتبال حاکم بود.

* پس چه اتفاقی افتاد که رفتارها در جامعه فوتبال ایران تغییر کرد؟ ریشه بی اخلاقی های امروز چیست؟

اگر بخواهیم دلیل رواج بی اخلاقی را در فوتبال امروز کشور پیدا کنیم باید به همان دهه 60 بازگردیم. شاخصه هایی در آن زمان وجود داشت که باعث می شد فوتبالی ها فقط به عشق فوتبال دور هم جمع شوند. در آن زمان توجه بیشتر رسانه ها به جنگ بود و در فوتبال آنقدر تبلیغات نبود که کسی در آن به دنبال شهرت باشد. پولی هم در فوتبال آن روزگار نبود که کسی به فکر ثروتمند شدن در آن باشد. هر کس که در فوتبال بود، اهل فوتبال بود و فقط به عشق آن کار می کرد. فوتبال هم پیشرفت خود را می کرد ولی در ابعاد اقتصادی هم ناتوان بود.

* یعنی ورود پول به فوتبال تاثیر زیادی در این بی اخلاقی ها دارد؟

هم پول و هم چیز دیگر! پس از گذشت دوره جنگ و پیشرفت نسبی فوتبال به تدریج فوتبال مورد توجه قرار گرفت و به موازات آن پول هم وارد آن شد. پولی که به فوتبال آمده بود عادلانه صرف نمی شد و طبیعی بود که سروکله آدم های فرصت طلب هم در فوتبال پیدا شود. متاسفانه فضای فوتبال برای این گونه افراد مناسب بود!

* آن چیز دیگر که گفتید چیست؟

برخی افراد سیاسی که به دنبال اغراض سیاسی بودند وارد فوتبال شدند و با خود قواعد رفتار سیاسیون را وارد فوتبال کردند. در فوتبال خبری از رفتارهای سیاسی نبود. در عالم سیاست می گویند اگر با یک دست، دست رقیب خود را گرفته ای با دست دیگر خنجری آخته را باید در پشتت پنهان کنی! چنین رفتاری در فوتبال جایی نداشت. این رفتارها باعث شد که رفته رفته فوتبال رنگ و بوی سیاسی بگیرد و در کنار آدم هایی که به دنبال پول و سودجویی بودند هم به فوتبال رخنه کردند. به هر حال خرج کردن پول در فوتبال روش های قانونمندی نداشت.

* همکاری این دو گروه فوتبال را به این روزگار دچار کرده است؟

نکته جالب توجه همین است! این دو گروه به سرعت برای خود شبکه هایی درست کردند اما هرگز یکدیگر را قبول نداشتند. یک دسته به دنبال سود مالی خود بود و دسته دیگر اهداف سیاسی اش را پیگیری می کرد. این دو گروه برای آن که به هدف خود برسند، با وجود آن که همدیگر را قبول نداشتند، با هم گره خوردند. حاصل پیوند این دو گروه گوشه نشینی افراد صالحی بود که از گذشته های دور در خانواده فوتبال بودند.

* افراد صالح کنار رفتند یا کنار گذاشته شدند؟

این افراد متخصص بودند و دوست نداشتند که آدم کسی باشند. آن ها چون مستقل بودند کنار گذاشته شدند و افراد فرصت طلب جای آن ها را گرفتند. کسانی که جایشان در فوتبال نیست ولی در آن هستند و متاسفانه ابراز تبلیغاتی هم در دست آن ها است. این افراد فوتبال را بد به فوتبال معرفی کردند و الگویی شدند برای برخی مربیان و بازیکنان که فضا به این شکل از بین رفت. الان هم مشکلات زیادی وجود دارد و برطرف شدنش مشکل است.

* در گذشته های دور فوتبالیست ها از سطح سواد بیشتری هم برخودار بودند.

در آن زمان فوتبال وقت زیادی از بازیکنان نمی گرفت ولی اکنون فوتبالیست باید در روز دو نوبت تمرین کند و وقتی برای درس خواندن پیدا نمی کند. اغلب آن هایی هم که مدرکی گرفته اند فقط مدرک را گرفته اند و کلاس نرفته اند!

* آیا این مثال فقط در فوتبال وجود دارد یا ریشه های اجتماعی هم دارد؟

خیر! این مسئله حاصل یک فرهنگ عمومی است و نباید آن را به فوتبال محدود کنیم. در سالن های والیبال، بسکتبال، کشتی و فوتسال هم جنجال را شاهدیم. پس این رفتارها حاصل یک رفتار اجتماعی است که متاسفانه این روزها در بالاترین سطوح کشور هم وجود دارد. این رفتار اجتماعی است که به لحاظ تربیت اجتماعی در برهه ای از زمان بروز پیدا می کند. حتی در جشنواره فیلم فجر هم اگر رقابتی وجود داشت و قرار بود سازندگان فیلم ها به هم گل بزنند این جنجال ها رخ می داد! همین حالا هم با این که طرفین گفت وگوهای سینمایی دو طرف میز می نشینند با هم اختلاف های عمده دارند. پس این ناهنجاری یک بحث اجتماعی کلان است.

* رسانه ها هم در ایجاد این وضعیت نقش دارند؟

خیلی از اهالی رسانه را می شناسم که از وضعیت موجود فوتبال ناراحت هستند. این افراد ناراحتی طیف وسیعی از اهالی رسانه را شامل می شود اما آن ها هم مثل من زورشان نمی رسد! من کاری از دستم برنمی آید و آن ها هم. اراده ای قوی تر و سطح تربیتی بالاتری نیاز است تا این معضل برطرف شود.

* لطفا کمی بیشتر درباره بحث تربیتی صحبت کنید.

شما ببینید! نوع نگاه تربیتی ما غلط است. در طول سالیان گذشته بارها دیدیم که تماشاگران به دلیل رفتارشان تنبیه شدند؛ از محرومیت از حضور در ورزشگاه تا جریمه نقدی باشگاه. اما آیا این تنبیهات باعث بهتر شدن وضع شده است؟ در همین اوضاع، تماشاگران گهر رفتار بسیار خوبی از خود نشان دادند. چه تشویقی دیدید؟ در برابر سیل جریمه های چند سال اخیر، آیا یک رفتار خوب نباید تشویق شود؟ برای تنبیه تماشاگران از محرومیت و جریمه نقدی استفاده می کنند ولی برای تشویق به یک بیانیه بسنده می کنند. پس نگاه تربیتی ما غلط است.

* پس معتقدید تشویق هم در کنار تنبیه لازم است؟

این تفکر که برای تربیت باید کتک زد و تنبیه کرد متعلق به قرن 15 است! امروز شیوه تربیت متفاوت شده است. با تنبیه و زدن نمی شود تربیت کرد. در روش های تربیتی جدید، تشویق در اولویت است. ما باید نگاه خود را تغییر دهیم.

* ایسنا به عنوان یک رسانه، در انتقاد از اهالی رسانه پیشقدم شده است، چون معتقدیم که برای انجام انتقاد سازنده باید از خود شروع کرد. نظر شما چیست؟

این کار خیلی خوب است که همه از خودشان شروع کنند. رسانه ها می توانند الگوی خوبی برای هم باشند. مربیان و بازیکنان هم با دیدن این وضعیت می فهمند که باید انتقاد را از خودشان شروع کنند. این ایده خیلی خوب است./ایسنا

بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

پخش شدن عکس خانوادگی سرمربی معروف لیگ برتری! +عکس

هفته گذشته و پس از انتشار تصویری از اعضای خانواده مجید جلالی که در عکسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.