خانه » اخبار روز » روسها رکورد ۲۰ ساله تولید نفت را شکستند

روسها رکورد ۲۰ ساله تولید نفت را شکستند

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ لوپاریزین، مقامات روسیه در گزارشی اعلام کردند که تولید گاز به دلیل رکود حاکم بر اروپا از کاهش قابل توجهی برخوردار بوده است.

وزیر انرژی روسیه در این باره گفته است که تولید نفت و گاز میعانی در روسیه در سال 2012 به میزان 1.3% افزایش و به 518 میلیون تن( برابر با 10.4 میلیون بشکه در روز) رسید که رقمی تاریخی و بی سابقه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بوده است.

سال پیش از آن نیز روسیه با تولید 10.28 میلیون بشکه در روز، رکوردی تاریخی را در تولید نفت و گاز برجای نهاد. این افزایش تولید، روسیه را با پیشی گرفتن از عربستان سعودی، در رتبۀ اول تولیدکنندگان نفت و گاز جهان قرار داده است؛ چرا که در صورت افزایش تقاضا و یا تشدید تنش ها در خاورمیانه، عربستان قادر به افزایش تولید خود نخواهد بود. گفتنی است گروه(دولتی) نفتی رسنفت (Rosneft) که 22.8% از بازار نفت روسیه را در دست دارد، قرار است در سال جاری با استفاده از خرید گروه نفتی TNK-BP این میزان را به 40% برساند.

با این حال گفته می شود تولید گاز طبیعی روسیه با کاهش 2.3% به 478.8 میلیارد مترمکعب در سال 20112 رسید که در مقایسه با سال 2011 به میزان 513.1 میلیارد مترمکعب کاهش داشته است. دلیل این امر، کاهش تقاضا از سوی مشتریان اروپایی متعاقب تشدید بحران اقتصادی عنوان شده است. در این بین گازپروم به دلیل تصمیم اتحادیه اروپا برای تنوع بخشیدن به تأمین کنندگان گازی خود و به منظور کاهش وابستگی به روسیه خسارات قابل توجهی را متحمل شده است. گفتنی است اروپا 30% از گاز مورد نیاز خود را از روسیه تأمین می کند.

از سویی گفته می شود این غول گازی نتوانسته خود را به سرعت با تغییرات بازار گاز میعانی که مورد نیاز اقتصادهای نوظهور آسیا و آمریکای لاتین است، منطبق کند.


Loading...
بدنسازی و نتاسب اندام

همچنین ببینید

عوارض بوتاکس پیشانی

با عوارض بوتاکس پیشانی اشنا شوید

در بوتاکس یک سم ضعیف شده که توسط نوعی باکتری تولید می شود به عضله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *